AKTUALNOŚCI

2015-09-09 - ''Iskierka'' w Ogrodzie

Wczoraj gościliśmy w Ogrodzie podopiecznych Fundacji Iskierka, która działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Mali pacjenci oddziałów onkologicznych z Katowic, Zabrza i Chorzowa wraz ze swoimi rodzinami wzięli udział w warsztatach, wycieczce po świecie roślin, posadzili swoją truskawkę, którą teraz będą się w domu opiekować, oraz zaszaleli na placu zabaw, aby ostatecznie odpocząć przy ognisku.

Mamy nadzieję, że spotkanie ze światem roślin dało małym bohaterom chwilę wytchnienia i radości oraz zachęciło do kolejnych odwiedzin Ogrodu.

 

2015-08-13 - Mój kawałek ogrodu

Zapraszamy do udziału w projekcie

 

Mój kawałek ogrodu

 

„Mój kawałek ogrodu” to projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i  Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem jest Fundacja Giesche we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. W jego realizację zaangażowany jest również Śląski Ogród Botaniczny. Projekt powstał z myślą o czasowo wykluczonej młodzieży, młodych pacjentach, którzy doświadczają trudności w postaci leczenia nowotworowego. Grupą docelową projektu są osoby do 25 roku życia, naznaczone chorobą nowotworową - osoby aktualnie chorujące, wyleczone jak również osoby znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia tejże choroby. Uczestnikami projektu mogą być również opiekunowie dzieci.

 

W projekcie przewidziano cykl kulturalno-artystycznych warsztatów dla wskazanych powyżej uczestników, mając na celu zrekompensowanie im izolacje od świata zewnętrznego i kulturalnego. Choroby nowotworowe burzą harmonię i porządek dotychczasowego życia, od momentu diagnozy pacjenci borykają się z negatywnymi emocjami, permanentnym stresem, poczuciem zagrożenia przed bólem, operacją, dalszym leczeniem.

 

Efekty arteterapii w pracy z chorymi na nowotwór wskazują na znaczną redukcję stresu, lęku, a także podnoszą samoocenę chorego dotyczącą ogólnego stanu zdrowia.

 

Zaplanowany cykl zajęć jest formą arteterapii i prowadzony będzie w trybie sztuka – terapia- ogród.

Warto nadmienić, że koordynatorzy i animatorzy warsztatów to artyści, botanicy i pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, osoby cenione, mające ogromne doświadczenie zarówno w zakresie arteterapii, jak również w prowadzeniu warsztatów artystycznych:

- dr hab. Jolanta Jastrząb

- Paweł Szeibel

- Milena Michałowska

- Monika Panek

 

Zajęcia terapeutyczne odbędą się w: Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Podczas warsztatów uczestnicy przy współpracy animatorów, będących artystami/tutorami będą mogli zaprojektować, opracować i przygotować, a docelowo i pielęgnować swój mały „ogródek” w postaci jednonaczyniowego bezglebowego systemu. Pogłębieniem warsztatu będzie budowanie drugiej, znacznie większej instalacji hydroponicznej równolegle ze wszystkimi uczestnikami projektu, celem integracji i aktywacji różnych grup społecznych. Każdy uczestnik po zakończonych zajęciach będzie mógł swój zabrać ze sobą swój zaprojektowany indywidualnie ogródek i opiekować się nim osobiście.

 

Zadanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu botaniki. Ma umożliwić uczestnikom ekspresję uczuć i emocji drogą niewerbalną, stanowić dla nich formę relaksu, wspólnego spędzenia czasu nad planowaniem sztuki. Celem warsztatów jest dostarczenie pacjentom nowych, pozytywnych emocji i doświadczeń, umożliwienie im ekspresji negatywnych odczuć, a w dalszej konsekwencji redukcja części symptomów i dolegliwości jakie wynikają z choroby.

