AKTUALNOŚCI

2015-04-16 - 150 lat hodowli żubrów pszczyńskich

„Żubry w lasach pszczyńskich – 150 lat hodowli” – to tytuł XIII międzynarodowej konferencji naukowej na temat ochrony i rozwoju populacji tego królewskiego zwierzęcia, która odbędzie się w Pszczynie w dniach 10-11 września br. Jubileusz ten jest bardzo wyjątkowy: w pszczyńskim ośrodku hodowla żubrów jest prowadzona najdłużej na świecie,  co miało ogromne znaczenie w odtwarzaniu tego ginącego gatunku.

 

Już od początku września mieszkańcy Pszczyny i turyści będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć żubrów, a także różnych ważnych działań z nimi związanych, a po dwóch tygodniach wystawa zostanie przeniesiona na teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego do Mikołowa, aby oficjalnie podczas Dnia Żubra, obchodzonego 20 września, została udostępniona odwiedzającym mikołowski ogród.

 

 

 

13 kwietnia w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB odbyło się spotkanie grupy roboczej składające się z przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Żubrów z prezes – prof. Wandą Olech na czele, ogrodu botanicznego, który reprezentował jego dyrektor dr Paweł Kojs, Nadleśnictwa Kobiór z dr. Marianem Piganem. Byli również obecni przedstawiciele Zagrody Żubrów w Pszczynie oraz fotograf przyrody Marcin Karetta. Podczas spotkania przeglądano i wybierano spośród nadesłanych fotografii te, które znajdą się na wystawie oraz w albumie wydanym z okazji jubileuszu.

 

 

 

Na kilkunastu innych planszach zostaną pokazane w formie kolaży liczne, mniejsze zdjęcia zgrupowane tematycznie – np. Księga Rodowodowa Żubrów, dzieje hodowli pszczyńskiej, efekty wieloletnich projektów współfinansowanych przez UE, służących poprawie warunków życia naszych największych ssaków, działalność Stowarzyszenie Miłośników Żubrów czy wizerunki żubrów-protoplastów obecnie żyjącej populacji. Ta ostatnia plansza przygotowywana jest w Białowieży w redakcji Księgi Rodowodowej, ponieważ właśnie w jej archiwach znajdują się m.in. takie bezcenne odbitki.

 

 

inf. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów

2015-04-11 - Dziś Radio RMF FM nadaje z Mikołowa

Dziś Mikołów w Faktach RMF FM. Było już o Instytucie Mikołowskim, Leśnym Pogotowiu, Kopalni Barbarze. O godz. 13 i 14 głównym tematem będzie Śląski Ogród Botaniczny.

 

red. Anna Kropaczek i dyr. Ogrodu Paweł Kojs

 

2015-04-08 - Seminarium naukowe ''O ptakach słów kilka''

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków - 12 kwietnia - odbędzie się seminarium naukowe pn. "O ptakach słów kilka".

 

Harmonogram:

 

12.00 – 12.20       Damian Wiehle – „O konieczności liczenia i obserwowania ptaków”

12.20 – 12.40       Jan Duda – „Osobliwości ptactwa ziemi raciborskiej”

12.40 – 13.00       Roman Pieła – „Mieszkańcy budek dla ptaków”

13.00 – 13.20       Marcin Karetta – „Ptaki w obiektywie”

13.20 – 13.40       Jacek Udolf – „Ptaki pośród blokowisk”

13.40                      dyskusja

2015-04-08 - O wystawie ''Ogrody Japonii'' w TVP Katowice

Zachęcamy do obejrzenia programu "Bliżej Natury", który wczoraj był emitowany w TVP Katowice. W programie tym m.in. o wystawie "Ogrody Japonii" i Pierwszym Dniu Wiosny w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

 

2015-04-02 - Wesołych Świąt!

2015-03-30 - Zielono na Dniu Żaby

W dniu 27 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Łaziskach Górnych odbył się Dzień Żaby zorganizowany w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. W warsztatach wzięło udział łącznie 13 klas z nauczania wczesnoszkolnego oraz dwie grupy z oddziału przedszkolnego.

 

 

 

Podczas krótkiej prelekcji dzieci miały okazję zapoznać się z budową, ekologią oraz trybem życia rodzimych przedstawicieli płazów. Po wprowadzeniu rozpoczęła się najbardziej emocjonująca część zajęć, czyli międzyklasowa gra wielkoformatowa. Każda klasa lub grupa miała możliwość wykazania się wiedzą, odpowiadając na pytania czy rozwiązując przyrodnicze rebusy. Jak w latach ubiegłych prawdziwym odkryciem stały się żabie zęby czy odgłosy wydawane przez wybrane gatunki płazów.

 

 

 

Mamy nadzieję, że połączenie zabawy i edukacji pomogło przybliżyć najmłodszym te ciekawe i wymagające naszej ochrony organizmy.

 

 

 

Organizatorki: Marzena Osmalak, Kinga Brzeszcz, Joanna Dziwoki

 

2015-03-26 - Ziołowo

Wczoraj studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mikołowie uczestniczyli w warsztatach ziołowych, które prowadziła kierownik Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego Weronika Papiesz, która znana jest dobrze słuchaczom Polskiego Radia Katowice z programów „Ziołowo mi” i „Każdemu damy radę”.

 

fot. Justyna Soblik

 

Warsztat był kontynuacją zajęć wykładowych, które odbyły się na jesieni zeszłego roku. Podczas marcowego spotkania uczestnicy zdobywali umiejętności z zakresu podstaw ogrodnictwa. Siali  wybrane gatunki roślin jadalnych: bazylię, nasturcję, pomidory koktajlowe, rzeżuchę oraz sadzili miętę. Udzielane były szczegółowe informacje o uprawie roślin, m.in. pikowaniu, o właściwym doborze stanowiska, o sposobach pielęgnacji i o nawożeniu.

 

 

 

fot. Dorota Kozera

 

2015-03-22 - Jak to na Pierwszym Dniu Wiosny było

Pierwsze święto przyrodnicze już za nami. Dzisiaj obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Tematem wiodącym tego dnia była kultura Kraju Kwitnącej Wiśni, główną atrakcją zaś - otwarcie plenerowej wystawy fotografii autorstwa podróżnika i fotografika Stanisława Roszkowskiego „Ogrody Japonii”.

 

Na wystawę tę złożyło się prawie 80 fotografii, które autor wykonał podczas siedmiu podróży do Japonii w latach 2005-2014. W tym czasie odwiedził on nie tylko wszystkie najważniejsze ogrody, w tym te wpisane na listę UNESCO, ale też wiele lokalnych, pomniejszych, które rzadko trafiają do publikacji. Początkowo zdjęcia robione były wyłącznie „dla siebie”, z potrzeby serca. Z czasem jednak, za namową przyjaciół, którzy mieli okazję je obejrzeć, osobista pasja pana Roszkowskiego przerodziła się w coś więcej – planową dokumentację. 

 

 

W wernisażu wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in. prof. Mieczysław Chorąży wraz z małżonką, prof. Mirosław Nakonieczny, burmistrz Mikołowa – dr Stanisław Piechula z małżonką, prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz radny Rady Miejskiej Mikołowa – Eugeniusz Wycisło i oczywiście sam autor – Stanisław Roszkowski. Po części oficjalnej odbyło się oprowadzanie po wystawie z komentarzem artysty.

 

 

Duże zainteresowanie wzbudziły pokazy sztuk walk japońskich: aikido w wykonaniu członków Górnośląskiej Szkoły Aikido – klubu z Mikołowa oraz kendo z Klubu Szermierki Japońskiej Kendo z Katowic.

 

Aura nie sprzyjała długiemu przebywaniu na wolnym powietrzu, dlatego dzieci chętnie wybierały warsztaty origami prowadzone przez uczniów z SP 24 z Rudy Śląskiej czy warsztaty kaligrafii japońskiej zorganizowane przez Azjatyckie Centrum Językowe z Katowic. Ponadto można było wykonać prace w glinie, a także świąteczne stroiki i ozdoby z rozmaitych, oryginalnych tworzyw.

 

 

W Pierwszy Dzień Wiosny po zimowej przerwie swoją działalność wznowił EkoBazar. Od 22 marca aż do późnej jesieni w każdą niedzielę zwolennicy zdrowego odżywiania będą mieć możliwość zakupu produktów żywnościowych pochodzenia naturalnego: warzyw, owoców, nabiału, ziół, pieczywa i in. Na kiermaszu można było również zaopatrzyć się w wielkanocne palmy, koszyczki, ręcznie robione kartki świąteczne oraz sadzonki i nasiona wprost do wiosennych ogrodów.

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Pierwszym Dniu Wiosny. Mimo bardzo niskiej temperatury odwiedziło nas wielu gości. Dziękujemy serdecznie za udział mediom: TVP Katowice, Telewizji Silesia oraz Telewizji Zabrze. Serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc naszym wspaniałym wolontariuszom.  

 

Zorganizowanie Pierwszego Dnia Wiosny, w tym wystawy i EkoBazaru, zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”.

 

 

fot. Julia Szymańczyk

 

Więcej zdjęć na

2015-03-20 - Śląski Ogród Botaniczny członkiem Porozumienia SPiN

W związku z przystąpieniem Śląskiego Ogrodu Botanicznego do Porozumienia SPiN (Społeczeństwo i Nauka), dyrektor ŚOB wziął udział w Konferencji Interakcja – Integracja,  która odbyła się w dnach 11-13 marca w Młynie Wiedzy w Toruniu.

 

Porozumienie SPiN to porozumienie instytucji non-profit ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji.

 

 

 

Marcowa konferencja była spotkaniem osób zajmujących się komunikacją naukową w Polsce, przede wszystkim twórców centrów nauki i wystaw interaktywnych oraz organizujących wydarzenia popularyzujące wiedzę. Corocznie odbywająca się konferencja służy określeniu roli społecznej centrów nauki, wymianie doświadczeń i realizacji wspólnych projektów w dziedzinie nowoczesnej edukacji.

 

 

 

W trakcie konferencji odbyło się również spotkanie Rady SPiN, podczas której omówiono plany wspólnych działań w ramach edukacji oraz upowszechniania nauki. 

 

Więcej informacji na www.kopernik.org.pl

 

 

fot. Ł. Balcerzak

2015-03-19 - Szkolenie z EkoPłatnika odwołane

Z uwagi na małą liczbę chętnych szkolenie z EkoPłatnika, które miało się odbyć jutro, tj. 20 marca, zostało odwołane. Po otrzymaniu informacji ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o kolejnym terminie szkolenia, powiadomimy Państwa.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.