AKTUALNOŚCI

2017-09-25 - Zbiórka elektroodpadów podliczona

Znamy już wynik jesiennej zbiórki elektroodpadów, która odbyła się w naszym Ogrodzie w ramach Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych! Pomimo niesprzyjającej pogody, w strugach deszczu udało się zebrać 2 620 kg elektrośmieci - bardzo dziękujemy!!!

2017-09-05 - Zbiórka elektroodpadów

2017-08-28 - Goście z Bydgoszczy

W zeszłym tygodniu gościliśmy grupę miłośników roślin z Bydgoszczy. Wśród nich byli członkowie oddziału bydgoskiego Polskiego Związku Działkowców, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, pracownicy Ogrodu Botanicznego w Bydgoszczy, JuraPark Solec Kujawski, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedstawiciele Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także eksperci i współpracownicy z Ogrodu Botanicznego w Bydgoszczy udzielający porad w audycji Polskiego Radia Pomorza i Kujaw „Raz na Zielono”.

 

Nasi wyjątkowi goście wybrali sobie nasz Ogród jako obowiązkowe miejsce do zwiedzenia podczas przyjazdu na Śląsk, a konkretnie do Bytomia, na 95. Krajowe Dni Działkowca, które zbiegły się w czasie z obchodzonym w tym roku jubileuszem 120-lecia istnienia instytucjonalnych ogrodów działkowych w Polsce.

 

Gości powitał dyrektor Ogrodu dr Paweł Kojs, który opowiedział o tym miejscu, a nasz przewodnik Mariusz Wierzgoń oprowadził ich po Sośniej Górze oraz Ogrodzie Czerwonym, odpowiedział na liczne pytania, a nie były one tak oczywiste, wszak gościliśmy fachowców w dziedzinie uprawy roślin.

 

Cieszymy się, że podobało się Państwu u nas i mamy nadzieję na ponowne spotkanie w przyszłości. Zapraszamy serdecznie!

 

2017-08-12 - Zlot krótkofalowców

W ostatnią niedzielę miesiąca – 27 sierpnia – w godz. 10-15 odbędzie się u nas wielki zlot miłośników krótkofalarstwa w związku z jubileuszem 90-lecia krótkofalarstwa na Górnym Śląsku. Organizatorzy – Polski Związek Krótkofalowców – Śląski Oddział Terenowy w Katowicach – zapraszają zarówno fanów radia, jak również osoby niezwiązane z ich środowiskiem, bo być może dzięki temu spotkaniu krótkofalarstwo stanie się ich nowym hobby.

 

Ramowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco:

10.00-11.00 Rejestracja uczestników, poszerzanie znajomości, dyskusje
11.00-11.30 Przywitanie gości, otwarcie wystawy na temat jubileuszu i prelekcja historyczna
12.00-13.00 Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i podziękowań
14.00 Losowanie nagród wśród zarejestrowanych uczestników

 

Zapraszamy całymi rodzinami do spędzenia tej wakacyjnej niedzieli w naszym Ogrodzie na pikniku krótkofalowców. Ogród czynny jest do zmierzchu, a wstęp bezpłatny. Prosimy pamiętać, aby nie zabierać ze sobą swoich pupili, tak aby dzieci mogły bezpiecznie, na bosaka hasać po trawie i na placu zabaw.

 

Zachęcamy do korzystania z punktów gastronomicznych przy placu zabaw oraz na dziedzińcu głównego budynku, gdzie można zakupić ciasta, lody, napoje oraz grillowane przysmaki.

 

fot. Członkowie Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców w naszym Ogrodzie podczas obchodów Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego - 1 maja 2017 r.

2017-08-03 - Dr Leszek Trząski - zastępcą dyrektora Ogrodu

Wraz z początkiem sierpnia do naszego zespołu dołączył dr Leszek Trząski i pełni funkcję zastępcy dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego ds. naukowo-dydaktycznych.

