AKTUALNOŚCI

2017-01-02 - Zima ze Śląskim Ogrodem Botanicznym

Serdecznie zapraszamy grupy do spędzenia zimy razem z nami!

 

2016-12-23 - Informacja

W dniu 23 grudnia biuro ŚOB czynne do godz. 13.00.

2016-12-05 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, a ustanowione rezolucją Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 17 grudnia 1985 roku.

 

Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego, między innymi takich jak Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.

 

Dzień Wolontariusza w ŚOB zorganizowaliśmy 2 grudnia, aby podziękować naszym Wolontariuszom za ich czas, kreatywność i bezinteresowne zaangażowanie na rzecz Śląskiego Ogrodu Botanicznego.  Bez nich ogród nie byłby tym samym miejscem, którym jest dzięki ich obecności, za co jeszcze raz im dziękujemy!

 

W 2016 r. w ramach wolontariatu współpracowało z Ogrodem 33 wolontariuszy, którzy łącznie przepracowali 960 godzin!

Wynik imponujący!

 

2016-12-02 - Zmiana godzin otwarcia Ogrodu w święta

W okresie świątecznym zapraszamy na spacery do naszego Ogrodu (tylko Ogrodu Żółtego, tj. Centrum Edukacji, ul. Sosnowa 5) w następujących godzinach:

 

24 grudnia 9.00-13.00
25-26 grudnia 10.00-16.00
27-30 grudnia 8.00-16.00 wraz z otwartym biurem
31 grudnia i 1 stycznia 10.00-16.00

 

Serdecznie zapraszamy!

2016-11-21 - Od 1 grudnia Ogród Czerwony nieczynny

Szanowni Państwo,

 

informujemy, że od 1 grudnia Ogród Czerwony (część przy ul. 15 Grudnia) będzie zamknięta. Otwarcie nastąpi wiosną 2017 r. O dokładnym terminie poinformujemy. Godziny otwarcia Ogrodu Żółtego - Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej, ul. Sosnowa 5 - będą inne w okresie świątecznym, o czym będziemy informować na bieżąco. Zatem przed przyjazdem prosimy o sprawdzenie na stronie internetowej godzin otwarcia .

2016-11-15 - SPiN Day 2016 już za nami!

 

 

 

We czwartek 10 listopada, we współpracy z instytucjami zrzeszonymi w Porozumieniu Społeczeństwo i Nauka (SPiN) zorganizowaliśmy po raz drugi wydarzenie pod nazwą SPiN Day. Odwiedziły nas cztery grupy młodzieży ze szkół w Mikołowie oraz Mysłowicach, każda wzięła udział w 4 ciekawych warsztatach. Była to wirtualna wyprawa do lasu połączona z quizem, warsztat terenowy  „Ślady i tropy zwierząt”, zajęcia laboratoryjne „Smaki i aromaty pod mikroskopem” oraz wycieczka terenowa bioposzukiwacz. Podczas wirtualnej wyprawy do lasu, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tym miejscem jako ekosystem, jego strefami i warstwami. Była to okazja do zapoznania się z budową i funkcjonowaniem lasu, różnymi jego rodzajami, funkcjami i metodami ochrony. W drugiej części warsztatu, uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z odgłosami mieszkańców tego różnorodnego i ciekawego ekosystemu.

 

Na kolejnych zajęciach, młodzi odkrywcy w terenie zapoznali się z rodzajami śladów pozostawianych przez zwierzęta oraz ze sposobami ich interpretacji. Z kolei podczas zajęć mikroskopowych, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopu i nauczyli się wykonywać preparaty samodzielnie. Dzięki tej umiejętności, przygotowali preparaty na których zobaczyli  w powiększeniu przekrój przez nasiona kminku, igłę sosny i zbiorniki wydzielnicze w skórce pomarańczy. Wszystkie te gatunki kojarzą nam się z intensywnym i bardzo przyjemnym zapachem, mogliśmy więc przyjrzeć się dokładnie mikrostrukturom odpowiedzialnym za wydzielanie tych pachnących substancji. Warsztat Zielony detektyw był niespodzianką dla uczestników. Stanowił on wyzwanie intelektualne, z pewnością pozwolił na zaktywowanie wszystkich grup mięśni. Spodziewamy się, że dzięki tym zajęciom młodzież znacznie poszerzyła swoją wiedzę na temat rodzimej przyrody a przy tym dobrze się bawiła na wolnym powietrzu.

