AKTUALNOŚCI

2016-03-30 - Zadbaj o zdrowie z Kliniką Formy

Od przyszłego tygodnia w naszym ogrodzie instruktorzy z Kliniki Formy poprowadzą treningi. Zaczynamy w poniedziałek pilatesem na trawie. We wtorki odbywać się będą ćwiczenia dla mam z małym dzieckiem, którą pozwolą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. W niedzielę od 10 trening funkcjonalny.

 

 

Zakres działania Kliniki Formy

 

Dbamy o edukację naszych pacjentów, sami dużo się szkolimy, bo wierzymy, że świadome podejście do odżywiania, zrozumienie odziaływania pokarmu na organizm, pozwala wypracować trwałe zmiany nawyków żywieniowych. Jeżeli zachodzi konieczność, zalecamy zrobienie specjalistycznych badań lub odsyłamy do lekarza czy specjalisty.
Jeżeli chodzi o dietę to staramy się aby była to dieta nieprzetworzona, naturalna i o ile się da ekologiczna. Nie polecamy żadnej suplementacji, chyba że ma to uzasadnienie w wynikach badań. Nie kierujemy się  tylko podejściem kreowanym w Polsce, bo nie da się przymknąć oka na doniesienia zza granicy, które mają poparcie w świecie medycznym. Częstotliwość wizyt zawsze dobierana jest indywidualnie do klienta i zależy od jego celu, schorzeń i możliwości. Zalecamy, a nie nakazujemy. To pacjent dokonuje świadomego wyboru.

 

Osoby prowadzące

Anna Łukasik – mgr dietetyki (Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) oraz absolwentka AWF Katowice. Od 13 lat  związana ze światem fitnessu, najpierw jako instruktor  rekreacji ruchowej i trener personalny, później jako manager fitness klubu. Instruktor m.in. nordic walking, pilates, ćwiczeń dla kobiet w ciąży i ćwiczeń z małymi dziećmi.

Jarosław Łukasik – trener personalny, instruktor cycyling ICE, pasjonat kettle bells i treningu funkcjonalnego.

Aleksandra Komendera – mgr wychowania fizycznego, instruktor rekreacji ruchowej, trener pływania, ratownik.

Treningi personalne

Aktywność fizyczna stanowi istotny element zdrowia, dbamy o to, aby była ona efektywna i bezpieczna, aby wydłużyła życie oraz aby codzienne czynności nie sprawiały problemów. Trening personalny to czas indywidualnie dopasowany do możliwości danej osoby, niezależnie od tego czy odbywa się na siłowni, czy na świeżym powietrzu, czy w domu. Najważniejsze są chęci, my zadbamy o resztę. Wiemy jak ciężko jest połączyć obowiązki zawodowe z regularnym treningiem, przygotować posiłki dzień wcześniej, wrócić do formy po ciąży…, ale wiemy też, że to się udaje… uwierz nam.

 

Trening w terenie

Pilates to trening zwiększający świadomość własnego ciała. Ćwiczenia te przede wszystkim skoncentrowane są na wzmacnianiu mięśni głębokich i kształtowaniu poczucia równowagi. Ich intensywność zależy od stopnia zaawansowania. Trening ten modeluje sylwetkę, w szczególności plecy i brzuch, oraz poprawia prawidłową postawę ciała.

Trening funkcjonalny to holistyczne podejście do treningu. Jego podstawową zasadą jest wielostawowość i funkcjonalność ćwiczeń. Ruchy wykonywane są w wielu płaszczyznach i przede wszystkim mają usprawnić ciało tak, aby lepiej funkcjonowało w życiu codziennym. Wielopłaszczyznowe ruchy aktywują do pracy całe ciało i umysł. Dzięki takiemu treningowi wpłyniemy na poprawę kondycji, siły i szybkości, gibkości, a także wymodelujemy sylwetkę.
Trening opiera się na różnych często złożonych ćwiczeniach i nie jest treningiem tylko dla kobiet!

