AKTUALNOŚCI

2017-06-06 - II Sympozjum Batesonowskie za nami

W dniach 1-4 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościliśmy wysokiej rangi międzynarodowych ekspertów głównie w dziedzinie ekologii umysłu, a także wielu innych dyscyplin i obszarów, takich jak pedagogika, komunikacja, psychoterapia, neurologia…

 

 

Zjechali się oni z najodleglejszych zakątków świata, aby wziąć udział w II Sympozjum Batesonowskim, którego hasłem przewodnim było „Ekologia umysłu i przyroda: korzenie, idee i praktyki. Inspiracje i wyzwania dla humanistyki oraz w sferze zarządzania terenami poprzemysłowymi”. Spotkali się, by rozmawiać o niezwykłej postaci Gregory’ego Batesona (1904-1980), uchodzącego za klasyka ogromnych obszarów humanistyki, antropologa, epistemologa, cybernetyka i teoretyka komunikacji.

 

 

Podczas poszczególnych sesji sympozjum odnoszono się do problemów epistemologii, edukacji i komunikacji, sygnalizowano różne zjawiska w celu zwiększenia świadomości problemów i wyzwań oraz dyskutowano o tym, jak mobilizować rozmaite środowiska do współdziałania w ich rozwiązywaniu i przezwyciężaniu, jak np. imigracja, uchodźctwo, uzależnienia. Specjalną uwagę poświecono ekosystemowym rozważaniom, włączając w to zagadnienia życia i zdrowia, medycyny i terapii, rozpatrywanym w aspektach praktycznych i teoretycznych, klinicznych i diagnostycznych. Dyskutowano o zastosowaniach spuścizny Gregory’ego Batesona w rozmaitych obszarach praktyki społecznej i refleksji humanistycznej oraz kolejnych etapach wyłaniania się idei „ekologii umysłu” w trzech głównych jego książkach oraz w najnowszej publikacji Nory Bateson.

 

 

Warto wrócić do samych gości konferencji – wybitnych osobistości w swoich dziedzinach reprezentujących liczne kraje, m.in. Austrię, Hiszpanię, Holandię, Kanadę, Litwę, Norwegię, Singapur, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Włochy czy Polskę, które to osoby stanowią trzon International Bateson Institute oraz należą do narodowych grup Batesona. Ich profesjonalna tożsamość miała charakter bardzo zróżnicowany, wychodząc od akademickiego statusu, poprzez praktykę terapeutyczną, doświadczenie w nauczaniu, działalność kulturową, metodologię i epistemologię, zarządzanie i sztukę, filozofię, naukę o poznaniu, pedagogikę i medycynę.

 

 

Na pierwszym miejscu należy wymienić córkę Gregory’ego Batesona – Norę Bateson, która jest prezydentem Międzynarodowego Instytutu Batesona. Byli m.in. obecni również: Rex Weyler z Kanady – współzałożyciel Green Peace, dr Keneth Silvestri – psychoterapeuta z USA, Brigitte Hipel  z Uniwersytetu w Klagenfurt w Austrii, Phillip Guddemi – antropolog z USA, Erik Graffman – psycholog i terapeuta pracujący w Szwecji i Francji, Jon Goodbun – architekt, projektant z Royal College of Art z Wielkiej Brytanii, Serena Dinelli – psycholog, artysta, edukator z Włoch, Leslie Blackhall – bioetyk, lekarz zajmująca się rozwojem opieki paliatywnej z Uniwersytetu Virginia, Arunas Augustinaitis z Litwy – rektor Uniwersytetu w Wilnie, specjalista w zakresie teorii komunikacji i biznesu, Jane Jorgenson z Uniwersytetu z Południowej Florydy zajmująca się komunikacją w rodzinie. Z Polski gościliśmy m.in. prof. Zdzisława Wąsika – lingwistę, semiotyka, dyrektora Regionalno-Kontynentalnych Koordynatorów Międzynarodowego Instytutu Komunikologii dla Europy, rektora Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie prof. Ireneusza Kojdera, prof. Wojciecha Kojsa – z Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej.

 

 

Będąc w ogrodzie botanicznym, nie mogło obejść się bez jego zobaczenia, dlatego pomiędzy sesjami uczestnicy zwiedzili zarówno Ogród Żółty – część na Sośniej Górze, jak i Ogród Czerwony – część z kolekcjami ozdobnymi, naukowymi i edukacyjnymi, po których oprowadzał dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs.

 

 

W pierwszym dniu pobytu w Śląskim Ogrodzie Botanicznym uczestnicy wysłuchali koncertu etnofolkowej grupy Kuczeryki, która zaprezentowała tradycyjne słowiańskie i ludowe pieśni, również śląskie, co spotkało się z żywym zainteresowaniem gości. W kolejnych dniach goście zwiedzili Muzeum Śląskie oraz wysłuchali koncertu muzyki klasycznej w sali NOSPR w Katowicach.

