KALENDARIUM

2018-06-03 - Dzień Dziecka

3 czerwca będziemy świętowali Dzień Dziecka. Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkie dzieci.

 

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-05-13 - Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności

Głównym przesłaniem święta będzie ukazanie człowieka w kontekście bioróżnorodności i jej ochrony oraz uświadomienie faktu, iż bioróżnorodność łączy się z tym wszystkim, co stanowi o jakości życia. Misją Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest również stworzenie przestrzeni chroniącej różnorodność biologiczną regionu i strefy klimatu umiarkowanego.

 

Harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-04-22 - Dzień Ziemi

Celem święta jest zwrócenie uwagi na słabą kondycję Matki Ziemi wynikającą z egocentrycznej i roszczeniowej postawy ludzi w stosunku do wszystkich elementów przyrody ożywionej i nieożywionej. W trakcie obchodów Dnia Ziemi promować będziemy postawy szacunku i troski o wszystkie elementy środowiska przyrodniczego, a także zasady zrównoważonego rozwoju.

 

Harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-04-08 - Międzynarodowy Dzień Ptaków

Celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, przed jakimi stoją ptaki, a które związane są głównie z postępującymi zmianami w ich naturalnych siedliskach i wciąż zwiększającą się presją człowieka oraz zachęcenie lokalnej społeczności do zaangażowania się w ich ochronę.

 

Z okazji święta będziemy zachęcać do bardziej uważnego przyjrzenia się ptakom i zwracać uwagę, iż nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu czy organizacji dalekich wypraw. Aby obserwować ptaki, wystarczy szeroko otworzyć oczy i zajrzeć do pobliskiego parku, na skwer czy przydomowego ogródka, trzeba tylko wykazać się odrobiną uwagi i cierpliwości.

 

Harmonogram znajduje się tutaj.

 

2017-12-16 - Przedświąteczna wioska Mikołaja

2017-12-10 - Kiermasz świąteczny

Kiermasz świąteczny będzie ostatnim wydarzeniem 2017 roku na Sośniej Górze. Zapraszamy na kiermasz, na którym będzie można zakupić ozdoby choinkowe, stroiki, świeczniki, prezenty oraz wiele innych wyrobów rękodzielniczych, będą też zdrowe pyszności. Nie zabraknie również warsztatów dla najmłodszych!

 

2017-12-05 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku, aby uznać pracę wolontariuszy na całym świecie i podziękować im za trud, czas i zaangażowanie. Dlatego my też chcemy wyrazić wdzięczność wolontariuszom ŚOB, którzy przez cały rok tak wytrwale nas wspierają (impreza zamknięta, dedykowana wolontariuszom).

 

Podsumowaliśmy 2017 rok i poniżej prezentujemy wolontariat w liczbach:

  • 1155 godz. przepracowanych łącznie
  • 30 wolontariuszy (w tym 11 nowych osób)
  • 175 godz. przepracowanych w Pracowni Edukacji - Natalia Jonszta
  • 170 godz. przepracowanych przy pielęgnacji kolekcji ozdobnych - Jadwiga Piecha
  • TOP 3 Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego:
  1. Adrian Prusko
  2. Oskar Dobrowolski
  3. Krzysztof Dobrowolski

 

 

2017-11-16 - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

2017-10-10 - Światowy Dzień Drzewa
Inicjatorem był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebrasce, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia każdy posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku kiedy to Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. W Polsce święto to odbywa się od około 2002 r. w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew a towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. 
 
Dlaczego drzewa są dla nas ważne?
 
Drzewa odgrywają bardzo znaczącą rolę dla życia na Ziemi. Jako największe rośliny, dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy, najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.
 
Drzewa są też doskonałym „konsumentem” CO2 z atmosfery, przez co w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na Ziemi.
 
Drzewa produkują też największą spośród wszystkich roślin lądowych ilość substancji organicznych, które są pokarmem dla ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał. Rośliny drzewiaste stanowią najważniejszy składnik lasów, tworzą środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Ich obecność i stan zdrowia ma wpływ na różnorodność biologiczną.
 
2017-10-08 - Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz, i ma swoje prawa.

 

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.