Wystawy można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy Państwa do zwiedzania intersującej plenerowej wystawy fotograficznej „W krainie tulipanów - polscy botanicy śladami Leona Barszczewskiego”, ukazującej piękno i różnorodność Azji Środkowej, której stepy i ziołorośla są ojczyzną naturalnie występujących tulipanów. Zdjęcia zostały wykonane przez zespół badawczy, który przez ostatnie 15 lat brał udział w ekspedycjach naukowych w Azji Środkowej pod przewodnictwem prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka i dra hab. Marcina Nobisa, prof. UJ.
Na fotografiach możemy podziwiać niezwykle bogatą mozaikę barw ziemi, kształtów formacji skalnych, wstęg rzek i potoków, szczelin wąwozów, wydm i piargów. Możemy również zobaczyć fotografie lokalnych mieszkańców, całe wioski i otoczenie społeczne. Zestawiono także współczesne zdjęcia wykonane przez botaników z fotografiami zrobionymi przed 150 laty przez wybitnego podróżnika i odkrywcy - Leona Barszczewskiego, który wędrował szlakami środkowej Azji, zbierając rośliny, badając lodowce i poszukując złóż kopalin.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!
W jesienno-zimowej odsłonie Ogrodu zapraszamy Państwa do oglądania plenerowej wystawy fotograficznej pt. „W sieci”, która ukazuje niesłychanie ciekawy i różnorodny świat pająków! Wystawa zachęca do poznania tej grupy zwierząt, przyjrzenia się im z bliska i być może zmierzenia się z lękami oraz uprzedzeniami ich dotyczącymi.
Autorami fotografii są wybitni arachnolodzy oraz fascynaci świata stawonogów: Marek Żabka, Konrad Wiśniewski, Hanna Skarzyńska. Pod kątem merytorycznym wystawę przygotowały: Agnieszka Babczyńska, Marta Sawadro, Agnieszka Czerwonka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast opracowanie graficzne wystawy to zasługa plastyk Weroniki Ratajskiej.
![]() |
![]() |
Wystawa powstała w ramach projektu „Akcje edukacyjno-informacyjne w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w 2020 r.” i została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia ogrodu. Serdecznie zapraszamy!
![]() |
![]() |
W słoneczną wiosenną niedzielę, 22 kwietnia, uroczyście została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna zatytułowana „Świat przyrody malowany elektronami”. To kolejna z wystaw w naszym Ogrodzie, ale zupełnie inna, złożyły się na nią bowiem mikrofotografie wykonane z użyciem mikroskopu elektronowego SEM Hitachi SU 8010.
Autorką wszystkich zdjęć jest dr Jagna Karcz, komputerowe barwienia przygotował Bartosz Baran, a opracowanie graficzne wystawy to dzieło Weroniki Ratajskiej artysty plastyka.
Dzięki współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszamy Państwa do mikroświata.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Od 2 kwietnia w części na Sośniej Górze można zwiedzać nową plenerową wystawę fotograficzną zatytułowaną „Władcy przestworzy – PTAKI”. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównymi bohaterami tym razem – po owadach, żubrach, grzybach, ogrodach świata… – są nasi latający przyjaciele.
Dzień wernisażu okazał się wręcz wymarzonym. Iście letnia aura, pieszczące słońce i delikatne powiewy wiatru przyciągnęły do Ogrodu prawdziwe tłumy spragnione wypoczynku na świeżym powietrzu. A wszystkim w Mikołowie wiadomo, i nie tylko, bo w całej okolicy również, że najlepiej spędza się wolny czas na Sośniej Górze, szczególnie z dziećmi, którym nigdy się u nas nie nudzi.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nie inaczej było tym razem. Pierwsze w tym roku święto przyrodniczo-ekologiczne – Międzynarodowy Dzień Ptaków – zainaugurowało Śląski Kalendarz Ekologiczny, w ramach którego co miesiąc, a czasem częściej, odbywają się u nas plenerowe imprezy dla całych rodzin. Kolejna już 1 maja – Światowy Dzień Środowiska Naturalnego. Wszystkie te wydarzenia organizowane są w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”, która jest współfinansowana przez WFOŚiGW w Katowicach.
Ale wróćmy do samego wernisażu, w którym udział wzięło wielu znakomitych gości, w tym najważniejsi – fotograficy, którzy bezpłatnie udostępnili nam swoje wybitne prace: panie Katarzyna Szymańska i Barbara Bacler-Żbikowska oraz panowie: Mirosław Wąsiński, Henryk Kościelny, Piotr Przybyła, Jacek Żbikowski, Adrian Ślązok oraz Andrzej Suchecki. Dyrektor Ogrodu, Paweł Kojs, dziękując im, wręczył ceramiczne ptaszki – ręcznie wykonane, artystyczne cudeńka, aby stanowiły namacalne wspomnienie tego wyjątkowego dnia i dla wielu z nich również pierwszej wizyty w naszym Ogrodzie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Serdecznie dziękujemy władzom Mikołowa oraz powiatu, naukowcom oraz pozostałym gościom za niezwykle przychylne przyjęcie kolejnej wystawy, za pochlebne recenzje i gratulacje. Cieszymy się, że działania Ogrodu są doceniane zarówno przez lokalną społeczność, jak i ludzi nauki i edukacji.