 

 

Organizatorami wydarzenia byli prof. Lech Witkowski – filozof edukacji i kultury, pedagog, koordynator Polish Bateson Research Group oraz dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs. Ale nie doszłoby do realizacji tej inicjatywy, gdyby nie współpraca z Wyższą Szkołą Bankową w Dąbrowie Górniczej, Akademią Pomorską w Słupsku, Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy oraz Polską Akademią Nauk – Ogrodem Botanicznym CZRB w Powsinie.

2017-06-05 - Piknik Nauki i Kultury

Już po raz piąty w Parku Naukowo-Technologicznym w Katowicach w piątek, 9 czerwca, w godz. 17-21 odbędzie się Piknik Nauki i Kultury. Śląski Ogród Botaniczny podobnie jak w poprzenich latach też będzie miał tam swoje stanowisko. Zapraszamy serdecznie do udziału, bo atrakcji będzie naprawdę dużo:

 

 • inspirujące pokazy i doświadczenia naukowe, a wśród nich: tajniki politechniki – mikroorganizmy z powietrza, których nie widać gołym okiem, owady dla odważnych, mikromodele urządzeń OZE, wynalazki Edisona i Tesli bez tajemnic, doświadczenia o świetle i kolorach, roboty LEGO, mobilne laboratorium  Policji. Zrób globus z piłki plażowej albo świecę z wosku i nasion;
 • wspaniała muzyka i występy znakomitych artystów, m.in. koncert muzyki filmowej, piosenek retro, akademii musicalu i muzyki rozrywkowej, mażoretki oraz gwiazda wieczoru – Universe;
 • będzie można się zmierzyć ze sportowcami AWF Katowice w dyscyplinach olimpijskich: boks, szermierka, badminton;
 • będzie można wypróbować jazdy na symulatorze motocyklowym i samochodowym, założyć alkogogle i uruchomić wyobraźnię podczas prób zderzeniowych i dachowania na symulatorach;
 • będzie można wygrać aparat fotograficzny w konkursie wiedzy o ruchu drogowym (dla młodzieży poniżej 18 roku życia) i zrobić sobie zdjęcie ze Sznupkiem;
 • będzie można sprawdzić zdrowie na bezpłatnych konsultacjach lekarskich ze specjalistami Fundacji Elektrokardiologii Ochojec.

Na te i wiele innych atrakcji, m.in. wóz strażacki, gry i zabawy dla najmłodszych, dmuchańce, malowanie twarzy, konkursy LOTTO, grill organizatorzy zapraszają młodszych i starszych gości Pikniku.

 

Wstęp wolny!

 

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

ul. Ligocka 103, 40-568 Katowice

2017-05-31 - II Międzynarodowe Sympozjum Batesonowskie

Od jutra aż do niedzieli w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościć będziemy naukowców z kilkunastu krajów świata, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w II Międzynarodowym Sympozjum Batesonowskim. Będzie to wydarzenie interdyscyplinarne, mające na celu integrację środowiska badaczy i praktyków w obrębie ekologii, humanistyki, instytucji kultury i sztuki oraz zebranie dotychczasowych dokonań.

 

W spotkaniu udział weźmie ponad 40 osób, w tym 25 uczestników przyjedzie z zagranicy, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Singapuru, Norwegii, Włoch, Wielkiej Brytanii, które to osoby stanowią trzon International Bateson Institute oraz należą do narodowych grup Batesona.

 

Dlaczego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym?

W wyniku niezwykłego sukcesu I Sympozjum Batesonowskiego, jakie odbyło się pod auspicjami Polskiej Izby Ekologii oraz Fundacji na rzecz Myślenia im. Barbary Skargi w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w maju 2016 roku, pojawiła się inicjatywa ze strony Nory Bateson, prezydent Międzynarodowego Instytutu w Sztokholmie, aby nowo powstałej grupie Polish Bateson Research Group we współdziałaniu ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie powierzyć zadania organizacji w 2018 roku Światowego Kongresu Batesonowskiego.

 

Sympozjum odbędzie się pod hasłem „Ekologia umysłu i przyroda: korzenie, idee i praktyki. Inspiracje i wyzwania dla humanistyki oraz w sferze zarządzania terenami poprzemysłowymi”. Obrady robocze rozpoczną się sesją, na której będzie prezentowany dorobek adaptacji obszarów poprzemysłowych oraz idee funkcjonowania w Polsce parków krajobrazowych i ogrodów botanicznych. Kolejne sesje dyskusyjne sympozjum poświęcone będą m.in. pracom zawartym w księdze sympozjalnej, kolejnym etapom wyłaniania się idei „ekologii umysłu” w trzech głównych książkach Gregory’ego Batesona oraz ich kontynuacji w najnowszej publikacji Nory Bateson.