Trening mamy z dzieckiem to trening przeznaczony przede wszystkim dla mam, które mogą aktywnie spędzić czas ze swoją małą pociechą w wózku i bezpiecznie wrócić do formy sprzed ciąży. Trening może wyglądać bardzo różnie i być dopasowany do możliwości i sprawności ćwiczących kobiet. Zawiera elementy treningu wzmacniającego, a także stabilizującego, tak aby wzmacniał mięśnie kręgosłupa, brzucha i dna miednicy. Dzieci zazwyczaj siedzą lub śpią w wózku, choć nie zawsze jest to do zrobienia, wtedy słodki ciężar towarzyszy mamie podczas ćwiczeń.

 

 

2016-03-24 - Radosnych Świąt Wielkanocnych

2016-03-22 - Nagrodziliśmy najlepszy ogródek siedliskowy

Przy okazji obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbyło się wręczenie nagród nauczycielkom reprezentującym Gimnazjum nr 10 w Gliwicach, które wzięło udział w projekcie "Ogrody siedliskowe – lokalne centra edukacji przyrodniczej", dofinansowanym ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Przygotowany przez panie Aleksandrę Szyszkę, Barbarę Olchawę i Barbarę Deję przyszkolny ogród siedliskowy został wyłoniony jako zwycięzca w dwóch kategoriach – najlepiej funkcjonujący pod względem przyrodniczym i edukacyjnym oraz najprężniej działający. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!

 

2016-03-21 - Zapraszamy na wiosenne zajęcia

Z pierwszym dniem wiosny w Śląskim Ogrodzie Botanicznym rozpoczęliśmy cykl warsztatów terenowo-laboratoryjnych „Woda źródłem życia” dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Młodzież licealna z Sosnowca i gimnazjalna z Kryr badała właściwości fizykochemiczne pobranych próbek i wykonywała preparaty w poszukiwaniu organizmów mieszczących się w kropli wody. Zajęcia poprowadził nasz edukator Piotr Gutwiński – doktorant w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii  Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

   
   
2016-03-21 - Pierwszy Dzień Wiosny połączony z kiermaszem świątecznym

Wiosna na Sośniej Górze została przywitana tłumnie i z wielką radością! Choć pogoda nas w tym dniu nie rozpieszczała, to przygotowane przez pracowników i wolontariuszy Ogrodu atrakcje wywoływały piękne uśmiechy na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Najmłodsi chętnie wzięli udział w warsztatach artystyczno-edukacyjnych, a całe rodziny –  w wycieczce w poszukiwaniu wiosny, która zawędrowała aż na Fiołkową Górę. Ponadto odbył się kiermasz świąteczny, na którym rękodzielnicy zaprezentowali efekty swojej pracy w odsłonie świątecznej i nie tylko. Zadebiutowała także kawiarenka umiejscowiona przy placu zabaw oraz Ekobazar, który wznowił swoją działalność po zimowej przerwie.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczne odwiedziny i zapraszamy do odnalezienia się na zdjęciach tworzących naszą fotorelację.

 

 

Więcej zdjęć na naszym fan page'u

2016-03-02 - Zjazd Klubu Przyrodników

W dniach 26-28 lutego Katarzyna Galej-Ciwiś oraz Łukasz Fuglewicz z naszego Ogrodu czynnie uczestniczyli w dorocznym zjeździe Klubu Przyrodników w Owczarach (woj. lubuskie). Nasze placówki realizują wiele podobnych projektów związanych z ochroną przyrody m.in. działania edukacyjne, ochrona starych odmian drzew owocowych, ochrona muraw kserotermicznych…

 

Na trzydniowym spotkaniu nasi przedstawiciele zaprezentowali wyniki prac z zakresu czynnej ochrony awifauny Śląskiego Ogrodu Botanicznego, czyli co żyje w budkach dla ptaków w ŚOB. Poprowadzili wycieczkę terenową po nieznanym terenie w ramach eksperymentu edukacyjnego – prawdziwego przyrodnika poznaje się po wszechstronności wiedzy… oraz przybliżyli uczestnikom zjazdu temat ochrony czynnej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

