WYSTAWY

2020-11-18 - Wystawa "W sieci"

W jesienno-zimowej odsłonie Ogrodu zapraszamy Państwa do oglądania plenerowej wystawy fotograficznej pt. „W sieci”, która ukazuje niesłychanie ciekawy i różnorodny świat pająków! Wystawa zachęca do poznania tej grupy zwierząt, przyjrzenia się im z bliska i być może zmierzenia się z lękami oraz uprzedzeniami ich dotyczącymi.

 

Autorami fotografii są wybitni arachnolodzy oraz fascynaci świata stawonogów: Marek Żabka, Konrad Wiśniewski, Hanna Skarzyńska. Pod kątem merytorycznym wystawę przygotowały: Agnieszka Babczyńska, Marta Sawadro, Agnieszka Czerwonka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast opracowanie graficzne wystawy to zasługa plastyk Weroniki Ratajskiej.

 

 

 

Wystawa powstała w ramach projektu „Akcje edukacyjno-informacyjne w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w 2020 r.” i została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia ogrodu. Serdecznie zapraszamy!

 

2018-04-22 - Świat przyrody malowany elektronami

W słoneczną wiosenną niedzielę, 22 kwietnia, uroczyście została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna zatytułowana „Świat przyrody malowany elektronami”. To kolejna z wystaw w naszym Ogrodzie, ale zupełnie inna, złożyły się na nią bowiem mikrofotografie wykonane z użyciem mikroskopu elektronowego SEM Hitachi SU 8010.

 

Autorką wszystkich zdjęć jest dr Jagna Karcz, komputerowe barwienia przygotował Bartosz Baran, a opracowanie graficzne wystawy to dzieło Weroniki Ratajskiej artysty plastyka.

 

Dzięki współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszamy Państwa do mikroświata.

 

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Ogrodu, wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

2017-04-02 - Władcy przestworzy - PTAKI

Od 2 kwietnia w części na Sośniej Górze można zwiedzać nową plenerową wystawę fotograficzną zatytułowaną „Władcy przestworzy – PTAKI”. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównymi bohaterami tym razem – po owadach, żubrach, grzybach, ogrodach świata… – są nasi latający przyjaciele.

 

Dzień wernisażu okazał się wręcz wymarzonym. Iście letnia aura, pieszczące słońce i delikatne powiewy wiatru przyciągnęły do Ogrodu prawdziwe tłumy spragnione wypoczynku na świeżym powietrzu. A wszystkim w Mikołowie wiadomo, i nie tylko, bo w całej okolicy również, że najlepiej spędza się wolny czas na Sośniej Górze, szczególnie z dziećmi, którym nigdy się u nas nie nudzi. 

 

 

Nie inaczej było tym razem. Pierwsze w tym roku święto przyrodniczo-ekologiczne – Międzynarodowy Dzień Ptaków – zainaugurowało  Śląski Kalendarz Ekologiczny, w ramach którego co miesiąc, a czasem częściej, odbywają się u nas plenerowe imprezy dla całych rodzin. Kolejna już 1 maja – Światowy Dzień Środowiska Naturalnego. Wszystkie te wydarzenia organizowane są w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”, która jest współfinansowana przez WFOŚiGW w Katowicach.

 

Ale wróćmy do samego wernisażu, w którym udział wzięło wielu znakomitych gości, w tym najważniejsi – fotograficy, którzy bezpłatnie udostępnili nam swoje wybitne prace: panie Katarzyna Szymańska i Barbara Bacler-Żbikowska oraz panowie: Mirosław Wąsiński, Henryk Kościelny, Piotr Przybyła, Jacek Żbikowski, Adrian Ślązok oraz Andrzej Suchecki. Dyrektor Ogrodu, Paweł Kojs, dziękując im, wręczył ceramiczne ptaszki – ręcznie wykonane, artystyczne cudeńka, aby stanowiły namacalne wspomnienie tego wyjątkowego dnia i dla wielu z nich również pierwszej wizyty w naszym Ogrodzie.

 

 

Serdecznie dziękujemy władzom Mikołowa oraz powiatu, naukowcom oraz pozostałym gościom za niezwykle przychylne przyjęcie kolejnej wystawy, za pochlebne recenzje i gratulacje. Cieszymy się, że działania Ogrodu są doceniane zarówno przez lokalną społeczność, jak i ludzi nauki i edukacji.

 

Bardzo dziękujemy Górnośląskiemu Kołu Ornitologicznemu za objecie patronatem wystawy, a Telewizji TVT i Radiu Express za honorowy patronat. Dziękujemy za przybycie red. Natalii Siucie z Radia Express, red. Beacie Smadze-Seyboth z ekipą TVP3 Katowice, red. Jakubowi Pochwytowi z TVT oraz Andrzejowi Fijałkowskiemu z To Tylko Mikołów.

