AKTUALNOŚCI

2015-06-15 - Półwiecze Ogrodu Botanicznego w Lublinie

W dniach 9-11 czerwca dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego i prezes Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce w jednej osobie dr Paweł Kojs oraz kierownik Biura Rady Damian Matynia uczestniczyli w obchodach 50-lecia Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. Jednym z głównych elementów była ogólnopolska konferencja poświęcona społecznym i ekonomicznym uwarunkowaniom funkcjonowania ogrodów botanicznych.

 

Lubelski Ogród w ciągu półwiecza zgromadził setki wspaniałych roślin. Kolekcja irysów liczy aż 150 gatunków. Miejsce to cały czas się rozwija i pięknieje. Podobnie jak nasz Śląski Ogród Botaniczny jest nie tylko miejscem, w którym prowadzi się działania ochroniarskie, edukację ekologiczną, ale jest jednym z najpiękniejszych miejsc w swoim regionie, gdzie mieszkańcy Lubelszczyzny i przyjezdni chętnie wypoczywają.

 

Tym, którzy podczas letnich wojaży będą w okolicach Lublina, serdecznie polecamy wizytę w tamtejszym ogrodzie botanicznym.

 

Poniżej video przedstawiające uroki tego niezwykłego miejsca.

 

2015-06-11 - Pan Patryk Bubła - wicedyrektorem Śląskiego Ogrodu Botanicznego

1 czerwca stanowisko zastępcy dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego objął pan Patryk Bubła. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył Wydział Biologii i Ochrony Środowiska na specjalizacji hydrobiologia. W 2011 roku zaś ukończył studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

 

Ze Śląskim Ogrodem Botanicznym związany jest od 2007 roku. Współpracę rozpoczął jeszcze w czasie studiów. Najpierw pracował w kolekcjach roślinnych, a następnie objął stanowisko specjalisty ds. administracyjnych.

 

Jego ścieżka rozwoju w Ogrodzie od pewnego czasu zmierzała w kierunku zadań związanych głównie z przygotowywaniem, przeprowadzaniem i rozliczaniem projektów dofinansowywanych przez zewnętrznych grantodawców. Ukończył szereg kursów związanych z pozyskiwaniem środków finansowych dla NGO-sów.

 

Poza pracą jego pasją są góry, zarówno te niskie, jak i wysokie, oraz straż pożarna – jest czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrach.

 

Cały zespół Ogrodu z dyrektorem na czele życzy powodzenia, sukcesów, a przede wszystkim spełnienia na nowym stanowisku!

 

2015-05-28 - Zmiana organizacji ruchu na trasie dojazdu do CEPiE 31 maja

W związku z Dniem Dziecka organizowanym na Sośniej Górze (Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej) przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mikołowie w dniu 31 maja w godz. 8-19 zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego.

 

Zmiana polegać będzie na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na odcinku drogi nr 927 od skrzyżowania z ulicami: Zamkowa i 22 Lipca w stronę Bujakowa aż do skrzyżowania z ulicą Sosnową boczną.


Do centrum Mikołowa zaś został wyznaczony objazd dla jadących od strony Bujakowa prowadzący przez Paniowy i Mokre aż do skrzyżowania z ulicą Zamkową, Sosnową i 22 Lipca.

 

Osoby planujące spędzić niedzielę 31 maja na Sośniej Górze prosimy o zapoznanie się z zamieszczonym schematem.

 

W sprawie jakichkolwiek pytań związanych z dojazdem prosimy kontaktować się z p. Patrycją Absyl - kierownik CEPiE - tel. 728 914 665.

 

2015-05-28 - Relacja z otwarcia Ogrodu w Radzionkowie

Zapraszamy do obejrzenia relacji z otwarcia Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, które miało miejsce w minioną niedzielę, zrealizowanej przez Telewizję Zabrze.

 

Serdecznie dziękujemy całej ekipie z red. Pauliną Świtałą i red. Katarzyną Kleczką-Zdebel na czele za przyjęcie naszego zaproszenia i wspaniałą realizację.

 

 

Po kliknięciu na grafikę powyżej zostaną Państwo przekierowani na stronę Telewizji Zabrze.

