AKTUALNOŚCI

2019-02-25 - Zapytanie ofertowe - dostawa stołu laboratoryjnego 3/POIiŚ/2019

Zamówienie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach projektu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, nr. POIS.02.04.00-00-0006/17 pn. „FlorIntegral – zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski”

 

Zapraszamy do złożenia ofert na dostawę stołu laboratoryjnego - poniżej pliki ze szczegółami zamówienia

 

3/POIiŚ/2019. Zapytanie ofertowe: Dostawa stołu laboratoryjnego

             zapytanie ofertowe do pobrania tutaj
             formularz ofertowy do pobrania tutaj

             protokół z wyboru oferty do pobrania tutaj

 

 

2019-02-12 - Zapytanie ofertowe - dostawa stołu laboratoryjnego 2/POIiŚ/2019

Zapytanie ofertowe z dnia 12.02.2019 - Dostawa stołu laboratoryjnego

 

Zamówienie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach projektu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, nr. POIS.02.04.00-00-0006/17 pn. „FlorIntegral – zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski”

 

Zapraszamy do złożenia ofert na dostawę stołu laboratoryjnego - poniżej pliki ze szczegółami zamówienia

 

2/POIiŚ/2019. Zapytanie ofertowe: Dostawa stołu laboratoryjnego

             zapytanie ofertowe do pobrania tutaj
             formularz ofertowy do pobrania tutaj

             protokół z wyboru oferty znajduje się tutaj

 

 

2019-01-29 - Dostawy azotu

GŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie konkurencyjności pn. „Dostawa ciekłego azotu dla Śląskiego Ogrodu Botanicznego"

 

 

Zamówienie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 POIS.02.04.00-00-0006/17: FlorIntegral - zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski

 

 

Ogłoszenie o zamówieniu

 

W poniższych załącznikach znajdują się pytania do niniejszego ogłoszenia przesłane przez firmę Air Liquid oraz odpowiedzi.

 

Pytania do ogłoszenia przesłane przez Air Liquid

 

odpowiedzi na pytania

 

Protokół z postępowania

 

Czas składania ofert został wydłużony do 8 lutego 2019 r.

2018-12-31 - Noworoczne życzenia

2018-12-19 - Otwarcie Ogrodu w święta

Informujemy, że w okresie świątecznym Śląski Ogród Botaniczny otwarty będzie w innych niż zazwyczaj godzinach.

 

Zapraszamy do Ogrodu Żółtego (część Ogrodu na Sośniej Górze):

 

24 grudnia 7-13

25 i 26 grudnia zamknięte

31 grudnia 7-13

1 stycznia zamknięte

 

Przypominamy również, że Ogród Czerwony (część Ogrodu przy ul. Grudniowej) w okresie zimowym, tj. do końca lutego, jest zamknięty.

 

 

Restauracja Sośnia Góra nieczynna będzie w następujące dni:

 

22-26 grudnia

31 grudnia

1 stycznia

 

Zapraszamy w dni pomiędzy świętami (27-30 grudnia) oraz po nowym roku!

2018-12-19 - Dzień Wolontariusza w ŚOB

7 grudnia wieczorową porą  Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zaprosił wolontariuszy, którzy wspierają jego działalność, na uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

 

Spotkanie było okazją do podziękowania wolontariuszom za ich zaangażowanie i uśmiech, które wynikają z otwarcia na potrzeby innych oraz pełne zrozumienie idei wolontariatu.

 

Od kilku lat Ogród współpracuje z dużą grupą wolontariuszy - w tym roku było ich aż 26, a wszyscy łącznie przepracowali prawie tysiąc godzin.

 

Wolontariusze w Ogrodzie realizują się przede wszystkim w pracach związanych z działalnością Śląskiego Kalendarza Ekologicznego, pomagając przy warsztatach, grach terenowych i zabawach z dziećmi. Wiielu z nich zaangażowanych jest także w prace terenowe przy kolekcjach roślinnych czy przy pszczołach murarkach.

