AKTUALNOŚCI

2017-05-22 - Piknik

W sobotę, 27 maja, na terenie Centrum Edukacji ŚOB rozpocznie się wielki pik­nik organizowany przez Ślą­ski Ośrodek Doradztwa Rol­niczego, Oddział w Mikołowie wraz z Agencją Rynku Rolnego w Katowicach, Oddział Terenowy w Mikołowie pod nazwą „Energia dla zdrowia”, który potrwa aż do niedzieli włącznie.

 

Szczegóły na plakcie.

 

2017-05-10 - Praca dla ogrodnika i nie tylko

Śląski Ogród Botaniczny poszukuje osób do prac ogrodniczych i porządkowych

 

Obowiązki:

 • pielęgnacja i utrzymanie terenów zielonych;
 • pielęgnacja kwietników i rabat;
 • pielęgnacja krzewów i drzew np. cięcia pielęgnacyjne krzewów, wykopywanie wypadów, sadzenie itp.;
 • przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia;
 • sadzenie i przesadzanie roślin;
 • nawożenie i nawadnianie roślin;
 • usuwanie chwastów;
 • wykonywanie zabiegów z zakresu ochrony roślin;
 • prace porządkowe związane z utrzymaniem czystości na terenach i obiektach należących do firmy;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych przez pracodawcę;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia;

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność, wytrzymałość fizyczna;
 • praktyczna znajomość obsługi narzędzi ogrodniczych;
 • doświadczenie w branży ogrodniczej oraz znajomość roślin mile widziane;
 • mile widziane osoby z wykształceniem zawodowym ogrodniczym lub technicznym ogrodniczym.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o kontakt telefoniczny: 32 779 76 02, 535 883 958 lub mailowy:  i.skolik@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

 

2017-05-10 - Zatrudnimy kosiarzy

Poszukujemy osób do prac ogrodniczych – kosiarzy

 

Obowiązki:

 • pielęgnacja i utrzymanie terenów zielonych;
 • koszenie z wykorzystaniem kosy spalinowej, kosiarki spalinowej z napędem, traktorka ogrodowego;
 • drobne prace konserwacyjne sprzętu;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych prac;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia.

 

Dodatkowe prace:

 • koszenie powierzchni trawiastych ciągnikiem rolniczym;
 • przycinanie i pielęgnacja drzew, żywopłotów itp.;
 • konserwacja elementów małej architektury np. ławki, kładki drewniane itp.;
 • obsługa maszyn: dmuchawy do liści, wertykulatora, rozdrabniacza spalinowego, zamiatarki itp.

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność;
 • praktyczna znajomość obsługi maszyn ogrodniczych;
 • mile widziane doświadczenie w branży ogrodniczej i znajomość roślin oraz prawo jazdy kat. T.
 • mile widziani studenci.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 32 779 76 02, 535 883 958 lub mailowy:  i.skolik@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

2017-05-02 - Ogród w majówkę otwarty

Serdecznie zapraszamy na spacery do naszego Ogrodu w czasie majówki, tj. 1-3 maja, w godz. od 9.00 do 22.00 i, o ile aura pozwoli, na piknikowanie. W programie również w godz. 12.00-16.00 gry, zabawy oraz warsztaty kreatywne dla dzieci Zapraszamy!

2017-04-25 - Od 1 maja kursuje mikrobus

Informujemy, że od 1 maja do 31 października w weekendy i święta obok naszego Ogrodu będzie kursował mikrobus "P" PKM Tychy. Zachęcamy do zapoznania się godzinami odjazdów z Dworca PKS w Mikołowie.

 

 

 

 

Odjazdy z innych przystanków na stronie PKM Tychy TUTAJ

2017-04-23 - Botaniczna Piątka za nami

Dziś do naszego ogrodu zjechali się sportowcy z całego regionu, aby wziąć udział w Piątce Botanicznej, czyli biegu oraz nordic walking na dystansie 5 km. Bieg ten po raz pierwszy z inicjatywy pana Marcina Stachowiaka został zorganizowany w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Dziś kolej na nasz ogród.

 

Mimo zmiennej, typowo wiosennej aury zawodnicy dopisali. Nie zabrakło również kibiców, którzy na całej trasie zagrzewali uczestników do wysiłku. A trzeba go było sporo, bo trasa do najłatwiejszych nie należała. Bieg po mocno pofałdowanej Sośniej Górze, z pokaźnymi podejściami w niektórych miejscach, z całą pewnością był nie lada wyzwaniem dla biegaczy.

 

Bieg odbył się po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie po raz ostatni. Świetna atmosfera, dobra organizacja i nie ukrywajmy – cudowna lokalizacja, jaką jest nasz ogród, przemawiają za tym, aby tego typu wydarzenia odbywały się regularnie.

   
   
   
   

 Dziękujemy ekipie organizatorów, z panem Marcinem Stachowiakiem na czele, za organizację biegu!

 

 

fot. Julia Szymańczyk 

2017-04-18 - Botaniczna Piątka, czyli bieganie po ogrodzie

Zachęcamy do udziału w biegu i marszu nordic walking, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia, w naszym Ogrodzie, a konkretnie na Sośniej Górze.

 

Zapisy http://botanicznapiatka.wixsite.com/mikolow/zapisy

 

Bieg odbędzie się na dystansie 5 km. Będą to trzy pętle po brukowanych alejkach. Profil trasy górski. Zapewniamy niecodzienne walory przyrodnicze - kwitnące czereśnie, wrzośce, rododendrony i wiele innych kwitnących o tej porze roku roślin. Każdy, kto chce wziąć udział w biegu, winien uiścić opłatę startową. Szczegółowe informacje są zawarte w regulaminie.

 

Regulamin biegu do pobrania TUTAJ.

 

Kto nie może wziąć czynnego udziału, zapraszamy do kibicowania!

 

Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Marcin Stachowiak, który podobny bieg zorganizował już w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Więcej informacji na http://botanicznapiatka.wixsite.com/mikolow

 

 

 

 

2017-04-12 - Świąteczne życzenia

2017-04-10 - W święta zmiana godzin otwarcia Ogrodu

Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym nasz Ogród będzie otwarty o innych niż zazwyczaj porach. Zapraszamy zarówno do Ogrodu Żółtego (część przy ul. Sosnowej), jak i Ogrodu Czerwonego (część przy ulicy 15 Grudnia) w następujących godzinach:

 

15 kwietnia (Wielka Sobota) od 10.00 do 16.00

16 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) od 10.00 do 20.00

17 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) od 10.00 do 20.00

 

Serdecznie zapraszamy!

2017-04-04 - Ptaki górują

Od 2 kwietnia w naszym Ogrodzie (w części na Sośniej Górze) można zwiedzać nową plenerową wystawę fotograficzną zatytułowaną „Władcy przestworzy – PTAKI”. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównymi bohaterami tym razem – po owadach, żubrach, grzybach, ogrodach świata… – są nasi latający przyjaciele.

 

Dzień wernisażu okazał się wręcz wymarzonym. Iście letnia aura, pieszczące słońce i delikatne powiewy wiatru przyciągnęły do Ogrodu prawdziwe tłumy spragnione wypoczynku na świeżym powietrzu. A wszystkim w Mikołowie wiadomo, i nie tylko, bo w całej okolicy również, że najlepiej spędza się wolny czas na Sośniej Górze, szczególnie z dziećmi, którym nigdy się u nas nie nudzi. 

 

 

Nie inaczej było tym razem. Pierwsze w tym roku święto przyrodniczo-ekologiczne – Międzynarodowy Dzień Ptaków – zainaugurowało  Śląski Kalendarz Ekologiczny, w ramach którego co miesiąc, a czasem częściej, odbywają się u nas plenerowe imprezy dla całych rodzin. Kolejna już 1 maja – Światowy Dzień Środowiska Naturalnego. Wszystkie te wydarzenia organizowane są w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”, która jest współfinansowana przez WFOŚiGW w Katowicach.

 

Ale wróćmy do samego wernisażu, w którym udział wzięło wielu znakomitych gości, w tym najważniejsi – fotograficy, którzy bezpłatnie udostępnili nam swoje wybitne prace: panie Katarzyna Szymańska i Barbara Bacler-Żbikowska oraz panowie: Mirosław Wąsiński, Henryk Kościelny, Piotr Przybyła, Jacek Żbikowski, Adrian Ślązok oraz Andrzej Suchecki. Dyrektor Ogrodu, Paweł Kojs, dziękując im, wręczył ceramiczne ptaszki – ręcznie wykonane, artystyczne cudeńka, aby stanowiły namacalne wspomnienie tego wyjątkowego dnia i dla wielu z nich również pierwszej wizyty w naszym Ogrodzie.

 

 

Serdecznie dziękujemy władzom Mikołowa oraz powiatu, naukowcom oraz pozostałym gościom za niezwykle przychylne przyjęcie kolejnej wystawy, za pochlebne recenzje i gratulacje. Cieszymy się, że działania Ogrodu są doceniane zarówno przez lokalną społeczność, jak i ludzi nauki i edukacji.

 

Bardzo dziękujemy Górnośląskiemu Kołu Ornitologicznemu za objecie patronatem wystawy, a Telewizji TVT i Radiu Express za honorowy patronat. Dziękujemy za przybycie red. Natalii Siucie z Radia Express, red. Beacie Smadze-Seyboth z ekipą TVP3 Katowice oraz red. Jakubowi Pochwytowi z TVT.

 

Śląski Ogród Botaniczny jest przestrzenią otwartą nie tylko dla przyrodników, ale także dla malarzy czy właśnie fotografów pragnących zaprezentować swoje dzieła, poetów chcących podzielić się swoimi strofami czy muzyków, dla których zielona sceneria Ogrodu, oddalonego od zgiełku miasta, jest wymarzoną sceną. No a przede wszystkim Śląski Ogród Botaniczny jest miejscem dla wszystkich pragnących odpoczynku i złapania oddechu od szybkiego tempa współczesnego życia. U nas naprawdę da się to zrobić! Serdecznie zapraszamy!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.