AKTUALNOŚCI

2015-05-05 - W ''Bliżej Natury'' o Ogrodzie

Dzisiaj w programie "Bliżej Natury" red. Beata Smaga-Seyboth z ekipą TVP Katowice zawitała do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci Śląskiego Ogrodu Botanicznego w związku z otrzymaniem przez nasze edukatorki Zielonych Czeków. Zachęcamy do obejrzenia relacji z zajęć "Śladami smoka Przyrodnika", a Telewizji dziękujemy za wspaniały materiał.

 

 

2015-05-04 - Seminarium w ramach Dnia Bioróżnorodności

Serdecznie zachęcamy do udziału w seminarium, które organizowane jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności 17 maja.

 

PLAN SEMINARIUM

 

10.00 – 10.20      Arkadiusz Nowak – „Endemity - najważniejszy element różnorodności biologicznej świata”

10.20 – 10.40      Sylwia Nowak – „Kolorowe bogactwo roślin pól i łąk”

10.40 – 11.00      Justyna Luks – „Bioróżnorodność alpejskich dolin rzecznych ze szczególnym uwzględnieniem roślin”

11.00 – 11.20       Piotr Wasik – „Bogactwo gatunków na naszych stołach - kuchenna bioróżnorodność”

11.20 – 11.40       Anna Buczkowska – „Różnorodność florystyczna łąk i pastwisk”

11.40 – 12.00       Krystyna Waindzoch, Elżbieta Wacławiec – Bogactwo wybranych grup zwierząt i roślin w tradycyjnych krajobrazach  wiejskich"

12.00                   Dyskusja

2015-05-02 - Zamień Odpady na Kulturalne Wypady

Jeżeli mają Państwo na strychu, w garażu lub w piwnicy zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne (nawet te o dużych gabarytach jak pralki, lodówki, telewizory), a w szufladach zalegają stare telefony, ładowarki, baterie, kabelki i nie mają Państwo do nich sentymentalnego podejścia, zachęcamy, aby przynieść je do Ogrodu.

 

17 maja po raz kolejny włączymy się w ogólnopolską akcję „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady” i uwolnimy Państwa od nadmiaru elektronicznych śmieci. Wydarzenie odbędzie się dzięki współpracy z Fundacją EkoRozwoju z Wrocławia, która jest inicjatorem akcji.

 

A nagrodą za trud wyszukania i przywiezienia sprzętów do Ogrodu będą sadzonki oraz bilety i wejściówki do instytucji kultury i sportu.

Zapraszamy od godz. 12 do 18, zbiórka zostanie przeprowadzona na parkingu zlokalizowanym zaraz za brama wjazdową do Ogrodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

PATRONAT ORGANIZATORZY
   
PARTNERZY    
       
       
       
     
2015-04-28 - Zmiana organizacji ruchu na trasie do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB

Informujemy, że w dniu 3 maja będzie zmieniona organizacja ruchu na trasie dojazdowej do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w związku z majówką organizowaną przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mikołowie. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami.

 

Mapki z naniesionymi zmianami do pobrania TUTAJ

 

Odwiedzających Centrum Edukacji zachęcamy do pobierania mapki terenu w PDF TUTAJ

 

 

Informacja o rodzinnej majówce z MOSiR-em https://www.facebook.com/events/1575291669405541

2015-04-26 - Wspólnie upamiętnili ofiary wojny

W dniach 22-24 kwietnia gościła w Mikołowie 70-osobowa grupa rowerzystów z Holandii i Kanady. Wizyta odbyła się w ramach przedsięwzięcia Rowerowy Szlak Wyzwolenia 2015 im. Franka Grahama (Frank Graham Cycle Liberation Tour 2015). Frank Graham jest jednym z kilku wciąż żyjących weteranów II wojny światowej walczących o wyzwolenie m.in. zaprzyjaźnionego z Mikołowem miasta Beuningen oraz innych miast Holandii.

 

 

Uczestnicy Rowerowego Szlaku Wyzwolenia 2015 upamiętniają ofiary II wojny światowej, odwiedzając nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau, Drezno, Bergen Belsen i Westerbrok (Polska, Niemcy, Holandia). Spora część trasy pokonywana jest na rowerach. Jako że Mikołów leży niedaleko Oświęcimia przedstawiciele naszego miasta partnerskiego Beuningen zwrócili się do burmistrza Stanisława Piechuli z prośbą o pomoc w organizacji polskiej części wydarzenia. Zastępca burmistrza Bogdan Uliasz wyszedł z inicjatywą, by w zwiedzaniu obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wzięła także udział mikołowska grupa rowerzystów. Była to świetna okazja do integracji i nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów i w ten sposób 14-osobowa grupa rowerzystów reprezentująca I LO im. Karola Miarki dołączyła do zagranicznego peletonu.

