WYSTAWY

2023-12-19 - Wystawa plenerowa "Różnorodność przyrodnicza Doliny Środkowego Bugu"
„Różnorodność przyrodnicza Doliny Środkowego Bugu” to nowa wystawa plenerowa, którą można podziwiać w Ogrodzie. Autorką fotografii jest Katarzyna Wereniewicz, która w przepięknych kadrach uwieczniła faunę i florę nadbużańskich łąk i lasów. Każde prezentowane zdjęcie to wyjątkowa opowieść o unikalnym pięknie przyrody, dlatego warto wybrać się do Ogrodu, aby zanurzyć się w tym doświadczeniu.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu. Serdecznie zapraszamy!
 
    
2023-04-15 - Wystawy plenerowe "Tadżycki tygiel" i "Prowansalski spacer"
Podczas wiosennych spacerów po Ogrodzie można zobaczyć dwie nowe wystawy plenerowe, które zostały nam udostępnione przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.
 
  • „Tadżycki Tygiel. Odbicie natury Azji Środkowej w kulturze kulinarnej Tadżykistanu" - wystawa fotografii nawiązująca do książki o tym samym tytule, która ukazuje obraz natury Azji Środkowej poprzez pryzmat lokalnej kultury kulinarnej oraz związanych z nią ludowych wierzeń.
  • „Prowansalski spacer” - wystawa, która prowadzi szklakiem prowansalskich skarbów – roślin będących składnikami francuskich kosmetyków.

 

Wystawy można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

   

2022-04-12 - Wystawa plenerowa "W krainie tulipnaów - polscy botanicy śladami Leona Barszczewskiego"

Zapraszamy Państwa do zwiedzania intersującej plenerowej wystawy fotograficznej „W krainie tulipanów - polscy botanicy śladami Leona Barszczewskiego”, ukazującej piękno i różnorodność Azji Środkowej, której stepy i ziołorośla są ojczyzną naturalnie występujących tulipanów. Zdjęcia zostały wykonane przez zespół badawczy, który przez ostatnie 15 lat brał udział w ekspedycjach naukowych w Azji Środkowej pod przewodnictwem prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka i dra hab. Marcina Nobisa, prof. UJ.

 

Na fotografiach możemy podziwiać niezwykle bogatą mozaikę barw ziemi, kształtów formacji skalnych, wstęg rzek i potoków, szczelin wąwozów, wydm i piargów. Możemy również zobaczyć fotografie lokalnych mieszkańców, całe wioski i otoczenie społeczne. Zestawiono także współczesne zdjęcia wykonane przez botaników z fotografiami zrobionymi przed 150 laty przez wybitnego podróżnika i odkrywcy - Leona Barszczewskiego, który wędrował szlakami środkowej Azji, zbierając rośliny, badając lodowce i poszukując złóż kopalin.

 

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

2021-10-10 - Wystawa plenerowa "Dzieci z Hamamatsu"
W pięknych okolicznościach przyrody naszego Ogrodu, można podziwiać wielkoformatową wystawę plenerową ilustracji przygotowanych przez Ka Mochi do książki „Dzieci z Hamamatsu”.
 
Ka Mochi nie tylko pięknie maluje, ale również pisze. Ta książka to jej debiut. Jej pasją i pracą jest sztuka, ilustracja i pisanie. Przez wiele lat mieszkała w Japonii. Jej prace pokazywano na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na Tokyo Designers Week, na wystawie Shibuya Art Awards w galerii Hikarie w Tokyo, BDFIL Festival de Bande Dessinée w Lozannie. Dwukrotnie, w 2015 i 2017, przyznano jej rezydencję artystyczną w programie A.I.R. Kamoe Art Center w Hamamatsu. Przez dwa lata prowadziła warsztaty artystyczne w Shizuoka Daigaku Gakkuin University. W Polsce ilustruje teksty do magazynu „Pismo”. W lutym br. nakładem wydawnictwa Tatarak ukazała się jej debiutancka książka dla dzieci (a trochę też dla dorosłych) „Dzieci z Hamamatsu”.
„Dzieci z Hamamatsu” to książka przewodnik po fascynującym kraju, ale i przewodnik po emocjach i przeżyciach dziecka, które po przeprowadzce do Japonii próbuje się odnaleźć w nieznanej rzeczywistości i jakże odmiennej od naszej kulturze.
 
Zapraszamy serdecznie na spacer do Ogrodu!
 
