KALENDARIUM

2018-04-22 - Dzień Ziemi

Celem święta jest zwrócenie uwagi na słabą kondycję Matki Ziemi wynikającą z egocentrycznej i roszczeniowej postawy ludzi w stosunku do wszystkich elementów przyrody ożywionej i nieożywionej. W trakcie obchodów Dnia Ziemi promować będziemy postawy szacunku i troski o wszystkie elementy środowiska przyrodniczego, a także zasady zrównoważonego rozwoju.

 

Harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-04-08 - Międzynarodowy Dzień Ptaków

Celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, przed jakimi stoją ptaki, a które związane są głównie z postępującymi zmianami w ich naturalnych siedliskach i wciąż zwiększającą się presją człowieka oraz zachęcenie lokalnej społeczności do zaangażowania się w ich ochronę.

 

Z okazji święta będziemy zachęcać do bardziej uważnego przyjrzenia się ptakom i zwracać uwagę, iż nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu czy organizacji dalekich wypraw. Aby obserwować ptaki, wystarczy szeroko otworzyć oczy i zajrzeć do pobliskiego parku, na skwer czy przydomowego ogródka, trzeba tylko wykazać się odrobiną uwagi i cierpliwości.

 

Harmonogram znajduje się tutaj.

 

2017-12-16 - Przedświąteczna wioska Mikołaja

2017-12-10 - Kiermasz świąteczny

Kiermasz świąteczny będzie ostatnim wydarzeniem 2017 roku na Sośniej Górze. Zapraszamy na kiermasz, na którym będzie można zakupić ozdoby choinkowe, stroiki, świeczniki, prezenty oraz wiele innych wyrobów rękodzielniczych, będą też zdrowe pyszności. Nie zabraknie również warsztatów dla najmłodszych!

 

2017-12-05 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku, aby uznać pracę wolontariuszy na całym świecie i podziękować im za trud, czas i zaangażowanie. Dlatego my też chcemy wyrazić wdzięczność wolontariuszom ŚOB, którzy przez cały rok tak wytrwale nas wspierają (impreza zamknięta, dedykowana wolontariuszom).

 

Podsumowaliśmy 2017 rok i poniżej prezentujemy wolontariat w liczbach:

  • 1155 godz. przepracowanych łącznie
  • 30 wolontariuszy (w tym 11 nowych osób)
  • 175 godz. przepracowanych w Pracowni Edukacji - Natalia Jonszta
  • 170 godz. przepracowanych przy pielęgnacji kolekcji ozdobnych - Jadwiga Piecha
  • TOP 3 Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego:
  1. Adrian Prusko
  2. Oskar Dobrowolski
  3. Krzysztof Dobrowolski

 

 

2017-11-16 - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

2017-10-10 - Światowy Dzień Drzewa
Inicjatorem był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebrasce, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia każdy posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku kiedy to Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. W Polsce święto to odbywa się od około 2002 r. w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew a towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. 
 
Dlaczego drzewa są dla nas ważne?
 
Drzewa odgrywają bardzo znaczącą rolę dla życia na Ziemi. Jako największe rośliny, dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy, najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.
 
Drzewa są też doskonałym „konsumentem” CO2 z atmosfery, przez co w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na Ziemi.
 
Drzewa produkują też największą spośród wszystkich roślin lądowych ilość substancji organicznych, które są pokarmem dla ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał. Rośliny drzewiaste stanowią najważniejszy składnik lasów, tworzą środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Ich obecność i stan zdrowia ma wpływ na różnorodność biologiczną.
 
2017-10-08 - Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz, i ma swoje prawa.

 

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.

 

2017-09-17 - Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych

W 1979 r. została przyjęta konwencja berneńska "O ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk". W dokumencie tym szczególną uwagę zwrócono na gatunki zagrożone i ginące (w tym wędrowne), których ochrona wymaga współdziałania wielu państw. Polska przystąpiła do konwencji w 1999 r. 

 

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.

 

2017-08-08 - Dzień Pszczoły

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony 8 sierpnia, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką te wspaniałe owady pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem. Chcemy, aby święto odbywało się co roku 8 sierpnia i na stałe wpisało się w kalendarz ekologicznych świąt Polaków. Pierwsza edycja święta odbyła się w 2013 roku w placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski.

 

Przy okazji zbliżającego się Święta Pszczoły zapoznajmy się z ich życiem, pracą i zwyczajami.

 

 

Czy wiecie, że pszczoły potrafią obliczać kąty i podawać sobie nawzajem odległości geograficzne? Te małe, pracowite zwierzęta skrywają w sobie wiele ciekawych niespodzianek, które zaskoczą każdego, kto nie zajmuje się pszczelarstwem – czy wiecie, jak powstaje nowa królowa lub ile tak naprawdę żyje pszczoła?

 

1. Pszczoły miodne dzielą pracę między sobą ze względu na swój wiek:
– 1-2 dniowe pszczoły spędzają swój czas, czyszcząc plastry, w których się urodziły, dzięki czemu zapewniają ciepło pozostałemu potomstwu
– 3-5 dniowe pszczoły karmią starsze larwy
– 6-11 dniowe pszczoły karmią najmłodsze larwy
– 12-17 dniowe pszczoły produkują wosk, budują plastry, przenoszą pożywienie i przygotowują innym obowiązki
– 18-21 dniowe pszczoły pełnią obowiązki wartownicze, ochraniają wejście do ula
– 22 dniowe pszczoły aż do swojej śmierci (która następuje pomiędzy 40-45 dniem życia) latają i zbierają pyłki, nektar, wodę i inne elementy potrzebne pszczelej rodzinie.

