AKTUALNOŚCI

2017-04-04 - Ptaki górują

Od 2 kwietnia w naszym Ogrodzie (w części na Sośniej Górze) można zwiedzać nową plenerową wystawę fotograficzną zatytułowaną „Władcy przestworzy – PTAKI”. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównymi bohaterami tym razem – po owadach, żubrach, grzybach, ogrodach świata… – są nasi latający przyjaciele.

 

Dzień wernisażu okazał się wręcz wymarzonym. Iście letnia aura, pieszczące słońce i delikatne powiewy wiatru przyciągnęły do Ogrodu prawdziwe tłumy spragnione wypoczynku na świeżym powietrzu. A wszystkim w Mikołowie wiadomo, i nie tylko, bo w całej okolicy również, że najlepiej spędza się wolny czas na Sośniej Górze, szczególnie z dziećmi, którym nigdy się u nas nie nudzi. 

 

 

Nie inaczej było tym razem. Pierwsze w tym roku święto przyrodniczo-ekologiczne – Międzynarodowy Dzień Ptaków – zainaugurowało  Śląski Kalendarz Ekologiczny, w ramach którego co miesiąc, a czasem częściej, odbywają się u nas plenerowe imprezy dla całych rodzin. Kolejna już 1 maja – Światowy Dzień Środowiska Naturalnego. Wszystkie te wydarzenia organizowane są w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”, która jest współfinansowana przez WFOŚiGW w Katowicach.

 

Ale wróćmy do samego wernisażu, w którym udział wzięło wielu znakomitych gości, w tym najważniejsi – fotograficy, którzy bezpłatnie udostępnili nam swoje wybitne prace: panie Katarzyna Szymańska i Barbara Bacler-Żbikowska oraz panowie: Mirosław Wąsiński, Henryk Kościelny, Piotr Przybyła, Jacek Żbikowski, Adrian Ślązok oraz Andrzej Suchecki. Dyrektor Ogrodu, Paweł Kojs, dziękując im, wręczył ceramiczne ptaszki – ręcznie wykonane, artystyczne cudeńka, aby stanowiły namacalne wspomnienie tego wyjątkowego dnia i dla wielu z nich również pierwszej wizyty w naszym Ogrodzie.

 

 

Serdecznie dziękujemy władzom Mikołowa oraz powiatu, naukowcom oraz pozostałym gościom za niezwykle przychylne przyjęcie kolejnej wystawy, za pochlebne recenzje i gratulacje. Cieszymy się, że działania Ogrodu są doceniane zarówno przez lokalną społeczność, jak i ludzi nauki i edukacji.

 

Bardzo dziękujemy Górnośląskiemu Kołu Ornitologicznemu za objecie patronatem wystawy, a Telewizji TVT i Radiu Express za honorowy patronat. Dziękujemy za przybycie red. Natalii Siucie z Radia Express, red. Beacie Smadze-Seyboth z ekipą TVP3 Katowice oraz red. Jakubowi Pochwytowi z TVT.

 

Śląski Ogród Botaniczny jest przestrzenią otwartą nie tylko dla przyrodników, ale także dla malarzy czy właśnie fotografów pragnących zaprezentować swoje dzieła, poetów chcących podzielić się swoimi strofami czy muzyków, dla których zielona sceneria Ogrodu, oddalonego od zgiełku miasta, jest wymarzoną sceną. No a przede wszystkim Śląski Ogród Botaniczny jest miejscem dla wszystkich pragnących odpoczynku i złapania oddechu od szybkiego tempa współczesnego życia. U nas naprawdę da się to zrobić! Serdecznie zapraszamy!

2017-03-07 - Konkurs wiosenny

Już jest tuż, tuż…

Już czuć ją w powietrzu i widać w lesie…

Wiosna nadchodzi…

A wraz z nią nasz konkurs kulinarny!

 

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie pt. „Wiosenne smaki”!

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przepisu zdrowego i smacznego posiłku,

składającego się z jednego dania, oraz wykonania fotografii gotowej potrawy.

Posiłek powinien składać się z produktów ekologicznych, lokalnych i sezonowych,

w szczególności tych charakterystycznych dla okresu wiosennego.

 

Czekamy na prace konkursowe do 14 kwietnia 2017 r.

Nagrody w konkursie ufundował WFOŚiGW w Katowicach.

 

Szczegółowy regulamin: http://www.obmikolow.robia.pl/uploaded2/KALENDARZ/konkursy/Konkurs_kulinarny.pdf.

 

2017-02-28 - Szkolenie dla pszczelarzy i nie tylko

Nowym trendem jest pszczelarstwo miejskie i temu poświęcone było pierwsze z serii bezpłatne szkolenie otwarte, które odbyło się w minioną sobotę, w którym wzięło udział prawie 30 osób.

 

Wykład oraz część warsztatową poprowadził Łukasz Przybył z pasieki edukacyjnej Skrzydlaci Przyjaciele. Warsztaty prowadzone były w sposób nowatorski, nie zabrakło mikroskopu i binokularu, dzięki którym uczestnicy mogli m.in. poznać układ pokarmowy pszczoły – preparat przygotowany pod bacznym okiem weterynarza. Większość uczestników już prowadzi małe pasieki, ma wśród bliskich pszczelarza, a także posiada dużą wiedzą pszczelarską. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie są przepisy prawne regulujące założenie pasieki, jak pozyskać środki unijne na ten cel. Poznali podstawowy sprzęt pszczelarski i złożyli ul sosnowy. Dyskutowano o problemach pszczelarstwa miejskiego i idei zrównoważonego rozwoju. Na spotkaniu obecny był weterynarz, który rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące chorób pszczół i ich roznoszenia. Kolejne szkolenie planowane jest na połowę kwietnia.

 

Również w ramach każdego ze świąt ekologicznych organizowanych w ogrodzie (02.04., 01.05., 14.05., 28.05., 17.09.) kontynuowane będą spotkania przy ulu – nieodpłatne zajęcia dla wszystkich chętnych, które – realizowane przez cały zeszły rok – cieszyły się ogromnym zainteresowaniem całych rodzin.

 

 

 

 

 

 

2017-02-09 - Podpisali porozumienie

W miniony wtorek, 7 lutego, zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy PAN Ogrodem Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie a Związkiem Stowarzyszeń – Śląski Ogród Botaniczny.

 

Porozumienie obejmuje szeroko rozumianą współpracę polegającą na wymianie doświadczeń w zakresie prowadzenia ogrodów botanicznych, w tym wykorzystywania w swoich programach zasady dobrych praktyk w zarządzaniu ogrodami botanicznymi, a także zapewnienie wspólnej realizacji krajowych i międzynarodowych projektów, strategii i planów działalności ogrodów botanicznych.

 

Celem porozumienia jest również określenie zasad funkcjonowania i prowadzenia wspólnej działalności w zakresie naukowo-badawczym, popularyzatorskim, edukacyjnym w celu ochrony różnorodności biologicznej.

 

Od lewej: dr Stanisław Piechula, prof. dr hab Wiesław Włoch, prof. dr hab. Jerzy Puchalski, dr Paweł Kojs.

2017-02-01 - Warsztaty pszczelarskie

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pszczelarskie organizowane w Śląskim Ogrodzie Botanicznym! 

 

2017-01-24 - 1% dla naszego Ogrodu

Zbliża się okres rozliczeniowy, dlatego każdego, komu bliska jest idea ochrony tradycyjnych odmian drzew owocowych, prosimy o przekazanie 1%. Z góry pięknie dziękujemy!

 

2017-01-02 - Zima ze Śląskim Ogrodem Botanicznym

Serdecznie zapraszamy grupy do spędzenia zimy razem z nami!

 

2016-12-23 - Informacja

W dniu 23 grudnia biuro ŚOB czynne do godz. 13.00.

2016-12-05 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, a ustanowione rezolucją Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 17 grudnia 1985 roku.

 

Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego, między innymi takich jak Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.

 

Dzień Wolontariusza w ŚOB zorganizowaliśmy 2 grudnia, aby podziękować naszym Wolontariuszom za ich czas, kreatywność i bezinteresowne zaangażowanie na rzecz Śląskiego Ogrodu Botanicznego.  Bez nich ogród nie byłby tym samym miejscem, którym jest dzięki ich obecności, za co jeszcze raz im dziękujemy!

 

W 2016 r. w ramach wolontariatu współpracowało z Ogrodem 33 wolontariuszy, którzy łącznie przepracowali 960 godzin!

Wynik imponujący!

 

2016-12-02 - Zmiana godzin otwarcia Ogrodu w święta

W okresie świątecznym zapraszamy na spacery do naszego Ogrodu (tylko Ogrodu Żółtego, tj. Centrum Edukacji, ul. Sosnowa 5) w następujących godzinach:

 

24 grudnia 9.00-13.00
25-26 grudnia 10.00-16.00
27-30 grudnia 8.00-16.00 wraz z otwartym biurem
31 grudnia i 1 stycznia 10.00-16.00

 

Serdecznie zapraszamy!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.