SZKOŁA PODSTAWOWA KL.I-III

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie serdecznie zaprasza klasy I-III szkół podstawowych
do skorzystania z oferty edukacyjnej skierowanej do najmłodszych.

 

PTASZEK  program KALEJDOSKOP natury

 

Zajęcia z tego cyklu pozwalają na obserwację przyrody wraz ze zmieniającymi się porami roku. W czasie warsztatu drużyny wyruszają na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte są zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki na temat przyrody. W okresie jesienno-zimowym przewodnikiem na trasie jest wiewiórka, która w ciekawy sposób przybliża dzieciom, co dzieje się w przyrodzie jesienią oraz w jaki sposób rośliny i zwierzęta przygotowują się do zimy. W ostatniej skrzyni na poszukiwaczy czeka miła pamiątka, którą zabierają do domu.


PTASZEK ŚLADAMI SMOKA PRZYRODNIKA

 

Na zajęciach wędrować będziemy różnymi ścieżkami w poszukiwaniu listów z zadaniami do wykonania, które pozostawił smok Przyrodnik.

 

Smok Przyrodnik i wędrówka do kamieniołomu

W trakcie wędrówki poznamy historię miejsc związanych z wydobyciem wapienia. Cofniemy się również w czasie i prześledzimy historię Ziemi na podstawie skamieniałości oraz poznamy zwierzęta, które zamieszkiwały wody mórz. Po drodze będziemy obserwować ptaki za pomocą lornetki, dowiemy się jak żyją pszczół oraz będziemy wypatrywać śladów i tropów zwierząt.

 

PTASZEK ogrodowy zawrót głowy

 

W trakcie zajęć wyruszymy w niecodzienną, pełną wrażeń wędrówkę po kolekcjach roślin ozdobnych. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego tworzymy ogrody i poznają różne ich typy. Odwiedzimy przede wszystkim Ogród Tarasowy, Kolekcję Traw, Ogród Bylinowy oraz Kolekcję Dendrologiczną i Erikarium. W każdej z kolekcji będzie do wykonania ciekawe zadanie przyrodnicze lub eksperyment, nie zabraknie także przerywników w postaci zabaw. Będziemy poznawać ogród za pomocą wszystkich zmysłów oraz jak przystało na prawdziwych przyrodników – lup i lornetek.

 

PTASZEKŚLĄSKI OGRÓD BOTANICZNY DOMEM ROŚLIN I ZWIERZĄT

 

Gdzie znajduje się Śląski Ogród Botaniczny i dlaczego został utworzony? Jakie zwierzęta zamieszkują Ogród? Jak zachowywać się w terenie naturalnym i co trzeba zrobić, żeby być prawdziwym obserwatorem przyrody? Uczestnicy warsztatu wezmą udział w prezentacji multimedialnej wzbogaconej dźwiękami, a na zakończenie odbędzie się zabawa - niespodzianka.

 

PTASZEKNA TROPIE LEŚNYCH ZWIERZĄT
 
 

To warsztaty, za pomocą których uczestnicy uczą się poprawnego koegzystowania w lesie ze zwierzętami. Nabywają umiejętności tropicielskich, wytężają swoje zmysły i trenują spostrzegawczość. Uczą się rozpoznawania śladów i tropów poszczególnych gatunków zwierząt, a także zyskują podstawową wiedzę na ich temat. Poznają zasady zachowania się podczas spotkania ze zwierzęciem w lesie. Zajęcia prowadzone są w formie aktywnych zadań, których zwieńczeniem jest gra prowadzona w sali.

 

 

Wszystkie grupy niezależnie od wieku zapraszamy na spacery z przewodnikiem i ognisko

 

W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:

  • plac zabaw - na powierzchni 2000 m2 znajduje się piramida linowa, mały domek na palach ze zjeżdżalnią, piaskownica, huśtawki wahadłowe oraz zjazd linowy z siedziskiem
  • wieża widokowa – z platformą widokową na wysokości 14 m, z której można podziwiać panoramę Śląska i Beskidów
  • ogród wertykalny – inspirowany pionowymi ogrodami Patryka Blanca – ściana porośnięta egzotyczną roślinnością (wewnątrz głównego budynku)
  • wystawa fotograficzna wzdłuż alejek Ogrodu Żółtego
  • kawiarenka
  • restauracja

 

CENNIK

 

Aby umówić się na warsztat prosimy o kontakt z koordynatorką:

 

Tel. 534 994 575, 790 477 948

e-mail: edukacja@sibg.org.pl

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.