KALENDARIUM

2018-07-07 - Dzień Żywiołów: ogień-woda

Obchody święta żywiołów są okazją do prześledzenia rozwoju wiedzy na temat funkcjonowania ekosystemów w nawiązaniu do koncepcji Empedoklesa według której cztery żywioły: ogień, woda, ziemia i powietrze łącząc się ze sobą tworzą wielkość i różnorodność rzeczy we wszechświecie. Naszym celem będzie wskazanie wpływu postępujących zmian klimatycznych na wzmożoną częstotliwość zjawisk ekstremalnych, kataklizmów związanych z żywiołem ognia i wody.

 

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-06-17 - Światowy Dzień Wiatru

Celem święta będzie odkrywanie wiatru, jego mocy i możliwości, który może istotnie wpływać na życie roślin i zwierząt zarówno w warunkach normalnych jak i w trakcie zdarzeń ekstremalnych. 

 

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-06-03 - Dzień Dziecka

3 czerwca będziemy świętowali Dzień Dziecka. Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkie dzieci.

 

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-05-13 - Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności

Głównym przesłaniem święta będzie ukazanie człowieka w kontekście bioróżnorodności i jej ochrony oraz uświadomienie faktu, iż bioróżnorodność łączy się z tym wszystkim, co stanowi o jakości życia. Misją Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest również stworzenie przestrzeni chroniącej różnorodność biologiczną regionu i strefy klimatu umiarkowanego.

 

Harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-04-22 - Dzień Ziemi

Celem święta jest zwrócenie uwagi na słabą kondycję Matki Ziemi wynikającą z egocentrycznej i roszczeniowej postawy ludzi w stosunku do wszystkich elementów przyrody ożywionej i nieożywionej. W trakcie obchodów Dnia Ziemi promować będziemy postawy szacunku i troski o wszystkie elementy środowiska przyrodniczego, a także zasady zrównoważonego rozwoju.

 

Harmonogram znajduje się tutaj.

 

2018-04-08 - Międzynarodowy Dzień Ptaków

Celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, przed jakimi stoją ptaki, a które związane są głównie z postępującymi zmianami w ich naturalnych siedliskach i wciąż zwiększającą się presją człowieka oraz zachęcenie lokalnej społeczności do zaangażowania się w ich ochronę.

 

Z okazji święta będziemy zachęcać do bardziej uważnego przyjrzenia się ptakom i zwracać uwagę, iż nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu czy organizacji dalekich wypraw. Aby obserwować ptaki, wystarczy szeroko otworzyć oczy i zajrzeć do pobliskiego parku, na skwer czy przydomowego ogródka, trzeba tylko wykazać się odrobiną uwagi i cierpliwości.

 

Harmonogram znajduje się tutaj.

 

2017-12-16 - Przedświąteczna wioska Mikołaja

2017-12-10 - Kiermasz świąteczny

Kiermasz świąteczny będzie ostatnim wydarzeniem 2017 roku na Sośniej Górze. Zapraszamy na kiermasz, na którym będzie można zakupić ozdoby choinkowe, stroiki, świeczniki, prezenty oraz wiele innych wyrobów rękodzielniczych, będą też zdrowe pyszności. Nie zabraknie również warsztatów dla najmłodszych!

 

2017-12-05 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku, aby uznać pracę wolontariuszy na całym świecie i podziękować im za trud, czas i zaangażowanie. Dlatego my też chcemy wyrazić wdzięczność wolontariuszom ŚOB, którzy przez cały rok tak wytrwale nas wspierają (impreza zamknięta, dedykowana wolontariuszom).

 

Podsumowaliśmy 2017 rok i poniżej prezentujemy wolontariat w liczbach:

  • 1155 godz. przepracowanych łącznie
  • 30 wolontariuszy (w tym 11 nowych osób)
  • 175 godz. przepracowanych w Pracowni Edukacji - Natalia Jonszta
  • 170 godz. przepracowanych przy pielęgnacji kolekcji ozdobnych - Jadwiga Piecha
  • TOP 3 Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego:
  1. Adrian Prusko
  2. Oskar Dobrowolski
  3. Krzysztof Dobrowolski

 

 

2017-11-16 - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.