KALENDARIUM

2013-04-07 - Święto Ptaków

Szymon Kuś opowiedział, jak zainteresował się ornitologią.

 

 

relacja video

 

W niedzielę 7 kwietnia, mimo iście zimowe aury, mikołowski Ogród odwiedziło wielu gości – dorosłych i dzieci, którzy wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Ptaków. Święto otwierało seminarium „O ptakach słów kilka”, podczas którego wykładowcy reprezentujący Górnośląskie Koło Ornitologiczne (GKO) oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) przybliżyli uczestnikom tematykę ptaków – ich zachowań, siedlisk oraz metod fotografowania skrzydlatych stworzeń.

 

 

 

Niewątpliwą atrakcją dla rodzin i wszystkich uczestników Święta Ptaków był warsztat tworzenia budek lęgowych. Przykład dali przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Botanicznego Paweł Kojs i Maja Głowacka, dziennikarz Polskiego Radia Katowice red. Wojciech Skowroński, przyrodnik i edukator ŚOB  Jan Duda oraz Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia, którzy symbolicznie skręcili pierwsze budki.

 

 

 

Po oficjalnym zainaugurowaniu akcji, pod czujnym okiem i dzięki wskazówkom inicjatorki całego przedsięwzięcia – Weroniki Papiesz, a także wolontariuszy, każdy mógł zbudować własny domek dla ptaków.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa na dziedzińcu Centrum Edukacji gotowych już budek lęgowych rozmaitego typu, przygotowana przez dra inz. Jana Dudę. Przyrodnik z zapałem opowiadał o ich rodzajach oraz zasadach, jakimi należy się kierować, wieszając je na terenie własnego gospodarstwa.

 

 

Zalegający na Sośniej Górze śnieg nie zniechęcił gości i mimo zimna grupa ciekawskich wyruszyła na „Rajd Ptasiarzy” – wyprawę, podczas której wraz z zaproszonymi ornitologami obserwowano ptactwo zamieszkujące teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Uczestnicy rajdu byli świadkami przelotu czajek, które akurat prowadziły wędrówki. Atrakcją dla obserwatorów były również myszołowy oraz błotniak stawowy, który właśnie przyleciał do Polski.

 

 

 

Dzieci tradycyjnie uczestniczyły w warsztatach manualnych. Nowością były ptasie gry i quizy. Ponadto zimowa aura zainspirowała organizatorów do śnieżnych zabaw. Dzieci i młodzież wzięli udział m.in. w bitwie na śnieżki, przeciąganiu liny oraz zjazdach na sankach.

 

 

Uwieńczeniem obchodów Dnia Ptaków był koncert Duetu Majerowska, który już po raz drugi przyjął zaproszenie do udziału w naszym święcie ekologicznym.

 

 

 

Zamysł twórców Śląskiego Ogrodu Botanicznego, aby stworzyć przestrzeń, w której nie tylko chroni się przyrodę i dba o jej bioróżnorodność, ale kreuje miejsce otwarte dla osób o różnych poglądach i zainteresowaniach, promujące szeroko rozumianą kulturę i sztukę – po 10 latach istnienia ŚOB zaczyna się urzeczywistniać.

Relacja ze Święta Ptaków red. Adama Podgórskiego dostępna na

Wiadomości24.pl

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.