 

2016-11-02 - Zajęcia Pasieki Edukacyjnej

Już dziś zapraszamy w nowym sezonie pszczelarskim na warsztaty organizowane w ŚOB przez Pasiekę Edukacyjną Skrzydlaci Przyjaciele. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą pasieki. Więcej informacji tutaj.

2016-10-28 - Swiatowy Dzień Zwierząt

W dniach 25-27 października w ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego przeprowadzili w Szkole Podstawowej nr 2 w Orzeszu cykl zajęć edukacyjnych pt. „Polskie gatunki zwierząt... znane czy nieznane?”. Uczniowie z klas 4-6 mieli możliwość wykazania się oraz poszerzenia wiedzy w zakresie zwyczajów żywieniowych, rozrodczości, miejsc występowania i wielkości polskich ssaków, ptaków, płazów oraz gadów, poprzez udział w wielkoformatowej grze edukacyjnej. Same zajęcia zrealizowane zostały w ramach projektu "Różnorodność - potęga życia" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

2016-10-26 - 10 listopada weźmiemy udział w święcie centrów nauki


Co łączy Śląski Ogród Botaniczny, ONZ i zachmurzenie? Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który po raz pierwszy będziemy obchodzić 10 listopada. W Polsce do wspólnego świętowania zaprasza 29 instytucji zrzeszonych w SPiN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka), w tym również ŚOB.

 

W ramach tego wydarzenia, zaprosiliśmy do Śląskiego Ogrodu Botanicznego grupy zorganizowane, jest to więc wydarzenie o charakterze zamkniętym, jednak zachęcamy do odwiedzenia w tym dniu Parku Śląskiego i Uniwersytetu Śląskiego, gdzie będzie można wziąć udział w ciekawych warsztatach (więcej szczegółów tutaj).

 

Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln. osób. Sam Śląski Ogród Botaniczny gromadzi rocznie ponad kilkanaście tysięcy zwiedzających. Działalność centrów to nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy. To zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów. Oczywiście, poszczególne instytucje często różnią się od siebie. Mają inny program, odbiorców, charakter działań. UNESCO dostrzegło rosnącą rolę centrów nauki oraz związek ich działalności z celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Powołanie Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki świadczy o tym, że środowisko to jest doceniane w skali światowej.

 

Polskie centra nauki, choć istnieją o wiele krócej, bardzo szybko się rozwijają i świadomie wpisują w światowy nurt.  W 2013 r. powstało Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN, w którego skład dziś wchodzi 36 instytucji. Dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, biorą udział w debacie publicznej. Promują naukę i wzbogacają środowisko edukacji. W naszym kraju powstało nieoczekiwanie dużo instytucji, zaangażowanych w działania budujące relacje między nauką i społeczeństwem. Już w zeszłym roku zorganizowały ogólnopolski SPiN Day, który teraz odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki. Na światowej mapie miejsc aktywnie biorących udział w obchodach, polska reprezentacja przedstawia się imponująco. To ogromne zaangażowanie zwróciło uwagę międzynarodową i wywołało bardzo pozytywne reakcje.

 

W 34 miejscach przygotowywane są specjalne atrakcje, nawiązujące tematycznie do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Odbywać się będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy. W niektórych instytucjach pojawią się goście specjalni, na co dzień związani z innymi miastami. Taka wymiana możliwa jest dzięki współpracy w ramach SPiN. Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku. Mogli w nim wziąć wszyscy chętni, zaopatrując się w specjalną aplikację na smartfony. Zebrane dane umożliwiły stworzenie globalnej mapy zachmurzenia. Takie przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby osób, żyjących w bardzo różnych geograficznie miejscach. Te przykłady pokazują, że niektóre ważne cele mogą być realizowane tylko w wyniku współpracy wielu podmiotów, a działania lokalne mogą mieć globalne znaczenie.

2016-10-25 - Zmienione godziny otwarcia od listopada

Szanowni Goście, od 1 listopada obowiązywać będą nowe godziny otwarcia naszego Ogrodu:

 

 

Ogród Żółty (CEPiE,ul. Sosnowa 5)

 od poniedziałku do piątku w godz. 7-18

w soboty i niedziele w godz. 9-18

 

Ogród Czerwony (ul. 15 Grudnia 2a)

od poniedziałku do piątku w godz. 7-17

w soboty i niedziele w godz. 9-17

 

 

Przypominamy, że wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.