AKTUALNOŚCI

2016-06-17 - Nowa wystawa fotograficzna

Już w najbliższą niedzielę, podczas obchodów Dnia Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy, otwarta zostanie nowa plenerowa wystawa fotograficzna "Tajemniczy świat owadów".

 

Od 19 czerwca zapraszamy do oglądania wystawy makrofotografii wybitnych fotografów przyrody i jej wielkich miłośników – pań: Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Bogusławy Jankowskiej oraz panów: Tadeusza Bziuka, Mirosława Wąsińskiego, Łukasza Koby i Arkadiusza Dubaja. 

 

fot. Łukasz Koba, Biegacz zielonozłoty

fot. Mirosława Klęczek-Kasperczyk, Modliszka zwyczajna

fot. Tadeusz Bziuk, Rohatyniec nosorożec

fot. Mirosław Wąsiński, Ważka

 

 

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt zamieszkująca Ziemię. Liczba znanych gatunków przewyższa liczbę wszystkich innych gatunków organizmów i stale się powiększa dzięki kolejnym odkryciom. Ich obecność i rola w funkcjonowaniu współczesnego świata jest nieoceniona. Życie z nimi bywa uciążliwe, często śmiertelnie niebezpieczne, ale bez nich jest niemożliwe w obecnym kształcie.

 

W dobie postępującej industrializacji i głębokiego przekonania człowieka o panowaniu nad światem nadal jesteśmy od nich uzależnieni. Prawie w każdym środowisku, na różnych szczeblach organizacji biologicznej są obecne i bardzo często niezastąpione. Wystarczy dla przykładu wspomnieć o owadach zapylających, których udział w gospodarce człowieka szacuje się na setki miliardów euro rocznie, a ich brak doprowadziłby do klęski głodu i załamania się znanych nam ekosystemów lądowych. Siła przyrody tkwi w jej bogactwie. Sukcesywne jej okradanie w konsekwencji doprowadza do nieprzewidywalnych zmian w środowisku i co za tym idzie w naszym życiu. Zamiast „po co to żyje?”, częściej trzeba sobie zacząć zadawać pytanie „jak z tym żyć?” (...).

 

Waldemar Żyła

Śląskie Towarzystwo Entomologiczne

2016-06-13 - Dzień Pszczoły w ŚOB

W ramach obchodów święta naszych małych przyjaciół pszczół dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mikołowie w dniach 10 i 13 czerwca wzięły udział w zajęciach edukacyjnych o pszczołach.

 

W trakcie zajęć pszczelarz pokazał dzieciom, jak przygotować sprzęt do przeglądu rodziny pszczelej i dokonał przeglądu miodni, aby pokazać dzieciom pracę woszczarek oraz pokazał plastry z nektarem. Dzieci mogły również zaobserwować kolejne etapy  przepotwarzania się pszczół z larw odkrytych przez poczwarki po wygryzające się z komórek młode pszczoły. Uczyły się także odróżniać pszczoły robotnice od trutnia, a niektórym grupom udało się nawet zaobserwować królową matkę.

Zajęcia poprowadził pan Łukasz Przybył z Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele”.

 

W drugiej części zajęć pani Marzena Osmalak Kierownik Pracowni Śląskiego Kalendarza Edukacyjnego opowiadała dzieciom o pszczołach, ich budowie, zwyczajach. Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia pszczół. Ponadto wzięły udział w grze terenowej „Bioposzukiwacz” oraz skorzystały z atrakcji placu zabaw.

 

Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, który pochodził od pszczół zamieszkujących Śląski Ogród Botaniczny.

 

2016-06-06 - Jesteśmy EkoAktywni

W ostatnią sobotę wzięliśmy udział w pikniku organizowanym przez Komendę Chorągwi Śląskiej ZHP „EkoAktywni z pasją 2016”, podczas którego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „EkoAktywni 2016”, wśród których znalazł się również Śląski Ogród Botaniczny. Otrzymaliśmy 20 tys. zł. Serdecznie dziękujemy za docenienie naszych wysiłków podejmowanych na rzecz edukacji ekologicznej.

