Tablica 16

Rośliny miododajne

 

Okolice Śląskiego Ogrodu Botanicznego to mozaika łąk, zarośli, pól, lasów, wzgórz i dolin. Pszczoły i dzikie owady zapylające mają tu od wiosny do początku jesieni dostatek kwitnących roślin miododajnych – zarówno uprawnych, jak i dziko rosnących. Rośliny miododajne to takie, które dostarczają pożytku pszczelego w postaci nektaru, pyłku lub spadzi.

  

Żmijowiec zwyczajny

Jest dziko rosnącym ziołem. Kwitnie od czerwca do lipca przez około 20 dni, a jego wydajność miodowa sięga 400 kg z ha.

 

Lipa drobnolistna

Pszczoły uwielbiają jej nektar. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca przez około 10 dni, a jej wydajność miodowa sięga nawet 1000 kg z ha.

 

Zawilec gajowy

Wprawdzie nie dostarcza nektaru ani spadzi, ale jest bardzo cenny dla zapylaczy, bo kwitnie na początku wiosny i jest wówczas bardzo ważnym źródłem pyłku.

 

Nawłoć późna

Zapewnia pożytek pszczeli późnym latem, na przełomie sierpnia i września, gdy większość innych roślin już przekwitła. Jej wydajność miodowa jest wyjątkowo duża – do 700 kg z ha.

 

Śliwa tarnina

Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, przed rozwinięciem się liści, przez około 7 dni. Jej wydajność miodowa wynosi ok. 25 kg z 1 ha.

 

Facelia błękitna

Ta jednoroczna roślina uprawna jest nazywana królową roślin miododajnych. Może w ciągu całego lata wypełniać okresy, gdy inne rośliny w okolicy nie kwitną. Wystarczy zasiać ją w odpowiednim terminie, a zakwitnie w pożądanym czasie. Jej wydajność miodowa sięga 400 kg z ha.

 

Czereśnia ptasia

Kwitnie przez mniej więcej dwa tygodnie w końcu kwietnia i na początku maja. Pszczoły chętnie zbierają z niej nektar i pyłek. Jej wydajność miodowa wynosi 20-40 kg z ha.

 

Dziurawiec zwyczajny

Jedna z zielarskich roślin miododajnych, której miód wykazuje działanie rozkurczające, więc polecany jest dla osób mających problemy z przewodem pokarmowym.

 

Koniczyna biała

Jedna z głównych roślin pożytkowych. Zaczyna kwitnienie na przełomie maja i czerwca. Miód z koniczyny jest łagodny w smaku i bardzo aromatyczny. Zawiera mniej wody niż inne gatunki miodów.

Żmijowiec zwyczajny
Lipa drobnolistna
Zawilec gajowy
Nawłoć późna
Śliwa tarnina
Facelia błękitna
Czereśnia ptasia
Dziurawiec zwyczajny
Koniczyna biała

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.