 

Pan Leszek Trząski posiada stopień doktora nauk biologicznych ze specjalnością botaniczną. W latach 1984-1997 był pracownikiem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1997-2017 pracował w Głównym Instytucie Górnictwa w Zakładzie Ochrony Wód, gdzie zajmował się problematyką ochrony i kształtowania środowiska i przyrody, zwłaszcza na terenach dotkniętych działalnością górnictwa, przemysłu i urbanizacją. Był także kierownikiem zespołów multidyscyplinarnych, a także kierował projektami międzynarodowymi związanymi z kreowaniem zielonych przestrzeni publicznych.

 

Jest twórcą programów nauczania biologii i edukacji ekologicznej oraz autorem i współautorem licznych podręczników do tych przedmiotów. Jest również autorem kilkunastu publikacji okołopodręcznikowych, takich jak słowniki czy tablice, oraz kilkunastu książek o charakterze popularnonaukowym. Opublikował ponad pięćdziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz ponad sto ekspertyz związanych z ochroną środowiska i przyrody.

 

Istotnym podkreślenia jest fakt, że dr Leszek Trząski od samego początku jest związany z naszym Ogrodem, ponieważ jest jednym z członków założycieli Towarzystwa na rzecz Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego, które powstało w latach 90. XX w., a którego celem było utworzenie Ogrodu. Na przełomie lat był uczestnikiem konferencji organizowanych przez Ogród, gdzie dawał wykłady, m.in. podczas kampanii promującej powstanie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie.

 

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym jednym z głównych jego zadań będą prace związane z umocnieniem pozycji Ogrodu w sieci współpracy zarówno z innymi ogrodami, jak i samorządami, zwłaszcza w zakresie edukacji adresowanej do różnych grup odbiorców.

 

– W swoim życiu uczyłem na wszystkich szczeblach edukacji z wyjątkiem przedszkolnego oraz prowadziłem przez wiele lat działalność szkoleniową dla samorządowców. Chciałbym, aby w edukacji ekologicznej pojawiła się perspektywa myślenia kategoriami scenariuszy rozwoju i odpowiedzialności międzypokoleniowej, bo tego po prostu nie ma – powiedział dr Trząski.

 

Drugim tematem, którym będzie chciał się zająć, to umocnienie sfery badawczej w zakresie ochrony przyrody. Będą to badania nad bioróżnorodnością oraz prace związane z jej ochroną. Zadania te będą realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i poprzez udział w sieciach współpracy i projektach o różnych zasięgu, w tym również międzynarodowym. Jego rolą będzie integracja działań ogrodów botanicznych, w tym zwłaszcza z naszego regionu, w zakresie edukacji i badań nad bioróżnorodnością.

 

– Będę dążył do tego, aby Ogród stał się ważnym ośrodkiem, gdzie podnosi się kompetencje w zakresie gospodarowania zieloną infrastrukturą, aby ci, którzy uczestniczą w zarządzaniu zasobami przyrody w miastach naszego regionu, podnosili tutaj swoje kompetencje. Chciałbym, aby Ogród stał się platformą do rozmów związanych z gospodarowaniem przyrodą miast również w aspekcie adaptacji do zmiany klimatu – powiedział. – W Śląskim Ogrodzie Botanicznym upatruję w przyszłości jednej z najbardziej znaczących przestrzeni publicznych w skali całej metropolii – dodał.

 

 

2017-07-10 - Letnia edycja Piątki Botanicznej

Już po raz drugi w naszym Ogrodzie odbędzie się Piątka Botaniczna, czyli bieganie po ogrodzie. Zapraszamy wszystkich miłośników biegania oraz nordic walking 6 sierpnia na Sośnią Górę.

 

Zapisy oraz regulamin na http://botanicznapiatka.wixsite.com/mikolow

 

Dotychczas Botaniczna Piątka poza naszym Ogrodem odbyła się również w Ogrodzie Botanicznym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.

 

 

Słodki poczęstunek na mecie, pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników biegu oraz wymagająca, ale i malownicza trasa poprowadzona najpiękniejszymi zakątkami Ogrodu Żółtego (część na Sośniej Górze) w Mikołowie.

