AKTUALNOŚCI

2017-05-31 - II Międzynarodowe Sympozjum Batesonowskie

Od jutra aż do niedzieli w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościć będziemy naukowców z kilkunastu krajów świata, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w II Międzynarodowym Sympozjum Batesonowskim. Będzie to wydarzenie interdyscyplinarne, mające na celu integrację środowiska badaczy i praktyków w obrębie ekologii, humanistyki, instytucji kultury i sztuki oraz zebranie dotychczasowych dokonań.

 

W spotkaniu udział weźmie ponad 40 osób, w tym 25 uczestników przyjedzie z zagranicy, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Singapuru, Norwegii, Włoch, Wielkiej Brytanii, które to osoby stanowią trzon International Bateson Institute oraz należą do narodowych grup Batesona.

 

Dlaczego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym?

W wyniku niezwykłego sukcesu I Sympozjum Batesonowskiego, jakie odbyło się pod auspicjami Polskiej Izby Ekologii oraz Fundacji na rzecz Myślenia im. Barbary Skargi w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w maju 2016 roku, pojawiła się inicjatywa ze strony Nory Bateson, prezydent Międzynarodowego Instytutu w Sztokholmie, aby nowo powstałej grupie Polish Bateson Research Group we współdziałaniu ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie powierzyć zadania organizacji w 2018 roku Światowego Kongresu Batesonowskiego.

 

Sympozjum odbędzie się pod hasłem „Ekologia umysłu i przyroda: korzenie, idee i praktyki. Inspiracje i wyzwania dla humanistyki oraz w sferze zarządzania terenami poprzemysłowymi”. Obrady robocze rozpoczną się sesją, na której będzie prezentowany dorobek adaptacji obszarów poprzemysłowych oraz idee funkcjonowania w Polsce parków krajobrazowych i ogrodów botanicznych. Kolejne sesje dyskusyjne sympozjum poświęcone będą m.in. pracom zawartym w księdze sympozjalnej, kolejnym etapom wyłaniania się idei „ekologii umysłu” w trzech głównych książkach Gregory’ego Batesona oraz ich kontynuacji w najnowszej publikacji Nory Bateson.

 

Sympozjum powoła także komitet kongresowy i ustali ramę merytoryczną zaproszenia do jak najszerszej społeczności badaczy, działaczy i twórców funkcjonujących w rozmaitych sferach odnoszenia się do „ekologii umysłu”. Niniejsze spotkanie będzie nie tylko przygotowaniem do Światowego Kongresu Batesonowskiego, ale wpisze się także w nurt debat europejskich nad kondycją i ukierunkowaniem zmian w obrębie ekologii i humanistyki, a także będzie stanowiło promocję walorów przyrodniczych i kulturowych województwa śląskiego poprzez zaprezentowanie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

2017-05-26 - Ogólnopolski Dzień Golfa

2017-05-22 - Piknik

W sobotę, 27 maja, na terenie Centrum Edukacji ŚOB rozpocznie się wielki pik­nik organizowany przez Ślą­ski Ośrodek Doradztwa Rol­niczego, Oddział w Mikołowie wraz z Agencją Rynku Rolnego w Katowicach, Oddział Terenowy w Mikołowie pod nazwą „Energia dla zdrowia”, który potrwa aż do niedzieli włącznie.

 

Szczegóły na plakcie.

 

2017-05-10 - Praca dla ogrodnika i nie tylko

Śląski Ogród Botaniczny poszukuje osób do prac ogrodniczych i porządkowych

 

Obowiązki:

 • pielęgnacja i utrzymanie terenów zielonych;
 • pielęgnacja kwietników i rabat;
 • pielęgnacja krzewów i drzew np. cięcia pielęgnacyjne krzewów, wykopywanie wypadów, sadzenie itp.;
 • przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia;
 • sadzenie i przesadzanie roślin;
 • nawożenie i nawadnianie roślin;
 • usuwanie chwastów;
 • wykonywanie zabiegów z zakresu ochrony roślin;
 • prace porządkowe związane z utrzymaniem czystości na terenach i obiektach należących do firmy;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych przez pracodawcę;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia;

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność, wytrzymałość fizyczna;
 • praktyczna znajomość obsługi narzędzi ogrodniczych;
 • doświadczenie w branży ogrodniczej oraz znajomość roślin mile widziane;
 • mile widziane osoby z wykształceniem zawodowym ogrodniczym lub technicznym ogrodniczym.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o kontakt telefoniczny: 32 779 76 02, 535 883 958 lub mailowy:  i.skolik@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

 

2017-05-10 - Zatrudnimy kosiarzy

Poszukujemy osób do prac ogrodniczych – kosiarzy

 

Obowiązki:

 • pielęgnacja i utrzymanie terenów zielonych;
 • koszenie z wykorzystaniem kosy spalinowej, kosiarki spalinowej z napędem, traktorka ogrodowego;
 • drobne prace konserwacyjne sprzętu;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych prac;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia.

