AKTUALNOŚCI

2018-05-16 - Podsumowanie akcji ZONKW

W 2018 r., 13 maja, po raz kolejny Śląski Ogród Botaniczny zorganizował coroczną akcjię „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady”, której patronem honorowym była Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia, współorganizatorem Ekomax z Gliwic, a partnerami instytucje kultury i sportu z województwa śląskiego.

 

W czasie tegorocznej akcji zebraliśmy 4 280 kg elektroodpadów.

 

Dziękujemy za tak liczny udział w akcji!!!

2018-05-02 - Przyjęcia do pracy

Śląski Ogród Botaniczny poszukuje osób do prac ogrodniczych i porządkowych

 

Obowiązki:

 • pielęgnacja i utrzymanie terenów zielonych;
 • pielęgnacja kwietników i rabat;
 • pielęgnacja krzewów i drzew np. cięcia pielęgnacyjne krzewów, wykopywanie wypadów, sadzenie itp.;
 • przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia;
 • sadzenie i przesadzanie roślin;
 • nawożenie i nawadnianie roślin;
 • usuwanie chwastów;
 • wykonywanie zabiegów z zakresu ochrony roślin;
 • prace porządkowe związane z utrzymaniem czystości na terenach i obiektach należących do firmy;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych przez pracodawcę;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia;

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność, wytrzymałość fizyczna;
 • praktyczna znajomość obsługi narzędzi ogrodniczych;
 • doświadczenie w branży ogrodniczej oraz znajomość roślin mile widziane;
 • mile widziane osoby z wykształceniem zawodowym ogrodniczym lub technicznym ogrodniczym.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o kontakt telefoniczny: 535 883 958 lub mailowy:  m.malotta@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

 

2018-04-26 - ZAMIEŃ ODPADY NA KULTURALNE WYPADY

 

Zasady akcji znajdują się tutaj.

2018-04-24 - Nowa wystawa plenerowa

W minioną niedzielę, 22 kwietnia, uroczyście została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna zatytułowana „Świat przyrody malowany elektronami”. To kolejna z wystaw w naszym Ogrodzie, ale zupełnie inna, złożyły się na nią bowiem mikrofotografie wykonane z użyciem mikroskopu elektronowego SEM Hitachi SU 8010.

 

Autorką wszystkich zdjęć jest dr Jagna Karcz, komputerowe barwienia przygotował Bartosz Baran, a opracowanie graficzne wystawy to dzieło Weroniki Ratajskiej artysty plastyka.

 

Dzięki współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszamy Państwa do mikroświata.

 

Wystawa została zorganizowana w ramach kampanii „Klimat dla Śląska” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, tj. 9.00 do 20.00, wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 fot. Ewelina Roszkowska

2018-03-30 - Zajęcia edukacyjne

2018-03-30 - Świąteczne życzenia

2018-02-27 - Botaniczna Piątka

Szczegóły na stronie organizatora TUTAJ

 


2018-02-07 - Ochrona przyrody w prawie i praktyce - bezpłatny kurs

Na platformie e-learningowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dostępny jest bezpłatny kurs Ochrona przyrody w prawie i praktyce, opracowany w ramach projektu LIFE Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody.

 

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępniła bezpłatny kurs e-learningowy „Ochrona przyrody w prawie i praktyce”, opracowany w ramach projektu LIFE „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”. Kurs zawiera podstawowe informacje na temat regulacji prawnych w obszarze ochrony przyrody oraz kompetencji organów i instytucji biorących w niej udział, a także omawia możliwość zaangażowania społeczeństwa w działania na rzecz prawnej ochrony przyrody w Polsce.

 

Osoby zainteresowane zdobyciem wiedzy z zakresu prawnej ochrony przyrody mogą od stycznia 2018 r. nieodpłatnie korzystać z kurs po zalogowaniu się na platformie e-learningowej: https://e-natura2000.gdos.gov.pl. Kurs składa się z trzech modułów: „Prawo ochrony przyrody”, „Kompetencje i współpraca podmiotów zaangażowanych w ochronę przyrody”, „Partycypacja publiczna i udział społeczny w prawnej ochronie przyrody”. Na ich ukończenie należy przeznaczyć łącznie ok. 5 godzin zegarowych.

 

Treści merytoryczne ww. modułów opierają się głównie na regulacjach zawartych w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Uczestnicy kursu w przystępny sposób poznają m.in. cele i formy ochrony przyrody oraz zakazy obowiązujące w obszarowych i obiektowych formach ochrony przyrody, podmioty i organy opiniodawczo-doradcze zaangażowane w prawną ochronę przyrody oraz uprawnienia organizacji społecznych w prawie administracyjnym, karnym i cywilnym. Zdobywanie wiedzy urozmaicają interaktywne ćwiczenia, których w całym kursie jest kilkanaście. Dodatkowo, autorzy kursu podpowiadają, gdzie szukać praktycznych informacji, takich jak lista roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową. Po zapoznaniu się z całym materiałem dydaktycznym kursu, możliwe jest przystąpienie do testu wiedzy i wygenerowanie imiennego certyfikatu.

 

Kurs e-learningowy „Ochrona przyrody w prawie i praktyce” powstał w ramach prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska projektu LIFE15 GIE/PL/000758 „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”, we współpracy z instytucjami wspierającymi realizację projektu, tj. Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Komendą Główną Policji, Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, Prokuraturą Krajową oraz regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska. Więcej informacji o projekcie „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody” można znaleźć na stronie internetowej: http://projekty.gdos.gov.pl/masz-prawo-cele.

 

 

 

2018-02-07 - Dyrektor Ogrodu Mikołowianinem Roku

Już po raz 21. zostały wręczone statuetki dla najbardziej zasłużonych dla Mikołowa osób i firm. Wśród siedmiu laureatów znalazł się również dyrektor naszego Ogrodu Paweł Kojs.

 

Zaś Wyróżnienie Specjalne Burmistrza Miasta Mikołowa otrzymał nasz edukator Krzysztof Lewicki, który wraz ze swoją partnerką Klaudią Jadwiszczyk (Tandemowe Trip Love) oraz psem w zeszłym roku na rowerze dotarł do Nordkapp.

 

Serdecznie gratulujemy!

Relację z wręczenia statuetek Mikołowianina Roku można zobaczyć TUTAJ

 

fot. Gazeta Mikołowska

2018-02-01 - Apel do rolników

Śląski Ogród Botaniczny poszukuje pośladu (odpadu z młócki zbożowej) pozostawionego w miejscu składowania (stodoła) – nie chodzi o baloty siana, a tylko o to, co się z nich wytrząsnęło.

 

Chcielibyśmy pozyskać poślad z żyznych łąk i pastwisk świeżych, który posłuży nam do rewitalizacji kolekcji łąki kwietnej w Ogrodzie Botanicznym.

 

Nasi pracownicy przyjadą na miejsce wskazane przez rolnika i zabiorą materiał. W zamian podarują sadzonkę starej odmiany jabłoni wyhodowanej w naszej Kolekcji Zachowawczej Tradycyjnych Odmian Drzew Owocowych.

 

Kontakt: Marta Malotta, tel. 535 883 958

 

Z góry serdecznie dziękujemy!

 fot. Andrzej Suchecki

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.