Bardzo dziękujemy Górnośląskiemu Kołu Ornitologicznemu za objecie patronatem wystawy, a Telewizji TVT i Radiu Express za honorowy patronat. Dziękujemy za przybycie red. Natalii Siucie z Radia Express, red. Beacie Smadze-Seyboth z ekipą TVP3 Katowice, red. Jakubowi Pochwytowi z TVT oraz Andrzejowi Fijałkowskiemu z To Tylko Mikołów.
Od 16 października Śląski Ogród Botaniczny zaprasza do zwiedzania plenerowej wystawy fotograficznej „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury”. Ekspozycja została zorganizowana została w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”, a dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jest to kolejna po owadach, ogrodach Japonii i świata, przyrodzie mikołowskiej czy Puszczy Białowieskiej wystawa, na którą złożyło się niemal 80 mistrzowskich makrofotografii wybitnych fotografów przyrody i jednocześnie jej wielkich miłośników – pań: Barbary Kudławiec, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik i Bogusławy Jankowskiej oraz panów: Marcina Karetty, Konrada Wiśniewskiego, Romualda Cichosa, Mirosława Wantocha-Rekowskiego, Tadeusza Bziuka, Jarosława Szkodzika, Marka Siwulskiego i Mateusza Walczaka.
Wystawą „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” zorganizowaną razem z Polskim Towarzystwem Mykologicznym Śląski Ogród Botaniczny zachęca do przyjrzenia się tym razem różnorodności świata grzybów, które stanowią oddzielne królestwo obok roślin i zwierząt. Jest to królestwo niezwykle bogate, gdzie grzyby owocnikowe – przedstawione na niniejszej wystawie – stanowią tylko niewielki jego wycinek, ale niezwykle fascynujący i zaskakujący swym bogactwem form, kształtów i kolorów.
Organizatorzy
Śląski Ogród Botaniczny
Polskie Towarzystwo Mykologiczne
Partnerzy
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce
Miasto Mikołów
Patronat medialny
TVP3 Katowice
Radio Fest
Ulotka do pobrania TUTAJ
O naszej wystawie w programie "Bliżej Natury" TVP3 Katowice
17:47
19 czerwca miał miejsce uroczysty wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej „Tajemniczy świat owadów”, na którym gościliśmy wielu wspaniałych gości: członków Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, Związku Polskich Fotografów Przyrody – okręg śląski, władze Mikołowa, naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz wiele osób pasjonujących się fotografią przyrodniczą i zafascynowanych pięknem świata owadów.
Podczas wernisażu krótką, acz jakże interesującą prelekcję o różnorodności świata owadów, mnogości gatunków zamieszkujących Ziemię wygłosił Waldemar Żyła ze Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, nagrodzoną gromkimi brawami.
Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów i pochwał ze strony samych fotografów, a także innych osób, za co bardzo dziękujemy. Rzeczywiście, owady pokazane w tak dużym powiększeniu robią niesamowite wrażenie. Ponadto, dzięki ciekawym opisom przygotowanym przez samych fotografów, wystawa ma ogromny walor edukacyjny.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
I pora na podziękowania.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę fotografów, którzy przekazali swoje znakomite prace na naszą wystawę, tj. Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Bogusławy Jankowskiej, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Tadeusza Bziuka, Arkadiusza Dubaja, Łukasza Koby i Mirosława Wąsińskiego. Wszyscy oni wraz z bliskimi uświetnili swoją obecnością wernisaż.
Serdecznie dziękujemy Śląskiemu Towarzystwu Entomologicznemu za objęcie honorowym patronatem wystawy, a Radiu Fest za patronat medialny, które reprezentował red. Jacek Maczuch. Dziękujemy również za obecność red. Natalii Siucie z Radia Express oraz panu Andrzejowi Fijałkowskiemu z serwisu To Tylko Mikołów.
I oczywiście wielkie podziękowania należą się mecenasom, których wsparcie finansowe pozwoliło na przygotowanie wystawy na tak wysokim poziomie, tj. Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, firmie Tauron Wytwrzanie S.A., Miastu Mikołowowi oraz Radzie Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.
Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Ogrodu, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7-21, a w niedziele i święta od 9 do 21. Serdecznie zapraszamy!