Dzień ten upłynie pod hasłem bioróżnorodności i jej ochrony. Ważnym aspektem będzie uświadamianie uczestników o tym, jak bardzo różnorodność biologiczna łączy się z tym wszystkim, co stanowi o jakości życia człowieka. Dodatkowo odbędzie się akcja Zamień Odpady na Kulturalne Wypady, polegająca na zbiórce odpadów elektrycznych i elektronicznych w zamian za bilety wstępu do obiektów kultury czy sportu.
Głównym celem święta jest popularyzacja nauki, jaką jest astronomia, propagowanie najnowszych odkryć oraz osiągnięć naukowych z tej dziedziny. W tym dniu planowane są dodatkowo spotkania z astronomami i jej lokalnymi amatorami, połączone z pokazami, prelekcjami oraz warsztatami.
Tematem przewodnim święta będą ptaki, ich budowa, zwyczaje, miejsca występowania a także ewolucja. W trakcie obchodów postaramy się dowiedzieć jak zmieniały się te zwierzęta na przestrzeni dziejów. Dodatkowo odbędzie się seminarium prowadzone przez ornitologów oraz akcja edukacyjno-ekologiczna, której celem jest stworzenie większej bazy lęgowej dla ptaków poprzez przekazanie uczestnikom święta budek lęgowych.
Celem tego święta jest zwiększenie promocji wolontariatu, w szczególności tego realizowanego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Obchody skierowane będą w głównej mierze do wolontariuszy pracujących w danym roku na rzecz ogrodu.
Święto to ma na celu również docenienie ich całorocznych starań oraz wyłonienie osób najbardziej aktywnych w zakresie działań na rzecz przyrody.
Przesłaniem święta jest konieczność ograniczenia produkcji śmieci, a głównie plastikowych opakowań szczególnie w sezonie świątecznym. Szczególną uwagę zwrócimy na kontrowersyjny temat zaburzenia pór roku oraz procesów globalnego ocieplenia.
Szczegółowy harmonogram dnia znajdą państwo tutaj.
Celem obchodów święta będzie zwrócenie uwagi na istotność zachowania starych odmian drzew owocowych w celu zachowania ich szczególnej odporności na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, czego zwykle nie posiadają bardziej komercyjne odmiany. Jest to również okazja do poszerzenia wiedzy na temat wad i zalet wykorzystywania środków ochrony roślin w sadownictwie. Misją Ogrodu jest zachowanie starych odmian jabłoni i wiśni.
Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.
Celem święta jest zwiększenie społecznej świadomości na temat potrzeby starannej troski nad zasobami wodnymi, uwypuklenie znaczenia rzek i konieczności lepszego zarządzania nimi (m.in. ograniczenia zanieczyszczeń i poprawy jakości wód, wdrażania zrównoważonej żeglugi rzecznej i potrzeby renaturyzacji).
Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.
Burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula oraz zespół Śląskiego Ogrodu Botanicznego zapraszją do udziału w jesiennej zbiórce elektroodpadów!
Na ogrodowym parkingu będzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a w zamian otrzymać roślinę ogrodową, jabłonkę lub ogrodowe gadżety.
W dniach 9-12 lipca 2018 r. w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbędzie się konferencja pt. "Paradygmat semiotyczny dla kultury i natury – transdyscyplinarne studia w zakresie cybernetyki uczenia się, adaptacji, rozumienia i wiedzy”. / During the days from July 9th to 12th, 2018 in The Silesian Botanical Garden the conference will be held under the title: Ecosemiotic Paradigm for Nature and Culture: Transdisciplinary Explorations in the Cybernetics of Learning, Adapting, Understanding & Knowing.
Organizatorem konferencji obok Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie we współpracy i pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk oraz Międzynarodowym Instytutem Komunikologii ze Stanów Zjednoczonych. / The organizers of this conference apart from the Silesian Botanial Carden are The Adam Mickiewicz University in Poznań, The PAS Botanical Garden: CBDC in Powsin, Poland, in cooperation and under the auspices The Polish Academy of Sciences, Poland & The International Communicology Institute, Washington, DC, USA.
Zapraszamy do zapoznania się z tematyką i zgłaszania abstraktów do 15 lutego 2018 r. Udział w konferencji można zgłaszać do 15 kwietnia 2018 r. / We encourage you to be acquainted with the thematic scope and to submit your abstracts until February 15, 2018. The desire to participate in the conference can be made until April 15, 2018.
Formularz zgłoszeniowy TUTAJ / Registration Form are HERE
Wymagania dot. abstraktu TUTAJ / The demands pertaining to participation are HERE
General Program HERE
Book of Abstracts HERE
Photos HERE