AKTUALNOŚCI

2015-05-26 - Radni miejscy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

Dziś w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościliśmy radnych Miasta Mikołowa. Podczas tej wyjazdowej sesji mogli oni zapoznać się z działalnością Ogrodu, jego historią i osiągnięciami na przestrzeni kilkunastu lat funkcjonowania. Dyrektor Ogrodu, dr Paweł Kojs, mówił również o planach, propozycjach rozbudowy i tych wszystkich działaniach, które mogłyby przynieść realny dochód Ogrodowi, aby stał się w niedalekiej przyszłości instytucją samofinansującą się.

 

 

 

2015-05-25 - Uroczystość otwarcia Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie

Wczoraj, 24 maja, miało miejsce oficjalne otwarcie Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej i Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in.: naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Śląską, Polską Akademią Nauk i wielu innych, a także włodarze powiatów, miast i gmin sąsiadujących z Radzionkowem i z samego miasta oraz duchowni i urzędnicy. Zarząd Związku Stowarzyszeń – Śląski Ogród Botaniczny reprezentowali: jego prezes dr Stanisław Piechula i członkowie: prof. Wiesław Włoch i dr Maciej Thorz – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

 

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dr Małgorzata Czornik mająca swój wielki udział w powstaniu ogrodu na Księżej Górze, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot, dr Gabriel Tobor – burmistrz oraz dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs.

 

 

Zaproszeni goście i mieszkańcy Radzionkowa wzięli udział w części oficjalnej, podczas której gratulowano wspaniałej inwestycji, jaką jest powstanie ogrodu botanicznego i ośrodka edukacyjnego na Księżej Górze.

 

 

Po zakończeniu przemówień goście wyruszyli na spacer po ogrodzie, gdzie posadzono symboliczne drzewko – klona.

 

   

Do godzin wieczornych odwiedzający Stację mogli wziąć udział w warsztatach mikroskopowych zorganizowanych, pokazach chemicznych prowadzonych przez studentów z Politechniki Śląskiej oraz kreatywnych warsztatach manualnych.

 

   
   
   
2015-05-25 - Podsumowanie akcji ZONKW

17 maja 2015 r. po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję, której celem jest edukacja w zakresie zbiórki elektrośmieci,  ich recyklingu oraz ograniczania zakupów nowego sprzętu.

 

W duchu tej idei przeprowadzono w Śląskim Ogrodzie Botanicznym akcję „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady”, która zakończyła się wielkim sukcesem!

 

Zebraliśmy 1300 kilogramów elektroodpadów!

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom akcji oraz naszym gościom, bez których akcja nie zakończyłaby się takim powodzeniem!

 

Patronat:

Fundacja EkoRozwoju Wrocław

 

Organizatorzy akcji:

Śląski Ogród Botaniczny, Ekomax Sp. z  o. o., Szkółka Krzewów Ozdobnych Artur Tomiczek

 

Partnerzy akcji:

Teatr Zagłębia, Teatr Nowy, Teatr Śląski, Teatr Mały, Muzeum PRL’u w Rudzie Śląskiej, Muzeum Historyczne w Bielsku Białej, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Dom Chleba w Radzionkowie, Filharmonia Śląska, Szyb Maciej w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Palmiarnia Gliwice, Śląski Ogród Zoologiczny, JuraPark Krasiejów, Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie, Mavi Area Squash & Fitness Łaziska Górne, Pływalnia „Żabka” Łaziska Górne, bażantowo.pl Katowice, Stary Hangar Gliwice, Revital Fitness & Gym Tychy.

 

 

 

2015-05-11 - Otwarcie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie

Dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs oraz Burmistrz Miasta Radzionkowa dr Gabriel Tobor serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie.

 

 

 Strona internetowa Ogrodu w Radzionkowie

www.obradzionkow.robia.pl

 


14oo uroczyste otwarcie Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (ul. Księżogórska 90a)

15oo – zasadzenie drzewka w Śląskim Ogrodzie Botanicznym (ul. Zejera)

 

W programie również:

 

Zwiedzanie Ogrodu z przewodnikiem – wyruszamy spod głównej bramy przy ul. Zejera o godzinach: 1230; 1500; 1700. Prosimy o odpowiedni ubiór, w szczególności wygodne obuwie.

