AKTUALNOŚCI

2015-11-03 - Pierwszy mikołowski spis wróbli

Edukator Śląskiego Ogrodu Botanicznego pan Łukasz Fuglewicz organizuje pierwszy mikołowski spis wróbli, który odbędzie się w dniu 14 listopada 2015 r. (sobota). Celem akcji jest ustalenie liczebności populacji wróbli, zbadanie proporcji wróbla mazurka do wróbla domowego, badanie tendencji dyspersji mazurka (rozszerzanie zasięgu występowania) oraz konkurencyjności z wróblem domowym, a także upowszechnienie rzetelnych informacji na temat wróbla domowego i problemów z jakimi się boryka ...

Trasa spisu będzie wiodła przez Mikołów-Mokre (Park) – ul. Podgórna – Ogródki Działkowe Zacisze – Rynek w Mikołowie.

Miejsce zbiórki: Park nad stawem w Mikołowie Mokrem, start o godz. 9.00.

Wymagane jest zgłoszenie swojego udziału telefonicznie pod numerem tel. 534 994 578, ilość miejsc ograniczona.

 

2015-10-28 - Edukacja przygodą

Dwoje edukatorów Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Agnieszka Szyszka i Łukasz Fuglewicz, wzięło udział w Konferencji pt. „Edukacja Przygodą”. Została ona zorganizowana z inicjatywy "Pracowni Nauki i Przygody" w Jedlni koło Radomia. Ciekawy program konferencji przyciągnął prelegentów i uczestników z całej Polski - z różnych ośrodków oświatowych, centrów edukacji ekologicznej, animacji dzieci i młodzieży. Tak duża różnorodność sprawiła, że przedstawiciele ŚOB wrócili z konferencji z mnóstwem informacji, inspiracji i przeżyć. Dzięki tego typu inicjatywom, Polska coraz bardziej włącza się w nurt światowego Adventure Education i promuje wartościowe działania odbywające się w środowisku naturalnym, które są źródłem niezapomnianych emocji oraz przeży edukacyjnych.

 

2015-10-28 - Ostatnie warsztaty w GCZD w ramach projektu Mój kawałek ogrodu

We wtorek 27 października na Oddziale Onkologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka odbyły ostatnie już zajęcia w ramach Projektu Mój kawałek ogrodu. Tym razem uczestnicy przyglądali się budowie różnych gatunków roślin, porównywali kształty liści i kwiatów oraz wykonywali prace rysunkowe pastelami i węglem. W piatek, 30 października 2015 w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się konferencja podsumowująca projekt w której weźniemy aktywny udział. Wkrótce ukaże się również broszura dotycząca projektu.

 

 

 

2015-10-27 - Akcja czyszczenia budek lęgowych

W sobotę 24 października nasz edukator Łukasz Fuglewicz poprowadził wyprawę, której celem było wyczyszczenie, naprawa oraz dowieszenie budek lęgowych na terenie ŚOB. Podsumowując przeprowadzone działania: sprawdzono 4 budki dla nietoperzy na Sośniej Górze, wyczyszczono pięć budek na Fiołkowej Górze oraz cztery budki na terenie nowych kolekcji. Ponadto dowieszono 3 nowe budki na terenie kolekcji.

 

W trakcie prowadzonych prac znaleziono w budkach nieużywane już gniazda ptaków oraz gryzoni, a także takie okazy, jak: gniazdo os, gniazdo szerszeni, odchody skorków, trzykrotne komórki lęgowe z gliny, zgryzy żołędzi i orzechów.

 

Już dzisiaj zapraszamy na drugą część wyprawy, która odbędzie się w lutym przyszłego roku, podczas której będzie można skontrolować stan budek po zimie oraz zająć się pozostałymi budkami.

 

fot. Łukasz Fuglewicz

 

2015-10-23 - Kiełkowanie dla przyszłości

21 października panie: Joanna Dziwoki – specjalista ds. edukacji w Śląskim Ogrodzie Botanicznym oraz Monika Zielińska – instruktor nauki zawodu w Centrum Integracji Społecznej wzięły udział w seminarium „Kiełkowanie dla przyszłości. Ogrody edukacyjne i inne sposoby redefiniowania przestrzeni publicznej, prowadzące do budowania społeczności lokalnych” zorganizowanym przez Fundację VIRId′OR.

