AKTUALNOŚCI

2017-11-21 - Sośnia Góra pokonana!

Jesienna i ostatnia edycja w tym roku Botanicznej Piątki za nami. 18 listopada prawie siedemdziesięciu śmiałków trzy razy zdobywało Sośnią Górę – trzy razy, bo tak była wytyczona trasa, aby regulaminowym pięciu kilometrom stało się zadość. Trasa w naszym Ogrodzie do najłatwiejszych nie należy, wszak do pokonania jest wysokość 340 m n.p.m. Ale wielu było takich, mocno wprawionych w sportowych bojach, dla których taka wspinaczka to normalność.

 

 

Jednym z nich jest zdobywca pierwszego miejsca – niekwestionowany lider – Wojciech Lichota z SzostTeam, który pokonał trasę z czasem 18:50. Minutę za nim do mety dotarł Grzegorz Wowry, a jako trzeci przybiegł Leszek Pstraś z Parkrun Katowice z czasem 20:01. Wśród kobiet najszybsza była Beata Mendel reprezentująca Studio Fitness Beata Mendel z Mikołowa z czasem 24:20, druga – Marzena Musiał (25:11) z Jaworzna, a trzecia – Elżbieta Przybył (25:51) z zaprzyjaźnionego z naszym Ogrodem stowarzyszenia, które uczestniczy w naszych świętach ekologicznych – Cidry Latajom.

 

 

W konkurencji nordic walking też było komu kibicować, gdyż chodziarzy w tej edycji było całkiem sporo, bo aż 16. Jako pierwszy trasę zaliczył Leszek Mielcarek z czasem 33:02, drugie miejsce zdobył Andrzej Musioł z Team Papry 20, który przeciął linię mety z czasem 33:50, a trzecia uplasowała się Joanna Kołodziej z FabrikaNordika z Rudy Śląskiej, uzyskując czas zaledwie minutę słabszy – 34:52.

 

 

Poza zwycięzcami w kategorii Open nagrodzeni zostali również zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych. Dodatkowo wśród wszystkich uczestników rozlosowana została nagroda specjalna od sponsora. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w edycji wiosennej. A organizatorom - grupie Botaniczna Piątka z Poznania - dziękujemy za profosjonalne zawody!

 

Wyniki biegu TUTAJ

Wyniki nordic walking TUTAJ

 

Galeria zdjęć Facebook

2017-10-30 - Botaniczna Piątka - edycja jesienna

Zapisy oraz regulamin na stronie organizatora - grupy Botaniczna Piątka TUTAJ

 

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami 

 

 

 

 

2017-10-09 - Sprostowanie

W związku z pojawieniem się na jednym z profili na Facebooku postu traktującego o projekcie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w sposób kłamliwy i tendencyjny, insynuujący jakoby Miasto Mikołów finansowało zakup drzew do Śląskich Kolekcji Siedliskowych, które powstają na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego, wyjaśniamy, że nic podobnego nie ma miejsca.

 

Projekt „Budowa Śląskich Kolekcji Siedliskowych – etap II. Grąd” opiewający na kwotę 80 tys. zł jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie 52 600,00 zł, co stanowi 65,75% kosztu zadania. Pozostała kwota – 27 400,00 zł – to wkład własny Ogrodu Botanicznego. Cała praca związana z napisaniem projektu, jego realizacją i na koniec rozliczeniem jest i będzie wykonana przez pracowników Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Mikołów nie poniesie żadnych kosztów związanych z realizacją tego projektu.

 

Posadzenie grądu, czyli wielogatunkowego liściastego lasu mieszanego, zawierającego w drzewostanie m.in. grab, dąb, lipę oraz klon i jesion, to kolejny etap realizacji koncepcji budowy Śląskich Kolekcji Siedliskowych na obszarze 56 ha przeznaczonym pod rozwój Ogrodu Botanicznego.

 

W związku z koniecznością zagospodarowania tego terenu (o czym mówi akt notarialny przekazujący gminie Mikołów te tereny pod budowę Ogrodu Botanicznego) rozważano kilka możliwych scenariuszy dotyczących zarówno założenia kolekcji, jak i ich utrzymania. Z perspektywy zarządu Śląskiego Ogrodu Botanicznego rozwiązanie polegające na równoległym powstawaniu kolekcji roślinnych i pola golfowego (jako funkcji wspomagającej i uzupełniającej projekt) jest działaniem pozwalającym na domknięcie finansowe całej inwestycji w fazie eksploatacyjnej.

 

Koncepcja ta była niejednokrotnie przedstawiana i spotkała się z akceptacją osób szczerze zainteresowanych rozwojem Mikołowa i jego wizytówki, jaką jest niewątpliwie Ogród Botaniczny.