2015-05-27 - Utrudnienia na trasie dojazdu do Ogrodu!

W związku z planowanymi robotami na ulicy Sosnowej w dniach 1-2 czerwca (poniedziałek i wtorek) prawdopodobnie nie będzie dojazdu do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego na Sośniej Górze. Jeśli w tych dniach planują Państwo odwiedzić Ogród, bardzo prosimy upewnić się telefoniczne, czy trasa jest przejezdna, czy nie.

 

Prosimy dzwonić pod nr tel. 534 994 574 lub 32 779 76 02.

2015-05-26 - Radni miejscy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

Dziś w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościliśmy radnych Miasta Mikołowa. Podczas tej wyjazdowej sesji mogli oni zapoznać się z działalnością Ogrodu, jego historią i osiągnięciami na przestrzeni kilkunastu lat funkcjonowania. Dyrektor Ogrodu, dr Paweł Kojs, mówił również o planach, propozycjach rozbudowy i tych wszystkich działaniach, które mogłyby przynieść realny dochód Ogrodowi, aby stał się w niedalekiej przyszłości instytucją samofinansującą się.

 

 

 

2015-05-25 - Uroczystość otwarcia Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie

Wczoraj, 24 maja, miało miejsce oficjalne otwarcie Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej i Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in.: naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Śląską, Polską Akademią Nauk i wielu innych, a także włodarze powiatów, miast i gmin sąsiadujących z Radzionkowem i z samego miasta oraz duchowni i urzędnicy. Zarząd Związku Stowarzyszeń – Śląski Ogród Botaniczny reprezentowali: jego prezes dr Stanisław Piechula i członkowie: prof. Wiesław Włoch i dr Maciej Thorz – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

 

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dr Małgorzata Czornik mająca swój wielki udział w powstaniu ogrodu na Księżej Górze, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot, dr Gabriel Tobor – burmistrz oraz dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs.

 

 

Zaproszeni goście i mieszkańcy Radzionkowa wzięli udział w części oficjalnej, podczas której gratulowano wspaniałej inwestycji, jaką jest powstanie ogrodu botanicznego i ośrodka edukacyjnego na Księżej Górze.

 

 

Po zakończeniu przemówień goście wyruszyli na spacer po ogrodzie, gdzie posadzono symboliczne drzewko – klona.

 

   

Do godzin wieczornych odwiedzający Stację mogli wziąć udział w warsztatach mikroskopowych zorganizowanych, pokazach chemicznych prowadzonych przez studentów z Politechniki Śląskiej oraz kreatywnych warsztatach manualnych.

 

   
   
   
2015-05-25 - Podsumowanie akcji ZONKW

17 maja 2015 r. po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję, której celem jest edukacja w zakresie zbiórki elektrośmieci,  ich recyklingu oraz ograniczania zakupów nowego sprzętu.

 

W duchu tej idei przeprowadzono w Śląskim Ogrodzie Botanicznym akcję „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady”, która zakończyła się wielkim sukcesem!

 

Zebraliśmy 1300 kilogramów elektroodpadów!

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom akcji oraz naszym gościom, bez których akcja nie zakończyłaby się takim powodzeniem!

 

Patronat:

Fundacja EkoRozwoju Wrocław

 

Organizatorzy akcji:

Śląski Ogród Botaniczny, Ekomax Sp. z  o. o., Szkółka Krzewów Ozdobnych Artur Tomiczek

 

Partnerzy akcji:

Teatr Zagłębia, Teatr Nowy, Teatr Śląski, Teatr Mały, Muzeum PRL’u w Rudzie Śląskiej, Muzeum Historyczne w Bielsku Białej, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Dom Chleba w Radzionkowie, Filharmonia Śląska, Szyb Maciej w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Palmiarnia Gliwice, Śląski Ogród Zoologiczny, JuraPark Krasiejów, Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie, Mavi Area Squash & Fitness Łaziska Górne, Pływalnia „Żabka” Łaziska Górne, bażantowo.pl Katowice, Stary Hangar Gliwice, Revital Fitness & Gym Tychy.

 

 

 

2015-05-11 - Otwarcie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie

Dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs oraz Burmistrz Miasta Radzionkowa dr Gabriel Tobor serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie.