 

Surwiwal – rozpalanie ogniska bez użycia zapałek, pozyskiwanie wody, wiązanie podstawowych węzłów, pierwsza pomoc. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem e-mail: ogrodradzionkow@sibg.org.pl lub osobiście w dniu otwarcia. Zbiórka przy bramie głównej Ogrodu o godz. 1230 i1600. Prosimy o odpowiedni ubiór.

 

Warsztaty edukacyjne:

  • warsztaty mikroskopowe – obserwacje przyrodnicze przy użyciu mikroskopów odbywać się będą w grupach 8-osobowych, co 30 minut. Zapraszamy do pracowni mikroskopowej Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej od godz.1430.
  • warsztaty chemiczne – doświadczenia chemiczne prowadzone przez chemików z Politechniki Śląskiej odbywać się będą w grupach 8-osobowych, co 30 minut. Zapraszamy do pracowni laboratoryjnej od godz. 1430.

 

 

Ponadto od 1200 do 1800:

 

  • Kącik pszczelarza – Jak wygląda praca pszczelarza i akcesoria do niej potrzebne? Jak zbudowany jest ul? Jak wygląda życie pszczół? Tego wszystkiego dowiecie się od naszego pszczelarza;
  • Kącik kreatywny – figurki gipsowe, kolorowanki o tematyce przyrodniczej, rebusy i wiele innych;
  • Kiermasz –przed budynkiem Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej odbędzie się kiermasz ekologicznych produktów spożywczych oraz rękodzieła;
  • Kawiarenka –na terenie Stacji czynna będzie kawiarenka, gdzie będzie można posilić się tradycyjnym śląskim kołoczem i napić wybornej kawy;
  • Rodzinna gra terenowa – zapraszamy całe rodziny do udziału w zabawie, podczas której poznacie przyrodę Księżej Góry. Opis gry dostępny będzie w punkcie informacyjnym przy Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej.

 

 

CZEKAMY NA GOŚCI RÓWNIEŻ W RAZIE NIEPOGODY!!!

Radzionków, ul. Księżogórska 90a (Księża Góra)

24 maja 2015, godz.12oo –18oo

 

 

Kontakt: Maria Holewa

e-mail: ogrodradzionkow@sibg.org.pl

tel. 536 330 776

 

2015-05-08 - Zostań ogrodnikiem

Wczoraj gościła u nas młodzież z klas trzecich gimnazjów: z Gardawic, Zawady, Ornontowic, Czerwionki-Leszczyn, Chudowa i Łazisk Średnich, w ramach akcji zorganizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach.

 

Młodzież miała okazję poznać działalność Ślaskiego Ogrodu Botanicznego oraz dowiedzieć się, na czym polega praca ogrodnika. Poszczególne grupy zwiedzały nową część Ogrodu w towarzystwie p. Joanny Dziwoki z Pracowni Edukacji ŚOB oraz uczestniczyły w krótkiej prelekcji prowadzonej przez p. Martę Malottę i p. Wojciecha Pikułę z Pracowni Kolekcji Naukowych, Zachowawczych i Ozdobnych ŚOB.

 

Mamy nadzieję, że czas spędzony w Ogrodzie utwierdzi młodzież w przekonaniu, że kształcenie się na kierunku "ogrodnik" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach to właściwy wybór.

 

 

  

 

 

 

 

Z ramienia szkoły akcję koordynowały panie: dyrektor Iwona Smorz i Mirella Orzoł.

 

Polecamy stronę Szkoły http://www.zsp.ornontowice.pl/

2015-05-05 - W ''Bliżej Natury'' o Ogrodzie

Dzisiaj w programie "Bliżej Natury" red. Beata Smaga-Seyboth z ekipą TVP Katowice zawitała do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci Śląskiego Ogrodu Botanicznego w związku z otrzymaniem przez nasze edukatorki Zielonych Czeków. Zachęcamy do obejrzenia relacji z zajęć "Śladami smoka Przyrodnika", a Telewizji dziękujemy za wspaniały materiał.

 

 

2015-05-04 - Seminarium w ramach Dnia Bioróżnorodności

Serdecznie zachęcamy do udziału w seminarium, które organizowane jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności 17 maja.