 

Poza tym celem przedsięwzięcia jest również wspomaganie wszechstronnego rozwoju młodego człowieka odizolowanego przez chorobę od świata kulturalnego, rozwijanie wrażliwości na szeroko pojętą sztukę i poczucia więzi ze środowiskiem, a także zintegrowanie różnych grup społecznych, kształtowanie tolerancji w kontaktach z ludźmi i przyrodą.

 

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, w ramach zajęć wszelkie materiały będą do dyspozycji uczestników i ich opiekunów. Planowany czas warsztatów wynosi ok 2-3 godziny.

 

Warsztaty odbędą się we wrześniu i październiku 2015 r.

Zapisy prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 16.00 pod numerami telefonów 32 353 10 56, 536 222 212, a także mailowo: m.myszkowska@fundacjagiesche.pl oraz m.kuballa@fundacjagiesche.pl

 

Pracownicy Fundacji Giesche pozostają do dyspozycji celem przekazania bliższych informacji na temat projektu, jak również prowadzą zapisy osób zainteresowanych uczestnictwem w warsztatach.

 

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie!

2015-08-10 - SPiN Day

Zapraszamy dzieci i młodzież

 

 

do udziału w SPiN Day!

 

Promując ideę rozwoju społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji - Porozumienie Społeczeństwo i Nauka jednego dnia (12 września) organizuje ogólnopolską akcję „SPiN Day - dla społeczeństwa i nauki”. To pierwsze tego typu wydarzenie realizowane na taką skalę przez popularyzatorów nauki w Polsce.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, jako członek porozumienia SPiN, zaprasza młodych miłośników i pasjonatów nauki do wspólnej zabawy. W sobotę (12 września) w godz. 11–14 będzie można wziąć udział w warsztatach w ramach SPiN Day. Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Liczba miejsc jest ograniczona, zajęcia są nieodpłatne, więc spieszcie się z zapisami! Każdy uczestnik może wziąć udział w kilku warsztatach. Zapraszamy osoby zainteresowane w wieku 10-18 lat.

 

Zapisy przyjmowane są na następujące zajęcia:

 

„Genetyczny przepis na życie” (90 min., warsztat stacjonarny)

Uczestnicy poznają budowę kodu genetycznego, dowiedzą się jakie metody badawcze są wykorzystanie w celu jego badania. Zapoznają się z podstawowym sprzętem do tego typu badań i samodzielnie wyizolują DNA metodą laboratoryjną.

 

„Widziane okiem mikroskopu” (45 min., warsztat stacjonarny)

Uczestnicy poznaj budowę i zasady obsługi aparatury badawczej (mikroskop świetlny i fluorescencyjny, mikrotom rotacyjny). Będą mieli do dyspozycji osiem dwuosobowych stanowisk, każde z nich wyposażone w mikroskop świetlny oraz podstawowe narzędzia niezbędne do samodzielnego wykonania preparatu.

 

„W poszukiwaniu zaginionych smaków” (45 min., warsztat stacjonarny)

Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością biologiczną owoców uprawianych w Polsce na przykładzie starych i nowych odmian jabłoni, grusz, wiśni etc. oraz różnic miedzy nimi. Poznają sposoby rozmnażania roślin metodami wegetatywnymi (szczepienie i okulizacja) oraz wegetatywnymi (z nasion).

 

„Weź Ogród pod lupę” (45 min., warsztat terenowy)

Uczestnicy zapoznają się z terenem Śląskiego Ogrodu Botanicznego, jego działalnością, dowiedzą się ciekawostek na temat tego miejsca oraz będą mogli zadawać pytania prowadzącemu podczas spaceru po terenie CEPiE.

 

Dodatkową atrakcję stanowić będą doświadczenia z wykorzystaniem biurowych spinaczy!

 

Zachęcamy rówież do udziału w obchodach SPiN Day w innych miejscach w Polsce, np. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

 

Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmuje p. Agnieszka Król tel. 534 994 575, a.krol@sibg.org.pl. Osoby chcące indywidualnie uczestniczyć w zajęciach proszone są o zgłaszanie do p. Katarzyny Galej-Ciwiś tel. 533 309 106, k.galej@sibg.org.pl.

2015-08-10 - EkoBazarowe konkursy!

