WYSTAWY

2025-03-13 - Wystawa plenerowa "Theatrum Botanicum"

Serdecznie zapraszamy do odkrycia plenerowej wystawy „Theatrum Botanicum” prezentującej wyjątkowe prace Leszka Szurkowskiego. To doskonała okazja, by podczas wiosennych spacerów po Ogrodzie zanurzyć się w sztuce inspirowanej naturą.

 

„Zawsze interesowały mnie nieoczywiste przestrzenie lub obszary graniczne, które pozwalają opisać lub zarejestrować naszą obecność w naturze. Szczególnie mikrokosmosy, które można odkryć za pomocą szkła powiększającego lub mikroskopu. Ważne jest to, aby te mikroprzestrzenie obserwować z ich poziomu i ze zrozumieniem procesów tam zachodzących. Tam, ukryte przed wzrokiem zwykłych przechodniów, nieprzywykłych do pochylenia się nad otaczającą naturą, jawią się bacznemu obserwatorowi obszary magiczne. Dla posiadających moce kreatywne to niekończące się źródło inspiracji“ - Leszek Szurkowski.

 

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Ogrodu.
 
       
 
2024-07-06 - Wystawa plenerowa "Zielona Strona Metropolii"
"Zielona Strona Metropolii" to nowa wystawa plenerowa, którą można podziwiać w Ogrodzie. Autorami zdjęć są Marcin Bula, Artur Jurkowski, Krzysztof Kępa, Łukasz Koba, Michał Kondek, Michał Piekarski, Zygmunt Urzędnk oraz Janusz Wojcieszak ze Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręgu Śląskiego. Prezentowane wielkoformatowe zdjęcia ukazują piękno przyrody Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wystawa jest hołdem dla różnorodności przyrodniczej i zaproszeniem do jej lepszego poznania. Prezentowane prace mogą inspirować do odkrywania na nowo otaczającego świata i wzmacniać świadomość ekologiczną. Serdecznie zapraszamy!
 
     
 
 
 
2023-12-19 - Wystawa plenerowa "Różnorodność przyrodnicza Doliny Środkowego Bugu"
„Różnorodność przyrodnicza Doliny Środkowego Bugu” to nowa wystawa plenerowa, którą można podziwiać w Ogrodzie. Autorką fotografii jest Katarzyna Wereniewicz, która w przepięknych kadrach uwieczniła faunę i florę nadbużańskich łąk i lasów. Każde prezentowane zdjęcie to wyjątkowa opowieść o unikalnym pięknie przyrody, dlatego warto wybrać się do Ogrodu, aby zanurzyć się w tym doświadczeniu.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu. Serdecznie zapraszamy!
 
    
2023-04-15 - Wystawy plenerowe "Tadżycki tygiel" i "Prowansalski spacer"
Podczas wiosennych spacerów po Ogrodzie można zobaczyć dwie nowe wystawy plenerowe, które zostały nam udostępnione przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.
 
  • „Tadżycki Tygiel. Odbicie natury Azji Środkowej w kulturze kulinarnej Tadżykistanu" - wystawa fotografii nawiązująca do książki o tym samym tytule, która ukazuje obraz natury Azji Środkowej poprzez pryzmat lokalnej kultury kulinarnej oraz związanych z nią ludowych wierzeń.
  • „Prowansalski spacer” - wystawa, która prowadzi szklakiem prowansalskich skarbów – roślin będących składnikami francuskich kosmetyków.

 

Wystawy można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

   

2022-04-12 - Wystawa plenerowa "W krainie tulipnaów - polscy botanicy śladami Leona Barszczewskiego"

Zapraszamy Państwa do zwiedzania intersującej plenerowej wystawy fotograficznej „W krainie tulipanów - polscy botanicy śladami Leona Barszczewskiego”, ukazującej piękno i różnorodność Azji Środkowej, której stepy i ziołorośla są ojczyzną naturalnie występujących tulipanów. Zdjęcia zostały wykonane przez zespół badawczy, który przez ostatnie 15 lat brał udział w ekspedycjach naukowych w Azji Środkowej pod przewodnictwem prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka i dra hab. Marcina Nobisa, prof. UJ.

 

Na fotografiach możemy podziwiać niezwykle bogatą mozaikę barw ziemi, kształtów formacji skalnych, wstęg rzek i potoków, szczelin wąwozów, wydm i piargów. Możemy również zobaczyć fotografie lokalnych mieszkańców, całe wioski i otoczenie społeczne. Zestawiono także współczesne zdjęcia wykonane przez botaników z fotografiami zrobionymi przed 150 laty przez wybitnego podróżnika i odkrywcy - Leona Barszczewskiego, który wędrował szlakami środkowej Azji, zbierając rośliny, badając lodowce i poszukując złóż kopalin.

 

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

2021-10-10 - Wystawa plenerowa "Dzieci z Hamamatsu"
W pięknych okolicznościach przyrody naszego Ogrodu, można podziwiać wielkoformatową wystawę plenerową ilustracji przygotowanych przez Ka Mochi do książki „Dzieci z Hamamatsu”.
 
