SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV-VIII

Formularz zgłoszeniowy

 

PTASZEK PRZYRODNICZE SPOTKANIA ŚLĄSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO

 

Są to zajęcia terenowe o różnorodnej tematyce przyrodniczej realizowane w ciekawych i cennych przyrodniczo miejscach Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Celem zajęć jest nie tylko stworzenie uczestnikom okazji, jakich mają coraz mniej w codziennym  życiu, do przebywania blisko przyrody i zainteresowanie ich jej przejawami, zjawiskami  i mieszkańcami, ale pokazanie tego na przykładzie lokalnej przyrody.

 

Zagadkowa wycieczka - między zimą a wiosną (warsztaty dla uczniów klas IV-VI)

Wiosna czai się tuż za rogiem, to bardzo dobry moment, aby wybrać się na zagadkową wycieczkę. Przełom zimy i wiosny obfituje w ciekawe zjawiska przyrodnicze, świat roślin i zwierząt nie przestaje zaskakiwać. Różnorodne konkurencje rozbudzą w uczniach wyobraźnię oraz kreatywność, nauczą miłości i wrażliwości dla przyrody. Zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu o każdej porze roku!

 

Rośliny włókniste - od rośliny do tkaniny (warsztaty dla uczniów klas IV-VI)

Celem zajęć jest pokazanie różnorodności czynności zawartych między słowami od rośliny do tkaniny. Warsztaty podzielone są na trzy części:

I. Prezentacja – rodzaje roślin włóknistych, ich charakterystyka, zdjęcia poszczególnych gatunków, informacja, z jakich części roślin pozyskuje się włókno i jakie prace trzeba wykonać, aby otrzymać czyste włókno. A z włókien - tkaniny lub sznurek, liny, worki, maty.
II. Zabawa na świeżym powietrzu. Dużo ruchu, ćwiczenia na spostrzegawczość i umiejętność zapamiętywania, ponieważ trzeba odnaleźć ukryte pytania z podpowiedziami i rozwiązać krzyżówkę.
III. Samodzielne wykonanie ozdoby ze sznurka z sizalu metodą makramy.

 

Ale jaja! (warsztaty dla uczniów klas VII-VIII)

Czym jest jajo? Przekąską? Ozdobą? A może małym zwierzątkiem?

Zapraszamy na niezwykłą podróż przez fascynujący świat zwierząt, które zaczynają swoje życie od jaja. Na warsztatach omówimy budowę jaj kręgowców (ryb, płazów i gadów) oraz inne przystosowania, które umożliwiają im życie na lądzie z dala od wody. Nie zapomnimy też o bezkręgowcach – ich jaja posłużą jako przykłady rozwiązań tych samych problemów. Wszystko to na otwartym terenie w trakcie małego spaceru alejkami Ogrodu.

 

Egzotyczna dżungla
Czy w Ogrodzie można poczuć się jak w dżungli? Kiedy uczniowie spotkają się z żywymi zwierzętami – wężami, jaszczurkami, ptasznikami i owadami – w akompaniamencie relaksujących dźwięków lasu tropikalnego, na pewno doświadczą jej namiastki. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają ciekawostki o życiu i zwyczajach tych egzotycznych zwierząt i każdy chętny będzie miał możliwość wzięcia ich do rąk. Po spotkaniu z bohaterami warsztatów będzie czas na wyciszenie emocji i sprawdzenie się w quizie ze zdobytej wiedzy.

 

Topografia

Znajomość kierunków świata oraz orientacja w terenie to cenne umiejętności, które potrafią uratować życie, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Podczas warsztatów uczniowie nauczą się korzystać z kompasu i mapy oraz poznają topografię Ogrodu i jego okolicy.

 

Jak rośliny zmieniają ludzki świat?

Zazwyczaj potrafimy przywołać wiele osób, które przysłużyły się społeczeństwu na przestrzeni lat - są to osoby, z których osiągnięć korzystamy, które w jakiś sposób zmieniły bieg historii. A czy tylko ludzie tak potrafią? Może rośliny również? Czy są rośliny, które zmieniły naszą historię? Jakie jest znaczenie roślin? Czy są naszymi lekarzami? Tego wszystkiego dowiecie się na warsztatach.

 

Las bez tajemnic

Na warsztatach uczestnicy wyruszą na wycieczkę do lasu. Będzie to wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i zetknięcia się ze światem przyrody. Uczniowie wszystkimi zmysłami oraz w formie zabaw i różnych aktywności będą poznawali las i ciekawostki z życia jego mieszkańców.

 

Ślady i tropy zwierząt

Spacerując po lesie lub parku, nietrudno zaobserwować przeróżne ślady oraz tropy pozostawiane przez zwierzęta. Dzięki umiejętnemu odczytaniu takiego znaleziska można uzyskać wiele cennych informacji. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy, a jedynie ciekawości, uważnego rozglądania się i ćwiczenia swoich umiejętności tropicielskich. W trakcie warsztatu wprowadzimy uczniów w tajemniczy świat niewyraźnych tropów, a ponadto ogryzionych gałązek, odchodów, rozdziobanych albo obgryzionych szyszek, gniazd... nie tylko ptasich, dziupli, poroży, nor, babrzysk i wielu innych śladów bytności zwierząt w lesie, parku czy na łące. Jeśli komuś do tej pory wydawało się, że las jest pusty i nudny, to w trakcie warsztatu przekona się, że jest zupełnie inaczej.

