Wolontariat

Wolontariat jest przygodą!

Obecność wolontariuszyw Śląskim Ogrodzie Botanicznym stanowi ogromne wsparcie w realizacji wielu różnorodnych działań, nierzadko wręcz niektóre z nich bez wolontariatu wyglądałyby zupełnie inaczej albo w ogóle nie doszłyby do skutku. Wolontariusze dzielą się swoim cennym czasem, zaangażowaniem, umiejętnościami i przede wszystkim dobrą energią, otrzymując w zamian możliwość zdobycia nowych doświadczeń oraz wykorzystania czy doskonalenia już posiadanych umiejętności. Co ważne, a może mało oczywiste, każdy znajdzie w Ogrodzie coś dla siebie, niezależnie od wieku, zdolności czy zainteresowań, nie tylko tych botanicznych. Wolontariusze stali się i wciąż stają integralną oraz niezwykle ważną częścią zespołu.

Wszystkich zainteresowanych wolontariatem zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami, które przybliżą, czym charakteryzuje się wolontariat w Ogrodzie i w jaki sposób można się w niego włączyć.

 

 

IMPREZY Śląskiego Kalendarza Ekologicznego

DLA KOGO: dla każdego

KIEDY: wybrane niedziele (lub soboty)

 

 

Śląski Kalendarz Ekologiczny to cykl imprez plenerowych, trwających od kwietnia do grudnia, odbywających się zwykle w niedziele. Nie da się ukryć, że działanie to w dużej mierze opiera się na fantastycznej i pełnej radości pracy wolontariuszy, zaangażowanych w różnorodne aktywności. W zależności od preferencji oraz umiejętności wolontariusze w trakcie imprez pomagają przygotowywać stanowiska z warsztatami czy zabawy ruchowe na trawie, pomagają lub nierzadko samodzielnie prowadzą zajęcia dla dzieci (plastyczne, edukacyjne czy też ruchowe), a także koordynują przebieg sztandarowej już gry terenowej, fotografują wydarzenia czy też po prostu grają w piłkę nożną. Ogrom możliwości sprawia, że praktycznie każdy znajdzie odpowiednie zajęcie dla siebie, niezależnie od wieku czy wykształcenia.

 

 

 

PRACE TERENOWE

DLA KOGO: dla każdego

KIEDY: w sezonie wiosenno-jesiennym, od poniedziałku do piątku, w czasie pracy pracowników terenowych

 

Żaden ogród nie może istnieć bez pielęgnacji i troskliwej opieki. Czynności takie jak cięcie, przesadzanie roślin, przycinanie drzew, przerzedzanie zawiązków owoców i wiele innych, stanowią stały element corocznych prac terenowych. Wolontariat na terenie kolekcji Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest dostosowany do potrzeb, możliwości czasowych i fizycznych każdej osoby, niezależnie od wieku czy umiejętności. Każdy kto czerpie radość z przebywania wśród roślin oraz ich pielęgnacji na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie i przy okazji zdobędzie fachową wiedzę w dziedzinie ogrodnictwa. 

 

 

 

DZIAŁALNOŚĆ KREATYWNO-ARTYSTYCZNA

DLA KOGO: dla każdego

KIEDY: cały rok

 

Ogród to nie tylko rośliny ale także ludzie i różne wydarzenia, które stwarzają miejsce dla wszelkiego rodzaju działań artystycznych i hobbistycznych. Śląski Ogród Botaniczny jest otwarty na działania, które swoim charakterem wpisują się w jego działalność. Tym samym stwarza wręcz niezmierzone pole do popisu dla artystów, fotografów, pasjonatów, hobbystów, amatorów i profesjonalistów, obdarzonych talentami twórczymi i realizujących się w różnych dziedzinach. Wolontariat w tym wypadku może dotyczyć np.: wykonania dokumentacji zdjęciowej terenu ogrodu czy też relacji z imprezy, kameralnego koncertu, wystawy zdjęć czy obrazów, pokazu slajdów, wystąpienia, wykładu itp.

 

 

 

Jeżeli w powyższym zestawieniu odnajdujesz aktywność, która pozwoli Ci znaleźć swoje miejsce w Ogrodzie, zapraszamy serdecznie do kontaktu. Dla ułatwienia zachęcamy do wypełnienia załączonego formularza – nie jest obowiązkowy, ale docenimy Twój trud, jeśli poświęcisz kilka chwil na jego uzupełnienie i wysłanie pod podany adres.

A jeżeli w powyższym zestawieniu brak aktywności, którą chciałbyś podjąć w ramach współpracy wolontariackiej, nic straconego - napisz jak widziałbyś się w naszym Ogrodzie, a my postaramy się wyjść Ci naprzeciw. 

 

Do zobaczenia!

 

Formularz do pobrania TUTAJ

Kontakt e-mail: wolontariat@sibg.org.pl

Kontakt telefoniczny: 534 994 578.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.