Gatunki obce i rośliny inwazyjne
Gatunki obce to zwierzęta i rośliny, występujące na danym terenie poza granicą swojego naturalnego zasięgu. Nie wszystkie są niebezpieczne dla lokalnej przyrody. Bardzo często zamierają albo tworzą niewielkie, stabilne populacje. Część jednak stanowi duże zagrożenie. Są to tak zwane gatunki inwazyjne, czyli takie, które bardzo szybko adaptują się w nowym środowisku, wydają liczne potomstwo. Wypierają gatunki rodzime i rozpoczynają ekspansję na sąsiednie tereny. Najpopularniejsze gatunki takich roślin to m. in. barszcz Sosnowskiego, nawłocie oraz niecierpki.
Sikorka: Gatunki inwazyjne po utracie siedlisk naturalnych są, tak naprawdę, największym zagrożeniem dla różnorodności biologicznej. Na całym świecie powstają instytucje i programy międzynarodowe, mające na celu monitoring, zwalczanie i ograniczanie rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych. Polska uczestniczy, między innymi, w programie DAISIE (Delivering Alien Invasive Species Inventories for Europe) oraz włączona jest do systemu NOBANIS (European Network on Invasive Alien Species).
Niecierpek drobnokwiatowy
Impatiens parviflora
Roślina ta pojawiła się w naszym kraju z podobnych powodów, co niecierpek gruczołowaty, zajmując, przede wszystkim, stanowiska ruderalne. Bardzo trudno zwalczyć ten gatunek, najlepiej mechanicznie usuwać tę roślinę przed jej kwitnieniem.
Niecierpek gruczołowaty
Impatiens glandulifera
Większość niecierpków sprowadzono celowo do ogrodów botanicznych oraz jako roślinę miododajną. Ten gatunek jest niezwykle ekspansywny, bardzo szybko zajmuje nowe obszary wzdłuż cieków wodnych.
Robinia akacjowa
Robinia pseudoacacia
Robinia akacjowa celowo sprowadzono do Polski dla leśnictwa i jako roślinę ozdobną. Pierwsze obserwacje tego gatunku w kraju pochodzą już z 1750 roku.
Nawłoć kanadyjska
Solidago canadensi
Nawłoć jest bardzo cenioną byliną nektarodajną i pyłkodajną. Dostarcza pokarmu pszczołom w drugiej połowie lata, kiedy występuje niedobór pożytków pszczelich. Kwiaty tej rośliny chętnie odwiedzają zbieraczki pszczoły miodnej. Z tego powodu roślinawzbudzają duże zainteresowanie pszczelarzy.
Nawłoć późna
Solidago gigantea
Ten gatunek nawłoci, jako roślinę ozdobną i uprawną, sprowadzono z Ameryki Północnej, a jej pierwsza odnotowana obserwacja pochodzi z 1753 roku.
Barszcz Sosnowskiego
Heracleum sosnowskyi
Ta bardzo niebezpieczna roślina sprowadzona została do Polski w latach 50-tych ubiegłego wieku jako gatunek pastewny dla skarmiania bydła. Barszcz Sosnowskiego
niezwykle szybko rozprzestrzenił się po obszarze całego kraju i stanowi obecnie wysokie zagrożenie dla zdrowia, ponieważ jego soki roślinne wywołują oparzenia II i III stopnia.
Niecierpek drobnokwiatowy |
Nawłoć kanadyjska |
Robinia akacjowa |
Nawłoć późna |