KALENDARIUM

2022-05-21 - Dzień Roślin

 

2022-05-08 - Konkurs plastyczny

2022-05-06 - Noc w Ogrodzie

Zapraszamy na wieczorne spacery z opowieściami o niezwykłej historii i działalności Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, zwieńczone spotkaniem przy ognisku. 

 
Do wyboru jedna z tras:


1. Jak to się wszystko zaczęło - opowieść o Ogrodzie (godz. 19.00 - 21.00) ZAPISY ZAKOŃCZONE!
Spacer będzie okazją do poznania tej części Ogrodu z innej perspektywy. Spotkanie rozpoczniemy w sali konferencyjnej, od krótkiej podróży przez historię powstania oraz początki budowy Ogrodu. Opowieść snuł będzie sam dyrektor Ogrodu, dr Paweł Kojs. Spacer po Ogrodzie Żółtym pozwoli, już w terenie, zaobserwować ślady i pozostałości byłej bazy wojsk rakietowych oraz wplecione w nie kolekcje roślin. Nie zabraknie również ciekawostek związanych z działalnością naukową Ogrodu, botanicznych anegdotek oraz wzmianek na temat obecnych i przyszłych działań. 
Miejsce zbiórki: Ogród Żółty, ul. Sosnowa 5, Mikołów – sala konferencyjna w budynku głównym.

 

2. Ogród Czerwony - okiem przyrodnika (godz. 19.00 - 21.00) ZAPISY ZAKOŃCZONE!
Trasa po Ogrodzie Czerwonym jest okazją do poznania czym dla botanika są kolekcje roślinne, tak charakterystyczne dla ogrodów botanicznych. Na trasie zobaczymy malownicze kompozycje roślin ozdobnych, kolekcje o charakterze edukacyjnym oraz sady i winnice. Okiem doświadczonego przyrodnika spojrzymy na rozległy krajobraz, który stopniowo przeobraża się w miejsce miłe dla ludzi, jak i ważne dla zachowania różnorodności biologicznej. 
Miejsce zbiórki: Ogród Czerwony, ul. Grudniowa, Mikołów – altanka przy wejściu obok tablicy informacyjnej.

 

3. Zielona, dzika, edukacyjna - ścieżka przyrodnicza (godz. 18.00 - 21.00) ZAPISY ZAKOŃCZONE!
Ścieżka przyrodnicza to trasa, której raczej nie spodziewamy się w ogrodzie botanicznym. Podczas spaceru zobaczymy walory przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe, które bezpośrednio przyczyniły się do umiejscowienia naszego Ogrodu w tym właśnie miejscu. Poznamy ciekawostki związane z Fiołkową Górą, przejdziemy przez urokliwe czyżnie oraz odkryjemy pozostałości dawnego przemysłu w postaci kamieniołomu i wapienników. Sprawdzimy tym samym czy rodzime gatunki roślin oraz lokalne skarby są w stanie nas zachwycić. 
Miejsce zbiórki: ul. Sosnowa 5, Mikołów - łąka na przeciw bramy głównej Ogrodu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po zakończonej wycieczce zapraszamy na ognisko, które zostanie rozpalone na placu ogniskowym w Ogrodzie Żółtym, ul. Sosnowa 5, Mikołów. Prowiant ogniskowy oraz napoje we własnym zakresie, organizatorzy zapewniają opał oraz szpikulce.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Wycieczki odbędą się niezależnie od pogody, należy dopasować strój, a szczególnie obuwie do panujących warunków atmosferycznych.
* Zalecane zaopatrzenie się w latarki, w przypadku wycieczki po Ścieżce Przyrodniczej jest to wyposażenie obowiązkowe.
* Każda wycieczka zaczyna się i kończy w tym samym punkcie. 

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzenia udziału zostaną przesłane e-mailem. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W przypadku rezygnacji z uczestnictwa prosimy o przesłanie e-maila na adres: kalendarz@sibg.org.pl

 

 

 

2022-04-19 - Wielkanoc 2022

2022-04-14 - Wielkanocna gra terenowa

2022-04-03 - Dzień Wody

 

2022-03-17 - Zostań wolontariuszem!

 

2022-02-27 - Ferie z Ogrodem

2022-01-02 - Godziny otwarcia Ogrodu w okresie świąteczno - noworocznym

2021-12-19 - Grudniowe podróże

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.