AKTUALNOŚCI

2015-04-08 - O wystawie ''Ogrody Japonii'' w TVP Katowice

Zachęcamy do obejrzenia programu "Bliżej Natury", który wczoraj był emitowany w TVP Katowice. W programie tym m.in. o wystawie "Ogrody Japonii" i Pierwszym Dniu Wiosny w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

 

2015-04-02 - Wesołych Świąt!

2015-03-30 - Zielono na Dniu Żaby

W dniu 27 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Łaziskach Górnych odbył się Dzień Żaby zorganizowany w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. W warsztatach wzięło udział łącznie 13 klas z nauczania wczesnoszkolnego oraz dwie grupy z oddziału przedszkolnego.

 

 

 

Podczas krótkiej prelekcji dzieci miały okazję zapoznać się z budową, ekologią oraz trybem życia rodzimych przedstawicieli płazów. Po wprowadzeniu rozpoczęła się najbardziej emocjonująca część zajęć, czyli międzyklasowa gra wielkoformatowa. Każda klasa lub grupa miała możliwość wykazania się wiedzą, odpowiadając na pytania czy rozwiązując przyrodnicze rebusy. Jak w latach ubiegłych prawdziwym odkryciem stały się żabie zęby czy odgłosy wydawane przez wybrane gatunki płazów.

 

 

 

Mamy nadzieję, że połączenie zabawy i edukacji pomogło przybliżyć najmłodszym te ciekawe i wymagające naszej ochrony organizmy.

 

 

 

Organizatorki: Marzena Osmalak, Kinga Brzeszcz, Joanna Dziwoki

 

2015-03-26 - Ziołowo

Wczoraj studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mikołowie uczestniczyli w warsztatach ziołowych, które prowadziła kierownik Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego Weronika Papiesz, która znana jest dobrze słuchaczom Polskiego Radia Katowice z programów „Ziołowo mi” i „Każdemu damy radę”.

 

fot. Justyna Soblik

 

Warsztat był kontynuacją zajęć wykładowych, które odbyły się na jesieni zeszłego roku. Podczas marcowego spotkania uczestnicy zdobywali umiejętności z zakresu podstaw ogrodnictwa. Siali  wybrane gatunki roślin jadalnych: bazylię, nasturcję, pomidory koktajlowe, rzeżuchę oraz sadzili miętę. Udzielane były szczegółowe informacje o uprawie roślin, m.in. pikowaniu, o właściwym doborze stanowiska, o sposobach pielęgnacji i o nawożeniu.

 

 

 

fot. Dorota Kozera

 

2015-03-22 - Jak to na Pierwszym Dniu Wiosny było

Pierwsze święto przyrodnicze już za nami. Dzisiaj obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Tematem wiodącym tego dnia była kultura Kraju Kwitnącej Wiśni, główną atrakcją zaś - otwarcie plenerowej wystawy fotografii autorstwa podróżnika i fotografika Stanisława Roszkowskiego „Ogrody Japonii”.

 

Na wystawę tę złożyło się prawie 80 fotografii, które autor wykonał podczas siedmiu podróży do Japonii w latach 2005-2014. W tym czasie odwiedził on nie tylko wszystkie najważniejsze ogrody, w tym te wpisane na listę UNESCO, ale też wiele lokalnych, pomniejszych, które rzadko trafiają do publikacji. Początkowo zdjęcia robione były wyłącznie „dla siebie”, z potrzeby serca. Z czasem jednak, za namową przyjaciół, którzy mieli okazję je obejrzeć, osobista pasja pana Roszkowskiego przerodziła się w coś więcej – planową dokumentację. 

 

 

W wernisażu wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in. prof. Mieczysław Chorąży wraz z małżonką, prof. Mirosław Nakonieczny, burmistrz Mikołowa – dr Stanisław Piechula z małżonką, prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz radny Rady Miejskiej Mikołowa – Eugeniusz Wycisło i oczywiście sam autor – Stanisław Roszkowski. Po części oficjalnej odbyło się oprowadzanie po wystawie z komentarzem artysty.

 

 

Duże zainteresowanie wzbudziły pokazy sztuk walk japońskich: aikido w wykonaniu członków Górnośląskiej Szkoły Aikido – klubu z Mikołowa oraz kendo z Klubu Szermierki Japońskiej Kendo z Katowic.