2021-10-10 - Wystawa "A Ty, co robisz, żeby ratować naszą planetę?"
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej wielkoformatowej wystawy plenerowej w naszym Ogrodzie.
 
Zdjęcia legendy polskiej fotografii Jacka Poremby, przed którego obiektywem stanęły wspaniałe aktorki i aktorzy, m.in. Kinga Preis, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Eryk Lubos, Agnieszka Grochowska, Filip Gurłacz, Joanna Brodzik, Daniel Olbrychski, Wiktoria Filus, Piotr Adamczyk, Andrzej Zieliński, Artur Żmijewski. Wystawa skłania do przemyśleń związanych z ochroną klimatu w naszych codziennych wyborach!
 
Współorganizatorem wystawy jest ATM Grupa, która od pięciu lat wydaje kalendarz z nietuzinkowymi fotografiami. Kalendarz na 2021 rok jest niezwykły, ponieważ poza artystycznymi zdjęciami zawiera coś jeszcze, o czym organizatorzy mówią tak:
"Zależało nam, żeby do pięknych zdjęć dodać coś więcej… Przesłanie. Nie szukaliśmy długo. Ocieplenie klimatu, topniejące lodowce, susze, pożary szalejące na całym świecie, wszechobecny plastik, dramatyczne zanieczyszczenie powietrza, masowe wycinanie lasów… Nasza planeta zmieniająca się w wielkie wysypisko śmieci. A wszystko to z powodu działań człowieka. Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, czeka nas ekologiczny koniec świata".
 
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Ogrodu. Zapraszamy!
 
2021-06-19 - Wystawa FlorIntegral
Od dzisiaj mogą Państwo podziwiać na terenie Ogrodu Żółtego wielkoformatową wystawę podsumowującą projekt FlorIntegral, którego realizacja zakończyła się w tym roku. Celem projektu była kompleksowa ochrona 31 spośród najcenniejszych gatunków roślin z terenu Polski. Dzięki współpracy czterech instytucji: Śląskiego Ogrodu Botanicznego,Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, udało się zwiększyć ochronę takich gatunków jak: goździk siny, zawilec wielkokwiatowy, dzwonek syberyjski czy dzwonecznik wonny.
Projekt FlorIntegral otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Unii Europejskiej Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, II osi priorytetowej "Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu".
Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w godzinach otwarcia Ogrodu. Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny.
 
2020-11-18 - Wystawa "W sieci"

W jesienno-zimowej odsłonie Ogrodu zapraszamy Państwa do oglądania plenerowej wystawy fotograficznej pt. „W sieci”, która ukazuje niesłychanie ciekawy i różnorodny świat pająków! Wystawa zachęca do poznania tej grupy zwierząt, przyjrzenia się im z bliska i być może zmierzenia się z lękami oraz uprzedzeniami ich dotyczącymi.

 

Autorami fotografii są wybitni arachnolodzy oraz fascynaci świata stawonogów: Marek Żabka, Konrad Wiśniewski, Hanna Skarzyńska. Pod kątem merytorycznym wystawę przygotowały: Agnieszka Babczyńska, Marta Sawadro, Agnieszka Czerwonka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast opracowanie graficzne wystawy to zasługa plastyk Weroniki Ratajskiej.

 

 

 

Wystawa powstała w ramach projektu „Akcje edukacyjno-informacyjne w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w 2020 r.” i została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia ogrodu. Serdecznie zapraszamy!

 

2018-04-22 - Świat przyrody malowany elektronami

W słoneczną wiosenną niedzielę, 22 kwietnia, uroczyście została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna zatytułowana „Świat przyrody malowany elektronami”. To kolejna z wystaw w naszym Ogrodzie, ale zupełnie inna, złożyły się na nią bowiem mikrofotografie wykonane z użyciem mikroskopu elektronowego SEM Hitachi SU 8010.

 

Autorką wszystkich zdjęć jest dr Jagna Karcz, komputerowe barwienia przygotował Bartosz Baran, a opracowanie graficzne wystawy to dzieło Weroniki Ratajskiej artysty plastyka.

 

Dzięki współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszamy Państwa do mikroświata.

 

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

2017-04-02 - Władcy przestworzy - PTAKI

Od 2 kwietnia w części na Sośniej Górze można zwiedzać nową plenerową wystawę fotograficzną zatytułowaną „Władcy przestworzy – PTAKI”. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównymi bohaterami tym razem – po owadach, żubrach, grzybach, ogrodach świata… – są nasi latający przyjaciele.