 

Dodatkowe prace:

 • koszenie powierzchni trawiastych ciągnikiem rolniczym;
 • przycinanie i pielęgnacja drzew, żywopłotów itp.;
 • konserwacja elementów małej architektury np. ławki, kładki drewniane itp.;
 • obsługa maszyn: dmuchawy do liści, wertykulatora, rozdrabniacza spalinowego, zamiatarki itp.

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność;
 • praktyczna znajomość obsługi maszyn ogrodniczych;
 • mile widziane doświadczenie w branży ogrodniczej i znajomość roślin oraz prawo jazdy kat. T.
 • mile widziani studenci.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 32 779 76 02, 535 883 958 lub mailowy:  i.skolik@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

2017-05-02 - Ogród w majówkę otwarty

Serdecznie zapraszamy na spacery do naszego Ogrodu w czasie majówki, tj. 1-3 maja, w godz. od 9.00 do 22.00 i, o ile aura pozwoli, na piknikowanie. W programie również w godz. 12.00-16.00 gry, zabawy oraz warsztaty kreatywne dla dzieci Zapraszamy!

2017-04-25 - Od 1 maja kursuje mikrobus

Informujemy, że od 1 maja do 31 października w weekendy i święta obok naszego Ogrodu będzie kursował mikrobus "P" PKM Tychy. Zachęcamy do zapoznania się godzinami odjazdów z Dworca PKS w Mikołowie.

 

 

 

 

Odjazdy z innych przystanków na stronie PKM Tychy TUTAJ

2017-04-23 - Botaniczna Piątka za nami

Dziś do naszego ogrodu zjechali się sportowcy z całego regionu, aby wziąć udział w Piątce Botanicznej, czyli biegu oraz nordic walking na dystansie 5 km. Bieg ten po raz pierwszy z inicjatywy pana Marcina Stachowiaka został zorganizowany w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Dziś kolej na nasz ogród.

 

Mimo zmiennej, typowo wiosennej aury zawodnicy dopisali. Nie zabrakło również kibiców, którzy na całej trasie zagrzewali uczestników do wysiłku. A trzeba go było sporo, bo trasa do najłatwiejszych nie należała. Bieg po mocno pofałdowanej Sośniej Górze, z pokaźnymi podejściami w niektórych miejscach, z całą pewnością był nie lada wyzwaniem dla biegaczy.

 

Bieg odbył się po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie po raz ostatni. Świetna atmosfera, dobra organizacja i nie ukrywajmy – cudowna lokalizacja, jaką jest nasz ogród, przemawiają za tym, aby tego typu wydarzenia odbywały się regularnie.

   
   
   
   

 Dziękujemy ekipie organizatorów, z panem Marcinem Stachowiakiem na czele, za organizację biegu!

 

 

fot. Julia Szymańczyk 

2017-04-18 - Botaniczna Piątka, czyli bieganie po ogrodzie

Zachęcamy do udziału w biegu i marszu nordic walking, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia, w naszym Ogrodzie, a konkretnie na Sośniej Górze.

 

Zapisy http://botanicznapiatka.wixsite.com/mikolow/zapisy

 

Bieg odbędzie się na dystansie 5 km. Będą to trzy pętle po brukowanych alejkach. Profil trasy górski. Zapewniamy niecodzienne walory przyrodnicze - kwitnące czereśnie, wrzośce, rododendrony i wiele innych kwitnących o tej porze roku roślin. Każdy, kto chce wziąć udział w biegu, winien uiścić opłatę startową. Szczegółowe informacje są zawarte w regulaminie.

 

Regulamin biegu do pobrania TUTAJ.

 

Kto nie może wziąć czynnego udziału, zapraszamy do kibicowania!

 

Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Marcin Stachowiak, który podobny bieg zorganizował już w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Więcej informacji na http://botanicznapiatka.wixsite.com/mikolow

 

 

 

 

2017-04-12 - Świąteczne życzenia

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.