AKTUALNOŚCI

2021-03-23 - Zapytanie o cenę - nawodnienie szklarni

Zapraszamy do składania ofert na wykonanie nawodnienia szklarni. Zamówienie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Szczegóły TUTAJ.

2021-03-15 - Marcowe podróże po Sośniej Górze

2021-03-12 - Szkolimy urzędników z miejskiej zielonej akupunktury!

 

Wczoraj w centrum Chorzowa odbyły się pierwsze warsztaty dla przedstawicieli urzędów miast, dotyczące miejskiej zielonej akupunktury, zorganizowane przez Śląski Ogród Botaniczny. Dzięki nim, urzędnicy zdobędą wiedzę niezbędną do typowania miejsc, które powinny zostać zamienione w „zielone punkty”. W drugiej, stacjonarnej części warsztatu (połączenie video) uczestnicy dowiedzieli się, jak wybierać zielone rozwiązania dla wyznaczonych w terenie miejsc (czyli jakie można wprowadzić formy zieleni – m. in. łąki kwietne, zielone ściany, pergole, ogrody deszczowe, skupiska drzew i krzewów). Przyniesie to wiele korzyści, zarówno mieszkańcom, osobom przejezdnym, jak i przyrodzie. Gęste siatki zielonych punktów, które mają w przyszłości powstać, przyczynią się również do złagodzenia odczuwalnych skutków zmian klimatycznych, takich jak efekt miejskiej wyspy ciepła.


Warsztaty odbyły się w ramach projektu SALUTE4CE (Zintegrowane zarządzanie środowiskiem z użyciem mikro-skwerów w miejskich obszarach funkcjonalnych – zastosowanie idei miejskiej zielonej akupunktury) realizowanego w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej.

 

Więcej o projekcie SALUTE4CE na stronie internetowej 

https://www.interreg-central.eu/Content.Node/SALUTE4CE.html

 

 

 

 

 

2021-03-02 - zapytanie o cenę - sadzonki roślin

Zapraszamy do składania ofert na zakup i dostawę sadzonek roślin. Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ. Oferty można składać do 17 marca 2021 r.

2021-02-22 - Chronimy Klimat z Ogrodami Botanicznymi!

Śląski Ogród Botaniczny został członkiem Związku Ogrodów Botanicznych na Rzecz Klimatu (Climate Change Alliance of Botanic Gardens) z siedzibą w Australii. Jego inicjatorami byli: Botanic Gardens Conservation International, International Association of Botanic Gardens i Botanic Gardens Australia and New Zealand.

 

Celem Związku jest promocja badań i działań na rzecz ochrony Klimatu. W najbliższych 50 latach 20-50% krajobrazów roślinnych i przestrzeni miejskich dozna najwyższych temperatur w historii pomiarów. Wymagać to będzie ogromnych wysiłków na rzecz zabezpieczenia i zwiększenia kolekcji zagrożonych i użytkowych roślin ex situ. Śląski Ogród Botaniczny ma w tym zakresie doceniane na świecie doświadczenie i osiągnięcia.

Znalezione obrazy dla zapytania: Climate Change Alliance of Botanic Gardens

 

2021-01-04 - Ferie w Ogrodzie

2020-12-30 - Plac zabaw nieczynny

UWAGA!

 

W okresie zimowym plac zabaw w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będzie nieczynny do odwołania.

 

2020-12-04 - Grudniowe Podróże po Sośniej Górze

2020-11-09 - 11 listopada zapraszamy do Ogrodu

2020-11-09 - Złota polska jesień w Ogrodzie Zielonym

W minioną sobotę odbywało się na terenie Ogrodu Zielonego – Śląskich Kolekcji Siedliskowych sadzenie drzew przez członków Stowarzyszenia Golf Park Mikołów oraz Rotarian. Wszystko odbywało się bezpiecznie, z zachowaniem dystansu obowiązującego w trudnym czasie pandemii. Wszyscy uczestnicy pracowali z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Prezydent klubu wyżywał się na koparce, przygotowując otwory pod sadzonki, natomiast burmistrz jako leśnik nie tylko udzielał porad jak sadzić drzewa, lecz również nieźle machał łopatą.

 

Zapał wynagrodziła przepiękna pogoda, gdzie po porannej mgle wyszło piękne słońce, które towarzyszyło naszym leśnikom do zakończenia akcji. W sumie golfiści i Rotarianie posadzili 180 drzew na terenie najmłodszej kolekcji Śląskiego Ogrodu Botanicznego – Śląskich Kolekcji Siedliskowych.

 

 fot. Stowarzyszenie Golf Park Mikołów

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.