 

fot. Chorągiew Śląska ZHP

2016-05-29 - Dzień Dziecka i PreIndustraida

Dzisiejsza zmienna aura nie zdołała odstraszyć dzieciaków i ich rodziców przed udziałem w Dniu Dziecka połączonym z PreIndustriadą organizowanym wespół z Placówką Muzealną i Mikołowskim Towarzystwem Historycznym.

 

Co godzinę odbywały się spacery z przewodnikami po wapiennikach i kamieniołomie, w rolę których wcielili się Mariusz Dmetrecki, Lucjan Smolorz i Mateusz Wróbel z Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Nad całością czuwał kierownik Placówki Muzealnej Wojciech Szwiec. A było czego doglądać, bo swoje namioty i stragany rozłożyli średniowieczni rzemieślnicy i artyści, pokazując, czym parali się nasi przodkowie na tym terenie kilkaset lat temu. Można było zobaczyć dawne stroje czy wypalanie naczyń z gliny, a nawet nauczyć się strzelania z łuku! Na platformie widokowej przy kamieniołomie swoje stanowisko geologiczne miał Jerzy Strzeja, który odkrywał przez uczestnikami tajemnice mokierskiej ziemi.

 

   

 

Wędrując przez Fiołkową Górę z przyrodniczo-historyczną krzyżówką w ręku, dzieci wraz z opiekunami docierali do mety, którą stanowiła Sośnia Góra. A tam już atrakcji co niemiara – każdy mógł wybrać coś dla siebie, w zależności od zainteresowań i wieku. Były strefy sportowe i artystyczne, było wirowanie miodu i jego degustacja, były zabawy na polanie i manualne warsztaty.

 

Co jakiś czas rzęsisty i nagle pojawiający się deszcz próbował popsuć nam zabawę, ale nie daliśmy za wygraną. Uzbrojeni w parasole i kurtki przeciwdeszczowe świetnie sobie z tą kapryśną aurą daliśmy radę. A że było dziś wyjątkowo ciepło, wielu nawet zdawało się w ogóle nie zauważać pojawiającego się znienacka deszczu i nie przerywali swoich zajęć. I to się nazywa znakomita zabawa mimo wszystko!

 

Dziękujemy serdecznie za mile spędzony Dzień Dziecka ze Śląskim Ogrodem Botanicznym i zapraszamy od razu na kolejne święto 19 czerwca – Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy.

 

Dziękują: Marzena Osmalak, Kinga Brzeszcz, Sylwia Prusko z Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego oraz zespół pracowników i zastępy wolontariuszy Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Galerie zdjęć z wydarzenia na naszym fan page'u

2016-05-23 - Zaproszenie na spacer

Zapraszamy serdecznie na majowe spacery do naszego mieniącego się całą paletą barw ogrodu przy ul. 15 Grudnia (Przedszkolu nr 10) codziennie: od pn. do pt. w godz. 7-21, a w weekendy i święta od 9 do 21.

 

2016-05-19 - Akcja

W niedzielę, 15 maja, w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności odbyła się zbiórka zużytego, zepsutego i niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która przyniosła rekordowy wynik, gdyż zebraliśmy 6 ton 720 kg elektroodpadów!

 

Bardzo serdecznie dziękujemy współorganizatorom oraz partnerom akcji, a także gościom Ogrodu, którzy tak licznie włączyli się w akcję!

 

 
2016-05-13 - Ostrzeżenie

Szanowni Goście,

bardzo prosimy o zachowanie ostrożności podczas spacerów po naszym Ogrodzie, a w szczególności nie dotykanie roślin, ponieważ były w ostatnich dniach pryskane środkami owadobójczymi.

2016-04-19 - Edukacyjna pasieka stanęła w naszym Ogrodzie

W miniony piątek zostały przywiezione do naszego Ogrodu ule z Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” z Rudy Śląskiej, dzięki inicjatywie pana Łukasza Przybyła z Pasieki i pani Marzeny Osmalak z naszego Ogrodu. Ule będą stały u nas co najmniej do końca sierpnia, a ich mieszkanki będą zapylać rośliny z ogrodu i jego okolicy.

