AKTUALNOŚCI

2017-02-09 - Podpisali porozumienie

W miniony wtorek, 7 lutego, zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy PAN Ogrodem Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie a Związkiem Stowarzyszeń – Śląski Ogród Botaniczny.

 

Porozumienie obejmuje szeroko rozumianą współpracę polegającą na wymianie doświadczeń w zakresie prowadzenia ogrodów botanicznych, w tym wykorzystywania w swoich programach zasady dobrych praktyk w zarządzaniu ogrodami botanicznymi, a także zapewnienie wspólnej realizacji krajowych i międzynarodowych projektów, strategii i planów działalności ogrodów botanicznych.

 

Celem porozumienia jest również określenie zasad funkcjonowania i prowadzenia wspólnej działalności w zakresie naukowo-badawczym, popularyzatorskim, edukacyjnym w celu ochrony różnorodności biologicznej.

 

Od lewej: dr Stanisław Piechula, prof. dr hab Wiesław Włoch, prof. dr hab. Jerzy Puchalski, dr Paweł Kojs.

2017-02-01 - Warsztaty pszczelarskie

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pszczelarskie organizowane w Śląskim Ogrodzie Botanicznym! 

 

2017-01-24 - 1% dla naszego Ogrodu

Zbliża się okres rozliczeniowy, dlatego każdego, komu bliska jest idea ochrony tradycyjnych odmian drzew owocowych, prosimy o przekazanie 1%. Z góry pięknie dziękujemy!

 

2017-01-02 - Zima ze Śląskim Ogrodem Botanicznym

Serdecznie zapraszamy grupy do spędzenia zimy razem z nami!

 

2016-12-23 - Informacja

W dniu 23 grudnia biuro ŚOB czynne do godz. 13.00.

2016-12-05 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, a ustanowione rezolucją Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 17 grudnia 1985 roku.

 

Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego, między innymi takich jak Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.

 

Dzień Wolontariusza w ŚOB zorganizowaliśmy 2 grudnia, aby podziękować naszym Wolontariuszom za ich czas, kreatywność i bezinteresowne zaangażowanie na rzecz Śląskiego Ogrodu Botanicznego.  Bez nich ogród nie byłby tym samym miejscem, którym jest dzięki ich obecności, za co jeszcze raz im dziękujemy!

 

W 2016 r. w ramach wolontariatu współpracowało z Ogrodem 33 wolontariuszy, którzy łącznie przepracowali 960 godzin!

Wynik imponujący!

 

2016-12-02 - Zmiana godzin otwarcia Ogrodu w święta

W okresie świątecznym zapraszamy na spacery do naszego Ogrodu (tylko Ogrodu Żółtego, tj. Centrum Edukacji, ul. Sosnowa 5) w następujących godzinach:

 

24 grudnia 9.00-13.00
25-26 grudnia 10.00-16.00
27-30 grudnia 8.00-16.00 wraz z otwartym biurem
31 grudnia i 1 stycznia 10.00-16.00

 

Serdecznie zapraszamy!

2016-11-21 - Od 1 grudnia Ogród Czerwony nieczynny

Szanowni Państwo,

 

informujemy, że od 1 grudnia Ogród Czerwony (część przy ul. 15 Grudnia) będzie zamknięta. Otwarcie nastąpi wiosną 2017 r. O dokładnym terminie poinformujemy. Godziny otwarcia Ogrodu Żółtego - Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej, ul. Sosnowa 5 - będą inne w okresie świątecznym, o czym będziemy informować na bieżąco. Zatem przed przyjazdem prosimy o sprawdzenie na stronie internetowej godzin otwarcia .

2016-11-15 - SPiN Day 2016 już za nami!

 

 

 

We czwartek 10 listopada, we współpracy z instytucjami zrzeszonymi w Porozumieniu Społeczeństwo i Nauka (SPiN) zorganizowaliśmy po raz drugi wydarzenie pod nazwą SPiN Day. Odwiedziły nas cztery grupy młodzieży ze szkół w Mikołowie oraz Mysłowicach, każda wzięła udział w 4 ciekawych warsztatach. Była to wirtualna wyprawa do lasu połączona z quizem, warsztat terenowy  „Ślady i tropy zwierząt”, zajęcia laboratoryjne „Smaki i aromaty pod mikroskopem” oraz wycieczka terenowa bioposzukiwacz. Podczas wirtualnej wyprawy do lasu, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tym miejscem jako ekosystem, jego strefami i warstwami. Była to okazja do zapoznania się z budową i funkcjonowaniem lasu, różnymi jego rodzajami, funkcjami i metodami ochrony. W drugiej części warsztatu, uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z odgłosami mieszkańców tego różnorodnego i ciekawego ekosystemu.

 

Na kolejnych zajęciach, młodzi odkrywcy w terenie zapoznali się z rodzajami śladów pozostawianych przez zwierzęta oraz ze sposobami ich interpretacji. Z kolei podczas zajęć mikroskopowych, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopu i nauczyli się wykonywać preparaty samodzielnie. Dzięki tej umiejętności, przygotowali preparaty na których zobaczyli  w powiększeniu przekrój przez nasiona kminku, igłę sosny i zbiorniki wydzielnicze w skórce pomarańczy. Wszystkie te gatunki kojarzą nam się z intensywnym i bardzo przyjemnym zapachem, mogliśmy więc przyjrzeć się dokładnie mikrostrukturom odpowiedzialnym za wydzielanie tych pachnących substancji. Warsztat Zielony detektyw był niespodzianką dla uczestników. Stanowił on wyzwanie intelektualne, z pewnością pozwolił na zaktywowanie wszystkich grup mięśni. Spodziewamy się, że dzięki tym zajęciom młodzież znacznie poszerzyła swoją wiedzę na temat rodzimej przyrody a przy tym dobrze się bawiła na wolnym powietrzu.

 

2016-11-02 - Zajęcia Pasieki Edukacyjnej

Już dziś zapraszamy w nowym sezonie pszczelarskim na warsztaty organizowane w ŚOB przez Pasiekę Edukacyjną Skrzydlaci Przyjaciele. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą pasieki. Więcej informacji tutaj.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.