AKTUALNOŚCI

2018-12-19 - Otwarcie Ogrodu w święta

Informujemy, że w okresie świątecznym Śląski Ogród Botaniczny otwarty będzie w innych niż zazwyczaj godzinach.

 

Zapraszamy do Ogrodu Żółtego (część Ogrodu na Sośniej Górze):

 

24 grudnia 7-13

25 i 26 grudnia zamknięte

31 grudnia 7-13

1 stycznia zamknięte

 

Przypominamy również, że Ogród Czerwony (część Ogrodu przy ul. Grudniowej) w okresie zimowym, tj. do końca lutego, jest zamknięty.

 

 

Restauracja Sośnia Góra nieczynna będzie w następujące dni:

 

22-26 grudnia

31 grudnia

1 stycznia

 

Zapraszamy w dni pomiędzy świętami (27-30 grudnia) oraz po nowym roku!

2018-12-19 - Dzień Wolontariusza w ŚOB

7 grudnia wieczorową porą  Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zaprosił wolontariuszy, którzy wspierają jego działalność, na uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

 

Spotkanie było okazją do podziękowania wolontariuszom za ich zaangażowanie i uśmiech, które wynikają z otwarcia na potrzeby innych oraz pełne zrozumienie idei wolontariatu.

 

Od kilku lat Ogród współpracuje z dużą grupą wolontariuszy - w tym roku było ich aż 26, a wszyscy łącznie przepracowali prawie tysiąc godzin.

 

Wolontariusze w Ogrodzie realizują się przede wszystkim w pracach związanych z działalnością Śląskiego Kalendarza Ekologicznego, pomagając przy warsztatach, grach terenowych i zabawach z dziećmi. Wiielu z nich zaangażowanych jest także w prace terenowe przy kolekcjach roślinnych czy przy pszczołach murarkach.

 

Grudniowe spotkanie zorganizowane zostało w taki sposób, aby wolontariusze poczuli się jak goście Ogrodu. Po części oficjalnej, podczas której podziękowaniom i prezentom nie było końca wszyscy wzięli udział w grach i  warsztatach, które pozwoliły uczestnikom na jeszcze lepsze poznanie siebie i integrację zespołu. Wieczór zakończyła klimatyczna kolacja przygotowana przez zespół restauracji Sośnia Góra.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Wolontariuszom Śląskiego Ogrodu Botanicznego za ten wspólny rok i już dziś zapraszamy do współpracy w przyszłym!

 

A jeżeli ktoś chciałby dołączyć do naszego zespołu, zapraszamy. Dla każdego znajdzie się u nas miejsce!

 

 

2018-12-05 - Dostawa tablic

Zapraszamy do zapoznania się z zapytaniem ofertowym na dostawę tablic

https://www.ogrod-powsin.pl/o-nas/przetargi-i-konkursy/ogloszenie-z-dnia-4-grudnia-2018-r

 

2018-12-04 - Dzień Śnieżynki

Dzień Śnieżynki połączony z kiermaszem świątecznym zakończył tegoroczny cykl imprez przyrodniczo-ekologicznych w naszym Ogrodzie.

 

 

Tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty: zarówno te twórcze, jak i surwiwalowe, a zaangażowanie całych rodzin w kreatywny spacer przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Podobnie jak zainteresowanie ogniskiem, które zapłonęło, aby ogrzać strudzonych wędrowców i umożliwić upieczenie kiełbasek – co dla wielu dzieci było nie lada atrakcją! A bardzo bogaty, kolorowy i pachnący kiermasz świąteczny wprowadził nas w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 

 

 

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za cały rok spędzony ze Śląskim Kalendarzem Ekologicznym i już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia w przyszłym roku!

2018-11-29 - 14. Conference of Youth

Problem ochrony klimatu  oraz wrażliwości zarówno systemów naturalnych jak i społeczno-ekonomicznych na zachodzące zmiany klimatyczne nie jest nam obojętny, dlatego Zespół Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, wypełniając swą misję, uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji dla Młodzieży COY 14 (14. Conference of Youth). Konferencja została  zorganizowana przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przed szczytem klimatycznym ONZ COP24.  Konferencja skierowana była do osób pasjonujących się zmianami klimatycznymi oraz wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi zmian środowiskowych.  

