Serdecznie zapraszamy do odkrycia plenerowej wystawy „Theatrum Botanicum” prezentującej wyjątkowe prace Leszka Szurkowskiego. To doskonała okazja, by podczas wiosennych spacerów po Ogrodzie zanurzyć się w sztuce inspirowanej naturą.
„Zawsze interesowały mnie nieoczywiste przestrzenie lub obszary graniczne, które pozwalają opisać lub zarejestrować naszą obecność w naturze. Szczególnie mikrokosmosy, które można odkryć za pomocą szkła powiększającego lub mikroskopu. Ważne jest to, aby te mikroprzestrzenie obserwować z ich poziomu i ze zrozumieniem procesów tam zachodzących. Tam, ukryte przed wzrokiem zwykłych przechodniów, nieprzywykłych do pochylenia się nad otaczającą naturą, jawią się bacznemu obserwatorowi obszary magiczne. Dla posiadających moce kreatywne to niekończące się źródło inspiracji“ - Leszek Szurkowski.
Wystawy można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy Państwa do zwiedzania intersującej plenerowej wystawy fotograficznej „W krainie tulipanów - polscy botanicy śladami Leona Barszczewskiego”, ukazującej piękno i różnorodność Azji Środkowej, której stepy i ziołorośla są ojczyzną naturalnie występujących tulipanów. Zdjęcia zostały wykonane przez zespół badawczy, który przez ostatnie 15 lat brał udział w ekspedycjach naukowych w Azji Środkowej pod przewodnictwem prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka i dra hab. Marcina Nobisa, prof. UJ.
Na fotografiach możemy podziwiać niezwykle bogatą mozaikę barw ziemi, kształtów formacji skalnych, wstęg rzek i potoków, szczelin wąwozów, wydm i piargów. Możemy również zobaczyć fotografie lokalnych mieszkańców, całe wioski i otoczenie społeczne. Zestawiono także współczesne zdjęcia wykonane przez botaników z fotografiami zrobionymi przed 150 laty przez wybitnego podróżnika i odkrywcy - Leona Barszczewskiego, który wędrował szlakami środkowej Azji, zbierając rośliny, badając lodowce i poszukując złóż kopalin.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!
W jesienno-zimowej odsłonie Ogrodu zapraszamy Państwa do oglądania plenerowej wystawy fotograficznej pt. „W sieci”, która ukazuje niesłychanie ciekawy i różnorodny świat pająków! Wystawa zachęca do poznania tej grupy zwierząt, przyjrzenia się im z bliska i być może zmierzenia się z lękami oraz uprzedzeniami ich dotyczącymi.
Autorami fotografii są wybitni arachnolodzy oraz fascynaci świata stawonogów: Marek Żabka, Konrad Wiśniewski, Hanna Skarzyńska. Pod kątem merytorycznym wystawę przygotowały: Agnieszka Babczyńska, Marta Sawadro, Agnieszka Czerwonka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast opracowanie graficzne wystawy to zasługa plastyk Weroniki Ratajskiej.
![]() |
![]() |
Wystawa powstała w ramach projektu „Akcje edukacyjno-informacyjne w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w 2020 r.” i została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia ogrodu. Serdecznie zapraszamy!
![]() |
![]() |
W słoneczną wiosenną niedzielę, 22 kwietnia, uroczyście została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna zatytułowana „Świat przyrody malowany elektronami”. To kolejna z wystaw w naszym Ogrodzie, ale zupełnie inna, złożyły się na nią bowiem mikrofotografie wykonane z użyciem mikroskopu elektronowego SEM Hitachi SU 8010.
Autorką wszystkich zdjęć jest dr Jagna Karcz, komputerowe barwienia przygotował Bartosz Baran, a opracowanie graficzne wystawy to dzieło Weroniki Ratajskiej artysty plastyka.
Dzięki współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszamy Państwa do mikroświata.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |