Program:
12 –Z pszczołami za pan brat–stały punkt naszych świąt ekologicznych dla stałych bywalców, czyli kolejna odsłona gry terenowej z nagrodami, pieczątką do zdobycia, a tym razem dodatkowo rozlosowane zostaną nagrody specjalne. Ze względu na Pszczeli Miesiąc w Ogrodzie Botanicznym w terminie od 8 sierpnia do 21 września na terenie CEPiE jest przygotowana gra terenowa (krzyżówka wraz z mapką do pobrania w budce strażnika, przy wjeździe na teren Centrum). Poprawnie rozwiązane krzyżówki, czytelnie podpisane imieniem i nazwiskiem można wrzucać do specjalnie przygotowanej urny przy dziedzińcu. Dnia 21 września podczas Dnia Pszczoły zostaną rozlosowane nagrody specjalne;
13 – Fotogeniczna pszczoła – w pszczelim kąciku foto będzie można zrobić sobie rodzinną pszczelą fotografię; zapraszamy zatem z aparatami;
13 – Pszczele losowanie – I losowanie nagród w konkursie „Z pszczołami za pan brat”;
14 – Seminarium –wykład pt. „Ekologia się opłaca” odbędzie się w sali konferencyjnej;
14 – Survival –zajęcia w terenie dla wszystkich śmiałków – tych małych i tych całkiem dużych; pamiętajcie o odpowiednim ubiorze i obuwiu (przewidywany czas zajęć ok. 2 godziny);
15 – Kino Arbores Vitae –„Wielki dom”, I odcinek serii „Tętno pierwotnej puszczy”, Polska ’95, a także „Opowieść o kruku. Skaza odmieńca”, III odcinek z serii „Saga prastarej puszczy”, Polska ’08;
15 – Pszczele losowanie – II losowanie nagród w konkursie „Z pszczołami za pan brat”;
16 – Zawód pszczelarz –czyli pogadanka nt. tego, co każdy pszczelarz wiedzieć i mieć powinien;
17 – Pszczele losowanie – III losowanie nagród w konkursie „Z pszczołami za pan brat”;
Ponadto:
Rodzina na kocu –w związku z pozytywnym odzewem powtarzamy piknikową akcję, jeżeli tylko pogoda będzie dla nas łaskawa, zapraszamy ponownie z koszyczkami, kocykami i humorem w kieszeniJ;
Kącik Ogrodnika –edukatorki z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci razem ze Smokiem Przyrodnikiem pomogą nam w rozpoznawaniu wybranych gatunków kwiatów ozdobnych i ziół;
Warsztaty –kreatywne, ciekawe, edukacyjne,prowadzone przez wolontariuszy ŚOB;
Kącik zabaw edukacyjnych–tradycyjnie dla maluchów moc pszczelich atrakcji;
Kiermasz ekologiczny oraz EkoBazar–zapraszamy do zakupu zdrowych, certyfikowanych i ciekawych produktów w czasie imprezy;
Kawiarenka– swojsko, domowo i smacznie zaserwuje nam Restauracja u Kusia;
Od 25 lat 11 lipca obchodzony jest jako Światowy Dzień Ludności (ang. World Population Day), ponieważ tego dnia w 1987 roku liczba ludności na świecie osiągnęła pięć miliardów. W drugą rocznicę, w tzw. Dniu Pięciu Miliardów, w 1989 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło rezolucję, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na charakter i wagę problemów ludnościowych oraz potrzebę znalezienia odpowiednich środków zaradczych w kwestii ubóstwa i nierówności społecznych, problemów ludzi młodych, starzenia się społeczeństwa, urbanizacji oraz środowiska naturalnego, bowiem zdrowie społeczeństw zależy od kondycji naszej planety.
W minioną niedzielę, 13 lipca, Śląski Ogród Botaniczny przyłączył się do światowych obchodów, organizując szóste w tym roku święto w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego – Dzień Ludności.
Każdy, niezależnie od wieku, mógł wziąć udział w grze terenowej – stałej atrakcji ogrodowych imprez. Poprzez udział w grze Dzieje Ludzkości dzieci mogły dowiedzieć się, jak ubierają się ludzie w różnych częściach świata, czym bawią się ich rówieśnicy w różnych krajach, jakie są ich tradycyjne potrawy i wiele innych. Były nagrody i kolejna pieczątka do zdobycia do Legitymacji Odkrywcy, którą dostają dzieci biorące udział we wszystkich świętach ekologicznych.
Były gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz tor przeszkód dla wszystkich spragnionych sportowych wrażeń, wszak aura była wprost idealna ku temu, aby spędzić cały dzień pod gołym niebem. Były warsztaty manualne: wykonywania masek z papieru, lepienia z gliny, malowania kartonowych ludzików przedstawiających postacie z różnych części globu i wiele innych.
Na zakończenie w jamajskich rytmach zagrali Krzysztof Janas i Wojciech Biernacki z Floty Sound System – pełna energii muzyka i pozytywne przesłanie tekstów niejednego słuchacza wprawiły w dobry nastrój.
Przez cały dzień odbywał się wielki piknik pod hasłem „Rodzina na kocu” – było słońce, pełen relaks, dużo dobrego humoru, tak jak zresztą zawsze podczas świąt ekologicznych. Kolejne ekospotkanie w ogrodzie 21 września – Dzień Pszczoły!
15 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Wiatru. W tym dniu poprzez prelekcje i warsztaty informowaliśmy o energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii.
Dzieci wraz z opiekunami wzięły udział w rodzinnej grze terenowej „Przeminęło z wiatrem” w której były do zdobycia nagrody i kolejna pieczątka do Legitymacji Odkrywcy – dokumentu, który dostają dzieci, uczestniczące we wszystkich świętach ekologicznych organizowanych w Ogrodzie.
Ważnym elementem była inauguracja plenerowej wystawy fotografii przyrodniczej „Natura 2000 w województwie śląskim” udostępnionej przez Fundację Przyroda i Człowiek Na wystawę złożyło się trzydzieści wielkoformatowych zdjęć wykonanych przez piętnastu fotografów. Cykl zainaugurowany został 4 kwietnia 2014 r. na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice, a od 8 czerwca można ją oglądać w Centrum Edukacji ŚOB. Odbyło się seminarium, podczas którego autorzy zdjęć opowiadali o swoich zamiłowaniach podglądania przyrody przez obiektyw.
Dużym zainteresowaniem gości cieszył się pokaz umiejętności i udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków OSP Mokre „Szybcy jak wiatr”. A Iskierki – Dziecięca Drużyna Pożarnicza działająca w Mokrem – dała pokaz musztry i zorganizowała gry i zabawy dla najmłodszych.
Elementem artystycznym był występ chóru Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, który wykonał wiele popularnych piosenek dziecięcych, polskich i zagranicznych.
Jak podczas każdego święta, tak i tym razem odbywał się kiermasz produktów ekologicznych i rękodzielnictwa, EkoBazar, warsztaty edukacyjne, kącik zabaw dla najmłodszych.
Obchody uwieńczył koncert zespołu Katarzyny Płusy, który wykonał znane standardy muzyki rozrywkowej.
Zdjęcia z obchodów na
Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, a jego celem jest zwiększanie świadomości ludzi na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności, czyli bogactwa form życia na naszej planecie, które to zmniejsza się w zastraszającym tempie.
Naukowcy różnie szacują tempo wymierania gatunków: według konserwatywnych ocen tracimy ok. 5 tys. gatunków rocznie. Szacunki pesymistyczne mówią nawet o 150 tys. gatunków znikających każdego roku z Ziemi. Tempo to jest od 5-25 tys. razy wyższe od naturalnego. W ciągu najbliższych 25-30 lat może zniknąć 25-50% gatunków.
Jaszczurka wygrzewająca się na terenie Centrum Edukacji ŚOB (K. Galej)
22 maja w Śląskim Ogrodzie Botanicznym zorganizowano happening, którego celem było informowanie na temat problemów wynikających z utraty bioróżnorodności, co nieuchronnie prowadzi do pogarszania globalnej sytuacji ekologicznej. Zaś poprzez różnorodne warsztaty edukacyjne osoby biorące w nich udział mogły poznać skutki zachwiania równowagi pomiędzy poszczególnymi gatunkami.