 

Dlatego ciągłe pojawianie się tendencyjnych tekstów, jakoby Miasto Mikołów, czyli mikołowianie, utrzymywało pole golfowe jest tylko i wyłącznie próbą wprowadzenia zamętu, niejasności oraz przedstawienia władz miasta i Urzędu w złym świetle, a nie chęci przedstawienia mikołowianom faktów.

2017-10-06 - Posiedzenie Związku

Podczas spotkania m.in. omówiono proponowane zmiany w prawie geologicznym i górniczym oraz propozycje zmiany ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków. Dyskutowano nt. przyjęcia stanowiska w kwestii przypisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na posiedzeniu obecni członkowie Zarządu ŚZGiP jednogłośnie przyjęli do swojego gremium gminę Bestwina.

 

 

inf. i fot. Bogusław Jastrzębski, Aktualności Powiatu Mikołowskiego

2017-09-25 - Zbiórka elektroodpadów podliczona

Znamy już wynik jesiennej zbiórki elektroodpadów, która odbyła się w naszym Ogrodzie w ramach Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych! Pomimo niesprzyjającej pogody, w strugach deszczu udało się zebrać 2 620 kg elektrośmieci - bardzo dziękujemy!!!

2017-09-05 - Zbiórka elektroodpadów

2017-08-28 - Goście z Bydgoszczy

W zeszłym tygodniu gościliśmy grupę miłośników roślin z Bydgoszczy. Wśród nich byli członkowie oddziału bydgoskiego Polskiego Związku Działkowców, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, pracownicy Ogrodu Botanicznego w Bydgoszczy, JuraPark Solec Kujawski, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedstawiciele Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także eksperci i współpracownicy z Ogrodu Botanicznego w Bydgoszczy udzielający porad w audycji Polskiego Radia Pomorza i Kujaw „Raz na Zielono”.

 

Nasi wyjątkowi goście wybrali sobie nasz Ogród jako obowiązkowe miejsce do zwiedzenia podczas przyjazdu na Śląsk, a konkretnie do Bytomia, na 95. Krajowe Dni Działkowca, które zbiegły się w czasie z obchodzonym w tym roku jubileuszem 120-lecia istnienia instytucjonalnych ogrodów działkowych w Polsce.

 

Gości powitał dyrektor Ogrodu dr Paweł Kojs, który opowiedział o tym miejscu, a nasz przewodnik Mariusz Wierzgoń oprowadził ich po Sośniej Górze oraz Ogrodzie Czerwonym, odpowiedział na liczne pytania, a nie były one tak oczywiste, wszak gościliśmy fachowców w dziedzinie uprawy roślin.

 

Cieszymy się, że podobało się Państwu u nas i mamy nadzieję na ponowne spotkanie w przyszłości. Zapraszamy serdecznie!

 

2017-08-12 - Zlot krótkofalowców

W ostatnią niedzielę miesiąca – 27 sierpnia – w godz. 10-15 odbędzie się u nas wielki zlot miłośników krótkofalarstwa w związku z jubileuszem 90-lecia krótkofalarstwa na Górnym Śląsku. Organizatorzy – Polski Związek Krótkofalowców – Śląski Oddział Terenowy w Katowicach – zapraszają zarówno fanów radia, jak również osoby niezwiązane z ich środowiskiem, bo być może dzięki temu spotkaniu krótkofalarstwo stanie się ich nowym hobby.

 

Ramowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco:

10.00-11.00 Rejestracja uczestników, poszerzanie znajomości, dyskusje
11.00-11.30 Przywitanie gości, otwarcie wystawy na temat jubileuszu i prelekcja historyczna
12.00-13.00 Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i podziękowań
14.00 Losowanie nagród wśród zarejestrowanych uczestników

 

Zapraszamy całymi rodzinami do spędzenia tej wakacyjnej niedzieli w naszym Ogrodzie na pikniku krótkofalowców. Ogród czynny jest do zmierzchu, a wstęp bezpłatny. Prosimy pamiętać, aby nie zabierać ze sobą swoich pupili, tak aby dzieci mogły bezpiecznie, na bosaka hasać po trawie i na placu zabaw.

 

Zachęcamy do korzystania z punktów gastronomicznych przy placu zabaw oraz na dziedzińcu głównego budynku, gdzie można zakupić ciasta, lody, napoje oraz grillowane przysmaki.

 

fot. Członkowie Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców w naszym Ogrodzie podczas obchodów Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego - 1 maja 2017 r.

2017-08-03 - Dr Leszek Trząski - zastępcą dyrektora Ogrodu

Wraz z początkiem sierpnia do naszego zespołu dołączył dr Leszek Trząski i pełni funkcję zastępcy dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego ds. naukowo-dydaktycznych.