Zapraszamy serdecznie do udziału w wakacyjnych konkursach ogłoszonych w ramach funkcjonującego na terenie ŚOB EkoBazaru: „Zdrowo i kolorowo – EkoBazar oczami dziecka” oraz „Zdrowo i kolorowo – ekobazarowy obiad z deserem”.  Konkursy skierowane są do małych i dużych, młodszych i starszych – zachęcamy do zapoznania się regulaminami i nadsyłania prac!

 

Regulamin konkursu plastycznego TUTAJ

Regulamin konkursu kulinarnego TUTAJ

 

2015-08-02 - Zapraszamy do zwiedzania

W piątek, 31 lipca, miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu „Rozbudowa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie – etap II” oraz udostępnienie Ogrodu do indywidualnego zwiedzania.

 

Projekt realizowany był od stycznia 2012 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Priorytet V Środowisko, Działanie 5.5 Dziedzictwo przyrodnicze.

 

Całkowita wartość projektu to 8 850 tys. zł, z czego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozyskano kwotę ponad 7 500 tys. zł. Pozostała część dofinansowania pochodziła ze środków Miasta Mikołowa.

 

Przecięcia wstęgi dokonali: prof. Mieczysław Chorąźy, Stanisław Piechula,

Gabriel Tobor, Henryk Jaroszek, Wojciech Tkacz i Paweł Kojs.

 

Celem projektu była ochrona bioróżnorodności i zachowania istniejącego dziedzictwa przyrodniczego Śląska, poprzez przywrócenie i utrzymanie właściwego stanu siedlisk przyrodniczych na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego, oraz zaprojektowanie i budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci. Ośrodek ten z wielkim powodzeniem funkcjonuje już od września 2014 roku, gdzie dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas 1-3 biorą udział w różnorodnych warsztatach edukacyjnych zarówno stacjonarnych, jak i terenowych. Trzy edukatorki z Ośrodka w tym roku otrzymały prestiżowe nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Zielone Czeki.

 

 

Poza wybudowaniem Ośrodka w ramach niniejszego projektu zagospodarowano również kolejne fragmenty Śląskiego Ogrodu Botanicznego, poprzez budowę ekspozycji kolekcji roślin ścieżek edukacyjnych i infrastruktury towarzyszącej. Powstały m.in. takie kolekcje tematyczne, jak: ogród kwiatowy, refugia, ogród tarasowy, ogród traw ozdobnych, ogród roślin wodnych, łąka kwietna, murawa kserotermiczna. Kolekcjom roślinnym towarzyszą elementy infrastruktury: drewniane altany, platformy widokowe nad kamieniołomem, ścieżki – kładka drewniana, oczko wodne ze strumieniem, schody terenowe i in.

 

 

 

W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości: samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i edukacji, przedstawiciele licznych urzędów i instytucji współpracujących ze Śląskim Ogrodem Botanicznym, a także przyjaciele z innych ogrodów, parków i arboretów.

 

Zapraszamy do zwiedzania nowo udostępnionej części w soboty i niedziele w godzinach 11-17 począwszy od 1 sierpnia.

 

Adres: ul. 15 Grudnia (wejście obok Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci/Przedszkola nr 10).

 

Fotorelacja na

Fotorelacja część I na To Tylko Mikołów

Fotorelacja cześć II na To Tylko Mikołów

Materiał Trybuny Górniczej na nettg.pl

Relacja TVS

Materiał TVP Katowice

 

 

 

 

2015-07-24 - Goście z Polskiej Akademii Nauk

W dniach 22-23 lipca gościliśmy delegację z Polskiej Akademii Nauk Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej z Powsina:  prof. dr hab. Monikę Rakoczy-Trojanowską, prof. dr. hab. Jerzego Puchalskiego oraz inż. Zdzisława Bujalskiego.