Przez cały dzień (18 maja) mieszkańcy Mikołowa i okolic mogli za darmo oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ramach akcji e-ZONK „Zamień elektro-Odpady na kulturalne wypady”. Śląski Ogród Botaniczny pierwszy raz wziął udział w tej ogólnopolskiej inicjatywie, wspólnie z doświadczonymi w tego typu akcjach fundacjami: EkoRozwój i Czysta Ziemia, podczas której zebrano około pół tony elektrośmieci. Akcja miała na celu aktywną edukację w zakresie selektywnej zbiórki odpadów, a także ograniczaniu zakupu nowych, często zbytecznych gadżetów elektronicznych.
W zamian za oddany niepotrzebny sprzęt można było otrzymać wejściówki do wybranych instytucji kultury i sportu
Każdy, kto wziął udział w akcji, mógł wymienić przyniesiony sprzęt na bilet do wybranej placówki kultury (również fizycznej) w różnych miastach regionu, m.in. Centrum Kultury Katowice, Filharmonii Śląskiej, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego, kina Kosmos, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Bażantowa Sport, Filharmonii Zabrzańskiej, Fit Body, Formy Fitness & Dance, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacji Minionej Epoki, Starego Hangaru Fitness & Wellnes Club, Studia Energia, Nowego Teatru w Zabrzu, Teatru Korez.
Akcja zorganizowana wspólnie z fundacjami Czysta Ziemia i EkoRozwój oraz firmą Elektrozłom z Bielska-Białej
Był Kącik Ogrodnika, w którym nie tylko najmłodsi sadzili nagietki, pomidory i poziomki. Taka roślinka w ekodoniczce była idealnym pomysłem na prezent na nadchodzący Dzień Matki. Na warsztatach mikroskopowych przez okular mikroskopu można było zobaczyć części rośliny niedostępne gołym okiem – takie obserwacje zawsze wzbudzają wielkie emocje. Dzięki życzliwości Fundacji „Ziemia i Ludzie” możliwe było zorganizowanie ogrodowego kina i zaproszenie gości na film „Bioróżnorodność wokół nas”.
Jak podczas każdego święta organizowanego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego były zabawy ruchowe, malowanie twarzy na wzór pszczółek, biedronek i motyli, był kącik zabaw edukacyjnych wypełniony maluchami i warsztat zajęć plastycznych.
Na EkoBazarze (odbywającym się w każdą niedzielę) można było zaopatrzyć się w certyfikowaną ekologiczną żywność: pieczywo, nabiał, warzywa i owoce, a na kiermaszu na szczycie Sośniej Góry czekało rękodzielnictwo, publikacje przyrodnicze, zioła, przyprawy, miody i inne produkty pszczele.
W niedzielę, 27 kwietnia, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym świętowano Dzień Ziemi. Dopisała słoneczna aura, a goście tłumnie odwiedzali Centrum Edukacji przez cały dzień do samego zmroku.
Tradycyjnie już w Dzień Ziemi nie mogło zabraknąć gry terenowej z wykorzystaniem GPS-ów zorganizowanej przez mikołowskich krótkofalowców SP9PKS. Gra cieszyła się ogromnym powodzeniem, ponad 150 osób mogło wziąć w niej udział, a chętnych było o wiele więcej.
Nowa część ogrodu botanicznego od strony 15 Grudnia, która jeszcze nie jest udostępniona do zwiedzania, w tym dniu została otwarta i wszyscy zainteresowani nowymi nasadzeniami i nowoczesną infrastrukturą ogrodową, a także odrestaurowanymi wapiennikami i tarasami widokowymi nad kamieniołomem mieli okazję wraz z przewodnikiem odbyć wspaniałą wędrówkę, aby na koniec, zdobywając szczyt Fiołkowej Góry, dotrzeć do Centrum Edukacji.
