SZKOŁA PODSTAWOWA KL.IV-VIII

 

Formularz zgłoszeniowy

 

PTASZEK Program PRZYRODNICZE SPOTKANIA ŚLĄSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO

 

Są to zajęcia terenowe o różnorodnej tematyce przyrodniczej realizowane w ciekawych i cennych przyrodniczo miejscach Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Celem zajęć jest nie tylko stworzenie uczestnikom okazji, jakich mają coraz mniej w codziennym  życiu, do przebywania blisko przyrody i zainteresowanie ich jej przejawami, zjawiskami  i mieszkańcami, ale pokazanie tego na przykładzie lokalnej przyrody.

 

Rośliny włókniste - od rośliny do tkaniny (warsztaty dla uczniów klas IV-VI)

Celem zajęć jest pokazanie różnorodności czynności zawartych między słowami od rośliny do tkaniny. Warsztaty podzielone są na trzy części:

I. Prezentacja – rodzaje roślin włóknistych, ich charakterystyka, zdjęcia poszczególnych gatunków, informacja, z jakich części roślin pozyskuje się włókno i jakie prace trzeba wykonać, aby otrzymać czyste włókno. A z włókien - tkaniny lub sznurek, liny, worki, maty.
II. Zabawa na świeżym powietrzu. Dużo ruchu, ćwiczenia na spostrzegawczość i umiejętność zapamiętywania, ponieważ trzeba odnaleźć ukryte pytania z podpowiedziami i rozwiązać krzyżówkę.
III. Samodzielne wykonanie ozdoby ze sznurka z sizalu metodą makramy.

 

Las bez tajemnic

Na warsztatach uczestnicy wyruszą na wycieczkę do lasu. Będzie to wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i zetknięcia się ze światem przyrody. Uczniowie wszystkimi zmysłami oraz w formie zabaw i różnych aktywności będą poznawali las i ciekawostki z życia jego mieszkańców.

 

Nasze drzewa

To zajęcia terenowe prowadzone na Sośniej Górze. Uczestnicy przejdą wyznaczoną trasą, poznając cechy charakterystyczne i ciekawostki dotyczące kilkunastu gatunków popularnych drzew i krzewów, rosnących w naturalnym środowisku. W czasie warsztatów będziemy obserwować przyrodę wszystkimi zmysłami, zwracać uwagę na cechy gatunkowe drzew, spróbujemy zrozumieć ich znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka.

 

Życie wewnątrz ula (środy co 2 tyg. od kwietnia do czerwca)
Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie a dla chętnych grup za dodatkową opłatą możliwa jest degustacja miodu.

 

Tajemnice hydrobiologii

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, na czym dokładnie polega praca hydrobiologa. Zapoznani zostaną z najciekawszymi gatunkami bezkręgowców, które możemy spotkać w polskich wodach, a także sami spróbują poszukać zwierząt w próbie przyniesionej z pobliskiego zbiornika. Dzieci otrzymają odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, jak na przykład: czy polskie małże produkują perły, po co chruściki budują domki, czy wszystkie pijawki piją krew? Omówiona zostanie ogólna rola wody w przyrodzie oraz sposoby ochrony organizmów wodnych. Na koniec zajęć ochotnicy będą mogli wziąć udział w małym konkursie podsumowującym ich wiedzę zdobytą na warsztatach.

 

Pod parasolem entomologicznym

Owady to nieprzebrana menażeria organizmów żyjących blisko człowieka, jednak słabo poznana. Na zajęciach wejdziemy w mikroświat owadów, poznamy ich zwyczaje i rolę w środowisku, nauczymy się rozpoznawać podstawowe ich grupy, m.in. motyle, mrówki, chrząszcze, pluskwiaki oraz dowiemy się, co różni je od innych grup bezkręgowców. Spora część zajęć poświęcona będzie zapylaczom, pszczole miodnej i jej dzikim krewniakom. Odwiedzimy ogrodową pasiekę i poznamy budowę insektarium – hotelu dla owadów.

 

Różnorodność przyrody Śląska

Podczas wędrówki w terenie poznamy bogactwo siedlisk terenu Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Las, potok, łąka, pola, zarośla śródpolne i kamieniołomy to doskonałe przykłady zbiorowisk cennych dla zachowania bioróżnorodności. Treści przekazywane w czasie tych wypraw zmieniają się w zależności od pór roku, dlatego ogród warto odwiedzić nawet cztery razy w roku, bo każda z nich pokaże poznane miejsca w nowej odsłonie. W czasie tych zajęć przekonamy się, że teren Górnego Śląska to nie tylko przemysł i kopalnie, ale także fascynujący świat przyrody, który należy poznać, aby go chronić i zachować dla przyszłych pokoleń.

 

Historia zapisana w skałach

Skały występują w wielu formach i postaciach, ale łączy je jedno – dostarczają informacji o wydarzeniach, które miały miejsce w odległej przeszłości. Badając szczątki zwierząt kopalnych naukowcy są w stanie odtworzyć proces ewolucji ziemskiej flory i fauny. Wyprawa do kamieniołomu pozwoli nam na poznanie historii Ziemi zapisanej w skałach, minerałach i skamieniałościach. Przyjrzymy się skamieniałościom i zastanowimy się jak powstają, dowiemy się co można wyczytać ze skał i jakim podlegają przemianom.

 

 

Wszystkie grupy niezależnie od wieku zapraszamy na spacery z przewodnikiem i ognisko.

 

W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:

  • plac zabaw - na powierzchni 2000 m2 znajduje się piramida linowa, mały domek na palach ze zjeżdżalnią, piaskownica, huśtawki wahadłowe oraz zjazd linowy z siedziskiem
  • wieża widokowa – z platformą widokową na wysokości 14 m, z której można podziwiać panoramę Śląska i Beskidów
  • ogród wertykalny – inspirowany pionowymi ogrodami Patryka Blanca – ściana porośnięta egzotyczną roślinnością (wewnątrz głównego budynku)
  • wystawa fotograficzna wzdłuż alejek Ogrodu Żółtego
  • kawiarnia
  • restauracja
     

CENNIK

 

Aby umówić się na warsztaty prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.