 

W niedzielę zaś odbyły się warsztaty przy ulach, na których dzieci mogły dowiedzieć się, skąd się bierze miód w ulu i jak wielkie znaczenie odgrywają pszczoły w życiu człowieka. Najmłodszy uczestnik miał 2 lata i osobiście poznał Pszczółkę Maję oraz Gucia.

 

1 maja odbędzie się pierwszy przegląd uli, natomiast 29 maja – wtedy w naszym Ogrodzie obchodzić będziemy Dzień Dziecka połączony z PreIndustriadą – edukatorzy z Pasieki Edukacyjnej wykonają wspólnie wielkie miodobranie połączone z degustacją miodu.

 

I potem już co tydzień takie przeglądy uli będą się odbywać, więc każdy zainteresowany może przyjrzeć się pracy pszczelarzy, zadać pytania, nagrać film i zrobić zdjęcia. Organizatorzy będą mieć ze sobą zawsze 10 strojów pszczelarskich do wypożyczenia, gdyby ktoś miał ochotę zajrzeć do ula.

 

Serdecznie zapraszamy i bardzo prosimy o zachowanie ostrożności podczas spacerów w pobliżu uli.

 

 

2016-04-04 - Oferta nauki dla gimnazjalistów

Gimnazjalisto, jeśli jeszcze nie wybrałeś swojej szkoły, być może warto zastanowić się nad nauką zawodu ogrodnika w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach, co może stać się początkiem prawdziwej pasji tworzenia i pielęgnowania ogrodów, parków czy przestrzeni zielonych w miastach.

 

Zachęcamy Cię do zainteresowania się nauką na kierunku technik ogrodnik z elementami architektury krajobrazu bądź na kierunku ogrodnik na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Podczas Dni Otwartych, które odbędą się 23 kwietnia (sobota) i 28 kwietnia (czwartek) będziesz mógł dokładnie zapoznać się z ofertą kształcenia na tym kierunku.

 

10 maja dla wszystkich zainteresowanych nauką w zawodzie ogrodnika szkoła zaplanowała wycieczkę do naszego ogrodu. Nasi specjaliści pokażą Ci teren, zaznajomią z roślinami i metodami ich pielęgnacji. Odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

 

Jeśli podejmiesz naukę w Zespole Szkół w Ornontowicach, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będziesz odbywał praktyki. Będziesz zdobywał wiedzę praktyczną, pracując w kolekcjach Ogrodu, a wykwalifikowana kadra pomoże Ci  zdobywać wiedzę i umiejętności w dziedzinie sadzenia, pielęgnacji i rozmnażania roślin ozdobnych, sadowniczych, energetycznych, warzywnych oraz zielarskich. Bezpośrednio po ukończeniu szkoły będziesz mógł ubiegać się o zatrudnienie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, zgodnie ze zdobytymi kwalifikacjami oraz potrzebami pracodawcy.

 

Zachęcamy Cię do podjęcia nauki w tym zawodzie, bo jest to kierunek, który dynamicznie się rozwija, stwarzając coraz to nowe możliwości wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności. Obserwowane zmiany społeczne wskazują, że zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem ogrodniczym wzrasta. Zatrudniani są oni w zakładach dbających o zieleń miejską, w prywatnych firmach zajmujących się aranżacją i pielęgnowaniem ogrodów przydomowych, sami zakładają plantacje oraz prowadzą własne gospodarstwa rolnicze czy ogrodnicze.

 

 

 

Informacje:

www. zsp.ornontowice.pl

www.facebook.com/Ornontowice.zsp

tel. 32 235 46 00

e-mail: zsp@zsp.ornontowice.pl

 

2016-03-30 - Zadbaj o zdrowie z Kliniką Formy

Od przyszłego tygodnia w naszym ogrodzie instruktorzy z Kliniki Formy poprowadzą treningi. Zaczynamy w poniedziałek pilatesem na trawie. We wtorki odbywać się będą ćwiczenia dla mam z małym dzieckiem, którą pozwolą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. W niedzielę od 10 trening funkcjonalny.

