AKTUALNOŚCI

2016-07-07 - Dzień Żaby

W dniach 21 i 22 czerwca w Szkole Podstawowej nr 5 w Mikołowie odbył się Dzień Żaby zorganizowany w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. W warsztatach wzięło udział łącznie 339 uczniów z klas nauczania wczesnoszkolnego.

 


Podczas krótkiej prelekcji dzieci miały okazję zapoznać się z budową, ekologią oraz trybem życia rodzimych przedstawicieli płazów. Po wprowadzeniu rozpoczęła się najbardziej emocjonująca część zajęć, czyli międzyklasowa gra wielkoformatowa. Każda klasa miała możliwość wykazania się wiedzą, odpowiadając na pytania czy rozwiązując przyrodnicze rebusy. Jak w latach ubiegłych prawdziwym odkryciem stały się żabie zęby czy odgłosy wydawane przez wybrane gatunki płazów.

 

 

 


Mamy nadzieję, że połączenie zabawy i edukacji pomogło przybliżyć najmłodszym te ciekawe i wymagające naszej ochrony zwierzęta.

2016-07-06 - W

W najnowszym odcinku programu TVP Katowice "Bliżej Natury" o naszej najnowszej wystawie fotograficznej "Tajemniczy świat owadów". Zachęcamy do obejrzenia, a tych, którzy u nas jeszcze nie byli, do osobistego przekonania się, jak piękne to są fotografie.

 

2016-06-23 - Uczyli się od najlepszych

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym od 2005 roku, kiedy to została założona pierwsza zachowawcza kolekcja tradycyjnych odmian drzew owocowych, cały czas doskonalimy się w dziedzinie ich ochrony. Nasi pracownicy przez ten okres zdobyli duże doświadczenie, którym dzielą się z innymi ośrodkami rolniczymi i ogrodniczymi w całej Polsce zarówno podczas wyjazdowych konferencji i szkoleń, jak i organizowanych w Mikołowie.

 

W dniach 16 i 17 czerwca u nas na miejscu odbyło się jedno z takich szkoleń pn. „Zakładanie i pielęgnacja modelowych sadów starych odmian drzew owocowych”, zorganizowane na zlecenie Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego, w związku z realizacją projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny skarbem dziedzictwa przyrodniczego”.

 

Jednym z zadań planowanych do realizacji w tym projekcie jest założenie na terenie województwa opolskiego modelowych sadów przydomowych złożonych z drzew rodzimych odmian charakterystycznych dla rejonu. Do udziału w projekcie zaproszono gminy i sołectwa zainteresowane założeniem na swoim terenie tradycyjnych sadów.

 

Celem tych warsztatów było przygotowanie uczestników projektu do zakładania i pielęgnacji sadów przydomowych. Prowadzący – naukowcy z Pracowni Kolekcji Naukowych i Zachowawczych – Marta Jańczak-Pieniążek oraz Wojciech Pikuła w części teoretycznej mówili m.in. o znaczeniu starych odmian drzew owocowych, zakładaniu i pielęgnacji sadów przydomowych, szczepieniu drzew owocowych oraz możliwościach otrzymania dotacji z PROW. W drugim dniu miała miejsce część praktyczna w kolekcji sadowniczej ŚOB, gdzie uczestnicy uczyli się, jak sadzić, ciąć czy szczepić drzewa.

 

 

2016-06-20 - Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy

Wczoraj obchodziliśmy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy i do tej tematyki nawiązywały przygotowane zabawy i prelekcje. Była oczywiście gra terenowa i kolejna pieczątka do Legitymacji Odkrywcy. Zaś na warsztatach pierwszoplanową rolę odgrywał… piasek. Dzieci mogły wykonać z niego wielobarwne kompozycje. Jeśli jednak to nie wydało się dostatecznie interesujące, mogły pobawić się piaskiem kinetycznym w Kąciku Kreatywnym lub poznać zwierzęta, które świetnie radzą sobie bez wody.

 

Przeprowadzony również został konkurs plastyczny o charakterze edukacyjnym pt. „Dlaczego woda jest ważna?”. Mali artyści mieli do dyspozycji kredki, mazaki, farbki, plastelinę i kartki papieru, z których wyczarowały cuda, a my nagrodziliśmy je nietuzinkowymi zestawami malarskimi w pięknych drewnianych pudełkach ufundowanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Podczas wycieczki z przewodnikiem po Sośniej Górze uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo nawadniać organizm i jak umiejętnie robić to w czasie wyjścia w teren czy podczas wysiłku fizycznego.

 

 

Prelekcje również związane były z tematyką święta. Dyrektor Ogrodu dr Paweł Kojs wygłosił wykład o tym, w jaki sposób rośliny przystosowują się do suszy. Mówiliśmy też o postępie cywilizacyjnym, zakwaszeniu środowiska i złej diecie – czyli o problemach naszych czasów i sposobach radzenia sobie z nimi.