 

Grudniowe spotkanie zorganizowane zostało w taki sposób, aby wolontariusze poczuli się jak goście Ogrodu. Po części oficjalnej, podczas której podziękowaniom i prezentom nie było końca wszyscy wzięli udział w grach i  warsztatach, które pozwoliły uczestnikom na jeszcze lepsze poznanie siebie i integrację zespołu. Wieczór zakończyła klimatyczna kolacja przygotowana przez zespół restauracji Sośnia Góra.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Wolontariuszom Śląskiego Ogrodu Botanicznego za ten wspólny rok i już dziś zapraszamy do współpracy w przyszłym!

 

A jeżeli ktoś chciałby dołączyć do naszego zespołu, zapraszamy. Dla każdego znajdzie się u nas miejsce!

 

 

2018-12-05 - Dostawa tablic

Zapraszamy do zapoznania się z zapytaniem ofertowym na dostawę tablic

https://www.ogrod-powsin.pl/o-nas/przetargi-i-konkursy/ogloszenie-z-dnia-4-grudnia-2018-r

 

2018-12-04 - Dzień Śnieżynki

Dzień Śnieżynki połączony z kiermaszem świątecznym zakończył tegoroczny cykl imprez przyrodniczo-ekologicznych w naszym Ogrodzie.

 

 

Tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty: zarówno te twórcze, jak i surwiwalowe, a zaangażowanie całych rodzin w kreatywny spacer przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Podobnie jak zainteresowanie ogniskiem, które zapłonęło, aby ogrzać strudzonych wędrowców i umożliwić upieczenie kiełbasek – co dla wielu dzieci było nie lada atrakcją! A bardzo bogaty, kolorowy i pachnący kiermasz świąteczny wprowadził nas w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 

 

 

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za cały rok spędzony ze Śląskim Kalendarzem Ekologicznym i już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia w przyszłym roku!

2018-11-29 - 14. Conference of Youth

Problem ochrony klimatu  oraz wrażliwości zarówno systemów naturalnych jak i społeczno-ekonomicznych na zachodzące zmiany klimatyczne nie jest nam obojętny, dlatego Zespół Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, wypełniając swą misję, uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji dla Młodzieży COY 14 (14. Conference of Youth). Konferencja została  zorganizowana przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przed szczytem klimatycznym ONZ COP24.  Konferencja skierowana była do osób pasjonujących się zmianami klimatycznymi oraz wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi zmian środowiskowych.  

 

2018-11-14 - SPiN Day 2018

10 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. Z tej okazji po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję SPiN Day, organizowaną przez Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka” i zaproponowaliśmy dzieciom wzięcie udziału w dwóch warsztatach – mikroskopowania i szyfrowania.

 

Chociaż historia mikroskopów rozpoczęła się już XVII wieku to właśnie ostatnie stulecie zaowocowało w zupełnie nowe techniki mikroskopii. Mikroskopy optyczne zostały uzupełnione przez mikroskopy elektronowe i skaningowe dające niesamowite powiększenie. W trakcie naszych zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się o różnych technikach mikroskopowania, nauczyć się obsługi mikroskopu optycznego oraz prostych technik przygotowywania preparatów roślinnych. Uczestnicy samodzielnie wykonali preparaty: z epidermy cebuli wybarwione wodnym roztworem jodku potasu (dzięki czemu zaobserwowali strukturę komórek roślinnych), z epidermy trzykrotki (gdzie zaobserwowali komórki szparkowe), rozmaz miąższu pomidora oraz przekroje przez liście roślin jedno- i dwuliściennych.

 

 

Pragnąc przypomnieć udział Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego w złamaniu kodu Enigmy, maszyny szyfrującej wykorzystywanej przez Niemców w trakcie II wojny światowej, drugi warsztat dotyczył tajników szyfrowania. Uczestnicy dowiedzieli się, skąd wzięła się potrzeba szyfrowania różnych informacji, jakie inne wynalazki i osiągnięcia naukowców to umożliwiły oraz nauczyli się szyfru, w wyniku którego otrzymali hasło, które doprowadziło ich do miejsca, gdzie ukryta była przygotowana dla nich niespodzianka. Na zakończenie zadaniem uczestników było szyfrowanie wiadomości dla siebie nawzajem za pomocą zaprezentowanych kodów.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.