 

PLAN SEMINARIUM

 

10.00 – 10.20      Arkadiusz Nowak – „Endemity - najważniejszy element różnorodności biologicznej świata”

10.20 – 10.40      Sylwia Nowak – „Kolorowe bogactwo roślin pól i łąk”

10.40 – 11.00      Justyna Luks – „Bioróżnorodność alpejskich dolin rzecznych ze szczególnym uwzględnieniem roślin”

11.00 – 11.20       Piotr Wasik – „Bogactwo gatunków na naszych stołach - kuchenna bioróżnorodność”

11.20 – 11.40       Anna Buczkowska – „Różnorodność florystyczna łąk i pastwisk”

11.40 – 12.00       Krystyna Waindzoch, Elżbieta Wacławiec – Bogactwo wybranych grup zwierząt i roślin w tradycyjnych krajobrazach  wiejskich"

12.00                   Dyskusja

2015-05-02 - Zamień Odpady na Kulturalne Wypady

Jeżeli mają Państwo na strychu, w garażu lub w piwnicy zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne (nawet te o dużych gabarytach jak pralki, lodówki, telewizory), a w szufladach zalegają stare telefony, ładowarki, baterie, kabelki i nie mają Państwo do nich sentymentalnego podejścia, zachęcamy, aby przynieść je do Ogrodu.

 

17 maja po raz kolejny włączymy się w ogólnopolską akcję „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady” i uwolnimy Państwa od nadmiaru elektronicznych śmieci. Wydarzenie odbędzie się dzięki współpracy z Fundacją EkoRozwoju z Wrocławia, która jest inicjatorem akcji.

 

A nagrodą za trud wyszukania i przywiezienia sprzętów do Ogrodu będą sadzonki oraz bilety i wejściówki do instytucji kultury i sportu.

Zapraszamy od godz. 12 do 18, zbiórka zostanie przeprowadzona na parkingu zlokalizowanym zaraz za brama wjazdową do Ogrodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

PATRONAT ORGANIZATORZY
   
PARTNERZY    
       
       
       
     
2015-04-28 - Zmiana organizacji ruchu na trasie do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB

Informujemy, że w dniu 3 maja będzie zmieniona organizacja ruchu na trasie dojazdowej do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w związku z majówką organizowaną przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mikołowie. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami.

 

Mapki z naniesionymi zmianami do pobrania TUTAJ

 

Odwiedzających Centrum Edukacji zachęcamy do pobierania mapki terenu w PDF TUTAJ

 

 

Informacja o rodzinnej majówce z MOSiR-em https://www.facebook.com/events/1575291669405541

2015-04-26 - Wspólnie upamiętnili ofiary wojny

W dniach 22-24 kwietnia gościła w Mikołowie 70-osobowa grupa rowerzystów z Holandii i Kanady. Wizyta odbyła się w ramach przedsięwzięcia Rowerowy Szlak Wyzwolenia 2015 im. Franka Grahama (Frank Graham Cycle Liberation Tour 2015). Frank Graham jest jednym z kilku wciąż żyjących weteranów II wojny światowej walczących o wyzwolenie m.in. zaprzyjaźnionego z Mikołowem miasta Beuningen oraz innych miast Holandii.

 

 

Uczestnicy Rowerowego Szlaku Wyzwolenia 2015 upamiętniają ofiary II wojny światowej, odwiedzając nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau, Drezno, Bergen Belsen i Westerbrok (Polska, Niemcy, Holandia). Spora część trasy pokonywana jest na rowerach. Jako że Mikołów leży niedaleko Oświęcimia przedstawiciele naszego miasta partnerskiego Beuningen zwrócili się do burmistrza Stanisława Piechuli z prośbą o pomoc w organizacji polskiej części wydarzenia. Zastępca burmistrza Bogdan Uliasz wyszedł z inicjatywą, by w zwiedzaniu obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wzięła także udział mikołowska grupa rowerzystów. Była to świetna okazja do integracji i nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów i w ten sposób 14-osobowa grupa rowerzystów reprezentująca I LO im. Karola Miarki dołączyła do zagranicznego peletonu.

 

 

 

Wieczorem grupa młodzieży gościła w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Spotkanie przy ognisku sprzyjało wyciszeniu po wcześniejszej emocjonalnie trudnej wizycie. Następnego dnia rano rowerzyści udali się w dalszą podróż do Drezna.

 

Wspólne upamiętnienie ofiar przez młodzież Holandii, Kanady i Polski było doskonałą lekcją historii i okazją do zacieśnienia kontaktów, a Mikołów zyskał nowych entuzjastów.

 

 

inf. i fot. Tomasz Rogula

Urząd Miasta Mikołowa

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.