AKTUALNOŚCI

2018-09-27 - Przetarg na usługi ogrodnicze

Przetarg na Usługi ogrodnicze - pielęgnację roślin rzadkich i prace ogrodnicze oraz montażowe związane z aklimatyzacją siewek w kolekcjach ogrodu botanicznego w ramach projektu „FlorIntegral - zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski”- znak sprawy 3/ZP/2018/FI_ŚOB.

Ogłoszenie o zamówieniu

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia

Załączniki edytowalne do SIWZ

Informacja z otwarcia ofert złożonych w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

2018-09-27 - Jesienna zbiórka elektroodpadów

Jesienna zbiórka elektroodpadów, która była przeprowadzona w Ogrodzie 16 września, w ramach Dnia Rzeki, została podsumowana.

Zebraliśmy 4 280 kg elektrośmieci!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i firmie Ekomax za pomoc w organizacji.

2018-09-20 - Przyjęcia do pracy

Spółdzielnia Socjalna Zielona poszukuje osób do prac ogrodniczych i porządkowych

 

Obowiązki:

 • przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia;
 • sadzenie i przesadzanie roślin;
 • nawożenie i nawadnianie roślin;
 • prace porządkowe na terenach zielonych;
 • usuwanie chwastów;
 • wykonywanie zabiegów z zakresu ochrony roślin;
 • prace porządkowe związane z utrzymaniem czystości na terenach i obiektach należących do firmy;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych przez pracodawcę;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia;

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność, wytrzymałość fizyczna;
 • praktyczna znajomość obsługi narzędzi ogrodniczych;
 • doświadczenie w branży ogrodniczej oraz znajomość roślin mile widziane;
 • mile widziane osoby z wykształceniem zawodowym ogrodniczym lub technicznym ogrodniczym.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o kontakt telefoniczny: 533 064 769 lub mailowy:  p.bubla@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

2018-09-03 - Jesienna zbiórka elektroodpadów

16 września, w Ogrodzie, podczas obchodów Dnia Rzeki, przeprowadzona zostanie jesienna zbiórka elektroodpadów. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji! Partnerem zbiórki jest Ekomax Sp. z o.o. 

2018-08-20 - Biegali po Sośniej Górze

Sobotni żar, który lał się z nieba niemal od samego rana, nie przeszkodził prawie dwustu uczestnikom Botanicznej Piątki w biegu i nordic walking na 5 km. A nie było to byle jakie 5 km, bo Sośnia Góra ze swoimi licznymi pofałdowaniami naprawdę daje popalić nawet najlepszym.

 

Łatwo nie było, ale wszyscy, którzy zarejestrowali się, ukończyli bieg i otrzymali pamiątkowy medal. Najlepsi zaś w kategoriach open i wiekowych – puchary.

 

Najszybszą kobietą w bieganiu okazała się Klaudia Radziwończyk (22:31), a w nordic walking zaś finiszowała najmłodsza uczestniczka Natalia Kołek (35:19).

 

 

Wśród mężczyzn najszybszy w bieganiu był Aleksander Zięba (18:44), a w nordic walking Patryk Kołek (31:03).

 

 

Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a biegi Botaniczna Piątka za jak zwykle profesjonalne zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów.

 

Już teraz zapraszamy do udziału w edycji jesiennej – 17 listopada!

 

Wyniki biegu do pobrania TUTAJ

Wyniki nordic walking do pobrania TUTAJ


 

Galeria zdjęć TUTAJ

2018-08-09 - Zapraszamy 15 sierpnia

Przypominamy, że nasz Ogród czynny jest codzinnie, zarówno w dni powszednie, jak i święta, również 15 sierpnia. Serdecznie zapraszamy na spacery i na plac zabaw. Na dziedzińcu przy budynku głównym jest restauracja, a przy placu zabaw kawiarnia. Serdecznie zapraszamy!

 

Godziny otwarcia i dojazd TUTAJ

2018-08-09 - Botaniczna Piątka - edycja letnia

 

Zapisy na stronie organizatora TUTAJ

2018-08-07 - Ekosemiotyczny Paradygmat Natury i Kultury

W dniach 9-12 lipca w naszym Ogrodzie odbyła się pierwsza edycja międzynarodowej szkoły letniej pt. Ekosemiotyczny Paradygmat Natury i Kultury: Transdyscyplinarne Poszukiwania w Cybernetyce Uczenia się, Przystosowania Się, Pojmowania i Przyswajania Sobie Wiedzy. W uroczystym otwarciu udział wziął burmistrz Mikołowa – Stanisław Piechula, który uczestniczył również w innych posiedzeniach.

 

W sympozjum wzięło udział około 40 osób reprezentujących takie kraje, jak Brazylia, Dania, Estonia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Turcja, Stany Zjednoczone i Włochy. Organizatorami obok Śląskiego Ogrodu Botanicznego był Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie we współpracy i pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, Międzynarodowego Instytutu Komunikologii z Waszyngtonu, Dystryktu Kolumbia USA.

 

 

Temat niniejszej szkoły letniej wchodził w zakresy poznawcze psychologii biologiczno-ewolucyjnej, semiotycznej fenomenologii komunikacji międzyludzkiej, socjologii edukacyjnej, jak też antropologii kulturowej. Jako taki łączył powiązane ze sobą dwie tradycje badawcze zorientowane na umysł i mózg oraz aktualność i wirtualność, a mianowicie epistemologię jako metanaukową teorię wiedzy lub psychofizjologiczną teorię przyswajania sobie wiedzy oraz ekologię jako teorię środowiskowego zanurzenia systemów organizmalnych i społecznych.

