AKTUALNOŚCI

2022-04-27 - Projekt dotyczący bioróżnorodności regionu Baldżuwon w Tadżykistanie zakończony

Projekt był realizowany przez Śląski Ogród Botaniczny w kooperacji z Drużyną Ochrony Przyrody z Duszanbe i powiatem Baldżuwon w prowincji Chatlońskiej w Tadżykistanie. Kierownikiem merytorycznym projektu był prof. Arkadiusz Nowak, a w zespole pracowali także prof. Marcin Nobis, prof. UO Sylwia Nowak, prof. UWr Zygmunt Kącki, dr Sebastian Świerszcz, dr Ewelina Klichowska, dr Marcin Kotowski, dr Małgorzata Raduła, dr Grzegorz Swacha, mgr Krystyna Waindzoch, mgr Patryk Bubła.

 

W ramach projektu wydane zostały 4 broszury promujące ochronę endemitów i roślin użytkowych rejonu Baldżuwon. Dodatkowo wydano także przewodnik po ekoszlakach (m.in. tulipanowym, pustynnikowym, ostnicowym, czosnkowym i zapaliczkowym) i opisy mikrorezerwatów - najmniejszych form ochrony przyrody, których pięć wyznaczono w Dolinie Sary-Khosor (Holdor-Czaszma, Cziltan, Mullokoni, Satalmusz i Sary-Daszt). Zebrano nasiona ok 80 gatunków endemicznych, rzadkich i ustępujących roślin, które zdeponowano w Banku Genów Ogrodu PAN w Powsinie.

 

Projekt został wysoko oceniony w Tadżykistanie i mamy nadzieje, że nasz zespół będzie kontynuował działania ochronne w światowym hotspocie bioróżnorodności.

 

 

 

2022-04-22 - SALUTE4CE - ostatni newsletter

Zapraszamy do lektury ostatniego już newslettera dotyczącego realizacji międzynarodowego projektu SALUTE4CE, w którym Śląski Ogród Botaniczny brał udział do marca tego roku. Znaleźć w nim można podsumowanie naszych 3-letnich działań.

2022-04-22 - Projekt

 

Mikołów dla Klimatu

wdrażanie inwestycji z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w mieście

 
 

To projekt realizowany w partnerstwie Gminy Mikołów, Instytutu Strategicznego Rozwoju
w Liechtenmsteinie oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie,

korzystający z dofinansowania w ramach Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego reprezentujących wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Wartość projektu to aż 11,5 miliona złotych, w tym dofinansowanie ze środków:

  • EOG 8,5 miliona złotych
  • budżetu państwa 1,5 miliona złotych
  • WFOŚiGW w Katowicach 167 tysięcy złotych

Celem projektu jest wzmocnienie odporności miasta na skutki zmian klimatycznych przez zwiększenie jakości i spójności sieci błękitno-zielonej infrastruktury w przestrzeni publicznej.

 

Zrealizowane zostaną inwestycje łączące tworzenie i odnawianie zieleni z retencją oraz zagospodarowaniem wód deszczowych. Podjęte zostaną również działania mitygacyjnych
i edukacyjnych.

 

 

Szczegóły projektu dostepne są na stronie internetowej:

www.mikolowdlaklimatu.mikolow.eu 

 
     
     

2022-04-14 - Wielkanoc w Ogrodzie

2022-04-04 - Wielkanocna gra terenowa

2022-03-25 - Zaproszenie do udziału w Konferencji -

2022-03-24 - Akcja Ptaszkowe Love

2022-02-16 - Oferta pracy - ogrodnik

oferta pracy

2022-02-14 - Zapytanie o cenę - płyty tarasowe i kostka betonowa

Zapraszamy do składania ofert na dostawę płyt tarasowych i kostki betonowej. Więcej szczegółów znajdą Państwo TUTAJ.

2022-02-04 - Ferie z Ogrodem

Zapraszamy serdecznie rodziny z dziećmi do udziału w aktywnościach na Sośniej Górze!


GRA TERENOWA(14-27 lutego)
Świat według jeża (dla wszystkich) Jeże to niezwykłe i urocze zwierzęta, które choć żyją blisko nas, są dzikie i tajemnicze. Odbywają nocne wędrówki, myszkując w poszukiwaniu pożywienia, a na zimę zapadają w sen. Jednak w tym roku jeden jeż za wcześnie się obudził. Spotkaj się z nim twarzą w ryjek i poznaj świat jeży, mając za towarzysza to żądne przygód stworzonko.
Do zabawy można przystąpić w dowolnym momencie w godz. 10:00-15:00 (7 dni w tyg.).

Aby wyruszyć w trasę ze swoją rodziną wystarczy ciepło się ubrać, przybyć do nas i pobrać mapę z okienka przy dziedzińcu. Koszt udziału w grze to 8 zł (od dziecka).


WARSZTATY RODZINNE
To nasza propozycja na wspólne aktywne spędzenie czasu z najbliższymi. Tematyka warsztatów i metody pracy dobierane są w taki sposób, by zarówno młodsi, jak i starsi ciekawie i wartościowo spędzili czas. Przekonacie się, że Wasze dzieci posiadają wrodzoną i naturalną ciekawość do odkrywania świata przyrody. Koszt udziału w warsztacie to 18 zł (od uczestnika).

Liczba miejsc ograniczona! Zapisy pod numerem telefonu: 534 994 575 lub mailowo: edukacja@sibg.org.pl


Terminy
środy (16.02, 23.02) g 10:00 lub 13:00
soboty (19.02, 26.02) g 10:00 lub 13:00


Tematy do wyboru

*Wiosna leśnych ludków (dla przedszkolaków) Jest to warsztat dedykowany przede wszystkim przedszkolakom, które po wysłuchaniu teatrzyku kamishibai wyruszą z rodzicami i edukatorem na poszukiwanie oznak nadchodzącej wiosny. Będziemy słuchać ptaków, oglądać pąki, wypatrywać drobnych stworzeń za pomocą lupy. Na zakończenie każdy uczestnik stworzy własny ogród z wiosennych pędów, który zabierze do domu.

*Czy pająkowi jest jeszcze potrzebny szalik? (dla szkolniaków) Zima jest trudnym okresem dla bezkręgowców - jeśli jesienią nie znalazły odpowiedniej kryjówki, to ich szanse na dotrwanie wiosny są marne. Mimo to gdy tylko robi się cieplej (czasem nawet podczas odwilży w środku zimy), można je zaobserwować. Warto więc dowiedzieć się, jak mikroświat radzi sobie z mrozem i innymi wyzwaniami stawianymi przez zimę oraz co przynosi mu przedwiośnie.
*Zagadkowa wycieczka - między zimą a wiosną (dla szkolniaków) Wiosna czai się tuż za rogiem, to bardzo dobry moment, aby wybrać się na zagadkową wycieczkę. Przełom zimy i wiosny obfituje w ciekawe zjawiska przyrodnicze, świat roślin i zwierząt nie przestaje zaskakiwać. Rodzinne konkurencje rozbudzą w dzieciach wyobraźnię oraz kreatywność, nauczą miłości i wrażliwości dla przyrody. Zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu w tegoroczne ferie na Śląsku!


Po zabawie na świeżym powietrzu zapraszamy do skorzystania z oferty restauracji "Sośnia Góra".
Polecamy: ciepłe przekąski, hot dogi, tortille, frytki, dania obiadowe, gorącą czekoladę, zimowe herbatki, donaty.


Zapraszamy do zabawy!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.