 

Sympozjum powoła także komitet kongresowy i ustali ramę merytoryczną zaproszenia do jak najszerszej społeczności badaczy, działaczy i twórców funkcjonujących w rozmaitych sferach odnoszenia się do „ekologii umysłu”. Niniejsze spotkanie będzie nie tylko przygotowaniem do Światowego Kongresu Batesonowskiego, ale wpisze się także w nurt debat europejskich nad kondycją i ukierunkowaniem zmian w obrębie ekologii i humanistyki, a także będzie stanowiło promocję walorów przyrodniczych i kulturowych województwa śląskiego poprzez zaprezentowanie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

2017-05-26 - Ogólnopolski Dzień Golfa

2017-05-22 - Piknik

W sobotę, 27 maja, na terenie Centrum Edukacji ŚOB rozpocznie się wielki pik­nik organizowany przez Ślą­ski Ośrodek Doradztwa Rol­niczego, Oddział w Mikołowie wraz z Agencją Rynku Rolnego w Katowicach, Oddział Terenowy w Mikołowie pod nazwą „Energia dla zdrowia”, który potrwa aż do niedzieli włącznie.

 

Szczegóły na plakcie.

 

2017-05-10 - Praca dla ogrodnika i nie tylko

Śląski Ogród Botaniczny poszukuje osób do prac ogrodniczych i porządkowych

 

Obowiązki:

 • pielęgnacja i utrzymanie terenów zielonych;
 • pielęgnacja kwietników i rabat;
 • pielęgnacja krzewów i drzew np. cięcia pielęgnacyjne krzewów, wykopywanie wypadów, sadzenie itp.;
 • przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia;
 • sadzenie i przesadzanie roślin;
 • nawożenie i nawadnianie roślin;
 • usuwanie chwastów;
 • wykonywanie zabiegów z zakresu ochrony roślin;
 • prace porządkowe związane z utrzymaniem czystości na terenach i obiektach należących do firmy;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych przez pracodawcę;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia;

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność, wytrzymałość fizyczna;
 • praktyczna znajomość obsługi narzędzi ogrodniczych;
 • doświadczenie w branży ogrodniczej oraz znajomość roślin mile widziane;
 • mile widziane osoby z wykształceniem zawodowym ogrodniczym lub technicznym ogrodniczym.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o kontakt telefoniczny: 32 779 76 02, 535 883 958 lub mailowy:  i.skolik@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

 

2017-05-10 - Zatrudnimy kosiarzy

Poszukujemy osób do prac ogrodniczych – kosiarzy

 

Obowiązki:

 • pielęgnacja i utrzymanie terenów zielonych;
 • koszenie z wykorzystaniem kosy spalinowej, kosiarki spalinowej z napędem, traktorka ogrodowego;
 • drobne prace konserwacyjne sprzętu;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych prac;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia.

 

Dodatkowe prace:

 • koszenie powierzchni trawiastych ciągnikiem rolniczym;
 • przycinanie i pielęgnacja drzew, żywopłotów itp.;
 • konserwacja elementów małej architektury np. ławki, kładki drewniane itp.;
 • obsługa maszyn: dmuchawy do liści, wertykulatora, rozdrabniacza spalinowego, zamiatarki itp.

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność;
 • praktyczna znajomość obsługi maszyn ogrodniczych;
 • mile widziane doświadczenie w branży ogrodniczej i znajomość roślin oraz prawo jazdy kat. T.
 • mile widziani studenci.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 32 779 76 02, 535 883 958 lub mailowy:  i.skolik@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

2017-05-02 - Ogród w majówkę otwarty

Serdecznie zapraszamy na spacery do naszego Ogrodu w czasie majówki, tj. 1-3 maja, w godz. od 9.00 do 22.00 i, o ile aura pozwoli, na piknikowanie. W programie również w godz. 12.00-16.00 gry, zabawy oraz warsztaty kreatywne dla dzieci Zapraszamy!

2017-04-25 - Od 1 maja kursuje mikrobus

Informujemy, że od 1 maja do 31 października w weekendy i święta obok naszego Ogrodu będzie kursował mikrobus "P" PKM Tychy. Zachęcamy do zapoznania się godzinami odjazdów z Dworca PKS w Mikołowie.

 

 

 

 

Odjazdy z innych przystanków na stronie PKM Tychy TUTAJ

2017-04-23 - Botaniczna Piątka za nami

Dziś do naszego ogrodu zjechali się sportowcy z całego regionu, aby wziąć udział w Piątce Botanicznej, czyli biegu oraz nordic walking na dystansie 5 km. Bieg ten po raz pierwszy z inicjatywy pana Marcina Stachowiaka został zorganizowany w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Dziś kolej na nasz ogród.

 

Mimo zmiennej, typowo wiosennej aury zawodnicy dopisali. Nie zabrakło również kibiców, którzy na całej trasie zagrzewali uczestników do wysiłku. A trzeba go było sporo, bo trasa do najłatwiejszych nie należała. Bieg po mocno pofałdowanej Sośniej Górze, z pokaźnymi podejściami w niektórych miejscach, z całą pewnością był nie lada wyzwaniem dla biegaczy.

 

Bieg odbył się po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie po raz ostatni. Świetna atmosfera, dobra organizacja i nie ukrywajmy – cudowna lokalizacja, jaką jest nasz ogród, przemawiają za tym, aby tego typu wydarzenia odbywały się regularnie.

   
   
   
   

 Dziękujemy ekipie organizatorów, z panem Marcinem Stachowiakiem na czele, za organizację biegu!

 

 

fot. Julia Szymańczyk 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.