SZKOŁA PODSTAWOWA KL. I-III

 Formularz zgłoszeniowy

 

PTASZEKKALEJDOSKOP NATURY

 

Zajęcia z tego cyklu pozwalają na obserwację przyrody wraz ze zmieniającymi się porami roku. W czasie warsztatu drużyny wyruszają na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte są zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki na temat przyrody. W okresie jesienno-zimowym przewodnikiem na trasie jest wiewiórka, która w ciekawy sposób przybliża dzieciom, co dzieje się w przyrodzie jesienią oraz w jaki sposób rośliny i zwierzęta przygotowują się do zimy. W ostatniej skrzyni na poszukiwaczy czeka miła pamiątka, którą zabierają do domu.

 

PTASZEKLAS BEZ TAJEMNIC

 

Na warsztatach dzieci wyruszą na wycieczkę do lasu. Będzie to wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i zetknięcia się ze światem przyrody. Uczniowie wszystkimi zmysłami oraz w formie zabaw i różnych aktywności będą poznawali las i ciekawostki z życia jego mieszkańców.

 

PTASZEKŚLADY I TROPY ZWIERZĄT

 

Spacerując po lesie lub parku, nietrudno zaobserwować przeróżne ślady oraz tropy pozostawiane przez zwierzęta. Dzięki umiejętnemu odczytaniu takiego znaleziska można uzyskać wiele cennych informacji. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy, a jedynie ciekawości, uważnego rozglądania się i ćwiczenia swoich umiejętności tropicielskich. W trakcie warsztatu wprowadzimy uczniów w tajemniczy świat niewyraźnych tropów, a ponadto ogryzionych gałązek, odchodów, rozdziobanych albo obgryzionych szyszek, gniazd... nie tylko ptasich, dziupli, poroży, nor, babrzysk i wielu innych śladów bytności zwierząt w lesie, parku czy na łące. Jeśli komuś do tej pory wydawało się, że las jest pusty i nudny, to w trakcie warsztatu przekona się, że jest zupełnie inaczej.

 

PTASZEKPOMOCNI MIESZKAŃCY OGRODU

 

Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego są opiekunami, którzy wkładają wiele wysiłku i serca, by z każdym rokiem Ogród stawał się coraz piękniejszy i przyciągał kolejne rzesze ludzi spragnionych kontaktu z naturą. Choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, w utrzymaniu porządku na co dzień pomagają pracownikom zwierzęta – te małe i te większe. Na warsztacie, który odbywa się w całości pod chmurką, dzieci usłyszą opowieści o ogrodowych sprzymierzeńcach. Dzięki obcowaniu z przyrodą i zabawom edukacyjnym staną się bardziej wrażliwe i opiekuńcze w stosunku do roślin i zwierząt. Nagrodą za aktywny udział w warsztatach jest wykonanie pamiątki.

 

PTASZEKLEŚNE DUSZKI
 
 

Śląski Ogród Botaniczny jest domem dla wielu stworzeń. Przedzierając się przez jego ostępy, dzieci poszukają i przyjrzą się z bliska najmniejszym, często pomijanym mieszkańcom. Wcielą się w rolę uważnych obserwatorów przyrody, przy użyciu lupy przyjrzą się ich budowie, sposobie poruszania się, miejscu zamieszkania. Opiekę nad nimi sprawują Leśne Duszki, które mają bardzo dużo obowiązków, dlatego potrzebują pomocników. Na zakończenie uczestnicy zrobią swoje indywidualne leśne dzieło sztuki.

 

PTASZEKWRÓŻKA ZIOŁUSZKA

 

Wróżka Ziołuszka, bardzo zapracowana o tej porze roku, zostawiła listy skrywające ziołowe tajemnice, które dzieci będą musiały odnaleźć. Uczestnicy dowiedzą się m. in. czym są zioła i jak są zbudowane oraz do czego można je wykorzystywać. Podsumowaniem przygody w Ziołolandii będzie praktyczny warsztat w Zielarium – chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielą się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotują przyprawę w moździerzach. Mieszankę ziół dzieci zabiorą do domu.

 

PTASZEKOWADZIA SPÓŁKA

 

Owady – niezwykle liczna i różnorodna grupa zwierząt. Żyją w przestworzach, w glebie, na ziemi oraz w wodzie. Ich strategie przetrwania i pomysłowość zachwycają. Gdyby nie owady i ich skuteczne zapylanie, wiele roślin nie wydałoby owoców. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Na warsztacie młodzi entomolodzy wyruszą na wędrówkę w poszukiwaniu owadów. Znalezionym okazom przyjrzą się z bliska i nauczą się odróżniać je od pająków. Dowiedzą się, jak stworzyć miejsca przyjazne owadom.

  

PTASZEK ŻYCIE WEWNĄTRZ ULA (warsztat odbywa się tylko w ŚRODY)


Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać, jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie.

 

PTASZEK  OPIERZONA FERAJNA

 

Ptaki to niezwykle różnorodna grupa zwierząt, która wyewoluowała od małych dinozaurów żyjących ponad 100 milionów lat temu! Zamieszkują one wszystkie rodzaje środowisk – od rejonów tropikalnych po bieguny. Ptaki towarzyszą nam niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi czy w mieście. Są wszędzie! Wystarczy nieco się rozejrzeć. Celem warsztatów jest uwrażliwienie dzieci na obecność tych niezwykłych stworzeń, ich obserwacja oraz zapoznanie się z ich budową, która umożliwiła im taki sukces.

 

 

W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:

  • plac zabaw - na powierzchni 2000 m2 znajduje się piramida linowa, mały domek na palach ze zjeżdżalnią, piaskownica,
    huśtawki wahadłowe oraz zjazd linowy z siedziskiem;
  • wieża widokowa z platformą widokową na wysokości 14 m, z której można podziwiać panoramę Śląska i Beskidów;
  • ogród wertykalny - inspirowany pionowymi ogrodami Patryka Blanca – ściana porośnięta roślinami (wewnątrz głównego budynku);
  • wystawa fotograficzna wzdłuż alejek Ogrodu Żółtego;
  • kawiarnia;
  • restauracja.

 

CENNIK

 

Aby umówić się na warsztaty, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.