 

2018-11-14 - SPiN Day 2018

10 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. Z tej okazji po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję SPiN Day, organizowaną przez Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka” i zaproponowaliśmy dzieciom wzięcie udziału w dwóch warsztatach – mikroskopowania i szyfrowania.

 

Chociaż historia mikroskopów rozpoczęła się już XVII wieku to właśnie ostatnie stulecie zaowocowało w zupełnie nowe techniki mikroskopii. Mikroskopy optyczne zostały uzupełnione przez mikroskopy elektronowe i skaningowe dające niesamowite powiększenie. W trakcie naszych zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się o różnych technikach mikroskopowania, nauczyć się obsługi mikroskopu optycznego oraz prostych technik przygotowywania preparatów roślinnych. Uczestnicy samodzielnie wykonali preparaty: z epidermy cebuli wybarwione wodnym roztworem jodku potasu (dzięki czemu zaobserwowali strukturę komórek roślinnych), z epidermy trzykrotki (gdzie zaobserwowali komórki szparkowe), rozmaz miąższu pomidora oraz przekroje przez liście roślin jedno- i dwuliściennych.

 

 

Pragnąc przypomnieć udział Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego w złamaniu kodu Enigmy, maszyny szyfrującej wykorzystywanej przez Niemców w trakcie II wojny światowej, drugi warsztat dotyczył tajników szyfrowania. Uczestnicy dowiedzieli się, skąd wzięła się potrzeba szyfrowania różnych informacji, jakie inne wynalazki i osiągnięcia naukowców to umożliwiły oraz nauczyli się szyfru, w wyniku którego otrzymali hasło, które doprowadziło ich do miejsca, gdzie ukryta była przygotowana dla nich niespodzianka. Na zakończenie zadaniem uczestników było szyfrowanie wiadomości dla siebie nawzajem za pomocą zaprezentowanych kodów.

 

2018-09-27 - Przetarg na usługi ogrodnicze

Przetarg na Usługi ogrodnicze - pielęgnację roślin rzadkich i prace ogrodnicze oraz montażowe związane z aklimatyzacją siewek w kolekcjach ogrodu botanicznego w ramach projektu „FlorIntegral - zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski”- znak sprawy 3/ZP/2018/FI_ŚOB.

Ogłoszenie o zamówieniu

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia

Załączniki edytowalne do SIWZ

Informacja z otwarcia ofert złożonych w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

2018-09-27 - Jesienna zbiórka elektroodpadów

Jesienna zbiórka elektroodpadów, która była przeprowadzona w Ogrodzie 16 września, w ramach Dnia Rzeki, została podsumowana.

Zebraliśmy 4 280 kg elektrośmieci!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i firmie Ekomax za pomoc w organizacji.

2018-09-20 - Przyjęcia do pracy

Spółdzielnia Socjalna Zielona poszukuje osób do prac ogrodniczych i porządkowych

 

Obowiązki:

 • przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia;
 • sadzenie i przesadzanie roślin;
 • nawożenie i nawadnianie roślin;
 • prace porządkowe na terenach zielonych;
 • usuwanie chwastów;
 • wykonywanie zabiegów z zakresu ochrony roślin;
 • prace porządkowe związane z utrzymaniem czystości na terenach i obiektach należących do firmy;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych przez pracodawcę;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia;

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność, wytrzymałość fizyczna;
 • praktyczna znajomość obsługi narzędzi ogrodniczych;
 • doświadczenie w branży ogrodniczej oraz znajomość roślin mile widziane;
 • mile widziane osoby z wykształceniem zawodowym ogrodniczym lub technicznym ogrodniczym.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o kontakt telefoniczny: 533 064 769 lub mailowy:  p.bubla@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

2018-09-03 - Jesienna zbiórka elektroodpadów

16 września, w Ogrodzie, podczas obchodów Dnia Rzeki, przeprowadzona zostanie jesienna zbiórka elektroodpadów. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji! Partnerem zbiórki jest Ekomax Sp. z o.o. 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.