 

Dzień wernisażu okazał się wręcz wymarzonym. Iście letnia aura, pieszczące słońce i delikatne powiewy wiatru przyciągnęły do Ogrodu prawdziwe tłumy spragnione wypoczynku na świeżym powietrzu. A wszystkim w Mikołowie wiadomo, i nie tylko, bo w całej okolicy również, że najlepiej spędza się wolny czas na Sośniej Górze, szczególnie z dziećmi, którym nigdy się u nas nie nudzi. 

 

 

Nie inaczej było tym razem. Pierwsze w tym roku święto przyrodniczo-ekologiczne – Międzynarodowy Dzień Ptaków – zainaugurowało  Śląski Kalendarz Ekologiczny, w ramach którego co miesiąc, a czasem częściej, odbywają się u nas plenerowe imprezy dla całych rodzin. Kolejna już 1 maja – Światowy Dzień Środowiska Naturalnego. Wszystkie te wydarzenia organizowane są w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”, która jest współfinansowana przez WFOŚiGW w Katowicach.

 

Ale wróćmy do samego wernisażu, w którym udział wzięło wielu znakomitych gości, w tym najważniejsi – fotograficy, którzy bezpłatnie udostępnili nam swoje wybitne prace: panie Katarzyna Szymańska i Barbara Bacler-Żbikowska oraz panowie: Mirosław Wąsiński, Henryk Kościelny, Piotr Przybyła, Jacek Żbikowski, Adrian Ślązok oraz Andrzej Suchecki. Dyrektor Ogrodu, Paweł Kojs, dziękując im, wręczył ceramiczne ptaszki – ręcznie wykonane, artystyczne cudeńka, aby stanowiły namacalne wspomnienie tego wyjątkowego dnia i dla wielu z nich również pierwszej wizyty w naszym Ogrodzie.

 

 

Serdecznie dziękujemy władzom Mikołowa oraz powiatu, naukowcom oraz pozostałym gościom za niezwykle przychylne przyjęcie kolejnej wystawy, za pochlebne recenzje i gratulacje. Cieszymy się, że działania Ogrodu są doceniane zarówno przez lokalną społeczność, jak i ludzi nauki i edukacji.

 

Bardzo dziękujemy Górnośląskiemu Kołu Ornitologicznemu za objecie patronatem wystawy, a Telewizji TVT i Radiu Express za honorowy patronat. Dziękujemy za przybycie red. Natalii Siucie z Radia Express, red. Beacie Smadze-Seyboth z ekipą TVP3 Katowice, red. Jakubowi Pochwytowi z TVT oraz Andrzejowi Fijałkowskiemu z To Tylko Mikołów.

2016-10-16 - Wystawa "Grzyby - mistrzowskie rzeźby natury"

Od 16 października Śląski Ogród Botaniczny zaprasza do zwiedzania plenerowej wystawy fotograficznej „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury”. Ekspozycja została zorganizowana została w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”, a dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

Jest to kolejna po owadach, ogrodach Japonii i świata, przyrodzie mikołowskiej czy Puszczy Białowieskiej wystawa, na którą złożyło się niemal 80 mistrzowskich makrofotografii wybitnych fotografów przyrody i jednocześnie jej wielkich miłośników – pań: Barbary Kudławiec, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik i Bogusławy Jankowskiej oraz panów: Marcina Karetty, Konrada Wiśniewskiego, Romualda Cichosa, Mirosława Wantocha-Rekowskiego, Tadeusza Bziuka, Jarosława Szkodzika, Marka Siwulskiego i Mateusza Walczaka.

 

Wystawą „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” zorganizowaną razem z Polskim Towarzystwem Mykologicznym Śląski Ogród Botaniczny zachęca do przyjrzenia się tym razem różnorodności świata grzybów, które stanowią oddzielne królestwo obok roślin i zwierząt. Jest to królestwo niezwykle bogate, gdzie grzyby owocnikowe – przedstawione na niniejszej wystawie – stanowią tylko niewielki jego wycinek, ale niezwykle fascynujący i zaskakujący swym bogactwem form, kształtów i kolorów.

 

Organizatorzy

Śląski Ogród Botaniczny

Polskie Towarzystwo Mykologiczne                 

 

Partnerzy

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce

Miasto Mikołów

 

Patronat medialny

TVP3 Katowice

Radio Fest

 

Ulotka do pobrania TUTAJ

 

O naszej wystawie w programie "Bliżej Natury" TVP3 Katowice

17:47

strona:
1
2
 > 
>>

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.