zielarium

 

                                                                                                                                                   

 

 

 Poczuj miętę do ziół...

 

Jest takie miejsce w Ogrodzie, gdzie zioła zyskują uznanie i mogą powrócić do naszej codzienności.

Miejsce pełne cudownych aromatów, suszonych roślin leczniczych, mikstur, odwarów, przypraw, naturalnych kosmetyków - zielarium.

 

 

 

 


  

 

Coraz szybsze tempo życia i rozwój cywilizacji powodują, że na co dzień mamy sporadyczny kontakt z naturą. Tymczasem w przyrodzie drzemią siły, które mogą odsunąć na dalszy plan zmartwienia i problemy i pomóc przy wielu dolegliwościach zdrowotnych.

 

Z dawnego ziołolecznictwa wyrosła współczesna medycyna a stosowane praktyki ludowe zyskały naukowe uzasadnienie… Ciekawym przykładem jest chleb z pajęczyną przykładany niegdyś na rany. Okazało się, że włókna pajęczej sieci składają się z białka, które jest doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii i pleśni, w tym grzyba Penicillum, z którego później wyodrębniono antybiotyk – penicylinę. Nic więc dziwnego, że takie remedium skutecznie goiło rany.

 

Wiedzę o leczniczych właściwościach roślin zdobywano także obserwując zwierzęta:

  • Wilk po ukąszeniu przez żmiję wygrzebuje z ziemi i zjada kłącze rdestu
  • Niedźwiedź po przebudzeniu z zimowego snu poszukuje w lesie specjalnego gatunku czosnku (nazywanego czosnkiem niedźwiedzim)
  • Psy i koty, choć z natury mięsożerne, w razie zatrucia pokarmowego zjadają trawę

 

Każde środowisko, w którym występują rośliny to „zielona apteka” - stwierdził szesnastowieczny przyrodnik, filozof i lekarz - Paracelsus.

 

Zielarium na Sośniej Górze to mała drewniana chatka, miejsce, gdzie organizowane są warsztaty, których bohaterami są zioła, rośliny lecznicze, farbiarskie, włókniste, a także oleiste, niezastąpione w tworzeniu niepowtarzalnych, naturalnych produktów.

 

 

    Warsztaty w zielarium

 

 

Zapraszamy!  

 

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.