 

 

 

Wieczorem grupa młodzieży gościła w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Spotkanie przy ognisku sprzyjało wyciszeniu po wcześniejszej emocjonalnie trudnej wizycie. Następnego dnia rano rowerzyści udali się w dalszą podróż do Drezna.

 

Wspólne upamiętnienie ofiar przez młodzież Holandii, Kanady i Polski było doskonałą lekcją historii i okazją do zacieśnienia kontaktów, a Mikołów zyskał nowych entuzjastów.

 

 

inf. i fot. Tomasz Rogula

Urząd Miasta Mikołowa

2015-04-23 - Zielone Czeki dla naszych edukatorek

Wczoraj przyznano coroczne nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dla osób wyróżniających się w działalności proekologicznej w naszym regionie. Nagrody te, wręczane z okazji Dnia Ziemi od 1994 roku, są jedynymi w Polsce tego typu wyróżnieniami, przyznawanymi pojedynczym osobom i zespołom, które w sposób szczególnie aktywny działają na rzecz ekologii i poprawy stanu środowiska w naszym regionie.

 

 

Śląski Ogród Botaniczny do tegorocznej nagrody nominował edukatorki, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w pracy na rzecz edukacji ekologicznej najmłodszych dzieci prowadzonej w Ogrodzie: Justynę Soblik, Ewę Chmielorz i Agnieszkę Król.

 

Od lewej stoją: Justyna Soblik, Agnieszka Król, Ewa Chmielorz

 

Panie wykazały się ogromną inicjatywą i kreatywnością w tworzeniu tematyki i zakresu warsztatów tak, aby uwzględnić poziom percepcji uczestników, ich zdolności manualne oraz poznawcze. Prowadzenie zajęć z tak małymi dziećmi wymaga bowiem ogromnego zaangażowania i poświęcenia, aby maluchy wykazały zainteresowanie danym zagadnieniem, aby zechciały wziąć udział w wykonaniu zadania i aby poczuły potrzebę stosowania informacji nabytych podczas zajęć po ich zakończeniu, tj. po powrocie do domu, podwórka, szkoły, przedszkola…, czyli miejsc, gdzie sprawy związane z ochroną przyrody i ekologią nie są stawiane na pierwszym miejscu.  

 

 

Doceniony został warsztat z cyklu „Kącik małego ogrodnika”, w którym edukatorki razem z towarzyszem warsztatów – doniczkowym ogrodnikiem – uczyły dzieci, jak wysiewać nasiona, wykorzystując do tego celu ekologiczne doniczki. Dzieci wysiewały do nich m.in. nagietki, sadziły pomidorki koktajlowe czy słoneczniki, ucząc się przy okazji o właściwościach roślin, ich pielęgnacji i etapach wzrostu. Każdy uczestnik warsztatów sadził swoją sadzonkę, by potem się nią opiekować, a swoje spostrzeżenia na temat rozwoju rośliny nanosić na kartę obserwacji.

 

Jednym z najbardziej skutecznych czynników aktywizujących maluchy jest kontakt z przyrodą, która dostarcza bogatych przeżyć, wrażeń i doznań. Bardzo ważne jest, aby w jak największym stopniu wykorzystywać najbliższe środowisko jako miejsce i środek edukacji ekologicznej, a tym samym obserwację i doświadczenie jako metody nauczania i uczenia się, poznawania i przeżywania jej bogactwa i piękna. Takie właśnie cele przyświecały edukatorkom podczas tworzenia programu „Śladami smoka Przyrodnika”, który w niezwykły sposób przemawia do wyobraźni dzieci, rozbudza z jednej strony w nich poczucie odpowiedzialności za środowisko, z drugiej – wrażliwość na piękno i bogactwo natury, a także kształtuje umiejętność i chęć działania na rzecz środowiska.

 

   

 

W tworzeniu programu edukacyjnego, jak i nad jego przebiegiem czuwała kierownik Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Weronika Papiesz, która we wszystkich tych inicjatywach miała swój wielki udział.

 

W kategorii edukacja ekologiczna nominowanych było 14 osób i zespołów. Zielony Czek poza naszymi edukatorkami otrzymał harcmistrz Andrzej Lichota, z którego inicjatywy powstało Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Serdecznie gratulujemy!

 

 Więcej o warsztatach realizowanych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Dzieci dowiedzą się Państwo

z programu "Bliżej Natury" red. Beata Smaga-Seyboth,

TVP Katowice.

 

 

2015-04-23 - Nowe władze Śląskiego Ogrodu Botanicznego

Wczoraj odbyło się XXI Sprawozdawczo-Wyborcze Walnego Zgromadzenie Członków Związku Stowarzyszeń – Śląski Ogród Botaniczny. Podjęto uchwały m.in. w sprawie przyjęcia sprawozdania merytorycznego i finansowego z działalności Związku Stowarzyszeń za 2014 rok. W poczet członków Związku zostało przyjęte Stowarzyszenie Golf Park Mikołów.

