Regulamin korzystania z obiektu

Szanowny Gościu,

 

Witamy Cię w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, który składa się z trzech części: Ogrodu Żółtego (ul. Sosnowa), Ogrodu Czerwonego (ul. Grudniowa) i Ogrodu Zielonego (Śląskie Kolekcje Siedliskowe – w budowie). Wstęp jest bezpłatny.

 

Ogród Żółty (wejście od ul. Sosnowej)

W Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB znajduje się siedziba władz Ogrodu oraz pracownie naukowe i dydaktyczne. Na tym ponad 21-hektarowym terenie podziwiać można kilkanaście kolekcji roślinnych, wzdłuż których poprowadzono 3 km ścieżek dydaktycznych. Po prawej stronie od wejścia usytuowana jest strefa wystaw fotograficznych, po lewej zaś – trzypoziomowy plac zabaw, strefa ogniskowa, kawiarnia oraz domek edukacyjny – Zielarium. Nad budynkiem głównym, który znajduje się na szczycie Sośniej Góry (329 m n.p.m.), góruje 14-metrowa wieża widokowa.

 

Ogród Czerwony (wejście od ul. Grudniowej)

Na tym ponad 20-hektarowym terenie znajdują się liczne kolekcje – najstarsze, które zostały założone wraz z powstaniem Ogrodu w 2003 roku, oraz nowe, nasadzone w latach 2012-2015 przez Miasto Mikołów. Teren ten został udostępniony do zwiedzania w sierpniu 2015 roku, ale Ogród jest nadal w budowie. Dlatego prosimy o zachowanie ostrożności, kiedy na terenie Ogrodu wykonywane są prace pielęgnacyjne i nasadzeniowe oraz stosowanie się do zaleceń pracowników.

 

Prosimy o korzystanie z uroków Śląskiego Ogrodu Botanicznego w sposób bezpieczny i z poszanowaniem wszystkiego, co się w nim znajduje: roślin, zwierząt i infrastruktury.

 

Zachęcamy do spacerowania po całym terenie Ogrodu, nie tylko po wyznaczonych ścieżkach, ale jednocześnie – ze względów bezpieczeństwa – prosimy o pozostawienie rowerów w wyznaczonych miejscach i niejeżdżenie po terenie Ogrodu.

 

Przypominamy, że dzieci i młodzież mogą przebywać na terenie ogrodu jedynie pod Twoją opieką. Prosimy również o niepicie alkoholu, niepalenie papierosów i niestosowanie jakichkolwiek używek, które mogą zaszkodzić Tobie lub innym odwiedzającym Ogród. Dotyczy to również zakazu rozpalania ognik, grilli w jakimkolwiek miejscu na terenie Ogrodu.

 

Aby nasz Ogród był coraz piękniejszy, a rośliny mogły rozwijać się bez przeszkód, prosimy o niezabieranie na spacery psów, kotów oraz innych zwierząt z wyłączeniem psów – przewodników osób niewidomych. Prosimy o dbanie o ten Ogród, jak o swój własny!

 

Jeśli uznasz, że możesz nam pomóc i zechcesz zostać wolontariuszem, prosimy o kontakt osobisty lub  telefoniczny. Jeśli będziesz miał do nas jakieś pytania, będziesz chciał zgłosić nieodpowiednie korzystanie z obiektu czy wykorzystanie go do celów komercyjnych, również prosimy o skontaktowanie się – tel. 32 779 76 02 lub 535 808 368.

 

Życzymy miłego pobytu i udanego wypoczynku!

 

 

 WYKAZ POTENCJALNYCH ZAGROŻEN ZDROWIA I ŻYCIA WYMAGAJĄCYCH OSTROŻNOŚCI I UWAGI ZE STRONY ZWIEDZAJĄCYCH

 

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i zdarzenia spowodowane nieprzestrzeganiem powyższych zasad korzystania z obiektu, jak i ogólnych zasad BHP. Za wszelkie zniszczenia pełną odpowiedzialność materialną ponosi osoba, która wyrządziła szkodę, lub jej prawni opiekunowie.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.