 

 

Zakres działania Kliniki Formy

 

Dbamy o edukację naszych pacjentów, sami dużo się szkolimy, bo wierzymy, że świadome podejście do odżywiania, zrozumienie odziaływania pokarmu na organizm, pozwala wypracować trwałe zmiany nawyków żywieniowych. Jeżeli zachodzi konieczność, zalecamy zrobienie specjalistycznych badań lub odsyłamy do lekarza czy specjalisty.
Jeżeli chodzi o dietę to staramy się aby była to dieta nieprzetworzona, naturalna i o ile się da ekologiczna. Nie polecamy żadnej suplementacji, chyba że ma to uzasadnienie w wynikach badań. Nie kierujemy się  tylko podejściem kreowanym w Polsce, bo nie da się przymknąć oka na doniesienia zza granicy, które mają poparcie w świecie medycznym. Częstotliwość wizyt zawsze dobierana jest indywidualnie do klienta i zależy od jego celu, schorzeń i możliwości. Zalecamy, a nie nakazujemy. To pacjent dokonuje świadomego wyboru.

 

Osoby prowadzące

Anna Łukasik – mgr dietetyki (Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) oraz absolwentka AWF Katowice. Od 13 lat  związana ze światem fitnessu, najpierw jako instruktor  rekreacji ruchowej i trener personalny, później jako manager fitness klubu. Instruktor m.in. nordic walking, pilates, ćwiczeń dla kobiet w ciąży i ćwiczeń z małymi dziećmi.

Jarosław Łukasik – trener personalny, instruktor cycyling ICE, pasjonat kettle bells i treningu funkcjonalnego.

Aleksandra Komendera – mgr wychowania fizycznego, instruktor rekreacji ruchowej, trener pływania, ratownik.

Treningi personalne

Aktywność fizyczna stanowi istotny element zdrowia, dbamy o to, aby była ona efektywna i bezpieczna, aby wydłużyła życie oraz aby codzienne czynności nie sprawiały problemów. Trening personalny to czas indywidualnie dopasowany do możliwości danej osoby, niezależnie od tego czy odbywa się na siłowni, czy na świeżym powietrzu, czy w domu. Najważniejsze są chęci, my zadbamy o resztę. Wiemy jak ciężko jest połączyć obowiązki zawodowe z regularnym treningiem, przygotować posiłki dzień wcześniej, wrócić do formy po ciąży…, ale wiemy też, że to się udaje… uwierz nam.

 

Trening w terenie

Pilates to trening zwiększający świadomość własnego ciała. Ćwiczenia te przede wszystkim skoncentrowane są na wzmacnianiu mięśni głębokich i kształtowaniu poczucia równowagi. Ich intensywność zależy od stopnia zaawansowania. Trening ten modeluje sylwetkę, w szczególności plecy i brzuch, oraz poprawia prawidłową postawę ciała.

Trening funkcjonalny to holistyczne podejście do treningu. Jego podstawową zasadą jest wielostawowość i funkcjonalność ćwiczeń. Ruchy wykonywane są w wielu płaszczyznach i przede wszystkim mają usprawnić ciało tak, aby lepiej funkcjonowało w życiu codziennym. Wielopłaszczyznowe ruchy aktywują do pracy całe ciało i umysł. Dzięki takiemu treningowi wpłyniemy na poprawę kondycji, siły i szybkości, gibkości, a także wymodelujemy sylwetkę.
Trening opiera się na różnych często złożonych ćwiczeniach i nie jest treningiem tylko dla kobiet!

Trening mamy z dzieckiem to trening przeznaczony przede wszystkim dla mam, które mogą aktywnie spędzić czas ze swoją małą pociechą w wózku i bezpiecznie wrócić do formy sprzed ciąży. Trening może wyglądać bardzo różnie i być dopasowany do możliwości i sprawności ćwiczących kobiet. Zawiera elementy treningu wzmacniającego, a także stabilizującego, tak aby wzmacniał mięśnie kręgosłupa, brzucha i dna miednicy. Dzieci zazwyczaj siedzą lub śpią w wózku, choć nie zawsze jest to do zrobienia, wtedy słodki ciężar towarzyszy mamie podczas ćwiczeń.

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.