PRZEDSZKOLE

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie serdecznie zaprasza placówki przedszkolne

do skorzystania z oferty edukacyjnej skierowanej do najmłodszych.

 

Formularz zgłoszeniowy

 

PTASZEK  KALEJDOSKOP NATURY  

 

Zajęcia z tego cyklu pozwalają na obserwację przyrody wraz ze zmieniającymi się porami roku. W czasie warsztatu drużyny wyruszają na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte są zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki na temat przyrody. W okresie jesienno-zimowym przewodnikiem na trasie jest wiewiórka, która w ciekawy sposób przybliża dzieciom, co dzieje się w przyrodzie jesienią oraz w jaki sposób rośliny i zwierzęta przygotowują się do zimy. W ostatniej skrzyni na poszukiwaczy czeka miła pamiątka, którą zabierają do domu.

 

PTASZEKKĄCIK OGRODNIKA (tylko w sezonie wiosenno-letnim)

 

Na zajęciach uczestnicy odwiedzą ogródek ziołowy i dowiedzą się jak zaprosić pożytecznych gości do ogrodu. W drugiej fazie zajęć dzieci poznają Łosia Ogrodnika, któremu pomogą skompletować odpowiedni strój i narzędzia niezbędne do sadzenia. Uczestnictwo w zabawie przybliży dzieciom nazwy części rośliny. Każdy uczestnik posieje roślinkę do swojej doniczki i zabierze ją do domu.

 

PTASZEKŻYCIE WEWNĄTRZ ULA (środy co 2 tyg. od kwietnia do czerwca)

 

Warsztaty prowadzone są w Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” na Sośniej Górze, przez pszczelarza, założyciela i opiekuna Pasieki, który chce uczestnikom pokazać jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy, zademonstrować pracę pszczelarza i zarazić tą wspaniałą pasją. Na warsztatach zaglądamy do wnętrza ula, omawiamy budowę gniazda, skład rodziny, podział ról, pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie a dla chętnych grup za dodatkową opłatą możliwa jest degustacja miodu.

 

PTASZEKŚLĄSKI OGRÓD BOTANICZNY DOMEM ROŚLIN I ZWIERZĄT

 

Gdzie znajduje się Śląski Ogród Botaniczny i dlaczego został utworzony? Jakie zwierzęta zamieszkują Ogród? Jak zachowywać się w terenie naturalnym i co trzeba zrobić, żeby być prawdziwym obserwatorem przyrody? Uczestnicy warsztatu wezmą udział w prezentacji multimedialnej wzbogaconej dźwiękami, a na zakończenie odbędzie się zabawa - niespodzianka.

 

PTASZEKNA TROPIE LEŚNYCH ZWIERZĄT

 

To warsztaty, za pomocą których uczestnicy uczą się poprawnego koegzystowania w lesie ze zwierzętami. Nabywają umiejętności tropicielskich, wytężają swoje zmysły i trenują spostrzegawczość. Uczą się rozpoznawania śladów i tropów poszczególnych gatunków zwierząt, a także zyskują podstawową wiedzę na ich temat. Poznają zasady zachowania się podczas spotkania ze zwierzęciem w lesie. Zajęcia prowadzone są w formie aktywnych zadań.

 

PTASZEKWRÓŻKA ZIOŁUSZKA

 

Tytułowa postać - Wróżka Ziołuszka - zabierze dzieci w podróż po Ziołolandii. Grupę poprowadzi asystentka wróżki, która razem z dziećmi odszuka buteleczki po ziołowych eliksirach, w których kryją się wiadomości od Wróżki oraz ciekawe zadania. Dzieci dowiedzą się m.in.:

· Czym są zioła i jak są zbudowane

· Co to jest surowiec zielarski

· O ciekawych właściwościach wybranych ziół

· Jakie zastosowanie mają zioła

Podsumowaniem przygody w Ziołolandii będzie praktyczny warsztat w Zielarium - chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielą się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotują przyprawę w moździerzach. Mieszankę ziół dzieci zabiorą do domu.

 

 

W czasie wycieczki do Państwa dyspozycji są:

  • plac zabaw - na powierzchni 2000 m2 znajduje się piramida linowa, mały domek na palach ze zjeżdżalnią, piaskownica,
    huśtawki wahadłowe oraz zjazd linowy z siedziskiem
  • wieża widokowa – z platformą widokową na wysokości 14 m, z której można podziwiać panoramę Śląska i Beskidów
  • ogród wertykalny – inspirowany pionowymi ogrodami Patryka Blanca – ściana porośnięta egzotyczną roślinnością (wewnątrz głównego budynku)
  • wystawa fotograficzna wzdłuż alejek Ogrodu Żółtego
  • kawiarnia
  • restauracja

 

CENNIK

 

Aby umówić się na warsztaty prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.