W namiotach edukacyjnych odbywały się warsztaty: Kącik Sadownika, w którym najmłodsi w ekodoniczkach z wytłoczek na jajka siali warzywa, wykonywali prace manualne, malowali farbami na wielkim formacie Ziemię w skali XXL i wiele innych. Ci bardziej ruchliwi mogli zagrać w piłkę nożną lub wziąć udział w zabawach rekreacyjnych na świeżym powietrzu.
W nawiązaniu do Ekobazaru, który od 6 kwietnia odbywa się w każdą niedzielę w Ogrodzie, odbyło się seminarium popularnonaukowe: ABC świadomego konsumenta – jak rozpoznać produkt ekologiczny. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, co to są produkty ekologiczne, jak je rozpoznać w sklepie i na bazarze, i dlaczego warte są swojej ceny.
Dzieci oraz ich opiekunowie z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka z Mikołowa przygotowali piękną wystawę prac plastycznych pt. „Drzewo moim przyjacielem”, która kolorowo dopełniła obchody Dnia Ziemi.
W niedzielę, 6 kwietnia, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym obchodzono Międzynarodowy Dzień Ptaków. Wstępem do święta dwa dni wcześniej była prelekcja animatora przyrodniczego Andrzeja Pająka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie, który zaprezentował 80 gatunków ptaków z różnych części świata. Wystawę dermoplastów można oglądać w czytelni MBP do 18 kwietnia.
fot. Andrzej Pająk wśród swojej kolekcji dermoplastów
Wspólnie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków i Górnośląskim Kołem Ornitologicznym zorganizowano seminarium popularnonaukowe, podczas którego wygłoszonych zostało kilka prelekcji, m.in. nt. badań nad bocianami czarnym i białym czy pasji fotografowania przyrody. Po zakończeniu uczestnicy udali się na obserwacje ptaków zamieszkujących Śląski Ogród Botaniczny i okolice.
Jak podczas każdego święta, tak i teraz dzieci wraz z rodzicami dobrze się bawiły na grze terenowej, w której pierwsi finaliści nagradzani byli budkami lęgowymi. Młodsi brali udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu, a że słoneczna pogoda dopisała, chętnych przez cały dzień nie brakowało. Starsi zaś wykonywali prace plastyczne oczywiście o tematyce ptasiej.
Zainteresowanie wśród odwiedzających wzbudziła wystawa piór i wydmuszek p. Sabiny Cieśli-Nobis ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz autorskie rysunki ptaków Stanisława Gacka.
6 kwietnia to również dzień rozpoczęcia całorocznego EkoBazaru – nowej inicjatywy Śląskiego Ogrodu Botanicznego wskazującej na jego wielowymiarowy charakter, w którym poza nauką i edukacją oraz działaniami ochroniarskimi podejmowane są również działania na rzecz ekologii i promowania zdrowej żywności. Podczas EkoBazaru producenci ekologicznej żywności oferowali swoje produkty: warzywa, owoce, jaja, pieczywo, miody i in., dzięki czemu wszyscy goście odwiedzający Ogród podczas Dnia Ptaków mogli zaopatrzyć się w zdrowe, nieprzetworzone i niezmodyfikowane genetycznie produkty. EkoBazar odbywał się będzie w każdą niedzielę, aż do 21 grudnia, zaś 13 kwietnia na EkoBazarze pojawią się dodatkowo produkty związane ze świętami Wielkanocnymi.
Tak jak w zeszłym roku, tak i w tym, 7 grudnia, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym spotkali się z okazji swojego święta wolontariusze ŚOB. Są to zarówno ludzi młodzi, uczniowie i studenci, jak i osoby dojrzałe pracujące m.in. przy pielęgnacji kolekcji roślinnych, pomagające w organizacji i prowadzeniu świąt przyrodniczych, a także realizatorzy kampanii promocyjnej „Twój 1% ratuje ginące odmiany jabłoni”.
W sobotę o 15 na Sośniej Górze w przedświątecznej atmosferze (na dworze padał śnieg, półmiski zapełniły się suszonymi owocami, orzechami i cytrusami, a znad filiżanek unosił się zapach aromatycznej kawy z cynamonem) wolontariusze, pracownicy oraz zaproszeni goście wysłuchali wykładów w ramach seminarium „Dobre praktyki w wolontariacie”, podczas którego prelegenci oraz sami wolontariusze dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy społecznej.