 

Spotkanie zgromadziło kilkadziesiąt aktywnych badaczy przyrody – praktyków, reprezentantów instytucji z całej Polski i z zagranicy. Wykłady poświęcone były m.in.: ochronie przyrody, monitoringowi przyrodniczemu i inwentaryzacjom, kornikowi w Puszczy Białowieskiej, edukacji nieformalnej, projektom realizowanym przez architektów krajobrazu przy udziale ogrodu botanicznego w Mińsku i partnerów z USA, certyfikacji ogrodów przyjaznych przyrodzie; grzybom, chrząszczom, ptakom…

 

2016-03-01 - Zapraszamy na praktyczny kurs szczepienia drzew owocowych!

Informujemy, że mamy już komplet uczestników. Dziękujemy za zainteresowanie!

 

Zapraszamy wszystkich chcących nauczyć się szczepienia drzew owocowych na praktyczny kurs, który przeprowadzimy 15 marca br. o godz. 10.00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie przy ul. Sosnowej 5 (Sośnia Góra).

 

Szczepienie to jedna z najpopularniejszych metod wegetatywnego rozmnażania roślin. Wbrew pozorom jest ona dostępna dla każdego. Wystarczy tylko spróbować.

 

Na naszym kursie poznają Państwo teoretyczne podstawy szczepienia, takie jak: dobór zrazów i podkładek, terminy zabiegów, niezbędne narzędzia etc. Przede wszystkim uzyskają jednak Państwo możliwość praktycznego wykonania szczepień, a zaszczepione własnoręcznie drzewka będą mogli Państwo zabrać ze sobą.

 

Udostępniamy sprzęt (noże, sekatory etc.) i materiały (zrazy i podkładki), ale zachęcamy do przyniesienia własnego sprzętu i/lub zrazów z drzew (jabłonie lub grusze), które chcieliby Państwo zaszczepić.

 

Na kurs trzeba się wcześniej zapisać. Zgłoszenia telefoniczne przyjmujemy do dnia 11 marca 2016 (piątek) pod numerem telefonu: 32 779 76 02 w godz. 9.00 – 13.00

 

Ze względu na specyfikę kursu liczba miejsc jest ograniczona.

 

Zapraszamy!

 

2016-02-10 - Zapraszamy na wystawę o ochronie rzek

Od dziś w godzinach otwarcia Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej na Sośniej Górze można oglądać wystawę „Nie zabierajmy rzekom przestrzeni”, która pokazuje, jak w imię walki z powodziami niszczone są rzeki, i udowadnia, że do powstrzymania „wielkiej wody” niekoniecznie potrzeba betonowych zapór i uregulowanych brzegów.

 

Ekspozycja składa się z 20 tablic tworzących cztery bloki tematyczne. Pierwszy z nich ukazuje bogactwo flory i fauny dolin rzecznych. Można tu zobaczyć m.in. fotografie ptaków, płazów i makrofotografie owadów oraz krajobrazy lasów łęgowych, starorzeczy i dolin rzecznych. Drugi przedstawia szkody wyrządzane w ekosystemie leśnym i rzecznym na skutek nadmiernej zabudowy hydrotechnicznej rzek. Część trzecia wystawy poświęcona jest skutkom powodzi i relacjom pomiędzy działalnością człowieka, a jego wpływem na zjawiska powodziowe. Za główną przyczynę powodzi uznaje się urbanizację i rozwój gospodarczy na terenach zalewowych. Czwarty blok tematyczny pokazuje, w jaki sposób dzięki współczesnej technice możemy skutecznie chronić się przed powodzią, nie szkodząc rzekom.

