AKTUALNOŚCI

2016-06-20 - Zapraszamy na wystawę

Wczoraj miał miejsce uroczysty wernisaż kolejnej plenerowej wystawy fotograficznej „Tajemniczy świat owadów”, na którym gościliśmy wielu wspaniałych gości: członków Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, Związku Polskich Fotografów Przyrody – okręg śląski, władze Mikołowa, naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz wiele osób pasjonujących się fotografią przyrodniczą i zafascynowanych pięknem świata owadów.

 

Podczas wernisażu krótką, acz jakże interesującą prelekcję o różnorodności świata owadów, mnogości gatunków zamieszkujących Ziemię wygłosił Waldemar Żyła ze Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, nagrodzoną gromkimi brawami.

 

Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów i pochwał ze strony samych fotografów, a także innych osób, za co bardzo dziękujemy. Rzeczywiście, owady pokazane w tak dużym powiększeniu robią niesamowite wrażenie. Ponadto, dzięki ciekawym opisom przygotowanym przez samych fotografów, wystawa ma ogromny walor edukacyjny.

 

 

I pora na podziękowania.

 

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę fotografów, którzy przekazali swoje znakomite prace na naszą wystawę, tj. Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Bogusławy Jankowskiej, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Tadeusza Bziuka, Arkadiusza Dubaja, Łukasza Koby i Mirosława Wąsińskiego. Wszyscy oni wraz z bliskimi uświetnili swoją obecnością wernisaż.

 

Serdecznie dziękujemy Śląskiemu Towarzystwu Entomologicznemu za objęcie honorowym patronatem wystawy, a Radiu Fest za patronat medialny, które reprezentował red. Jacek Maczuch. Dziękujemy również za obecność red. Natalii Siucie z Radia Express oraz panu Andrzejowi Fijałkowskiemu z serwisu To Tylko Mikołów.

 

I oczywiście wielkie podziękowania należą się mecenasom, których wsparcie finansowe pozwoliło na przygotowanie wystawy na tak wysokim poziomie, tj. Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Tauron Wytwrzanie S.A., Miastu Mikołowowi oraz Radzie Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.

 

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Ogrodu, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7-21, a w niedziele i święta od 9 do 21. Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria zdjęć na naszym fan page'u

2016-06-17 - Nowa wystawa fotograficzna

Już w najbliższą niedzielę, podczas obchodów Dnia Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy, otwarta zostanie nowa plenerowa wystawa fotograficzna "Tajemniczy świat owadów".

 

Od 19 czerwca zapraszamy do oglądania wystawy makrofotografii wybitnych fotografów przyrody i jej wielkich miłośników – pań: Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Bogusławy Jankowskiej oraz panów: Tadeusza Bziuka, Mirosława Wąsińskiego, Łukasza Koby i Arkadiusza Dubaja. 

 

fot. Łukasz Koba, Biegacz zielonozłoty

fot. Mirosława Klęczek-Kasperczyk, Modliszka zwyczajna

fot. Tadeusz Bziuk, Rohatyniec nosorożec

fot. Mirosław Wąsiński, Ważka

 

 

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt zamieszkująca Ziemię. Liczba znanych gatunków przewyższa liczbę wszystkich innych gatunków organizmów i stale się powiększa dzięki kolejnym odkryciom. Ich obecność i rola w funkcjonowaniu współczesnego świata jest nieoceniona. Życie z nimi bywa uciążliwe, często śmiertelnie niebezpieczne, ale bez nich jest niemożliwe w obecnym kształcie.

 

W dobie postępującej industrializacji i głębokiego przekonania człowieka o panowaniu nad światem nadal jesteśmy od nich uzależnieni. Prawie w każdym środowisku, na różnych szczeblach organizacji biologicznej są obecne i bardzo często niezastąpione. Wystarczy dla przykładu wspomnieć o owadach zapylających, których udział w gospodarce człowieka szacuje się na setki miliardów euro rocznie, a ich brak doprowadziłby do klęski głodu i załamania się znanych nam ekosystemów lądowych. Siła przyrody tkwi w jej bogactwie. Sukcesywne jej okradanie w konsekwencji doprowadza do nieprzewidywalnych zmian w środowisku i co za tym idzie w naszym życiu. Zamiast „po co to żyje?”, częściej trzeba sobie zacząć zadawać pytanie „jak z tym żyć?” (...).

 

Waldemar Żyła

Śląskie Towarzystwo Entomologiczne

2016-06-13 - Dzień Pszczoły w ŚOB

W ramach obchodów święta naszych małych przyjaciół pszczół dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mikołowie w dniach 10 i 13 czerwca wzięły udział w zajęciach edukacyjnych o pszczołach.

 

W trakcie zajęć pszczelarz pokazał dzieciom, jak przygotować sprzęt do przeglądu rodziny pszczelej i dokonał przeglądu miodni, aby pokazać dzieciom pracę woszczarek oraz pokazał plastry z nektarem. Dzieci mogły również zaobserwować kolejne etapy  przepotwarzania się pszczół z larw odkrytych przez poczwarki po wygryzające się z komórek młode pszczoły. Uczyły się także odróżniać pszczoły robotnice od trutnia, a niektórym grupom udało się nawet zaobserwować królową matkę.

Zajęcia poprowadził pan Łukasz Przybył z Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele”.

 

W drugiej części zajęć pani Marzena Osmalak Kierownik Pracowni Śląskiego Kalendarza Edukacyjnego opowiadała dzieciom o pszczołach, ich budowie, zwyczajach. Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia pszczół. Ponadto wzięły udział w grze terenowej „Bioposzukiwacz” oraz skorzystały z atrakcji placu zabaw.

 

Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, który pochodził od pszczół zamieszkujących Śląski Ogród Botaniczny.

 

2016-06-06 - Jesteśmy EkoAktywni

W ostatnią sobotę wzięliśmy udział w pikniku organizowanym przez Komendę Chorągwi Śląskiej ZHP „EkoAktywni z pasją 2016”, podczas którego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „EkoAktywni 2016”, wśród których znalazł się również Śląski Ogród Botaniczny. Otrzymaliśmy 20 tys. zł. Serdecznie dziękujemy za docenienie naszych wysiłków podejmowanych na rzecz edukacji ekologicznej.

 

fot. Chorągiew Śląska ZHP

2016-05-29 - Dzień Dziecka i PreIndustraida

Dzisiejsza zmienna aura nie zdołała odstraszyć dzieciaków i ich rodziców przed udziałem w Dniu Dziecka połączonym z PreIndustriadą organizowanym wespół z Placówką Muzealną i Mikołowskim Towarzystwem Historycznym.

 

Co godzinę odbywały się spacery z przewodnikami po wapiennikach i kamieniołomie, w rolę których wcielili się Mariusz Dmetrecki, Lucjan Smolorz i Mateusz Wróbel z Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Nad całością czuwał kierownik Placówki Muzealnej Wojciech Szwiec. A było czego doglądać, bo swoje namioty i stragany rozłożyli średniowieczni rzemieślnicy i artyści, pokazując, czym parali się nasi przodkowie na tym terenie kilkaset lat temu. Można było zobaczyć dawne stroje czy wypalanie naczyń z gliny, a nawet nauczyć się strzelania z łuku! Na platformie widokowej przy kamieniołomie swoje stanowisko geologiczne miał Jerzy Strzeja, który odkrywał przez uczestnikami tajemnice mokierskiej ziemi.

 

   

 

Wędrując przez Fiołkową Górę z przyrodniczo-historyczną krzyżówką w ręku, dzieci wraz z opiekunami docierali do mety, którą stanowiła Sośnia Góra. A tam już atrakcji co niemiara – każdy mógł wybrać coś dla siebie, w zależności od zainteresowań i wieku. Były strefy sportowe i artystyczne, było wirowanie miodu i jego degustacja, były zabawy na polanie i manualne warsztaty.

 

Co jakiś czas rzęsisty i nagle pojawiający się deszcz próbował popsuć nam zabawę, ale nie daliśmy za wygraną. Uzbrojeni w parasole i kurtki przeciwdeszczowe świetnie sobie z tą kapryśną aurą daliśmy radę. A że było dziś wyjątkowo ciepło, wielu nawet zdawało się w ogóle nie zauważać pojawiającego się znienacka deszczu i nie przerywali swoich zajęć. I to się nazywa znakomita zabawa mimo wszystko!

 

Dziękujemy serdecznie za mile spędzony Dzień Dziecka ze Śląskim Ogrodem Botanicznym i zapraszamy od razu na kolejne święto 19 czerwca – Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy.

 

Dziękują: Marzena Osmalak, Kinga Brzeszcz, Sylwia Prusko z Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego oraz zespół pracowników i zastępy wolontariuszy Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Galerie zdjęć z wydarzenia na naszym fan page'u

2016-05-23 - Zaproszenie na spacer

Zapraszamy serdecznie na majowe spacery do naszego mieniącego się całą paletą barw ogrodu przy ul. 15 Grudnia (Przedszkolu nr 10) codziennie: od pn. do pt. w godz. 7-21, a w weekendy i święta od 9 do 21.

 

2016-05-19 - Akcja

W niedzielę, 15 maja, w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności odbyła się zbiórka zużytego, zepsutego i niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która przyniosła rekordowy wynik, gdyż zebraliśmy 6 ton 720 kg elektroodpadów!

 

Bardzo serdecznie dziękujemy współorganizatorom oraz partnerom akcji, a także gościom Ogrodu, którzy tak licznie włączyli się w akcję!

 

 
2016-05-13 - Ostrzeżenie

Szanowni Goście,

bardzo prosimy o zachowanie ostrożności podczas spacerów po naszym Ogrodzie, a w szczególności nie dotykanie roślin, ponieważ były w ostatnich dniach pryskane środkami owadobójczymi.

2016-04-19 - Edukacyjna pasieka stanęła w naszym Ogrodzie

W miniony piątek zostały przywiezione do naszego Ogrodu ule z Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” z Rudy Śląskiej, dzięki inicjatywie pana Łukasza Przybyła z Pasieki i pani Marzeny Osmalak z naszego Ogrodu. Ule będą stały u nas co najmniej do końca sierpnia, a ich mieszkanki będą zapylać rośliny z ogrodu i jego okolicy.

 

W niedzielę zaś odbyły się warsztaty przy ulach, na których dzieci mogły dowiedzieć się, skąd się bierze miód w ulu i jak wielkie znaczenie odgrywają pszczoły w życiu człowieka. Najmłodszy uczestnik miał 2 lata i osobiście poznał Pszczółkę Maję oraz Gucia.

 

1 maja odbędzie się pierwszy przegląd uli, natomiast 29 maja – wtedy w naszym Ogrodzie obchodzić będziemy Dzień Dziecka połączony z PreIndustriadą – edukatorzy z Pasieki Edukacyjnej wykonają wspólnie wielkie miodobranie połączone z degustacją miodu.

 

I potem już co tydzień takie przeglądy uli będą się odbywać, więc każdy zainteresowany może przyjrzeć się pracy pszczelarzy, zadać pytania, nagrać film i zrobić zdjęcia. Organizatorzy będą mieć ze sobą zawsze 10 strojów pszczelarskich do wypożyczenia, gdyby ktoś miał ochotę zajrzeć do ula.

 

Serdecznie zapraszamy i bardzo prosimy o zachowanie ostrożności podczas spacerów w pobliżu uli.

 

 

2016-04-04 - Oferta nauki dla gimnazjalistów

Gimnazjalisto, jeśli jeszcze nie wybrałeś swojej szkoły, być może warto zastanowić się nad nauką zawodu ogrodnika w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach, co może stać się początkiem prawdziwej pasji tworzenia i pielęgnowania ogrodów, parków czy przestrzeni zielonych w miastach.

 

Zachęcamy Cię do zainteresowania się nauką na kierunku technik ogrodnik z elementami architektury krajobrazu bądź na kierunku ogrodnik na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Podczas Dni Otwartych, które odbędą się 23 kwietnia (sobota) i 28 kwietnia (czwartek) będziesz mógł dokładnie zapoznać się z ofertą kształcenia na tym kierunku.

 

10 maja dla wszystkich zainteresowanych nauką w zawodzie ogrodnika szkoła zaplanowała wycieczkę do naszego ogrodu. Nasi specjaliści pokażą Ci teren, zaznajomią z roślinami i metodami ich pielęgnacji. Odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

 

Jeśli podejmiesz naukę w Zespole Szkół w Ornontowicach, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będziesz odbywał praktyki. Będziesz zdobywał wiedzę praktyczną, pracując w kolekcjach Ogrodu, a wykwalifikowana kadra pomoże Ci  zdobywać wiedzę i umiejętności w dziedzinie sadzenia, pielęgnacji i rozmnażania roślin ozdobnych, sadowniczych, energetycznych, warzywnych oraz zielarskich. Bezpośrednio po ukończeniu szkoły będziesz mógł ubiegać się o zatrudnienie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, zgodnie ze zdobytymi kwalifikacjami oraz potrzebami pracodawcy.

 

Zachęcamy Cię do podjęcia nauki w tym zawodzie, bo jest to kierunek, który dynamicznie się rozwija, stwarzając coraz to nowe możliwości wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności. Obserwowane zmiany społeczne wskazują, że zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem ogrodniczym wzrasta. Zatrudniani są oni w zakładach dbających o zieleń miejską, w prywatnych firmach zajmujących się aranżacją i pielęgnowaniem ogrodów przydomowych, sami zakładają plantacje oraz prowadzą własne gospodarstwa rolnicze czy ogrodnicze.

 

 

 

Informacje:

www. zsp.ornontowice.pl

www.facebook.com/Ornontowice.zsp

tel. 32 235 46 00

e-mail: zsp@zsp.ornontowice.pl

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.