PRZYRODNICZE SPOTKANIA ŚLĄSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO
Są to zajęcia terenowe o różnorodnej tematyce przyrodniczej realizowane w ciekawych i cennych przyrodniczo miejscach Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Celem zajęć jest nie tylko stworzenie uczestnikom okazji, jakich mają coraz mniej w codziennym życiu, do przebywania blisko przyrody i zainteresowanie ich jej przejawami, zjawiskami i mieszkańcami, ale pokazanie tego na przykładzie lokalnej przyrody.
Jak rośliny zmieniają ludzki świat?
Zazwyczaj potrafimy przywołać wiele osób, które przysłużyły się społeczeństwu na przestrzeni lat - są to osoby, z których osiągnięć korzystamy, które w jakiś sposób zmieniły bieg historii. A czy tylko ludzie tak potrafią? Może rośliny również? Czy są rośliny, które zmieniły naszą historię? Jakie jest znaczenie roślin? Czy są naszymi lekarzami? Tego wszystkiego dowiecie się na warsztatach.
Las bez tajemnic
Na warsztatach uczestnicy wyruszą na wycieczkę do lasu. Będzie to wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i zetknięcia się ze światem przyrody. Uczniowie wszystkimi zmysłami oraz w formie zadań i różnych aktywności będą poznawali las i ciekawostki z życia jego mieszkańców.
Nasze drzewa
o zajęcia terenowe prowadzone na Sośniej Górze. Uczestnicy przejdą wyznaczoną trasą, poznając cechy charakterystyczne i ciekawostki dotyczące kilkunastu gatunków popularnych drzew i krzewów, rosnących w naturalnym środowisku. W czasie warsztatów będziemy obserwować przyrodę wszystkimi zmysłami, zwracać uwagę na cechy gatunkowe drzew, spróbujemy zrozumieć ich znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka.
Życie wewnątrz ula (warsztat odbywa się tylko w ŚRODY)
Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać, jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie a dla chętnych grup za dodatkową opłatą możliwa jest degustacja miodu.
Tajemnice hydrobiologii
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, na czym dokładnie polega praca hydrobiologa. Nad pobliskim zbiornikiem zapoznani zostaną ze sprzętem potrzebnym do poboru prób i dowiedzą się nieco na temat samego zbiornika: jego historii, genezy, funkcji oraz roślinności. Następnie sami pobiorą próby biologiczne oraz próby wody, z którymi udamy się do laboratorium. Uczniowie obejrzą najciekawsze gatunki bezkręgowców, które możemy spotkać w polskich wodach, dowiedzą się między innymi czy polskie małże produkują perły, po co chruściki budują domki oraz czy wszystkie pijawki piją krew. Będą uczestniczyć w prostej analizie właściwości fizykochemicznych wody, a także sami spróbują oznaczyć zwierzęta z prób przyniesionych z pobliskiego zbiornika. Analiza uzyskanych wyników pozwoli im na ocenę jakości wody oraz bogactwa faunistycznego w badanym zbiorniku. Omówiona zostanie także ogólna rola zbiorników na terenach uprzemysłowionych oraz sposoby ochrony organizmów wodnych. Warsztaty mogą zostać w pełni dostosowane do zainteresowań uczestników. Mogą zostać poszerzone o temat gatunków obcych i inwazyjnych oraz zagadnienia związane z biologicznymi metodami oceny jakości wód (gatunki wskaźnikowe, a także poszerzona analiza właściwości fizykochemicznych wody).
Owadzie opowieści
Owady to nieprzebrana menażeria organizmów żyjących blisko człowieka, jednak słabo poznana. Na zajęciach wejdziemy w mikroświat owadów, poznamy ich zwyczaje i rolę w środowisku, nauczymy się rozpoznawać podstawowe ich grupy, m.in. motyle, mrówki, chrząszcze, pluskwiaki oraz dowiemy się, co różni je od innych grup bezkręgowców. Spora część zajęć poświęcona będzie zapylaczom, pszczole miodnej i jej dzikim krewniakom. Odwiedzimy ogrodową pasiekę i poznamy budowę insektarium – hotelu dla owadów.
Różnorodność przyrody Śląska
Podczas wędrówki w terenie poznamy bogactwo siedlisk terenu Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Las, potok, łąka, pola, zarośla śródpolne i kamieniołomy to doskonałe przykłady zbiorowisk cennych dla zachowania bioróżnorodności. Treści przekazywane w czasie tych wypraw zmieniają się w zależności od pór roku, dlatego ogród warto odwiedzić nawet cztery razy w roku, bo każda z nich pokaże poznane miejsca w nowej odsłonie. W czasie tych zajęć przekonamy się, że teren Górnego Śląska to nie tylko przemysł i kopalnie, ale także fascynujący świat przyrody, który należy poznać, aby go chronić i zachować dla przyszłych pokoleń.
WARSZTATY W ZIELARIUM
Zioła w kuchni
Zielarium to miejsce w Ogrodzie, gdzie zioła zyskują uznanie i mogą powrócić do naszej codzienności, miejsce pełne cudownych aromatów, suszonych roślin leczniczych, mikstur, odwarów, przypraw, naturalnych kosmetyków. Wszystko w i wokół zielarium pozwala na czas warsztatów zagłębić się w fascynujący świat roślin zielarskich. Uczniowie za pomocą węchu, dotyku i wzroku nauczą się rozpoznawać podstawowe, często spotykane na co dzień zioła oraz poznają ich właściwości. Dowiedzą się, co czyni roślinę ziołem, w jaki sposób pozyskiwać surowiec zielarski i jak go przygotować, aby jak najbardziej skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Ostatnim etapem warsztatu będzie wykonanie produktu – soli ziołowej, co pozwoli uczniom na zabranie aromatu ziół ze sobą. Warsztaty w zielarium to cofnięcie się do czasów naszych babć i ciekawy sposób na poznanie niezwykłych właściwości, które drzemią w roślinach.
GRA TERENOWA
Jest to świetna zabawa na świeżym powietrzu dla całej klasy. Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe drużyny samodzielnie przemieszczają się po terenie Ogrodu. Celem gry jest dotarcie do wyznaczonych punktów i rozwiązanie przygotowanych zadań. Liczy się spostrzegawczość, logiczne myślenie, umiejętność posługiwania się mapą i współpraca w drużynie.
Wszystkie grupy niezależnie od wieku zapraszamy na spacery z przewodnikiem i ognisko.
W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:
Aby umówić się na warsztaty, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.