AKTUALNOŚCI

2017-03-07 - Konkurs wiosenny

Już jest tuż, tuż…

Już czuć ją w powietrzu i widać w lesie…

Wiosna nadchodzi…

A wraz z nią nasz konkurs kulinarny!

 

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie pt. „Wiosenne smaki”!

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przepisu zdrowego i smacznego posiłku,

składającego się z jednego dania, oraz wykonania fotografii gotowej potrawy.

Posiłek powinien składać się z produktów ekologicznych, lokalnych i sezonowych,

w szczególności tych charakterystycznych dla okresu wiosennego.

 

Czekamy na prace konkursowe do 14 kwietnia 2017 r.

Nagrody w konkursie ufundował WFOŚiGW w Katowicach.

 

Szczegółowy regulamin: http://www.obmikolow.robia.pl/uploaded2/KALENDARZ/konkursy/Konkurs_kulinarny.pdf.

 

2017-02-28 - Szkolenie dla pszczelarzy i nie tylko

Nowym trendem jest pszczelarstwo miejskie i temu poświęcone było pierwsze z serii bezpłatne szkolenie otwarte, które odbyło się w minioną sobotę, w którym wzięło udział prawie 30 osób.

 

Wykład oraz część warsztatową poprowadził Łukasz Przybył z pasieki edukacyjnej Skrzydlaci Przyjaciele. Warsztaty prowadzone były w sposób nowatorski, nie zabrakło mikroskopu i binokularu, dzięki którym uczestnicy mogli m.in. poznać układ pokarmowy pszczoły – preparat przygotowany pod bacznym okiem weterynarza. Większość uczestników już prowadzi małe pasieki, ma wśród bliskich pszczelarza, a także posiada dużą wiedzą pszczelarską. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie są przepisy prawne regulujące założenie pasieki, jak pozyskać środki unijne na ten cel. Poznali podstawowy sprzęt pszczelarski i złożyli ul sosnowy. Dyskutowano o problemach pszczelarstwa miejskiego i idei zrównoważonego rozwoju. Na spotkaniu obecny był weterynarz, który rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące chorób pszczół i ich roznoszenia. Kolejne szkolenie planowane jest na połowę kwietnia.

 

Również w ramach każdego ze świąt ekologicznych organizowanych w ogrodzie (02.04., 01.05., 14.05., 28.05., 17.09.) kontynuowane będą spotkania przy ulu – nieodpłatne zajęcia dla wszystkich chętnych, które – realizowane przez cały zeszły rok – cieszyły się ogromnym zainteresowaniem całych rodzin.

 

 

 

 

 

 

2017-02-09 - Podpisali porozumienie

W miniony wtorek, 7 lutego, zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy PAN Ogrodem Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie a Związkiem Stowarzyszeń – Śląski Ogród Botaniczny.

 

Porozumienie obejmuje szeroko rozumianą współpracę polegającą na wymianie doświadczeń w zakresie prowadzenia ogrodów botanicznych, w tym wykorzystywania w swoich programach zasady dobrych praktyk w zarządzaniu ogrodami botanicznymi, a także zapewnienie wspólnej realizacji krajowych i międzynarodowych projektów, strategii i planów działalności ogrodów botanicznych.

 

Celem porozumienia jest również określenie zasad funkcjonowania i prowadzenia wspólnej działalności w zakresie naukowo-badawczym, popularyzatorskim, edukacyjnym w celu ochrony różnorodności biologicznej.

 

Od lewej: dr Stanisław Piechula, prof. dr hab Wiesław Włoch, prof. dr hab. Jerzy Puchalski, dr Paweł Kojs.

2017-02-01 - Warsztaty pszczelarskie

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pszczelarskie organizowane w Śląskim Ogrodzie Botanicznym! 

 

2017-01-24 - 1% dla naszego Ogrodu

Zbliża się okres rozliczeniowy, dlatego każdego, komu bliska jest idea ochrony tradycyjnych odmian drzew owocowych, prosimy o przekazanie 1%. Z góry pięknie dziękujemy!

 

2017-01-02 - Zima ze Śląskim Ogrodem Botanicznym

Serdecznie zapraszamy grupy do spędzenia zimy razem z nami!

 

2016-12-23 - Informacja

W dniu 23 grudnia biuro ŚOB czynne do godz. 13.00.

2016-12-05 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, a ustanowione rezolucją Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 17 grudnia 1985 roku.

 

Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego, między innymi takich jak Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.

 

Dzień Wolontariusza w ŚOB zorganizowaliśmy 2 grudnia, aby podziękować naszym Wolontariuszom za ich czas, kreatywność i bezinteresowne zaangażowanie na rzecz Śląskiego Ogrodu Botanicznego.  Bez nich ogród nie byłby tym samym miejscem, którym jest dzięki ich obecności, za co jeszcze raz im dziękujemy!

 

W 2016 r. w ramach wolontariatu współpracowało z Ogrodem 33 wolontariuszy, którzy łącznie przepracowali 960 godzin!

Wynik imponujący!

 

2016-12-02 - Zmiana godzin otwarcia Ogrodu w święta

W okresie świątecznym zapraszamy na spacery do naszego Ogrodu (tylko Ogrodu Żółtego, tj. Centrum Edukacji, ul. Sosnowa 5) w następujących godzinach:

 

24 grudnia 9.00-13.00
25-26 grudnia 10.00-16.00
27-30 grudnia 8.00-16.00 wraz z otwartym biurem
31 grudnia i 1 stycznia 10.00-16.00

 

Serdecznie zapraszamy!

2016-11-21 - Od 1 grudnia Ogród Czerwony nieczynny

Szanowni Państwo,

 

informujemy, że od 1 grudnia Ogród Czerwony (część przy ul. 15 Grudnia) będzie zamknięta. Otwarcie nastąpi wiosną 2017 r. O dokładnym terminie poinformujemy. Godziny otwarcia Ogrodu Żółtego - Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej, ul. Sosnowa 5 - będą inne w okresie świątecznym, o czym będziemy informować na bieżąco. Zatem przed przyjazdem prosimy o sprawdzenie na stronie internetowej godzin otwarcia .

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.