 

Aura nie sprzyjała długiemu przebywaniu na wolnym powietrzu, dlatego dzieci chętnie wybierały warsztaty origami prowadzone przez uczniów z SP 24 z Rudy Śląskiej czy warsztaty kaligrafii japońskiej zorganizowane przez Azjatyckie Centrum Językowe z Katowic. Ponadto można było wykonać prace w glinie, a także świąteczne stroiki i ozdoby z rozmaitych, oryginalnych tworzyw.

 

 

W Pierwszy Dzień Wiosny po zimowej przerwie swoją działalność wznowił EkoBazar. Od 22 marca aż do późnej jesieni w każdą niedzielę zwolennicy zdrowego odżywiania będą mieć możliwość zakupu produktów żywnościowych pochodzenia naturalnego: warzyw, owoców, nabiału, ziół, pieczywa i in. Na kiermaszu można było również zaopatrzyć się w wielkanocne palmy, koszyczki, ręcznie robione kartki świąteczne oraz sadzonki i nasiona wprost do wiosennych ogrodów.

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Pierwszym Dniu Wiosny. Mimo bardzo niskiej temperatury odwiedziło nas wielu gości. Dziękujemy serdecznie za udział mediom: TVP Katowice, Telewizji Silesia oraz Telewizji Zabrze. Serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc naszym wspaniałym wolontariuszom.  

 

Zorganizowanie Pierwszego Dnia Wiosny, w tym wystawy i EkoBazaru, zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”.

 

 

fot. Julia Szymańczyk

 

Więcej zdjęć na

2015-03-20 - Śląski Ogród Botaniczny członkiem Porozumienia SPiN

W związku z przystąpieniem Śląskiego Ogrodu Botanicznego do Porozumienia SPiN (Społeczeństwo i Nauka), dyrektor ŚOB wziął udział w Konferencji Interakcja – Integracja,  która odbyła się w dnach 11-13 marca w Młynie Wiedzy w Toruniu.

 

Porozumienie SPiN to porozumienie instytucji non-profit ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji.

 

 

 

Marcowa konferencja była spotkaniem osób zajmujących się komunikacją naukową w Polsce, przede wszystkim twórców centrów nauki i wystaw interaktywnych oraz organizujących wydarzenia popularyzujące wiedzę. Corocznie odbywająca się konferencja służy określeniu roli społecznej centrów nauki, wymianie doświadczeń i realizacji wspólnych projektów w dziedzinie nowoczesnej edukacji.

 

 

 

W trakcie konferencji odbyło się również spotkanie Rady SPiN, podczas której omówiono plany wspólnych działań w ramach edukacji oraz upowszechniania nauki. 

 

Więcej informacji na www.kopernik.org.pl

 

 

fot. Ł. Balcerzak

2015-03-19 - Szkolenie z EkoPłatnika odwołane

Z uwagi na małą liczbę chętnych szkolenie z EkoPłatnika, które miało się odbyć jutro, tj. 20 marca, zostało odwołane. Po otrzymaniu informacji ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o kolejnym terminie szkolenia, powiadomimy Państwa.

2015-03-15 - Szkolenie dla przedsiębiorców z EkoPłatnika

20 marca w godz. 9-14 w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego po raz kolejny odbędzie się szkolenie „Opłaty za korzystanie ze środowiska – EkoPłatnik – elektroniczne narzędzie do przekazywania informacji” zorganizowane przez Śląski Urząd Marszałkowski.

 

Szkolenie adresowane jest do podmiotów zobowiązanych do elektronicznego przesyłania wykazów opłat za korzystanie ze środowiska. Celem szkolenia jest przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy z tego zakresu.  

 

Za pośrednictwem aplikacji „EkoPłatnik” podmiot korzystający ze środowiska może nieodpłatnie sporządzić wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Ponadto system ułatwia prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości w przedsiębiorstwie. 

 

 

EkoPłatnik umożliwia:

  • wyliczenie wysokości należnych opłat na podstawie wprowadzonych do systemu danych,
  • wypełnienie wymaganych wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnej opłaty,
  • wydruk gotowych wykazów w celu przekazania ich do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,
  • przesłanie drogą elektroniczną wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat.