 

Pan Leszek Trząski posiada stopień doktora nauk biologicznych ze specjalnością botaniczną. W latach 1984-1997 był pracownikiem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1997-2017 pracował w Głównym Instytucie Górnictwa w Zakładzie Ochrony Wód, gdzie zajmował się problematyką ochrony i kształtowania środowiska i przyrody, zwłaszcza na terenach dotkniętych działalnością górnictwa, przemysłu i urbanizacją. Był także kierownikiem zespołów multidyscyplinarnych, a także kierował projektami międzynarodowymi związanymi z kreowaniem zielonych przestrzeni publicznych.

 

Jest twórcą programów nauczania biologii i edukacji ekologicznej oraz autorem i współautorem licznych podręczników do tych przedmiotów. Jest również autorem kilkunastu publikacji okołopodręcznikowych, takich jak słowniki czy tablice, oraz kilkunastu książek o charakterze popularnonaukowym. Opublikował ponad pięćdziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz ponad sto ekspertyz związanych z ochroną środowiska i przyrody.

 

Istotnym podkreślenia jest fakt, że dr Leszek Trząski od samego początku jest związany z naszym Ogrodem, ponieważ jest jednym z członków założycieli Towarzystwa na rzecz Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego, które powstało w latach 90. XX w., a którego celem było utworzenie Ogrodu. Na przełomie lat był uczestnikiem konferencji organizowanych przez Ogród, gdzie dawał wykłady, m.in. podczas kampanii promującej powstanie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie.

 

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym jednym z głównych jego zadań będą prace związane z umocnieniem pozycji Ogrodu w sieci współpracy zarówno z innymi ogrodami, jak i samorządami, zwłaszcza w zakresie edukacji adresowanej do różnych grup odbiorców.

 

– W swoim życiu uczyłem na wszystkich szczeblach edukacji z wyjątkiem przedszkolnego oraz prowadziłem przez wiele lat działalność szkoleniową dla samorządowców. Chciałbym, aby w edukacji ekologicznej pojawiła się perspektywa myślenia kategoriami scenariuszy rozwoju i odpowiedzialności międzypokoleniowej, bo tego po prostu nie ma – powiedział dr Trząski.

 

Drugim tematem, którym będzie chciał się zająć, to umocnienie sfery badawczej w zakresie ochrony przyrody. Będą to badania nad bioróżnorodnością oraz prace związane z jej ochroną. Zadania te będą realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i poprzez udział w sieciach współpracy i projektach o różnych zasięgu, w tym również międzynarodowym. Jego rolą będzie integracja działań ogrodów botanicznych, w tym zwłaszcza z naszego regionu, w zakresie edukacji i badań nad bioróżnorodnością.

 

– Będę dążył do tego, aby Ogród stał się ważnym ośrodkiem, gdzie podnosi się kompetencje w zakresie gospodarowania zieloną infrastrukturą, aby ci, którzy uczestniczą w zarządzaniu zasobami przyrody w miastach naszego regionu, podnosili tutaj swoje kompetencje. Chciałbym, aby Ogród stał się platformą do rozmów związanych z gospodarowaniem przyrodą miast również w aspekcie adaptacji do zmiany klimatu – powiedział. – W Śląskim Ogrodzie Botanicznym upatruję w przyszłości jednej z najbardziej znaczących przestrzeni publicznych w skali całej metropolii – dodał.

 

 

2017-07-10 - Letnia edycja Piątki Botanicznej

Już po raz drugi w naszym Ogrodzie odbędzie się Piątka Botaniczna, czyli bieganie po ogrodzie. Zapraszamy wszystkich miłośników biegania oraz nordic walking 6 sierpnia na Sośnią Górę.

 

Zapisy oraz regulamin na http://botanicznapiatka.wixsite.com/mikolow

 

Dotychczas Botaniczna Piątka poza naszym Ogrodem odbyła się również w Ogrodzie Botanicznym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.

 

 

Słodki poczęstunek na mecie, pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników biegu oraz wymagająca, ale i malownicza trasa poprowadzona najpiękniejszymi zakątkami Ogrodu Żółtego (część na Sośniej Górze) w Mikołowie.

 

A tych, którzy nie czują się na siłach, aby wziąć udział w biegu, zapraszamy serdecznie do kibicowania i tym samym spędzenia wakacyjnej niedzieli na łonie przyrody w pięknym otoczeniu ogrodu botanicznego. Na miejscu znajduje się kawiarnia, gdzie można zakupić przepyszne lody, ciasto czy aromatyczną kawę.

 

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.