 

Warsztaty przy ulu prowadzone przez pana Łukasza Przybyłę z pasieki edukacyjnej Skrzydlaci Przyjaciele z Rudy Śląskiej zyskały już sobie sympatię stałych uczestników. Dzieci wraz z opiekunami przyglądały się pracy pszczół i przy okazji uczyły się wielu ciekawych rzeczy na ich temat.

 

Komu wczorajszy upał dawał się we znaki, a mogło tak być, bo temperatura sięgała 30 stopni, mógł skorzystać z przyjemnego chłodu sali konferencyjnej i przy okazji obejrzeć ciekawe filmy: jeden o skutkach, jakie niosą zmiany klimatu w różnych częściach świata, a drugi – produkcji Państwowej Akcji Humanitarnej pt. „Ona Somalia” o suszy, która w latach 2010-2011 pochłonęła życie 300 tysięcy Somalijczyków – dorosłych i dzieci.

 

Kolejne święto już wakacyjne, bo 9 lipca – Światowy Dzień Ludności. Będzie to impreza popołudniowa w godz. 15-21 zakończona ogniskiem. Serdecznie zapraszamy!

2016-06-20 - Zapraszamy na wystawę

Wczoraj miał miejsce uroczysty wernisaż kolejnej plenerowej wystawy fotograficznej „Tajemniczy świat owadów”, na którym gościliśmy wielu wspaniałych gości: członków Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, Związku Polskich Fotografów Przyrody – okręg śląski, władze Mikołowa, naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz wiele osób pasjonujących się fotografią przyrodniczą i zafascynowanych pięknem świata owadów.

 

Podczas wernisażu krótką, acz jakże interesującą prelekcję o różnorodności świata owadów, mnogości gatunków zamieszkujących Ziemię wygłosił Waldemar Żyła ze Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, nagrodzoną gromkimi brawami.

 

Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów i pochwał ze strony samych fotografów, a także innych osób, za co bardzo dziękujemy. Rzeczywiście, owady pokazane w tak dużym powiększeniu robią niesamowite wrażenie. Ponadto, dzięki ciekawym opisom przygotowanym przez samych fotografów, wystawa ma ogromny walor edukacyjny.

 

 

I pora na podziękowania.

 

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę fotografów, którzy przekazali swoje znakomite prace na naszą wystawę, tj. Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Bogusławy Jankowskiej, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Tadeusza Bziuka, Arkadiusza Dubaja, Łukasza Koby i Mirosława Wąsińskiego. Wszyscy oni wraz z bliskimi uświetnili swoją obecnością wernisaż.

 

Serdecznie dziękujemy Śląskiemu Towarzystwu Entomologicznemu za objęcie honorowym patronatem wystawy, a Radiu Fest za patronat medialny, które reprezentował red. Jacek Maczuch. Dziękujemy również za obecność red. Natalii Siucie z Radia Express oraz panu Andrzejowi Fijałkowskiemu z serwisu To Tylko Mikołów.

 

I oczywiście wielkie podziękowania należą się mecenasom, których wsparcie finansowe pozwoliło na przygotowanie wystawy na tak wysokim poziomie, tj. Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Tauron Wytwrzanie S.A., Miastu Mikołowowi oraz Radzie Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.

 

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Ogrodu, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7-21, a w niedziele i święta od 9 do 21. Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria zdjęć na naszym fan page'u

2016-06-17 - Nowa wystawa fotograficzna

Już w najbliższą niedzielę, podczas obchodów Dnia Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy, otwarta zostanie nowa plenerowa wystawa fotograficzna "Tajemniczy świat owadów".

 

Od 19 czerwca zapraszamy do oglądania wystawy makrofotografii wybitnych fotografów przyrody i jej wielkich miłośników – pań: Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Bogusławy Jankowskiej oraz panów: Tadeusza Bziuka, Mirosława Wąsińskiego, Łukasza Koby i Arkadiusza Dubaja. 

 

fot. Łukasz Koba, Biegacz zielonozłoty

fot. Mirosława Klęczek-Kasperczyk, Modliszka zwyczajna

fot. Tadeusz Bziuk, Rohatyniec nosorożec

fot. Mirosław Wąsiński, Ważka

 

 

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt zamieszkująca Ziemię. Liczba znanych gatunków przewyższa liczbę wszystkich innych gatunków organizmów i stale się powiększa dzięki kolejnym odkryciom. Ich obecność i rola w funkcjonowaniu współczesnego świata jest nieoceniona. Życie z nimi bywa uciążliwe, często śmiertelnie niebezpieczne, ale bez nich jest niemożliwe w obecnym kształcie.

 

W dobie postępującej industrializacji i głębokiego przekonania człowieka o panowaniu nad światem nadal jesteśmy od nich uzależnieni. Prawie w każdym środowisku, na różnych szczeblach organizacji biologicznej są obecne i bardzo często niezastąpione. Wystarczy dla przykładu wspomnieć o owadach zapylających, których udział w gospodarce człowieka szacuje się na setki miliardów euro rocznie, a ich brak doprowadziłby do klęski głodu i załamania się znanych nam ekosystemów lądowych. Siła przyrody tkwi w jej bogactwie. Sukcesywne jej okradanie w konsekwencji doprowadza do nieprzewidywalnych zmian w środowisku i co za tym idzie w naszym życiu. Zamiast „po co to żyje?”, częściej trzeba sobie zacząć zadawać pytanie „jak z tym żyć?” (...).

 

Waldemar Żyła

Śląskie Towarzystwo Entomologiczne

2016-06-13 - Dzień Pszczoły w ŚOB

W ramach obchodów święta naszych małych przyjaciół pszczół dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mikołowie w dniach 10 i 13 czerwca wzięły udział w zajęciach edukacyjnych o pszczołach.

 

W trakcie zajęć pszczelarz pokazał dzieciom, jak przygotować sprzęt do przeglądu rodziny pszczelej i dokonał przeglądu miodni, aby pokazać dzieciom pracę woszczarek oraz pokazał plastry z nektarem. Dzieci mogły również zaobserwować kolejne etapy  przepotwarzania się pszczół z larw odkrytych przez poczwarki po wygryzające się z komórek młode pszczoły. Uczyły się także odróżniać pszczoły robotnice od trutnia, a niektórym grupom udało się nawet zaobserwować królową matkę.

Zajęcia poprowadził pan Łukasz Przybył z Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele”.

 

W drugiej części zajęć pani Marzena Osmalak Kierownik Pracowni Śląskiego Kalendarza Edukacyjnego opowiadała dzieciom o pszczołach, ich budowie, zwyczajach. Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia pszczół. Ponadto wzięły udział w grze terenowej „Bioposzukiwacz” oraz skorzystały z atrakcji placu zabaw.

 

Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, który pochodził od pszczół zamieszkujących Śląski Ogród Botaniczny.

 

2016-06-06 - Jesteśmy EkoAktywni

W ostatnią sobotę wzięliśmy udział w pikniku organizowanym przez Komendę Chorągwi Śląskiej ZHP „EkoAktywni z pasją 2016”, podczas którego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „EkoAktywni 2016”, wśród których znalazł się również Śląski Ogród Botaniczny. Otrzymaliśmy 20 tys. zł. Serdecznie dziękujemy za docenienie naszych wysiłków podejmowanych na rzecz edukacji ekologicznej.

 

fot. Chorągiew Śląska ZHP

2016-05-29 - Dzień Dziecka i PreIndustraida

Dzisiejsza zmienna aura nie zdołała odstraszyć dzieciaków i ich rodziców przed udziałem w Dniu Dziecka połączonym z PreIndustriadą organizowanym wespół z Placówką Muzealną i Mikołowskim Towarzystwem Historycznym.

 

Co godzinę odbywały się spacery z przewodnikami po wapiennikach i kamieniołomie, w rolę których wcielili się Mariusz Dmetrecki, Lucjan Smolorz i Mateusz Wróbel z Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Nad całością czuwał kierownik Placówki Muzealnej Wojciech Szwiec. A było czego doglądać, bo swoje namioty i stragany rozłożyli średniowieczni rzemieślnicy i artyści, pokazując, czym parali się nasi przodkowie na tym terenie kilkaset lat temu. Można było zobaczyć dawne stroje czy wypalanie naczyń z gliny, a nawet nauczyć się strzelania z łuku! Na platformie widokowej przy kamieniołomie swoje stanowisko geologiczne miał Jerzy Strzeja, który odkrywał przez uczestnikami tajemnice mokierskiej ziemi.

 

   

 

Wędrując przez Fiołkową Górę z przyrodniczo-historyczną krzyżówką w ręku, dzieci wraz z opiekunami docierali do mety, którą stanowiła Sośnia Góra. A tam już atrakcji co niemiara – każdy mógł wybrać coś dla siebie, w zależności od zainteresowań i wieku. Były strefy sportowe i artystyczne, było wirowanie miodu i jego degustacja, były zabawy na polanie i manualne warsztaty.

 

Co jakiś czas rzęsisty i nagle pojawiający się deszcz próbował popsuć nam zabawę, ale nie daliśmy za wygraną. Uzbrojeni w parasole i kurtki przeciwdeszczowe świetnie sobie z tą kapryśną aurą daliśmy radę. A że było dziś wyjątkowo ciepło, wielu nawet zdawało się w ogóle nie zauważać pojawiającego się znienacka deszczu i nie przerywali swoich zajęć. I to się nazywa znakomita zabawa mimo wszystko!

 

Dziękujemy serdecznie za mile spędzony Dzień Dziecka ze Śląskim Ogrodem Botanicznym i zapraszamy od razu na kolejne święto 19 czerwca – Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy.

 

Dziękują: Marzena Osmalak, Kinga Brzeszcz, Sylwia Prusko z Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego oraz zespół pracowników i zastępy wolontariuszy Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Galerie zdjęć z wydarzenia na naszym fan page'u

2016-05-23 - Zaproszenie na spacer

Zapraszamy serdecznie na majowe spacery do naszego mieniącego się całą paletą barw ogrodu przy ul. 15 Grudnia (Przedszkolu nr 10) codziennie: od pn. do pt. w godz. 7-21, a w weekendy i święta od 9 do 21.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.