 

Na spotkaniu omówiona została rola społeczna i edukacyjna pracy w ogrodzie w rozwoju dzieci. Przybliżone zostały różne metody działania w przestrzeni publicznej sprzyjające powstawaniu społeczności lokalnych, m.in. pszczelarstwo miejskie, biblioteki, łąki kwietne oraz sady społeczne. Prelegentami byli pracownicy wyższych uczelni, praktycy, w tym goście z zagranicy, którzy opowiadali o swojej pracy i doświadczeniu.

 

Szczególne zainteresowanie wzbudziły tematy przedstawione przez naukowców z Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego: dr Beatę Płoszaj-Witkowską z Katedry Ogrodnictwa „Hortiterapia we wspomaganiu rehabilitacji dzieci” oraz dr Wiesławę Gadomską z Katedry Kształtowanie Środowiska i Rolnictwa „Ogrody zmysłów w terapii niepełnosprawnych”.

 

Na zakończenie odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy dzielili się przemyśleniami i zastanawiali się, jak pomysły, które narodziły się podczas seminarium, wykorzystać w pracy w swoich instytucjach.

 

 

 fot. Fundacja VIRId′OR

2015-10-20 - Zbiórka elektrośmieci w ŚOB!

W trakcie obchodów Światowego Dnia Drzewa 11 października 2015 r. zebrano w Ogrodzie 1093 Mg (jedną tonę dziewięćdziesiąt trzy kilo) elektrośmieci!

Zbiórkę elektrośmieci zorganizowano wraz z firmą Ekomax Sp. z o. o. z Gliwic, która przygotowała również warsztaty recyklingowe dla dzieci i młodzieży, oraz Szkółką Krzewów Ozdobnych z Gierałtowic, która ufundowała sadzonki drzewek i krzewów.

 

Dziękujemy wszystkim za zangażowanie w akcję!

 

 

2015-10-19 - Czyszczenie budek lęgowych w ŚOB!

W połowie października, po zakończonym okresie lęgowym ptaków, rozpoczyna się sezon czyszczenia budek, który trwa aż do lutego. Bardzo ważne jest ich czyszczenie, gdyż nieusunięte gniazda są siedliskiem pasożytów, a nagromadzona w nadmiarze wyściółka wypełnia budkę, czyniąc ją niezdatną do ponownego zamieszkania, i stanowi zagrożenie dla ewentualnych przyszłych lokatorów. Jest to również okazja do przeprowadzenia prac naprawczych budek oraz zainstalowania nowych schronień dla ptaków.

 

Śląski Ogród Botaniczny jak co roku zaprasza do udziału w czyszczeniu budek na Fiołkowej Górze w dniu 24 października 2015 r. (sobota). Start o godzinie 9 (można dołączyć do grupy w każdej dogodnej chwili). Wymagany jest ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych (odpowiednie buty, rękawiczki, czapki), gdyż czyszczenie odbędzie się niezależnie od pogody. Jest możliwość dwojakiego udziału w czyszczeniu albo jako czynny uczestnik, albo jako obserwator nieangażujący się w prace fizyczne.
Wymagane jest zgłoszenie swojego udziału telefonicznie pod numerem tel. 534 994 578, ilość miejsc ograniczona.

 

2015-10-19 - Mali pacjenci onkologiczni podziwiali mikroświat

W środę, 14 października, w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu "Mój kawałek ogrodu". Ty razem mali pacjenci onkologiczni mieli okazję podziwiać świat w skali mikro, co stanowić miało inspirację do tworzenia kolejnych prac. Mikroskop i binokular umożliwiły oglądanie m.in. komórek, pyłków roślin oraz nasion. Warsztaty organizowane przez Fundację Giesche we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych oraz Śląskim Ogrodem Botanicznym odbywać się będą jeszcze do końca października.

 

 

2015-10-06 - Zbiórka elektroodpadów w Ogrodzie

W trakcie obchodów Światowego Dnia Drzewa, 11 października 2015 r., w godz. 11-17, po raz kolejny w tym roku, przeprowadzimy akcję zbiórki elektorśmieci. Zachęcamy do przyniesienia do Ogrodu zużytego sprzetu elektronicznego, również tego o dużych gabarytach. Na parkingu przy wjeździe do ŚOB będzie podstawiony samochód firmy Ekomax, która zbierze i przetworzy dostarczone elektrośmieci. W zamian za dostarczony sprzęt otrzymają Państwo sadzonki drzew i krzewów ufundowane przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych pana Artura Tomiczka.

Zachęcamy do udziału w akcji! 

 

 

2015-10-06 - Stacja meteo i detektor burzowy znowu działają

Zachęcamy do obserwowania zmian w pogodzie, korzystając z detektora burzowego i stacji meteo umieszczonych na Sośniej Górze.

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.