Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie serdecznie zaprasza klasy I-III szkół podstawowych
do skorzystania z oferty edukacyjnej skierowanej do najmłodszych.
LAS BEZ TAJEMNIC
Na warsztatach dzieci wyruszą na wycieczkę do lasu. Będzie to wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i zetknięcia się ze światem przyrody. Uczniowie wszystkimi zmysłami oraz w formie zabaw i różnych aktywności będą poznawali las i ciekawostki z życia jego mieszkańców.
LEŚNE DUSZKI
Śląski Ogród Botaniczny jest domem dla wielu stworzeń. Przedzierając się przez jego ostępy, dzieci poszukają i przyjrzą się z bliska najmniejszym, często pomijanym mieszkańcom. Wcielą się w rolę uważnych obserwatorów przyrody, przy użyciu lupy przyjrzą się ich budowie, sposobie poruszania się, miejscu zamieszkania. Opiekę nad nimi sprawują Leśne Duszki, które mają bardzo dużo obowiązków, dlatego potrzebują pomocników. Na zakończenie uczestnicy zrobią swoje indywidualne leśne dzieło sztuki.
WRÓŻKA ZIOŁUSZKA
Wróżka Ziołuszka, bardzo zapracowana o tej porze roku, zostawiła listy skrywające ziołowe tajemnice, które dzieci będą musiały odnaleźć. Uczestnicy dowiedzą się m. in. czym są zioła i jak są zbudowane oraz do czego można je wykorzystywać. Podsumowaniem przygody w Ziołolandii będzie praktyczny warsztat w Zielarium – chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielą się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotują przyprawę w moździerzach. Mieszankę ziół dzieci zabiorą do domu.
OWADZIA SPÓŁKA
Owady – niezwykle liczna i różnorodna grupa zwierząt. Żyją w przestworzach, w glebie, na ziemi oraz w wodzie. Ich strategie przetrwania i pomysłowość zachwycają. Gdyby nie owady i ich skuteczne zapylanie, wiele roślin nie wydałoby owoców. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Na warsztacie młodzi entomolodzy wyruszą na wędrówkę w poszukiwaniu owadów. Znalezionym okazom przyjrzą się z bliska i nauczą się odróżniać je od pająków. Dowiedzą się, jak stworzyć miejsca przyjazne owadom.
ŻYCIE WEWNĄTRZ ULA (warsztat odbywa się tylko we WTORKI)
Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać, jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie.
KALEJDOSKOP natury
Zajęcia z tego cyklu pozwalają na obserwację przyrody wraz ze zmieniającymi się porami roku. W czasie warsztatu drużyny wyruszają na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte są zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki na temat przyrody. W okresie wiosenno-letnim przewodnikiem na trasie jest sikorka, która w ciekawy sposób opowiada dzieciom swoją historię, m.in. jak poznali się jej rodzice, jak wyglądają gniazda i domki dla ptaków oraz przybliża dzieciom życie, zwyczaje i różnorodność ptaków. W ostatniej skrzyni na poszukiwaczy czeka miła pamiątka, którą zabierają do domu.
W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:
Aby umówić się na warsztaty prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.