Należy pamiętać, że opłaty dotyczą wszystkich przedsiębiorców i instytucji (także m.in. szkół, szpitali, instytucji kultury) korzystających ze środowiska i zobowiązanych do ponoszenia opłat w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, poboru wód, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, składowania odpadów oraz sporządzania wykazów marszałkowi województwa.

 

Nie będzie to kolejna część, ale to samo szkolenie, które odbyło się w listopadzie, dla tych przedsiębiorców, którzy nie mogli w nim uczestniczyć.

 

Wypełnioną oraz podpisaną kartę zgłoszeniową przesłać należy pocztą elektroniczną na adres: sibg@sibg.org.pl lub dokonać zgłoszenia telefonicznego : 534 994 574 lub 32 779 76 02.

 

Wykładowcami będą pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 

Karta zgłoszeniowa do pobrania TUTAJ

 

Termin: 20 marca 2015 r. o godz. 9-14

Miejsce: Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie (ul. Sosnowa 5, Mokre).

 

2015-03-07 - W jakim kierunku ma podążać Mikołów

Podczas spotkania prowadzonego przez dr Małgorzatę Czornik i dra Piotra Gibasa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, które odbyły się 5 marca w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, omawiano cele rozwoju Mikołowa. W warsztatach wzięli udział pracownicy przedstawiciele Urzędu Miasta Mikołowa z burmistrzem Stanisławem Piechulą i wiceburmistrzem Mateuszem Handlem na czele oraz pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Obecny był również przewodniczący Rady Miejskiej Michał Rupik oraz radny Eugeniusz Wycisło.

 

 

Uczestnicy zastanawiali się, w jakim kierunku powinien przebiegać rozwój Mikołowa, czemu miało służyć przedstawienie przez naukowców sposobu tworzenia strategii miasta. Prowadzący omówili najważniejsze definicje związane ze strategią.

 

 

 

 

Mówiąc o rozwoju miasta, który jest procesem, ciągiem działań, które zmierzają w określonym kierunku, należało najpierw określić, do jakiego momentu w przeszłości zamierza się porównywać, bo od tego będą uzależnione wyniki. Uczestnicy zastanawiali się, co to znaczy tworzyć lepsze miasto. Dla kogo lepsze, ponieważ ludzi mają różne definicje tego, co jest lepsze. Nie można przyjąć, że lepsze jest to, co służy większości, ponieważ mniejszość też może mieć rację. Lepszego, wg dr Czornik, trzeba poszukiwać wszędzie, zarówno wśród mieszkańców zainteresowanych miastem, jak i wśród formalnych grup, takich jak organizacje, stowarzyszenia, partie…

 

 

 

Strategia nie jest dokumentem sensu stricte. Musi zawierać to, co jest możliwe do zrobienia, czyli musi uwzględniać możliwości. W strategii muszą być również określone sposoby działania, co wymaga rozpoznania wielu czynników w płaszczyźnie miejskiej, ponieważ na miasto składają się różne elementy i tworzący strategię muszą umieć wyłapać nawet najsłabsze sygnały i wyciągnąć z nich wnioski.

 

Wizja z kolei określa, jakie miasto ma być, gdy skończy się strategia. Działania zapisane w strategii mają prowadzić do realizacji wizji – celu. Priorytety z kolei są pierwszym uszczegółowieniem wizji, ponieważ wszystko nie może być tak samo ważne. Która zatem funkcja Mikołowa jest wiodąca: gospodarcza, a może mieszkaniowa?

 

 

 

 

Podczas części warsztatowej próbowano określić, jaki Mikołów jest? Padło wiele odpowiedzi, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. Negatywne aspekty, na jakie wskazano, to zaniedbanie miasta, zła infrastruktura drogowa, źle funkcjonująca komunikacja publiczna czy brak mieszkań. Zaś wśród pozytywów padły takie sformułowania: Mikołów jest zielony, że ma bogatą ofertę kulturalną, wysoki poziom edukacji czy niskie bezrobocie. Padło również wiele propozycji, jaki Mikołów powinien być, co można, a co trzeba zrobić, aby żyło się mieszkańcom lepiej, a miasto się rozwijało.

 

2015-03-02 - Konferencja prasowa odwołana

Informujemy, że zaplanowana na 10 marca konferencja prasowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie nie odbędzie się, z uwagi na nieprzewidziane obowiązki prezesa WFOŚiGW w tym dniu. 

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.