 

Inicjatorami sympozjum były znamienite osobistości pełniące honory członków w komitecie naukowym: profesor dr Richard L. Lanigan – członek laurowy, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Komunikologii (ICI = International Communicology Institute) z Waszyngtonu, Dystryktu Kolumbia i profesor dr Ronald C. Arnett, członek laurowy ICI, kierownik Katedry Retoryki Komunikacji Uniwersytetu Duquesne z Pittsburgha, Pensylwanii, USA, w komitecie organizacyjnym – doktor Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, profesor dr hab. Zdzisław Wąsik, profesor senior Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rektor senior i kierownik Katedry Semiotyki Lingwistycznej Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu.

 

Doniosłym wydarzeniem o charakterze naukowo-społecznym było wyróżnienie dyplomami i medalami okolicznościowymi Instytutu Komunikologii dwóch organizatorów szkoły letniej. Na wniosek dyrektora Kolegium Członków ICI dyrektor Ogrodu Paweł Kojs został mianowany członkiem zwyczajnym Instytutu Komunikologii w Waszyngtonie, zaś z inicjatywy Collegium Scholasticum Lauretum dotychczasowy członek zwyczajny Zdzisław Wąsik, dyrektor i koordynator Biura Kolegium Członków ICI na Europę, został powołany na piątego członka laurowego.

 

Wykłady plenarne dali: doktor Priscila Borges, pracująca na stanowisku adiunkta w Katedrze Sztuk Audiowizualnych i Reklamy, Wydziału Komunikacji Uniwersytetu Brazylii oraz dr hab. Søren Brier, pracujący na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Zarządzania, Społeczeństwa i Komunikacji Kopenhaskiej Szkoły Biznesu, założyciel czasopisma „Cybernetics & Human Knowing”.

Priscila Borges przedstawiła swoje podejścia praktyczne w zastosowaniu teorii filozofa amerykańskiego Charlesa Sandersa Peirce’a do umysłu, przekonań i internetowych mediów społecznościowych. Natomiast wystąpienie Sørena Briera było rodzajem sprawozdania teoretycznego z prac badawczych autora prowadzonych na bazie jego rozprawy habilitacyjnej o tym, jak czynić różnicę znaczącą, czyli o cybernetycznej niedualistycznej ramie trans-dyscyplinarnej dla natury i kultury.

 

Z kolei referat plenarny Richarda L. Lanigana dotyczył spojrzenia Gregory’ego Batesona na kulturę ekologii w naturze. Został on rozszerzony o poglądy lingwistyczne na temat funkcji języka według Romana Jakobsona.

 

Podsumowującym wkładem do konferencji był wykład Pawła Kojsa dotyczący życia roślin, stanowiący przyczynek do ujednoliconej koncepcji genetycznie sterowanego dostosowania się mózgu i umysłu systemów fizycznych, biologicznych i kulturowych do ich otoczenia środowiskowego.

 

Referenci omawiali też rolę uczenia się w kulturze i naturze poprzez znaki, kształtowanie postaw uczących się poprzez nabywanie wartości, a także na formowanie aktów prawnych regulujących zachowanie jednostek i retorykę komunikacji w życiu społecznym albo też ram kwalifikacyjnych normujących sposoby przyswajania wiedzy i treści uczenia przyczyniające się do stanu wiedzy u uczących się. W wystąpieniach podkreślano rolę kreatywności w działaniach człowieka, przełamywaniu konwencji i dążeniu do innowacyjności. Wskazywano na zagrożenie, jakim jest globalne rozprzestrzenianie technologii elektronicznej i cywilizacji medialnej i ich destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne i kulturę wzajemnego obcowania w życiu codziennym człowieka.

 

inf. na podst. relacji prof. Zdzisława Wąsika

 

2018-08-02 - Informacja dot. weekendu 4-5 sierpnia

Informujemy, że w niedzielę (5 sierpnia) i poniedziałek restauracja na dziedzińcu głównym będzie nieczynna z uwagi na uroczystości związane z koronacją Matki Bożej Mikołowskiej.

 

Dodatkowo w niedzielę do godz.15.00 wyłączona ze zwiedzania będzie górna część Sośniej Góry wraz z budynkiem głównym i wieżą widokową.

 

Zapraszamy do kawiarenki przy placu zabaw.

 

Za utrudnienia w imieniu organizatorów uroczystości przepraszamy!

2018-07-27 - Restauracja w Ogrodzie!

W ten weekend w restauracji na dziedzińcu głównym będzie można zjeść u nas obiad. Pewnie wielu z Państwa powie: wreszcie! I nie ma się co dziwić. Nasz Ogród jest idealnym miejscem, aby spędzać tutaj całe dnie. Teraz będzie to można robić bez przeszkód, bo będzie czym napełnić puste brzuszki.

 

Menu na sobotę:

Schab po myśliwsku, kopytka,  kapusta zasmażana
Kotlet drobiowy, frytki , zestaw surówek

 

Zupy:

Żurek śląski
Zupa pomidorowa
Chłodnik z jajkiem

 

Bogaty wybór deserów!

 

Niestety nie można jeszcze płacić kartą – prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości oraz zaopatrzenie się w gotówkę, aby nie ominęła Państwa okazja skosztowania znakomitych pyszności:)

 

Zapraszamy od 10 do 18!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.