PRZEDSZKOLE

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie serdecznie zaprasza placówki przedszkolne

do skorzystania z oferty edukacyjnej skierowanej do najmłodszych.

 

PTASZEK  PROGRAM KALEJDOSKOP NATURY  

 

Zajęcia z tego cyklu pozwalają na obserwację przyrody wraz ze zmieniającymi się porami roku. W czasie warsztatu drużyny wyruszają na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte są zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki na temat przyrody. W okresie jesienno-zimowym przewodnikiem na trasie jest wiewiórka, która w ciekawy sposób przybliża dzieciom, co dzieje się w przyrodzie jesienią oraz w jaki sposób rośliny i zwierzęta przygotowują się do zimy. W ostatniej skrzyni na poszukiwaczy czeka miła pamiątka, którą zabierają do domu.

 

PTASZEK ŚLADAMI SMOKA PRZYRODNIKA

 

Na zajęciach wędrować będziemy różnymi ścieżkami w poszukiwaniu listów z zadaniami do wykonania, które pozostawił smok Przyrodnik.

 

Smok Przyrodnik i wędrówka do kamieniołomu

W trakcie wędrówki poznamy historię miejsc związanych z wydobyciem wapienia. Cofniemy się również w czasie i prześledzimy historię Ziemi na podstawie skamieniałości oraz poznamy zwierzęta, które zamieszkiwały wody mórz. Po drodze będziemy obserwować ptaki za pomocą lornetki, dowiemy się jak żyją pszczół oraz będziemy wypatrywać śladów i tropów zwierząt.

 

PTASZEK KĄCIK OGRODNIKA (tylko w sezonie wiosenno-letnim)

 

Na zajęciach uczestnicy odwiedzą ogródek ziołowy i dowiedzą się jak zaprosić pożytecznych gości do ogrodu. W drugiej fazie zajęć dzieci poznają Łosia Ogrodnika, któremu pomogą skompletować odpowiedni strój i narzędzia niezbędne do sadzenia. Uczestnictwo w zabawie przybliży dzieciom nazwy części rośliny. Każdy uczestnik posieje roślinkę do swojej doniczki i zabierze ją do domu.

 

PTASZEKŚLĄSKI OGRÓD BOTANICZNY DOMEM ROŚLIN I ZWIERZĄT

 

Gdzie znajduje się Śląski Ogród Botaniczny i dlaczego został utworzony? Jakie zwierzęta zamieszkują Ogród? Jak zachowywać się w terenie naturalnym i co trzeba zrobić, żeby być prawdziwym obserwatorem przyrody? Uczestnicy warsztatu wezmą udział w prezentacji multimedialnej wzbogaconej dźwiękami, a na zakończenie odbędzie się zabawa - niespodzianka.

 

PTASZEKNA TROPIE LEŚNYCH ZWIERZĄT

 

To warsztaty, za pomocą których uczestnicy uczą się poprawnego koegzystowania w lesie ze zwierzętami. Nabywają umiejętności tropicielskich, wytężają swoje zmysły i trenują spostrzegawczość. Uczą się rozpoznawania śladów i tropów poszczególnych gatunków zwierząt, a także zyskują podstawową wiedzę na ich temat. Poznają zasady zachowania się podczas spotkania ze zwierzęciem w lesie. Zajęcia prowadzone są w formie aktywnych zadań, których zwieńczeniem jest gra prowadzona w sali.

 

PTASZEKWRÓŻKA ZIOŁUSZKA

 

Tytułowa postać - Wróżka Ziołuszka - zabierze dzieci w podróż po Ziołolandii. Przez ścieżkę ŚOB grupę poprowadzi asystentka wróżki, która razem z dziećmi odszuka buteleczek po ziołowych eliksirach, w których kryją się wiadomości od Wróżki oraz ciekawe zadania. Dzieci dowiedza się m in.:

· Czym są zioła i jak sa zbudowane

· Co to jest surowiec zielarski

· O ciekawych właściwościach wybranych ziół

· Jakie zastosowanie mają zioła

Podsumowaniem przygody w Ziołolandii będzie praktyczny warsztat w Zielarium - chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielą się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotują przyprawę w moździeżach. Mieszankę ziół w pamiątkowej torebce dzieci zabiorą do domu.

 

 

Wszystkie grupy niezależnie od wieku zapraszamy na spacery z przewodnikiem i ognisko.

 

W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:

  • plac zabaw - na powierzchni 2000 m2 znajduje się piramida linowa, mały domek na palach ze zjeżdżalnią, piaskownica,
    huśtawki wahadłowe oraz zjazd linowy z siedziskiem
  • wieża widokowa – z platformą widokową na wysokości 14 m, z której można podziwiać panoramę Śląska i Beskidów
  • ogród wertykalny – inspirowany pionowymi ogrodami Patryka Blanca – ściana porośnięta egzotyczną roślinnością (wewnątrz głównego budynku)
  • wystawa fotograficzna wzdłuż alejek Ogrodu Żółtego
  • kawiarenka
  • restauracja

 

CENNIK

 

Aby umówić się na warsztat prosimy o kontakt z koordynatorką:

 

Tel. 534 994 575, 790 477 948

e-mail: edukacja@sibg.org.pl

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.