AKTUALNOŚCI

2015-07-15 - Konkurs z okazji Dnia Pszczoły: Z pszczołami za pan brat

Wzdłuż głównej alejki Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB rozmieszczone zostały tablice z ciekawostkami na temat pszczół oraz literami, w żółtych sześciokątach, które utworzą hasło końcowe. Aby wziąć udział w zabawie należy ułożyć hasło, a odpowiedź wrzucić do urny, znajdującej się na dziedzińcu. Karty odpowiedzi i materiały do pisania znajdują się przy urnie.

 

Losowanie nagród odbędzie się 8 sierpnia 2015 roku o godzinie 15.00 na dziedzińcu, podczas obchodów Dnia Pszczoły. Warunkiem otrzymania nagrody jest obecność uczestnika podczas losowania. Nagrody w konkursie finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

UWAGA: Konkurs skierowany jest do osób niepełnoletnich. Każdy z uczestników może wrzucić do urny wyłącznie jedną kartę odpowiedzi. Regulamin konkursu dostępny TUTAJ.

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

 

2015-07-13 - Nordic walking i tai chi w w naszym Ogrodzie

Stowarzyszenie Batut w ramach projektu „Bądźmy zdrowe” zaprasza panie 40+ na bezpłatne zajęcia nordic walking i tai chi, które odbywać się będą w każdą środę od 15 lipca do 26 września o godz. 17 w Centrum Edukacji Przyrodniczej  i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Zapisy pod nr tel. 698 104 614. Liczba miejsc ograniczona.

 

Zbiórka na parkingu pod Sośnią Górą.

 

Od 25 lipca do 15 sierpnia zaś zaplanowano spotkania z diabetykiem i psychologiem, które odbywać się będą w sołtysówce w Mokrem.

 

Projekt „Bądźmy zdrowe” jest współfinansowany przez Urząd Miasta Mikołowa.

 

2015-07-09 - Akcja krwiodawstwa podczas Światowego Dnia Ludności

Śląski Ogród Botaniczny wraz z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji krwiodawstwa.

 

Akcja odbędzie się w dniu 12 lipca 2015 r. w trakcie obchodów Światowego Dnia Ludności w godz. 12 – 16.

 

Informacje dla potencjalnych krwiodawców na stronie:

http://www.rckik-katowice.pl/104_co_daje_oddawanie_krwi.html

 

 

Zapraszamy!

 

2015-06-27 - Otwarcie wystawy ''Ogrody świata''

Od 26 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym można oglądać nową plenerową wystawę fotograficzną „Ogrody świata”. Ekspozycja ta składa się z prawie 80 fotografii wybranych spośród blisko dwudziestu tysięcy obrazów nadesłanych niemal ze wszystkich zakątków świata na konkurs International Garden Photographer of the Year organizowany już po raz ósmy przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. W Polsce prace te po raz pierwszy można oglądać właśnie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

 

Wystawa ta została zorganizowana w ramach trwającej od zeszłego roku kampanii „Różnorodność – potęga życia” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

W wernisażu wzięło udział wielu znakomitych gości: samorządowcy, naukowcy śląskich uczelni, przedstawiciele licznych urzędów i instytucji współpracujących ze Śląskim Ogrodem Botanicznym, przyjaciele z innych ogrodów, parków i arboretów, fotograficy przyrody, edukatorzy ekologiczni i wolontariusze Ogrodu oraz wiele innych osób zafascynowanych pięknej Natury.

 

fot. Od lewej stoją: Stanisław Piechula - prezes Związku Stowarzyszeń - Śląski Ogród Botaniczny, Ewa Cofała - kierownik Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej WFOŚiGW w Katowicach oraz laureatka IGPOTY - Magdalena Wasiczek.

 

Jednakże niewątpliwie najważniejszą w tym dniu osobą była zwyciężczyni konkursu IGPOTY – pani Magdalena Wasiczek, której praca pt „Baleriny” została oceniona najwyżej, a międzynarodowe jury określiło ją najlepszym fotografem przyrody na świecie 2014 roku.

 

Wystawę w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będzie można oglądać do połowy września w godzinach otwarcia Centrum Edukacji ŚOB (6-22). Zapraszamy!

 

 

Fotorelacja z wernisażu

 

 

 

2015-06-15 - Półwiecze Ogrodu Botanicznego w Lublinie

W dniach 9-11 czerwca dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego i prezes Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce w jednej osobie dr Paweł Kojs oraz kierownik Biura Rady Damian Matynia uczestniczyli w obchodach 50-lecia Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. Jednym z głównych elementów była ogólnopolska konferencja poświęcona społecznym i ekonomicznym uwarunkowaniom funkcjonowania ogrodów botanicznych.