 

A tych, którzy nie czują się na siłach, aby wziąć udział w biegu, zapraszamy serdecznie do kibicowania i tym samym spędzenia wakacyjnej niedzieli na łonie przyrody w pięknym otoczeniu ogrodu botanicznego. Na miejscu znajduje się kawiarnia, gdzie można zakupić przepyszne lody, ciasto czy aromatyczną kawę.

 

 

 

2017-06-26 - Otwarcie Ścieżki Kultury

12 tablic z sentencjami polskich i niemieckich literatów, filozofów, polityków odsłonięto 25 czerwca w naszym Ogrodzie, w części zwanej Ogrodem Czerwonym. Dokonali tego przedstawiciele władz powiatu mikołowskiego na czele ze starostą Henrykiem Jaroszkiem oraz partnerskiego Reńskiego Powiatu Neuss z wicestarostą Horstem Fischerem.

 

Inicjatywa stworzenia ścieżki kultury oraz umieszczenia tam kolumn z wybranymi sentencjami myślicieli z obydwu państw wyszła od członków Stowarzyszenia Miłośników Miasta Zons, które w ten sposób chcieli uczcić 70 lat na drodze Polsko-Niemieckiego pojednania oraz dwudziestolecie partnerstwa powiatów mikołowskiego oraz Kreiss Neuss. Wcześniej, zanim tablice trafiły do naszego Ogrodu, były eksponowane w mieście Dormagen-Zons.

 

 

Tablice zawierają myśli i sentencje takich wybitnych Polaków, jak Fryderyk Chopin, Karol Wojtyła, Bolesław Prus, a ze strony niemieckiej byłego kanclerza Niemiec Willy'ego Brandta, publicysty Marcela Reich-Ranickiego oraz filozofa Karla Jaspersa. Wszystkie odnoszą się do wartości humanistycznych oraz przeszłości i wyzwań w relacjach pomiędzy naszymi krajami.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele komitetów partnerskich obu powiatów, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu mikołowskiego, radni, przedstawiciele bractwa kurkowego. Obecni byli także byli starostowie Eugeniusz Wycisło oraz Dieter Patt. Gościliśmy również pomysłodawców tej idei, którymi są członkowie Stowarzyszenia Miłośników Miasta Zons. Wydarzenie uświetnił występ śpiewaczki operowej Nairy Ayvazyan.

 

 

W dalszej części goście udali się na Sośnią Górę do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB, gdzie odbyło się spotkanie komitetów partnerskich obu powiatów. W jego trakcie omówiono kierunki dalszej współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi samorządami.

 

 

inf. i fot. Bogusław Jastrzębski, Aktualności Powiatu Mikołowskiego

2017-06-21 - Konkurs fotograficzny

Lato, lato, lato. Lato, ach to TY!!!
Właśnie się zaczęło, a wraz z nim wyjazdy, wędrówki, cudowne nicnierobienie. 

 

UWAGA!!! KONKURS!!!

 

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie fotograficznym „Lato, przyroda i ja” – to nie tylko tytuł, ale też i temat, na jaki należy przygotować pracę konkursową. Konkurs rozpoczynamy w pierwszym dniu lata, a prace można nadsyłać do dnia 3 września br.

 

Organizatorem konkursu jest Śląski Ogród Botaniczny, a ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez WFOŚiGW w Katowicach odbędzie się 17 września w trakcie obchodów Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych.

 

Regulamin konkursu znajduje się tutaj.

 

2017-06-20 - Półkolonie w Ogrodzie

2017-06-12 - Edukacja nagrodzona

Już po raz kolejny zostaliśmy nagrodzeni w konkursie "EkoAktywni 2017". Dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach za docenienie naszych działań edukacyjnych.

 

Od 2008 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nagradza organizacje, które przejawiają ponadprzeciętną aktywność na polu edukacji ekologicznej, charakteryzującą się dużą różnorodnością i pomysłowością.

 

Cieszymy się, że nasze warsztaty edukacyjne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i żeby wziąć w nich udział, grupy przyjeżdżają do nas z bardzo daleka.

 

 

fot. WFOŚiGW w Katowicach

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.