 

2. Pszczoły nie zawsze umierają z powodu pozostawienia żądła po ukłuciu.
Pszczoła miodna umiera poprzez użądlenie człowieka, choć ciekawe jest to, że w swoim życiu żądli wiele innych rzeczy, które nie powodują jej śmierci. Pszczoła, zostawiając żądło w naszym ciele, niszczy niektóre narządy wewnętrzne przyczepione do niego i umiera. Żądląc jednak inne gatunki zwierząt, często jej żądło pozostaje nieuszkodzone i nie wyrządza sobie żadnej krzywdy.

 

3. Pszczoły wiedzą, że ziemia jest okrągła i potrafią obliczać kąty.
Naukowcy odkryli, jak można interpretować specyficzny taniec pszczół – pszczoły wykonują specyficzny taniec, aby komunikować się między sobą w sprawie jedzenia, nowego domu i innych naturalnych rzeczy. Przeprowadzono eksperyment, w którym jedyne źródło pożywienia znajdowało się daleko za górą. Pszczoły nie były w stanie przemierzyć takiej odległości. Jednakże, kiedy komunikowały się między sobą w sprawie jedzenia, przekazywały informację, że znajduje się ono za górą, pokazując nawet kąt, jakiego należy użyć, aby dotrzeć do jedzenia. Późniejsze badania wykazały, że pszczoły w trakcie poszukiwania jedzenia są w stanie wziąć pod uwagę okrągły kształt Ziemi i uwzględniają go w typowym „tańcu”. W dodatku, znając potrzebne kąty, przekazują sobie informacje, jak daleko w danym kierunku należy się udać.

 

4. Pszczoły są zimnokrwiste.
Pszczoły są zwierzętami zimnokrwistymi, jednak w odróżnieniu od innych zimnokrwistych stworzeń, posiadają zdolność do generowania ciepła poprzez wibrację własnego ciała. Latająca pszczoła ma temperaturę ciała wynoszącą ok. 55 stopni C, jednakże jeśli złapie ją zimny deszcz, może szybko stracić możliwość poruszania się. Pszczoła utrzymuje swoją temperaturę ciała w granicach 36 stopni C.

 

5. Miód powstaje z nektaru i enzymów znajdujących się w ślinie pszczoły.
Pszczoły mogą zrobić miód przez zbieranie nektaru z kwiatów i łączeniu go z enzymami śliny. Następnie przechowują je w sześciokątnych woskowych plastrach, aż ich zawartość wody zostanie obniżona do około 17 procent. Gdy nektar osiągnie odpowiednie parametry, pszczoły robotnice zabezpieczają go, aby mógł być wykorzystywany np. w zimie.

 

6. Powstawanie królowej.
Jeśli kolonia pszczół staje się zatłoczona, pszczoły decydują się stworzyć nową królową.
Proces przebiega następująco:
– krok 1: pszczoły budują ok. 20 komórek
– krok 2: aktualna królowa składa jaja w każdej komórce
– krok 3: jedna z młodych pszczół karmi młodą larwę królowej specjalnym pożywieniem i powiększa komórkę, aż osiągnie 25 mm średnicy.
– krok 4: 9 dni po połogu, pierwsza komórka królowej jest uszczelniana warstwą wosku.
– krok 5: duży rój, nazywany pierwszym rojem, opuszcza ul prowadzony przez starsze pszczoły. Stara królowa głoduje, przez co staje się lżejsza i zdolna do latania. Stare pszczoły, które przekonały królową do dołączenia do nich, odlatują w poszukiwaniu nowego miejsca na stworzenie kolonii.
– krok 6: 8 dni później pierwsza królowa opuszcza swoją komórkę. Teraz, albo wybiera dla siebie mały rój, albo opuszcza ul, aby założyć własny rój. Może również zabić pozostałe potencjalne królowe poprzez zaklejenie je woskiem w ich komórkach i pozostać jako jedyna królowa.
– krok 7: młoda królowa lata w okolicy i zdobywa orientację otoczenia
– krok 8: królowa wykonuje kilka lotów gotowych i wybiera spośród 20 trutni, które umrą zaraz po godach
– krok 9: po 3 dniach zapłodniona królowa zacznie składać jaja w liczbie do 2000 na dzień. Z zapłodnionych jaj powstaną pszczoły robotnice, z niezapłodnionych trutnie.
– krok 10: królowa pozostaje z kolonią przynajmniej rok, zanim urośnie na tyle, by założyć własną kolonię. Pszczoły robotnice żyją tylko 40 dni, królowa może przeżyć nawet 5 lat.

 

7. Pszczoły rozpoznają umierającą królową po zapachu.
Pszczoły są w stanie stwierdzić, kiedy umrze królowa, ponieważ przestają wtedy czuć jej feromony. Jeśli królowa umrze przedwcześnie, pszczoły robotnice natychmiast zaczną robić wszystko, aby stworzyć nową królową z istniejących larw. Tak długo, jak istnieją larwy, które mają poniżej 3 dni, mogą powstać nowe królowe.

 

8. Zmiana królowej zmieni zachowania i osobowość kolonii pszczół.
Osoby zajmujące się hodowlą pszczół wykorzystują tę informację, aby kontrolować ich zachowania, takie jak agresywność czy nadmierna rojliwość.

 

Podana garść informacji pozwoli na nowo spojrzeć na te ciekawe stworzenia, jakimi są pszczoły. Na pierwszy rzut oka ich działania wyglądają na niezorganizowane i przypadkowe, jednak w istocie są to bardzo dobrze zorganizowane społeczeństwa, które działają według ustalonych schematów. Któż mógłby pomyśleć, że pszczoły wiedzą nawet, że Ziemia jest okrągła?

 

Źródło: rogalinski.com.pl

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.