Ka Mochi nie tylko pięknie maluje, ale również pisze. Ta książka to jej debiut. Jej pasją i pracą jest sztuka, ilustracja i pisanie. Przez wiele lat mieszkała w Japonii. Jej prace pokazywano na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na Tokyo Designers Week, na wystawie Shibuya Art Awards w galerii Hikarie w Tokyo, BDFIL Festival de Bande Dessinée w Lozannie. Dwukrotnie, w 2015 i 2017, przyznano jej rezydencję artystyczną w programie A.I.R. Kamoe Art Center w Hamamatsu. Przez dwa lata prowadziła warsztaty artystyczne w Shizuoka Daigaku Gakkuin University. W Polsce ilustruje teksty do magazynu „Pismo”. W lutym br. nakładem wydawnictwa Tatarak ukazała się jej debiutancka książka dla dzieci (a trochę też dla dorosłych) „Dzieci z Hamamatsu”.
„Dzieci z Hamamatsu” to książka przewodnik po fascynującym kraju, ale i przewodnik po emocjach i przeżyciach dziecka, które po przeprowadzce do Japonii próbuje się odnaleźć w nieznanej rzeczywistości i jakże odmiennej od naszej kulturze.
 
Zapraszamy serdecznie na spacer do Ogrodu!
 
2021-10-10 - Wystawa "A Ty, co robisz, żeby ratować naszą planetę?"
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej wielkoformatowej wystawy plenerowej w naszym Ogrodzie.
 
Zdjęcia legendy polskiej fotografii Jacka Poremby, przed którego obiektywem stanęły wspaniałe aktorki i aktorzy, m.in. Kinga Preis, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Eryk Lubos, Agnieszka Grochowska, Filip Gurłacz, Joanna Brodzik, Daniel Olbrychski, Wiktoria Filus, Piotr Adamczyk, Andrzej Zieliński, Artur Żmijewski. Wystawa skłania do przemyśleń związanych z ochroną klimatu w naszych codziennych wyborach!
 
Współorganizatorem wystawy jest ATM Grupa, która od pięciu lat wydaje kalendarz z nietuzinkowymi fotografiami. Kalendarz na 2021 rok jest niezwykły, ponieważ poza artystycznymi zdjęciami zawiera coś jeszcze, o czym organizatorzy mówią tak:
"Zależało nam, żeby do pięknych zdjęć dodać coś więcej… Przesłanie. Nie szukaliśmy długo. Ocieplenie klimatu, topniejące lodowce, susze, pożary szalejące na całym świecie, wszechobecny plastik, dramatyczne zanieczyszczenie powietrza, masowe wycinanie lasów… Nasza planeta zmieniająca się w wielkie wysypisko śmieci. A wszystko to z powodu działań człowieka. Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, czeka nas ekologiczny koniec świata".
 
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Ogrodu. Zapraszamy!
 
2021-06-19 - Wystawa FlorIntegral
Od dzisiaj mogą Państwo podziwiać na terenie Ogrodu Żółtego wielkoformatową wystawę podsumowującą projekt FlorIntegral, którego realizacja zakończyła się w tym roku. Celem projektu była kompleksowa ochrona 31 spośród najcenniejszych gatunków roślin z terenu Polski. Dzięki współpracy czterech instytucji: Śląskiego Ogrodu Botanicznego,Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, udało się zwiększyć ochronę takich gatunków jak: goździk siny, zawilec wielkokwiatowy, dzwonek syberyjski czy dzwonecznik wonny.
Projekt FlorIntegral otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Unii Europejskiej Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, II osi priorytetowej "Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu".
Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w godzinach otwarcia Ogrodu. Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny.
 
2020-11-18 - Wystawa "W sieci"

W jesienno-zimowej odsłonie Ogrodu zapraszamy Państwa do oglądania plenerowej wystawy fotograficznej pt. „W sieci”, która ukazuje niesłychanie ciekawy i różnorodny świat pająków! Wystawa zachęca do poznania tej grupy zwierząt, przyjrzenia się im z bliska i być może zmierzenia się z lękami oraz uprzedzeniami ich dotyczącymi.

 

Autorami fotografii są wybitni arachnolodzy oraz fascynaci świata stawonogów: Marek Żabka, Konrad Wiśniewski, Hanna Skarzyńska. Pod kątem merytorycznym wystawę przygotowały: Agnieszka Babczyńska, Marta Sawadro, Agnieszka Czerwonka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast opracowanie graficzne wystawy to zasługa plastyk Weroniki Ratajskiej.

 

 

 

Wystawa powstała w ramach projektu „Akcje edukacyjno-informacyjne w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w 2020 r.” i została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia ogrodu. Serdecznie zapraszamy!

 

2018-04-22 - Świat przyrody malowany elektronami

W słoneczną wiosenną niedzielę, 22 kwietnia, uroczyście została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna zatytułowana „Świat przyrody malowany elektronami”. To kolejna z wystaw w naszym Ogrodzie, ale zupełnie inna, złożyły się na nią bowiem mikrofotografie wykonane z użyciem mikroskopu elektronowego SEM Hitachi SU 8010.

 

Autorką wszystkich zdjęć jest dr Jagna Karcz, komputerowe barwienia przygotował Bartosz Baran, a opracowanie graficzne wystawy to dzieło Weroniki Ratajskiej artysty plastyka.

 

Dzięki współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszamy Państwa do mikroświata.

 

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

strona:
1
2
 > 
>>

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.