Kolekcje ozdobne wykonane w ramach projektu „Rozbudowa CEPIE ŚOB w Mikołowie Etap II''

Kolekcje powstały w ramach projeku pt. „Rozbudowa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Etap II „ który zakończył się w 2015 roku. Całość kolekcji podzielona została na kilka części. Obecnie kolekcje są pielęgnowane i w następnych latach będą systematycznie przebudowywane. 

W skład kolekcji wchodzą: 

1. Sekcja kwiatowa

2. Sekcja traw ozdobnych 

3. Sekcja tarasowa

4. Sekcja rododendronów 

 

Sekcja kwiatowa 

Położona jest w płn.-wsch. części Ogrodu Botanicznego. Kolekcja ta występuje w układzie sformalizowanym. Znajdująca się tutaj roślinność posiada często geometryczne układy, jest formowana czy szczepiona jak np. grujecznik japoński odm. Pendula. Walorami kolekcji jest przenikająca się kontrastowość, którą możemy zaobserwować poprzez mniej oczywiste walory roślin takie jak kolor ulistnienia czy owoce.

 

Sekcja traw ozdobnych

Znajduje się w centralnej części Ogrodu i stanowi twz.  „Labirynt traw”. Wokół wijących się ścieżek możemy podziwiać średnie i wysokie trawy ozdobne. Kolekcja najpiękniej prezentuje się w pełni lata oraz jesienią. Dominujące gatunki to miskant chiński, rozplenica japońska oraz drobne turzyce i kosmatki. Uzupełnienie kompozycji stanowią brzozy, derenie oraz byliny.

 

Sekcja tarasowa 

To strefa kolekcji z punktem widokowym w formie altany, znajdująca się płd-wsch. części terenu.  Inspirowana wiszącymi Ogrodami Babilonu kolekcja, składa się z 6 tarasów, ograniczonych murkami oporowymi wykonanymi z lokalnego kamienia – skały wapiennej. Płaszczyzny tarasów wypełnione zostały w sposób swobodny, naturalistycznym z udziałem drzew, niskich krzewów, traw ozdobnych oraz bylin o zróżnicowanej kolorystyce. Występują tam ciekawe gatunki krzewów takie jak: dereń Kausa, Pięknotka Bodiniera (inaczej kalikarpa), kalina japońska, ponad 10 odmian berberysów Thunberga i tawuł japońskich.

 

Sekcja rododendronów

Kolekcja jest w niewielkim naturalnym podwyższeniu, w otoczeniu istniejących zadrzewień (głównie starych potężnych dębów), które stanowiły idealne warunki do rozwoju różaneczników i azali wraz z roślinami towarzyszącymi np. magnoliami. W okresie wiosennym chętnie odwiedzana przez turystów chcących doznać barwnego przedstawienia.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.