 

Wystawa powstała w ramach projektu realizowanego przez Towarzystwo na rzecz Ziemi, Światowy Fundusz na Rzecz Ochrony Przyrody WWF i Klub Gaja. Jednym z przykładów wspólnej działalności tych organizacji jest właśnie prowadzenie kampanii na rzecz przyjaznych środowisku metod ochrony przeciwpowodziowej poprzez zwiększenie wiedzy i akceptacji dla tych metod, a w zakresie długofalowym - zwiększenie efektywności ochrony przeciwpowodziowej przy zachowaniu walorów przyrodniczych dolin rzecznych.

 

Przez wiele pokoleń walka z powodziami sprowadzała się do regulacji rzek, budowy solidnych obwałowań i potężnych zbiorników retencyjnych. W konsekwencji skutkowało to zwiększeniem strat powodziowych. Wieloletnie badania udowodniły jednak, że część zabudowy hydrotechnicznej zwiększyła zagrożenie powodziowe zamiast je zmniejszyć. – Rzeka ma swoje prawa. Współczesna technika, nawet ta dostępna w krajach najbardziej rozwiniętych, nie pozwala skutecznie chronić przed powodzią. Zamiast nieprzemyślanych inwestycji, które w dłuższej perspektywie przynoszą więcej szkód niż pożytku, powinniśmy stosować inne rozwiązania – przekonuje dr Jan Żelaziński, znany polski hydrolog.

 

Według ekologów powinniśmy odsunąć człowieka od wody, co oznacza zminimalizowanie działalności ludzkiej na terenach zalewowych. Teren zalewowy nie jest właściwym miejscem ani do mieszkania, ani do pracy. O innych sposobach, skutkach nieprzemyślanych regulacji i korzyściach płynących z naturalnych metod przekonuje zaś wystawa.

 

Serdecznie zapraszamy do oglądania, a organizatorom, szczególnie panu Marcinowi Karettcie, który jest członkiem Towarzystwa na rzecz Ziemi, dziękujemy za przekazanie ekspozycji.

 

 

Informacje na temat wystawy zostały zaczerpnięte z tekstu Kazimierza Moskala opublikowanego w czasopiśmie „Nad Sołą i Koszarawą”. Pełny tekst dostępny TUTAJ.

 

 

 

 

2016-01-20 - Zapraszamy na zajęcia grupy zorganizowane!

Mimo że w przyrodzie teraz okres spoczynku, w naszym Ogrodzie dużo się dzieje. Nie możemy podziwiać kwitnących roślin, ale mamy zielniki i preparaty, z których korzystamy podczas warsztatów stacjonarnych. Zapraszamy zatem nawet teraz - zimą - na nasze zajęcia laboratoryjne.

 

Dziś gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów z Katowic. Pod okiem pani Agnieszki Hutniczak młodsi poznają na wiele sposobów cechy charakterystyczne pospolitych roślin – znanych – nie zawsze lubianych. Już wiedzą, dlaczego pokrzywa parzy, a przytulia się przytula.

 

Młodzież natomiast bardzo praktycznie wykorzystywała mikroskopy i wykonywała preparaty, aby poznać zawartość ziaren ryżu, kukurydzy, bulwy ziemniaka czy plastra cebuli. Zajęcia poprowadzi pani Joanna Podlach.

 

 

 

   

 

 

Zimą w naszym Ogrodzie też się dzieje! Zapraszamy na zajęcia grupy zorganizowane!

 

Koordynator zajęć

Agnieszka Król

tel. 534 994 575

e-mail a.krol@sibg.org.pl

2016-01-07 - Relacja z wernisażu w TVP Katowice i Radiu Fest

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania relacji z otwarcia wystawy "Barwy mikołowskie i... rytmy", które miało miejsce 13 grudnia. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy artystom: fotografikom i poetom, którzy uświetnili wernisaż swoją obecnością, a także dzennikarzom: red. Jackowi Maczuchowi z Radia Fest i red. Beacie Smadze-Seyboth wraz z towarzyszącą ekipą TVP Katowice.

 

 

Audycja z 16 grudnia

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.