 

Lubelski Ogród w ciągu półwiecza zgromadził setki wspaniałych roślin. Kolekcja irysów liczy aż 150 gatunków. Miejsce to cały czas się rozwija i pięknieje. Podobnie jak nasz Śląski Ogród Botaniczny jest nie tylko miejscem, w którym prowadzi się działania ochroniarskie, edukację ekologiczną, ale jest jednym z najpiękniejszych miejsc w swoim regionie, gdzie mieszkańcy Lubelszczyzny i przyjezdni chętnie wypoczywają.

 

Tym, którzy podczas letnich wojaży będą w okolicach Lublina, serdecznie polecamy wizytę w tamtejszym ogrodzie botanicznym.

 

Poniżej video przedstawiające uroki tego niezwykłego miejsca.

 

2015-06-11 - Pan Patryk Bubła - wicedyrektorem Śląskiego Ogrodu Botanicznego

1 czerwca stanowisko zastępcy dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego objął pan Patryk Bubła. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył Wydział Biologii i Ochrony Środowiska na specjalizacji hydrobiologia. W 2011 roku zaś ukończył studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

 

Ze Śląskim Ogrodem Botanicznym związany jest od 2007 roku. Współpracę rozpoczął jeszcze w czasie studiów. Najpierw pracował w kolekcjach roślinnych, a następnie objął stanowisko specjalisty ds. administracyjnych.

 

Jego ścieżka rozwoju w Ogrodzie od pewnego czasu zmierzała w kierunku zadań związanych głównie z przygotowywaniem, przeprowadzaniem i rozliczaniem projektów dofinansowywanych przez zewnętrznych grantodawców. Ukończył szereg kursów związanych z pozyskiwaniem środków finansowych dla NGO-sów.

 

Poza pracą jego pasją są góry, zarówno te niskie, jak i wysokie, oraz straż pożarna – jest czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrach.

 

Cały zespół Ogrodu z dyrektorem na czele życzy powodzenia, sukcesów, a przede wszystkim spełnienia na nowym stanowisku!

 

2015-05-28 - Zmiana organizacji ruchu na trasie dojazdu do CEPiE 31 maja

W związku z Dniem Dziecka organizowanym na Sośniej Górze (Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej) przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mikołowie w dniu 31 maja w godz. 8-19 zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego.

 

Zmiana polegać będzie na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na odcinku drogi nr 927 od skrzyżowania z ulicami: Zamkowa i 22 Lipca w stronę Bujakowa aż do skrzyżowania z ulicą Sosnową boczną.


Do centrum Mikołowa zaś został wyznaczony objazd dla jadących od strony Bujakowa prowadzący przez Paniowy i Mokre aż do skrzyżowania z ulicą Zamkową, Sosnową i 22 Lipca.

 

Osoby planujące spędzić niedzielę 31 maja na Sośniej Górze prosimy o zapoznanie się z zamieszczonym schematem.

 

W sprawie jakichkolwiek pytań związanych z dojazdem prosimy kontaktować się z p. Patrycją Absyl - kierownik CEPiE - tel. 728 914 665.

 

2015-05-28 - Relacja z otwarcia Ogrodu w Radzionkowie

Zapraszamy do obejrzenia relacji z otwarcia Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, które miało miejsce w minioną niedzielę, zrealizowanej przez Telewizję Zabrze.

 

Serdecznie dziękujemy całej ekipie z red. Pauliną Świtałą i red. Katarzyną Kleczką-Zdebel na czele za przyjęcie naszego zaproszenia i wspaniałą realizację.

 

 

Po kliknięciu na grafikę powyżej zostaną Państwo przekierowani na stronę Telewizji Zabrze.

2015-05-27 - Utrudnienia na trasie dojazdu do Ogrodu!

W związku z planowanymi robotami na ulicy Sosnowej w dniach 1-2 czerwca (poniedziałek i wtorek) prawdopodobnie nie będzie dojazdu do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego na Sośniej Górze. Jeśli w tych dniach planują Państwo odwiedzić Ogród, bardzo prosimy upewnić się telefoniczne, czy trasa jest przejezdna, czy nie.

 

Prosimy dzwonić pod nr tel. 534 994 574 lub 32 779 76 02.

2015-05-26 - Radni miejscy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

Dziś w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościliśmy radnych Miasta Mikołowa. Podczas tej wyjazdowej sesji mogli oni zapoznać się z działalnością Ogrodu, jego historią i osiągnięciami na przestrzeni kilkunastu lat funkcjonowania. Dyrektor Ogrodu, dr Paweł Kojs, mówił również o planach, propozycjach rozbudowy i tych wszystkich działaniach, które mogłyby przynieść realny dochód Ogrodowi, aby stał się w niedalekiej przyszłości instytucją samofinansującą się.

 

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.