 

Odbyło się zebranie sprawozdawcze zamiejscowej Pracowni Struktury Roślin PAN Ogrodu Botanicznego – CZRB, podczas którego referaty ze swoich efektów naukowych zaprezentowali dr Joanna Jura-Morawiec oraz dr Paweł Kojs, zaś doktorantka mgr Katarzyna Galej przedstawiła kolejny etap badań dotyczących zmienności genetycznej rzadkich gatunków z rodzaju Primula.

 

 

od lewej stoją: Paweł Kojs, prof. Jerzy Puchalski, prof. Monika Rakoczy-Trojanowska,

Joanna Jura-Morawiec, Zdzisław Bujalski, Katarzyna Galej, prof. Wiesław Włoch.

 

 

W Śląskim Banku Nasion

 

Prof. dr hab. Monika Rakoczy-Trojanowska – zastępca dyrektora PAN Ogrodu Botanicznego – CZRB ds. naukowych, która na to stanowisko została powołana kilka tygodni temu, przedstawiła zebranym swój dorobek naukowy i doceniając dotychczasowe dokonania naukowców, zachęciła do dalszej efektywnej pracy.

 

W Pracowni Struktury Roślin

 

Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB

 

2015-07-19 - Barszcz Sosnowskiego - co to takiego?

Co roku na pogotowie trafiają kolejni poparzeni. To za sprawą kontaktu z rośliną o nazwie barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi).Przypomina ona całkiem niewinny barszcz zwyczajny. Tymczasem barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, którą w dodatku trudno zwalczyć.

 

Baldachy kwiatowe i ozdobne, duże liście sprawiają, że roślina ta jest bardzo okazała i budzi nasze zainteresowanie oraz podziw. Mylona jest z wieloma roślinami o dużych liściach. Wymienia się m.in.: barszcz zwyczajny, dojrzały kwiatostan kopru, łopian, pasternak zwyczajny, arcydzięgiel litwor czy dzięgiel leśny. Zdecydowanie jednak wyróżnia się wielkością. Dorasta nawet do 4 m wys.

 

 

fot. barszcz-sosnowskiego.pl

 

 

Dlaczego kontakt z barszczem jest niebezpieczny?

Roślina posiada w swoim soku bardzo toksyczne substancje, które mogą powodować poważne obrażenia:

  • poparzenia skórne,
  • uszkodzenia dróg oddechowych,
  • obrażenia oczu.
  • wstrząs anafilaktyczny.

 

Dolegliwości po kontakcie skóry z sokiem barszczu pojawiają się w ciągu od 30 minut do dwóch godzin po zdarzeniu. Nasilenie objawów następuje pod wpływem wilgotności (deszcz, spocona skóra) i nasłonecznienia.

 

UWAGA!

Do poparzenia dochodzi również pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się w postaci lotnej i dlatego ona jest taka niebezpieczna!

 

Dlaczego zwalczanie barszczu Sosnowskiego jest trudne? 

Roślina bardzo szybko się rozrasta – jeden osobnik wydaje od 30 do 70 tys. nasion!!! W dodatku jest to roślina niewymagająca i może rosnąć praktycznie w każdych warunkach. Jej korzenie sięgają do 2 m.

 

Co robić? 

Jeżeli zauważymy barszcz Sosnowskiego na poboczach, w lasach, na polach, czyli w miejscach, które nie należą do osoby prywatnej, należy jak najszybciej powiadomić:

-        Straż Miejską

-        Urząd Gminy

-        Zakład Usług Komunalnych

-        Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej

-        www.barszcz.edu.pl

 

 

Zwalczanie

Jeśli decydujemy się  na samodzielne usunięcie barszczu, należy zachować szczególną ostrożność. Odzież ochronna to podstawa przy tego typu działaniach. Nie należy zapominać o ochronie oczu i dróg oddechowych.

 

 

Jak to zrobić?

ww.barszcz.edu.pl/course/view.php?id=21

 

Aby uzyskać pełny sukces w zwalczaniu barszczu na danym terenie, kompleksowe działania eliminujące tę roślinę muszą być realizowanie corocznie nieprzerwanie przez 5 lat, ponieważ nasiona barszczu zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat. 

