SZKOŁA PODSTAWOWA KL.I-III

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie serdecznie zaprasza klasy I-III szkół podstawowych
do skorzystania z oferty edukacyjnej skierowanej do najmłodszych.

 

Formularz zgłoszeniowy

 

PTASZEKLAS BEZ TAJEMNIC

 

Na warsztatach dzieci wyruszą na wycieczkę do lasu. Będzie to wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i zetknięcia się ze światem przyrody. Uczniowie wszystkimi zmysłami oraz w formie zabaw i różnych aktywności będą poznawali las i ciekawostki z życia jego mieszkańców.

 

PTASZEKLEŚNE DUSZKI
 
 

Śląski Ogród Botaniczny jest domem dla wielu stworzeń. Przedzierając się przez jego ostępy, dzieci poszukają i przyjrzą się z bliska najmniejszym, często pomijanym mieszkańcom. Wcielą się w rolę uważnych obserwatorów przyrody, przy użyciu lupy przyjrzą się ich budowie, sposobie poruszania się, miejscu zamieszkania. Opiekę nad nimi sprawują Leśne Duszki, które mają bardzo dużo obowiązków, dlatego potrzebują pomocników. Na zakończenie uczestnicy zrobią swoje indywidualne leśne dzieło sztuki.

 

PTASZEKWRÓŻKA ZIOŁUSZKA

 

Wróżka Ziołuszka, bardzo zapracowana o tej porze roku, zostawiła listy skrywające ziołowe tajemnice, które dzieci będą musiały odnaleźć. Uczestnicy dowiedzą się m. in. czym są zioła i jak są zbudowane oraz do czego można je wykorzystywać. Podsumowaniem przygody w Ziołolandii będzie praktyczny warsztat w Zielarium – chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielą się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotują przyprawę w moździerzach. Mieszankę ziół dzieci zabiorą do domu.

 

PTASZEKOWADZIA SPÓŁKA

 

Owady – niezwykle liczna i różnorodna grupa zwierząt. Żyją w przestworzach, w glebie, na ziemi oraz w wodzie. Ich strategie przetrwania i pomysłowość zachwycają. Gdyby nie owady i ich skuteczne zapylanie, wiele roślin nie wydałoby owoców. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Na warsztacie młodzi entomolodzy wyruszą na wędrówkę w poszukiwaniu owadów. Znalezionym okazom przyjrzą się z bliska i nauczą się odróżniać je od pająków. Dowiedzą się, jak stworzyć miejsca przyjazne owadom.

 

PTASZEKROŚLINY UŻYTKOWE


Rozwój cywilizacji nierozerwalnie związany jest z roślinami. Z powodu roślin człowiek nie tylko zaczął prowadzić osiadły tryb życia i zajmować się rolnictwem i hodowlą, rośliny były przede wszystkim przyczyną wypraw kupieckich, odkryć geograficznych, migracji, wojen i konfliktów, czasem powodowały wzbogacenie się, niekiedy bankructwo a było i tak, że ratowały przed głodem. Celem zajęć jest pokazanie fascynującej historii roślin uprawnych i użytkowych i ich związków z historią ludzi. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z uprawianymi gatunkami zbóż, ich pochodzeniem oraz niezwykłym wpływem na dzieje cywilizacji. W trakcie warsztatów dzieci spróbują samodzielnie utrzeć mąkę w moździerzu.

 

PTASZEK ŻYCIE WEWNĄTRZ ULA (warsztat odbywa się tylko we WTORKI)


Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać, jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie.

 

PTASZEK  KALEJDOSKOP natury

 

Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia, a wokół rozbrzmiewają ptasie śpiewy. Z pomocą bajkowej sikorki uczestnicy wyruszą na spacer i odnajdując kolejne skrzynie, będą poznawać tajemnice życia niezwykłych istot, jakimi są ptaki. Na wytrwałych poszukiwaczy czekać będzie miła pamiątka, którą zabiorą do domu.

 

 

W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:

  • plac zabaw - na powierzchni 2000 m2 znajduje się piramida linowa, mały domek na palach ze zjeżdżalnią, piaskownica,
    huśtawki wahadłowe oraz zjazd linowy z siedziskiem;
  • wieża widokowa z platformą widokową na wysokości 14 m, z której można podziwiać panoramę Śląska i Beskidów;
  • ogród wertykalny - inspirowany pionowymi ogrodami Patryka Blanca – ściana porośnięta roślinami (wewnątrz głównego budynku);
  • wystawa fotograficzna wzdłuż alejek Ogrodu Żółtego;
  • kawiarnia;
  • restauracja.

 

CENNIK

 

Aby umówić się na warsztaty prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.