 

 

 Strona internetowa Ogrodu w Radzionkowie

www.obradzionkow.robia.pl

 


14oo uroczyste otwarcie Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (ul. Księżogórska 90a)

15oo – zasadzenie drzewka w Śląskim Ogrodzie Botanicznym (ul. Zejera)

 

W programie również:

 

Zwiedzanie Ogrodu z przewodnikiem – wyruszamy spod głównej bramy przy ul. Zejera o godzinach: 1230; 1500; 1700. Prosimy o odpowiedni ubiór, w szczególności wygodne obuwie.

 

Surwiwal – rozpalanie ogniska bez użycia zapałek, pozyskiwanie wody, wiązanie podstawowych węzłów, pierwsza pomoc. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem e-mail: ogrodradzionkow@sibg.org.pl lub osobiście w dniu otwarcia. Zbiórka przy bramie głównej Ogrodu o godz. 1230 i1600. Prosimy o odpowiedni ubiór.

 

Warsztaty edukacyjne:

  • warsztaty mikroskopowe – obserwacje przyrodnicze przy użyciu mikroskopów odbywać się będą w grupach 8-osobowych, co 30 minut. Zapraszamy do pracowni mikroskopowej Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej od godz.1430.
  • warsztaty chemiczne – doświadczenia chemiczne prowadzone przez chemików z Politechniki Śląskiej odbywać się będą w grupach 8-osobowych, co 30 minut. Zapraszamy do pracowni laboratoryjnej od godz. 1430.

 

 

Ponadto od 1200 do 1800:

 

  • Kącik pszczelarza – Jak wygląda praca pszczelarza i akcesoria do niej potrzebne? Jak zbudowany jest ul? Jak wygląda życie pszczół? Tego wszystkiego dowiecie się od naszego pszczelarza;
  • Kącik kreatywny – figurki gipsowe, kolorowanki o tematyce przyrodniczej, rebusy i wiele innych;
  • Kiermasz –przed budynkiem Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej odbędzie się kiermasz ekologicznych produktów spożywczych oraz rękodzieła;
  • Kawiarenka –na terenie Stacji czynna będzie kawiarenka, gdzie będzie można posilić się tradycyjnym śląskim kołoczem i napić wybornej kawy;
  • Rodzinna gra terenowa – zapraszamy całe rodziny do udziału w zabawie, podczas której poznacie przyrodę Księżej Góry. Opis gry dostępny będzie w punkcie informacyjnym przy Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej.

 

 

CZEKAMY NA GOŚCI RÓWNIEŻ W RAZIE NIEPOGODY!!!

Radzionków, ul. Księżogórska 90a (Księża Góra)

24 maja 2015, godz.12oo –18oo

 

 

Kontakt: Maria Holewa

e-mail: ogrodradzionkow@sibg.org.pl

tel. 536 330 776

 

2015-05-08 - Zostań ogrodnikiem

Wczoraj gościła u nas młodzież z klas trzecich gimnazjów: z Gardawic, Zawady, Ornontowic, Czerwionki-Leszczyn, Chudowa i Łazisk Średnich, w ramach akcji zorganizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach.

 

Młodzież miała okazję poznać działalność Ślaskiego Ogrodu Botanicznego oraz dowiedzieć się, na czym polega praca ogrodnika. Poszczególne grupy zwiedzały nową część Ogrodu w towarzystwie p. Joanny Dziwoki z Pracowni Edukacji ŚOB oraz uczestniczyły w krótkiej prelekcji prowadzonej przez p. Martę Malottę i p. Wojciecha Pikułę z Pracowni Kolekcji Naukowych, Zachowawczych i Ozdobnych ŚOB.

 

Mamy nadzieję, że czas spędzony w Ogrodzie utwierdzi młodzież w przekonaniu, że kształcenie się na kierunku "ogrodnik" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach to właściwy wybór.

 

 

  

 

 

 

 

Z ramienia szkoły akcję koordynowały panie: dyrektor Iwona Smorz i Mirella Orzoł.

 

Polecamy stronę Szkoły http://www.zsp.ornontowice.pl/

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.