W praktyce stosuje się dwa sposoby zwalczania barszczu:

  • chemiczny poprzez stosowanie herbicydów – na terenach nieobjętych ochroną. Poleca się mieszankę preparatu Basta z Chwastoxem extra oraz Round-up. Pomijając negatywne skutki środowiskowe nadmiernego i niewłaściwego zastosowania herbicydów, mimo szerokiej gamy środków chemicznych ich użycie nie jest całkowicie skuteczne.
  •  mechaniczny poprzez koszenie, wykopywanie korzeni, ucinanie na głębokości 10 cm korzenia – na obszarach chronionych, jak parki narodowe, strefy ochronne, brzegi cieków wodnych itp.

 

Więcej na tematy związane z barszczem Sosnowskiego można przeczytać na następujących stronach:

 

www.barszcz.edu.pl

www.barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl

www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,687,dlaczego-barszcz-sosnowskiego-parzy.html

palacyproblem.pl/

www.facebook.com/pages/BARSZCZ-SOSNOWSKIEGO-i-BARSZCZ-OLBRZYMI-W-POLSCE/367697116625519

 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu zrealizowanego w ramach projektu  „Środowisko bez barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden.)”, dofinansowanego z funduszy EOG 2009-2014.

www.barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl/aktualnosci_barszcz_sosnowskiego.html/3527

 

Zachęcamy również do obejrzenia materiału emitowanego w TVP Kraków.

www.krakow.tvp.pl/20651235/barszcz-sosnowskiego-sieje-groze

 

 

oprac.

Marta Malotta

Pracownia Kolekcji Naukowych, Zachowawczych i Ozdobnych

 

Joanna Dziwoki

Pracownia Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej

 

2015-07-15 - Konkurs z okazji Dnia Pszczoły: Z pszczołami za pan brat

Wzdłuż głównej alejki Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB rozmieszczone zostały tablice z ciekawostkami na temat pszczół oraz literami, w żółtych sześciokątach, które utworzą hasło końcowe. Aby wziąć udział w zabawie należy ułożyć hasło, a odpowiedź wrzucić do urny, znajdującej się na dziedzińcu. Karty odpowiedzi i materiały do pisania znajdują się przy urnie.

 

Losowanie nagród odbędzie się 8 sierpnia 2015 roku o godzinie 15.00 na dziedzińcu, podczas obchodów Dnia Pszczoły. Warunkiem otrzymania nagrody jest obecność uczestnika podczas losowania. Nagrody w konkursie finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

UWAGA: Konkurs skierowany jest do osób niepełnoletnich. Każdy z uczestników może wrzucić do urny wyłącznie jedną kartę odpowiedzi. Regulamin konkursu dostępny TUTAJ.

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

 

2015-07-13 - Nordic walking i tai chi w w naszym Ogrodzie

Stowarzyszenie Batut w ramach projektu „Bądźmy zdrowe” zaprasza panie 40+ na bezpłatne zajęcia nordic walking i tai chi, które odbywać się będą w każdą środę od 15 lipca do 26 września o godz. 17 w Centrum Edukacji Przyrodniczej  i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Zapisy pod nr tel. 698 104 614. Liczba miejsc ograniczona.

 

Zbiórka na parkingu pod Sośnią Górą.

 

Od 25 lipca do 15 sierpnia zaś zaplanowano spotkania z diabetykiem i psychologiem, które odbywać się będą w sołtysówce w Mokrem.

 

Projekt „Bądźmy zdrowe” jest współfinansowany przez Urząd Miasta Mikołowa.

 

2015-07-09 - Akcja krwiodawstwa podczas Światowego Dnia Ludności

Śląski Ogród Botaniczny wraz z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji krwiodawstwa.

 

Akcja odbędzie się w dniu 12 lipca 2015 r. w trakcie obchodów Światowego Dnia Ludności w godz. 12 – 16.

 

Informacje dla potencjalnych krwiodawców na stronie:

http://www.rckik-katowice.pl/104_co_daje_oddawanie_krwi.html

 

 

Zapraszamy!

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.