 

   

 

 

 

Podczas II części – wyborczej – zostały wybrane nowe władze Związku, którego skład poszerzył się o jedną osobę, oraz członkowie Komisji Rewizyjnej. Nowym prezesem zarządu został dr Stanisław Piechula – burmistrz Mikołowa, który zastąpił na tym stanowisku dra inż. Marka Balcera. Na I wiceprezesa został wybrany dr Gabriel Tobor – burmistrz Radzionkowa, a na II ponownie – mgr inż. Eugeniusz Wycisło. Wybrano również dwóch członków Zarządu, którymi zostali: prof. Wiesław Włoch - naukowiec związany z PAN Ogrodem Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie i Uniwersytetem Opolskim oraz dr Maciej Thorz – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

 

Od lewej stoją: Eugeniusz Wycisło, Gabriel Tobor, Stanisław Piechula, Wiesław Włoch

 

 

W składzie Komisji Rewizyjnej dużych zmian nie było. Funkcję przewodniczącego nadal będzie pełnił dr Damian Absalon, sekretarza – Karina Tytko, a nowym członkiem został dr Jan Duda.

2015-04-16 - 150 lat hodowli żubrów pszczyńskich

„Żubry w lasach pszczyńskich – 150 lat hodowli” – to tytuł XIII międzynarodowej konferencji naukowej na temat ochrony i rozwoju populacji tego królewskiego zwierzęcia, która odbędzie się w Pszczynie w dniach 10-11 września br. Jubileusz ten jest bardzo wyjątkowy: w pszczyńskim ośrodku hodowla żubrów jest prowadzona najdłużej na świecie,  co miało ogromne znaczenie w odtwarzaniu tego ginącego gatunku.

 

Już od początku września mieszkańcy Pszczyny i turyści będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć żubrów, a także różnych ważnych działań z nimi związanych, a po dwóch tygodniach wystawa zostanie przeniesiona na teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego do Mikołowa, aby oficjalnie podczas Dnia Żubra, obchodzonego 20 września, została udostępniona odwiedzającym mikołowski ogród.

 

 

 

13 kwietnia w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB odbyło się spotkanie grupy roboczej składające się z przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Żubrów z prezes – prof. Wandą Olech na czele, ogrodu botanicznego, który reprezentował jego dyrektor dr Paweł Kojs, Nadleśnictwa Kobiór z dr. Marianem Piganem. Byli również obecni przedstawiciele Zagrody Żubrów w Pszczynie oraz fotograf przyrody Marcin Karetta. Podczas spotkania przeglądano i wybierano spośród nadesłanych fotografii te, które znajdą się na wystawie oraz w albumie wydanym z okazji jubileuszu.

 

 

 

Na kilkunastu innych planszach zostaną pokazane w formie kolaży liczne, mniejsze zdjęcia zgrupowane tematycznie – np. Księga Rodowodowa Żubrów, dzieje hodowli pszczyńskiej, efekty wieloletnich projektów współfinansowanych przez UE, służących poprawie warunków życia naszych największych ssaków, działalność Stowarzyszenie Miłośników Żubrów czy wizerunki żubrów-protoplastów obecnie żyjącej populacji. Ta ostatnia plansza przygotowywana jest w Białowieży w redakcji Księgi Rodowodowej, ponieważ właśnie w jej archiwach znajdują się m.in. takie bezcenne odbitki.

 

 

inf. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów

2015-04-11 - Dziś Radio RMF FM nadaje z Mikołowa

Dziś Mikołów w Faktach RMF FM. Było już o Instytucie Mikołowskim, Leśnym Pogotowiu, Kopalni Barbarze. O godz. 13 i 14 głównym tematem będzie Śląski Ogród Botaniczny.

 

red. Anna Kropaczek i dyr. Ogrodu Paweł Kojs

 

2015-04-08 - Seminarium naukowe ''O ptakach słów kilka''

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków - 12 kwietnia - odbędzie się seminarium naukowe pn. "O ptakach słów kilka".

 

Harmonogram:

 

12.00 – 12.20       Damian Wiehle – „O konieczności liczenia i obserwowania ptaków”

12.20 – 12.40       Jan Duda – „Osobliwości ptactwa ziemi raciborskiej”

12.40 – 13.00       Roman Pieła – „Mieszkańcy budek dla ptaków”

13.00 – 13.20       Marcin Karetta – „Ptaki w obiektywie”

13.20 – 13.40       Jacek Udolf – „Ptaki pośród blokowisk”

13.40                      dyskusja

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.