Projekt był realizowany przez Śląski Ogród Botaniczny w kooperacji z Drużyną Ochrony Przyrody z Duszanbe i powiatem Baldżuwon w prowincji Chatlońskiej w Tadżykistanie. Kierownikiem merytorycznym projektu był prof. Arkadiusz Nowak, a w zespole pracowali także prof. Marcin Nobis, prof. UO Sylwia Nowak, prof. UWr Zygmunt Kącki, dr Sebastian Świerszcz, dr Ewelina Klichowska, dr Marcin Kotowski, dr Małgorzata Raduła, dr Grzegorz Swacha, mgr Krystyna Waindzoch, mgr Patryk Bubła.
W ramach projektu wydane zostały 4 broszury promujące ochronę endemitów i roślin użytkowych rejonu Baldżuwon. Dodatkowo wydano także przewodnik po ekoszlakach (m.in. tulipanowym, pustynnikowym, ostnicowym, czosnkowym i zapaliczkowym) i opisy mikrorezerwatów - najmniejszych form ochrony przyrody, których pięć wyznaczono w Dolinie Sary-Khosor (Holdor-Czaszma, Cziltan, Mullokoni, Satalmusz i Sary-Daszt). Zebrano nasiona ok 80 gatunków endemicznych, rzadkich i ustępujących roślin, które zdeponowano w Banku Genów Ogrodu PAN w Powsinie.
Projekt został wysoko oceniony w Tadżykistanie i mamy nadzieje, że nasz zespół będzie kontynuował działania ochronne w światowym hotspocie bioróżnorodności.
Zapraszamy do lektury ostatniego już newslettera dotyczącego realizacji międzynarodowego projektu SALUTE4CE, w którym Śląski Ogród Botaniczny brał udział do marca tego roku. Znaleźć w nim można podsumowanie naszych 3-letnich działań.
Mikołów dla Klimatu wdrażanie inwestycji z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w mieście |
||
To projekt realizowany w partnerstwie Gminy Mikołów, Instytutu Strategicznego Rozwoju korzystający z dofinansowania w ramach Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego reprezentujących wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Wartość projektu to aż 11,5 miliona złotych, w tym dofinansowanie ze środków:
Celem projektu jest wzmocnienie odporności miasta na skutki zmian klimatycznych przez zwiększenie jakości i spójności sieci błękitno-zielonej infrastruktury w przestrzeni publicznej.
Zrealizowane zostaną inwestycje łączące tworzenie i odnawianie zieleni z retencją oraz zagospodarowaniem wód deszczowych. Podjęte zostaną również działania mitygacyjnych
Szczegóły projektu dostepne są na stronie internetowej: |
||
Zapraszamy do składania ofert na dostawę płyt tarasowych i kostki betonowej. Więcej szczegółów znajdą Państwo TUTAJ.