 

Zoogeografia

Jak strefy klimatyczne wpływają na różnorodność gatunków zwierząt na Ziemi? Dlaczego niektóre gatunki żyją tylko w określonych miejscach, potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach klimatycznych, a inne mają szeroki zakres występowania? To pytania, na które odpowiada zoogeografia. Na hybrydowych zajęciach podzielonych na część wykładową oraz warsztatową uczestnicy poznają podział świata lądowego na formacje roślinne i warunki, jakie panują w danych strefach oraz dowiedzą się, jakie cechy musiały wykształcić zamieszkujące je zwierzęta. Celem wykładu jest omówienie na przykładowych gatunkach przystosowań zwierząt do życia w różnych warunkach środowiska. Podczas części warsztatowej uczestnicy będą mieli okazję do wykorzystania wiedzy w praktyce – przeanalizują przykłady zwierząt z różnych biomów i dowiedzą się, jakie cechy i zachowania pomagają im przetrwać.

 

Nasze drzewa

To zajęcia terenowe prowadzone na Sośniej Górze. Uczestnicy przejdą wyznaczoną trasą, poznając cechy charakterystyczne i ciekawostki dotyczące kilkunastu gatunków popularnych drzew i krzewów, rosnących w naturalnym środowisku. W czasie warsztatów będziemy obserwować przyrodę wszystkimi zmysłami, zwracać uwagę na cechy gatunkowe drzew, spróbujemy zrozumieć ich znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka.

 

Życie wewnątrz ula (warsztaty odbywają się tylko w ŚRODY)
Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać, jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie a dla chętnych grup za dodatkową opłatą możliwa jest degustacja miodu.

 

Tajemnice hydrobiologii

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, na czym dokładnie polega praca hydrobiologa. Zapoznani zostaną z najciekawszymi gatunkami bezkręgowców, które możemy spotkać w polskich wodach, a także sami spróbują poszukać zwierząt w próbie przyniesionej z pobliskiego zbiornika. Dzieci otrzymają odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, jak na przykład: czy polskie małże produkują perły, po co chruściki budują domki, czy wszystkie pijawki piją krew? Omówiona zostanie ogólna rola wody w przyrodzie oraz sposoby ochrony organizmów wodnych. Na koniec zajęć ochotnicy będą mogli wziąć udział w małym konkursie podsumowującym ich wiedzę zdobytą na warsztatach.

 

Owadzie opowieści

Owady to nieprzebrana liczba gatunków zwierząt żyjących blisko człowieka, jednak niewzbudzająca powszechnej sympatii, a niesłusznie. Na warsztatach wejdziemy w mikroświat owadów, poznamy ich zwyczaje i miejsce w środowisku, nauczymy się rozpoznawać ich podstawowe grupy m.in. motyle, mrówki, chrząszcze, pluskwiaki oraz dowiemy się, co różni je od innych grup bezkręgowców. Spora część warsztatów poświęcona będzie zajęciom praktycznym z użyciem czerpaków, czyli przyrządów do łapania owadów w trawie. Uczestnicy poznają też inne sposoby łapania i obserwacji sześcionogów.

 

Różnorodność przyrody Śląska

Podczas wędrówki w terenie poznamy bogactwo siedlisk terenu Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Las, potok, łąka, pola, zarośla śródpolne i kamieniołomy to doskonałe przykłady zbiorowisk cennych dla zachowania bioróżnorodności. Treści przekazywane w czasie tych wypraw zmieniają się w zależności od pór roku, dlatego ogród warto odwiedzić nawet cztery razy w roku, bo każda z nich pokaże poznane miejsca w nowej odsłonie. W czasie tych zajęć przekonamy się, że teren Górnego Śląska to nie tylko przemysł i kopalnie, ale także fascynujący świat przyrody, który należy poznać, aby go chronić i zachować dla przyszłych pokoleń.

 

PTASZEKWARSZTATY W ZIELARIUM

 

Zioła w kuchni

Uczniowie za pomocą węchu, dotyku i wzroku nauczą się rozpoznawać podstawowe, często spotykane na co dzień zioła oraz poznają ich właściwości. Dowiedzą się, co czyni roślinę ziołem, w jaki sposób pozyskiwać surowiec zielarski i jak go przygotować, aby jak najbardziej skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. W trakcie warsztatów wezmą również udział w ziołogrze w labiryncie pnączy. Ostatnim etapem będzie samodzielne wykonanie produktu – soli ziołowej, co pozwoli uczniom na zabranie aromatu ziół ze sobą.

 

PTASZEK GRA TERENOWA

 

Jest to świetna zabawa na świeżym powietrzu dla całej klasy. Jest to propozycja dla starszych grup, gdyż uczniowie podzieleni na kilkuosobowe drużyny samodzielnie przemieszczają się po terenie Ogrodu z mapami i misją do wykonania. Celem gry jest dotarcie do wyznaczonych punktów i rozwiązanie przygotowanych zadań. Liczy się spostrzegawczość, logiczne myślenie, umiejętność posługiwania się mapą i współpraca w drużynie.

 

 

Wszystkie grupy niezależnie od wieku zapraszamy na ognisko.

 

W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:

  • plac zabaw - na powierzchni 2000 m2 znajduje się piramida linowa, mały domek na palach ze zjeżdżalnią, piaskownica, huśtawki wahadłowe oraz zjazd linowy z siedziskiem;
  • wieża widokowa z platformą widokową na wysokości 14 m, z której można podziwiać panoramę Śląska i Beskidów
  • ogród wertykalny – inspirowany pionowymi ogrodami Patryka Blanca – ściana porośnięta roślinami (wewnątrz głównego budynku);
  • wystawa fotograficzna wzdłuż alejek Ogrodu Żółtego;
  • kawiarnia;
  • restauracja.
     

CENNIK

 

Aby umówić się na warsztaty, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.