Spotkanie to było również okazją do wspólnego rozwijania wiedzy i umiejętności oraz podsumowań, ale przede wszystkim do podziękowań i wyróżnienia tych, którzy z wielką pasją, zaangażowaniem i inicjatywą podjęli wyzwanie pracy społecznej. Odbył się również warsztat integracyjny, były sympatyczne niespodzianki, wiele śmiechu i dobrej zabawy.
Osobiste podziękowania złożyli dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego Paweł Kojs oraz kierownik Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego Marzena Osmalak.
W ramach obchodów Dnia Drzewa w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbyła się II Konferencja Naukowa "Metody analizy wzrostu promieniowego drzew w badaniach dendrochronologicznych".
Ostatnie święto rodzinne Śląskiego Kalendarza Ekologicznego już za nami! Mimo iż październikowa aura nie rozpieszczała, na Sośnią Górę znów zawitało wielu gości. Wysoka frekwencja cieszy niezmiernie. Miło jest mieć tę świadomość, iż to, co dla Państwa przygotowujemy, ma sens i się podoba!
6 października w Śląskim Ogrodzie Botanicznym był dniem, w którym wszystkie atrakcje dotyczyły zwierząt. Liczne warsztaty oraz zabawy manualne były dla dzieci okazją do zaprzyjaźnienia się ze światem zwierząt. Z naturalnych materiałów i skarbów lasu powstawały sympatyczne jeże, wiewiórki albo zające. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 z Czechowic-Dziedzic przygotowali zajęcia, na których można było tworzyć cuda techniką quillingu, a najmłodsi chętnie przysiadywali w kąciku zabaw oraz w bibliotece, gdzie czytano bajki i ciekawe opowieści o zwierzętach. Były warsztaty mikroskopowe, bazar produktów naturalnych i rękodzielnictwa oraz kawiarenka. Przed dziedzińcem gości witała wystawa Klubu Gaja „Ryby mają głos!”, a na chętnych czekała gra terenowa „Tropiciele Zwierząt”. Tradycyjnie w ramach święta odbyło się również seminarium popularnonaukowe, na którym prelekcję wygłosił m.in. Jacek Wąsiński, który opowiedział o dwudziestoletniej już działalności Leśnego Pogotowia dla dzikich zwierząt. Było również o zwierzętach udomowionych – o swojej wielkiej miłości do koni fryzyjskich opowiadali Mirela i Grzegorz Markocińscy. Na zakończenie dnia koncert dała Anna Bińczyk – kto nie został do końca, niech żałuje!
Dziękujemy wszystkim za aktywnie spędzony razem czas i już wyczekujemy wiosny i kolejnych spotkań z Państwem podczas świąt Śląskiego Ogrodu Botanicznego!
fot. Karolina czyta opowieść o zwierzętach.
W minioną niedzielę, 21 lipca, obchodziliśmy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym Święto Pioruna. Przy wspaniałej pogodzie i w wyśmienitym humorze spotkaliśmy się przy okazji warsztatów, zajęć manualnych, gier i zabaw edukacyjnych, których tematem przewodnim były zjawiska pogodowe oraz zmiany klimatyczne. – Lipiec jest w naszym kraju miesiącem burz. W ostatnich latach coraz częściej mówimy o niespotykanej ich sile i kosztownych dla ludzi skutkach. Zadajemy sobie pytanie, czy człowiek za te pogodowe anomalie odpowiada. Skąd się biorą tak różne zdarzenia, jak susze i pożary obok potężnych burz i powodzi? Dlaczego często łączymy takie zjawiska ze zmianami klimatu, wymieraniem gatunków rodzimych, inwazjami gatunków obcych, nadmiernym rozmnażaniem szkodników itp.? Mamy nadzieję, że w trakcie obchodów Święta Pioruna wspólnie z państwem lepiej zrozumiemy otaczający nas świat i będziemy przygotowani na nadciągające zmiany – mówił dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs.