AKTUALNOŚCI

2016-01-20 - Zapraszamy na zajęcia grupy zorganizowane!

Mimo że w przyrodzie teraz okres spoczynku, w naszym Ogrodzie dużo się dzieje. Nie możemy podziwiać kwitnących roślin, ale mamy zielniki i preparaty, z których korzystamy podczas warsztatów stacjonarnych. Zapraszamy zatem nawet teraz - zimą - na nasze zajęcia laboratoryjne.

 

Dziś gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów z Katowic. Pod okiem pani Agnieszki Hutniczak młodsi poznają na wiele sposobów cechy charakterystyczne pospolitych roślin – znanych – nie zawsze lubianych. Już wiedzą, dlaczego pokrzywa parzy, a przytulia się przytula.

 

Młodzież natomiast bardzo praktycznie wykorzystywała mikroskopy i wykonywała preparaty, aby poznać zawartość ziaren ryżu, kukurydzy, bulwy ziemniaka czy plastra cebuli. Zajęcia poprowadzi pani Joanna Podlach.

 

 

 

   

 

 

Zimą w naszym Ogrodzie też się dzieje! Zapraszamy na zajęcia grupy zorganizowane!

 

Koordynator zajęć

Agnieszka Król

tel. 534 994 575

e-mail a.krol@sibg.org.pl

2016-01-07 - Relacja z wernisażu w TVP Katowice i Radiu Fest

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania relacji z otwarcia wystawy "Barwy mikołowskie i... rytmy", które miało miejsce 13 grudnia. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy artystom: fotografikom i poetom, którzy uświetnili wernisaż swoją obecnością, a także dzennikarzom: red. Jackowi Maczuchowi z Radia Fest i red. Beacie Smadze-Seyboth wraz z towarzyszącą ekipą TVP Katowice.

 

 

Audycja z 16 grudnia

2015-12-24 - W Wigilię biuro nieczynne

Szanowni Państwo, informujemy, że w Wigilię, biura Śląskiego Ogrodu Botanicznego będą nieczynne. Zapraszamy 28 grudnia!

2015-12-16 - Wernisaż wystawy

W niedzielę odbyło się uroczyste otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej „Barwy mikołowskie i… rytmy”. Mimo bardzo niesprzyjającej aury – wiał przejmujący wiatr i co chwila zacinał ostry deszcz – spotkali się na Sośniej Górze fotograficy przyrody i poeci, a także ich znajomi i rodziny, samorządowcy i przyjaciele Ogrodu, aby wspólnie z nami otworzyć ostatnią w tym roku wystawę fotograficzną, której motywem przewodnim jest przyroda ziemi mikołowskiej. Wernisaż uświetniły mikołowskie poetki, prezentując swoje wiersze: Janina Szołtysek, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Roma Jegor i Ewa Olejarz.

 

Zapraszamy do oglądania znakomitych zdjęć dziesięciorga fotografów – pań: Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Magdaleny Puto, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Jadwigi Piechy i Julii Szymańczyk oraz panów: Marcina Karetty, Andrzeja Sucheckiego, Mirosława Wąsińskiego, Łukasza Fuglewicza i Andrzeja Fijałkowskiego.

 

 

Zdjęcia są bardzo różne, bo też przyroda ziemi mikołowskiej jest niesłychanie różnorodna i barwna. W wielu sołectwach Mikołowa obserwujemy ogromne bogactwo siedlisk przyrodniczych, m.in. cenne drzewostany leśne Fiołkowej Góry i doliny dwóch potoków: Promny i Jasienicy; tereny podmokłe i pola uprawne z rzadkimi dziś zadrzewieniami śródpolnymi – czyżniami; wyrobiska wapienne, wąwozy i wzgórza; setki gatunków roślin i zwierząt. Do ściśle chronionych należą: skrzyp olbrzymi i goryczka orzęsiona, kwitną także storczyki i centuria, wymierająca na terenie województwa śląskiego. Rośnie kilkadziesiąt drzew spełniających kryteria pomników przyrody: dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe, brzozy brodawkowate i głogi jednoszyjkowe.

 

 

Na tym terenie szczególne walory ma również przyroda nieożywiona. Można tu odnaleźć unikatowe na Górnym Śląsku formy terenu, kamieniołomy, w których co rusz zbieracze znajdują skamieniałe karbońskie i triasowe okazy, oraz zabytkowe piece służące do wypalania wapienia – tzw. wapienniki. Ta różnorodność tematów, ujęć i barw naprawdę zachwyca.

 

Dzięki oprawie graficznej, przygotowanej przez mikołowską graficzkę Magdalenę Alszer, zdjęcia zostały wyeksponowane z uwzględnieniem różnorodności przedstawianych tematów i stylów poszczególnych fotografów, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i pochwałami zarówno ze strony autorów zdjęć, jak i gości wernisażu. Do zdjęć zostało wkomponowanych kilkanaście wierszy mikołowskich poetów nawiązujących do tematyki wystawy.

 

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, tj. 6-22.

 

Wystawa powstała w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Więcej zdjęć

 

2015-12-13 - Dzień Wolontariusza w ŚOB

11 grudnia w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbyła się wielka gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, w tym roku zorganizowanego pod nazwą „Bajeczny wolontariat”. Pracownicy Ogrodu przygotowali dla wolontariuszy święto, którego motywem przewodnim były bajki, a kulminacyjnym punktem wieczoru Wielkie Spotkanie Bajek. Jednak nie tak łatwo było wolontariuszom dotrzeć na spotkanie, gdyż już od bramy wejściowej do ŚOB stali się uczestnikami gry terenowej, której finałem było zdobycie hasła pozwalającego na wejście na Wielkie Spotkanie Bajek.

 

W bajkowej scenerii odbyła się część oficjalna spotkania, w trakcie której dyrektor Ogrodu oraz pracownicy dziękowali wolontariuszom za okazane serce i bezinteresowne zaangażowanie w działalność Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Wolontariusze otrzymali podziękowania oraz drobne upominki.

 

Wielkie Spotkanie Bajek zakończyło się hucznie przy ognisku, które zapłonęło, aby dać siłę i wiarę w sens bezinteresownej pomocy na rzecz innych. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom, gdyż bez nich działalność Ogrodu  byłaby o wiele skromniejsza!

 

I choć Dzień Wolontariatu upłynął w bajkowej atmosferze, należy pamiętać, że praca wolontariuszy ma swój realny wymiar liczony w godzinach przepracowanych na rzecz ŚOB.

 

W 2015 r. w Ogrodzie pracowało 32 wolontariuszy.

Ich praca w następujący sposób rozłożyła się na poszczególne działania:

- prace na rzecz Śląskiego Kalendarza Ekologicznego: 643,5 godzin

- EkoBazar: 117 godzin

- prace w terenie: 175 godzin

- pomoc w pracowni Edukacji: 20 godzin

- pozostałe prace: 121 godzin.

Co daje liczbę prawie 135 dni roboczych w 2015 r.

 

Wynik imponujący!

 

     

2015-12-10 - Zajęcia edukacyjne w przedszkolu

W dniach 8 i 10 grudnia br. w ramach zajęć edukacyjnych prowadzonych z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, pracownicy i wolontariusze Śląskiego Ogrodu Botanicznego odwiedzili dzieci z przedszkola nr 8 im. Czerwonego Kapturka w Mikołowie. Dzieci pod czujnym okiem opiekunek i z niewielka pomocą pracowników ŚOB wykonywały ozdoby choinkowe z gliny. Przygotowane przez dzieci prace zostaną wypalone w specjalnym piecu i wrócą do ich właścicieli aby mogły zawisnąć na przedszkolnej lub domowej choince.

Dziękujemy bardzo Dyrekcji przedszkola za gościnność.

 

   

2015-12-07 - Wręczenie nagród w konkursie z okazji Światowego Dnia Zwierząt

Dzisiaj klasa 6 b z SP nr 4 z Kamionki odebrała nagrody za zwycięstwo w konkursie organizowanym przez ŚOB w ramach Światowego Dnia Zwierząt  pt. „Polskie gatunki zwierząt … znane czy nieznane”.

 

Nagrody w postaci książek ufundowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a wręczyły je panie Marzena Osmalak i Kinga Brzeszcz z pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.

 

 

2015-12-07 - Gala Wolontariatu 2015 r.

5 grudnia w MDK Mikołów odbyła się Gala Wolontariatu 2015 zorganizowana przez Mikołowskie Centrum Wolontariatu, działające przy Hufcu ZHP Ziemi Mikołowskiej, we współpracy z Urzędem Miasta Mikołów.

 

Śląski Ogród Botaniczny do nagrody Wolontariusz Roku zarekomendował:

Jadwigę Piechę, Annę Szojdę oraz Katarzynę Kojs.

Nagrodę Wolontariusza Roku ŚOB otrzymała Jadwiga Piecha.

Serdecznie gratulujemy!

 

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości pana Andrzeja Fijałkowskiego „To tylko MIKOŁÓW”

 

2015-12-02 - Konferencja podsumowująca projekt Mój kawałek ogrodu

 

W poniedziałek, 30 listopada, w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Mój kawałek ogrodu”. Referaty wygłosili przedstawiciele różnych dyscyplin: medycyny, sztuki, pedagogiki i botaniki. Wszystkie prezentacje łączył wspólny temat – pomaganie dzieciom będącym w trakcie i po leczeniu onkologicznym.


Konferencja była doskonała okazją do podzielenia się efektami projektu z szerszym gronem odbiorców, nawiązania współpracy oraz rozmów o kontynuacji tego typu działań. Prezentację dotyczącą roli ogrodów botanicznych w terapii wygłosiła Katarzyna Galej-Ciwiś, reprezentująca Śląski Ogród Botaniczny oraz PAN Ogród Botaniczny CZRB w Powsinie.


Rolą Śląskiego Ogrodu Botanicznego w projekcie było przede wszystkim wskazanie tematyki zajęć pod kątem przyrodniczym, dobór roślin do poszczególnych tematów zajęć, konsultacje dotyczące sadzenia i pielęgnacji roślin, udostępnienie miejsca (część zajęć odbywała się na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie oraz w Radzionkowie), a także aktywny udział w realizacji zajęć, m.in. prowadzenie warsztatów, na których wykorzystany został mikroskop i binokular, w celu oglądania mikroświata roślin, tj. komórek, tkanek, nasion i pyłków.

 

2015-11-21 - Międzynarodowo w Ogrodzie

W dniach 19-20 listopada w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbyło się międzynarodowe spotkanie pt. „Resource efficiency, heritage management and urban landscaping: green economies across Europe”.

 

Uczestniczyło w nim 25 osób z kilku europejskich krajów, m.in. z Niemiec, Portugalii, Grecji, Szwecji, Malty, Wielkiej Brytanii. Byli wśród nich uczestnicy realizowanego w latach 2012-2014 projektu „Hybrid Parks” oraz nowe kraje zainteresowane udziałem w kolejnym projekcie w ramach programu Interreg Europe.

 

Inicjatorem spotkania była  Fundacja Zamku Dyck z Niemiec w osobie Christiana Gruessena, który przedstawił główne założenia międzynarodowej, artystycznej inicjatywy ogrodowej/parkowej – festiwal w ramach unijnego programu „Creative Europe”. Omówiono również propozycje realizacji dwóch innych projektów – „Urban Landscaping” oraz „Sustainable Growth in Heritage Environments (SUSTAGE)”. Celem ich realizacji miałoby być usprawnienie funkcjonowania parków i ogrodów na różnych płaszczyznach.

 

W pierwszym dniu odbyły się dwie sesje w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej na Sośniej Górze nt. zielonych przygotowanych zarysów trzech projektów. Na drugi dzień uczestnicy spotkali się na sesji u współorganizatora spotkania – w Parku Śląskim – gdzie zaprezentowały się ogrody i parki z wybranych krajów, natomiast przedstawiciele Parku omówili tematy, które z ich punktu widzenia warto włączyć w planowane projekty.

 

Katarzyna Galej-Ciwiś

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.