SZKOŁA PODSTAWOWA KL.I-III

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie serdecznie zaprasza klasy I-III szkół podstawowych
do skorzystania z oferty edukacyjnej skierowanej do najmłodszych.

 

Formularz zgłoszeniowy

 

PTASZEK  KALEJDOSKOP natury

 

Zajęcia z tego cyklu pozwalają na obserwację przyrody wraz ze zmieniającymi się porami roku. W czasie warsztatu drużyny wyruszają na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte są zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki na temat przyrody. W okresie wiosenno-letnim przewodnikiem na trasie jest sikorka, która w ciekawy sposób opowiada dzieciom swoją historię, m.in. jak poznali się jej rodzice, jak wyglądają gniazda i domki dla ptaków oraz przybliża dzieciom życie, zwyczaje i różnorodność ptaków. W ostatniej skrzyni na poszukiwaczy czeka miła pamiątka, którą zabierają do domu.


PTASZEK ŚLADAMI SMOKA PRZYRODNIKA

 

Na zajęciach wędrować będziemy leśnymi ścieżkami w poszukiwaniu listów z zadaniami do wykonania, które pozostawił smok Przyrodnik.

 

Smok Przyrodnik i wędrówka do kamieniołomu

W trakcie wędrówki poznamy historię miejsc związanych z wydobyciem wapienia. Cofniemy się również w czasie i prześledzimy historię Ziemi na podstawie skamieniałości oraz poznamy zwierzęta, które zamieszkiwały wody mórz. Po drodze będziemy obserwować ptaki za pomocą lornetki, dowiemy się jak żyją pszczół oraz będziemy wypatrywać śladów i tropów zwierząt.

 

PTASZEK ogrodowy zawrót głowy

 

W trakcie zajęć wyruszymy w niecodzienną, pełną wrażeń wędrówkę po kolekcjach roślin ozdobnych. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego tworzymy ogrody i poznają różne ich typy. Odwiedzimy przede wszystkim Ogród Tarasowy, Kolekcję Traw, Ogród Bylinowy oraz Kolekcję Dendrologiczną i Erikarium. W każdej z kolekcji będzie do wykonania ciekawe zadanie przyrodnicze lub eksperyment, nie zabraknie także przerywników w postaci zabaw. Będziemy poznawać ogród za pomocą wszystkich zmysłów oraz jak przystało na prawdziwych przyrodników – lup i lornetek.

 

PTASZEK ŻYCIE WEWNĄTRZ ULA (środy co 2 tyg. od kwietnia do czerwca)


Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie a dla chętnych grup za dodatkową opłatą możliwa jest degustacja miodu.

 

PTASZEKŚLĄSKI OGRÓD BOTANICZNY DOMEM ROŚLIN I ZWIERZĄT

 

Gdzie znajduje się Śląski Ogród Botaniczny i dlaczego został utworzony? Jakie zwierzęta zamieszkują Ogród? Jak zachowywać się w terenie naturalnym i co trzeba zrobić, żeby być prawdziwym obserwatorem przyrody? Uczestnicy warsztatu wezmą udział w prezentacji multimedialnej wzbogaconej dźwiękami, a na zakończenie odbędzie się zabawa - niespodzianka.

 

PTASZEKNA TROPIE LEŚNYCH ZWIERZĄT
 
 

To warsztaty, za pomocą których uczestnicy uczą się poprawnego koegzystowania w lesie ze zwierzętami. Nabywają umiejętności tropicielskich, wytężają swoje zmysły i trenują spostrzegawczość. Uczą się rozpoznawania śladów i tropów poszczególnych gatunków zwierząt, a także zyskują podstawową wiedzę na ich temat. Poznają zasady zachowania się podczas spotkania ze zwierzęciem w lesie. Zajęcia prowadzone są w formie aktywnych zadań.

 

PTASZEKWRÓŻKA ZIOŁUSZKA

 

Tytułowa postać - Wróżka Ziołuszka - zabierze dzieci w podróż po Ziołolandii. Grupę poprowadzi asystentka wróżki, która razem z dziećmi odszuka buteleczki po ziołowych eliksirach, w których kryją się wiadomości od Wróżki oraz ciekawe zadania. Dzieci dowiedzą się m.in.:

· Czym są zioła i jak są zbudowane

· Co to jest surowiec zielarski

· O ciekawych właściwościach wybranych ziół

· Jakie zastosowanie mają zioła

Podsumowaniem przygody w Ziołolandii będzie praktyczny warsztat w Zielarium - chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielą się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotują przyprawę w moździerzach. Mieszankę ziół dzieci zabiorą do domu.

 

 

W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:

  • plac zabaw - na powierzchni 2000 m2 znajduje się piramida linowa, mały domek na palach ze zjeżdżalnią, piaskownica, huśtawki wahadłowe oraz zjazd linowy z siedziskiem
  • wieża widokowa – z platformą widokową na wysokości 14 m, z której można podziwiać panoramę Śląska i Beskidów
  • ogród wertykalny – inspirowany pionowymi ogrodami Patryka Blanca – ściana porośnięta egzotyczną roślinnością (wewnątrz głównego budynku)
  • wystawa fotograficzna wzdłuż alejek Ogrodu Żółtego
  • kawiarnia
  • restauracja

 

CENNIK

 

Aby umówić się na warsztaty prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.