2016-10-16 - Wystawa

Od 16 października Śląski Ogród Botaniczny zaprasza do zwiedzania plenerowej wystawy fotograficznej „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury”. Ekspozycja została zorganizowana została w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”, a dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

Jest to kolejna po owadach, ogrodach Japonii i świata, przyrodzie mikołowskiej czy Puszczy Białowieskiej wystawa, na którą złożyło się niemal 80 mistrzowskich makrofotografii wybitnych fotografów przyrody i jednocześnie jej wielkich miłośników – pań: Barbary Kudławiec, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik i Bogusławy Jankowskiej oraz panów: Marcina Karetty, Konrada Wiśniewskiego, Romualda Cichosa, Mirosława Wantocha-Rekowskiego, Tadeusza Bziuka, Jarosława Szkodzika, Marka Siwulskiego i Mateusza Walczaka.

 

Wystawą „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” zorganizowaną razem z Polskim Towarzystwem Mykologicznym Śląski Ogród Botaniczny zachęca do przyjrzenia się tym razem różnorodności świata grzybów, które stanowią oddzielne królestwo obok roślin i zwierząt. Jest to królestwo niezwykle bogate, gdzie grzyby owocnikowe – przedstawione na niniejszej wystawie – stanowią tylko niewielki jego wycinek, ale niezwykle fascynujący i zaskakujący swym bogactwem form, kształtów i kolorów.

 

Organizatorzy

Śląski Ogród Botaniczny

Polskie Towarzystwo Mykologiczne                 

 

Partnerzy

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce

Miasto Mikołów

 

Patronat medialny

TVP3 Katowice

Radio Fest

 

Ulotka do pobrania TUTAJ

 

O naszej wystawie w programie "Bliżej Natury" TVP3 Katowice

17:47

2016-06-19 - Tajemniczy świat owadów

 

19 czerwca miał miejsce uroczysty wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej „Tajemniczy świat owadów”, na którym gościliśmy wielu wspaniałych gości: członków Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, Związku Polskich Fotografów Przyrody – okręg śląski, władze Mikołowa, naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz wiele osób pasjonujących się fotografią przyrodniczą i zafascynowanych pięknem świata owadów.

 

Podczas wernisażu krótką, acz jakże interesującą prelekcję o różnorodności świata owadów, mnogości gatunków zamieszkujących Ziemię wygłosił Waldemar Żyła ze Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, nagrodzoną gromkimi brawami.

 

Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów i pochwał ze strony samych fotografów, a także innych osób, za co bardzo dziękujemy. Rzeczywiście, owady pokazane w tak dużym powiększeniu robią niesamowite wrażenie. Ponadto, dzięki ciekawym opisom przygotowanym przez samych fotografów, wystawa ma ogromny walor edukacyjny.

 

 

I pora na podziękowania.

 

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę fotografów, którzy przekazali swoje znakomite prace na naszą wystawę, tj. Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Bogusławy Jankowskiej, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Tadeusza Bziuka, Arkadiusza Dubaja, Łukasza Koby i Mirosława Wąsińskiego. Wszyscy oni wraz z bliskimi uświetnili swoją obecnością wernisaż.

 

Serdecznie dziękujemy Śląskiemu Towarzystwu Entomologicznemu za objęcie honorowym patronatem wystawy, a Radiu Fest za patronat medialny, które reprezentował red. Jacek Maczuch. Dziękujemy również za obecność red. Natalii Siucie z Radia Express oraz panu Andrzejowi Fijałkowskiemu z serwisu To Tylko Mikołów.

 

I oczywiście wielkie podziękowania należą się mecenasom, których wsparcie finansowe pozwoliło na przygotowanie wystawy na tak wysokim poziomie, tj. Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, firmie Tauron Wytwrzanie S.A., Miastu Mikołowowi oraz Radzie Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.

 

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Ogrodu, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7-21, a w niedziele i święta od 9 do 21. Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria zdjęć na naszym fan page'u

2015-12-13 - Wystawa "Barwy mikołowskie i... rytmy"

 

W niedzielę odbyło się uroczyste otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej „Barwy mikołowskie i… rytmy”. Mimo bardzo niesprzyjającej aury – wiał przejmujący wiatr i co chwila zacinał ostry deszcz – spotkali się na Sośniej Górze fotograficy przyrody i poeci, a także ich znajomi i rodziny, samorządowcy i przyjaciele Ogrodu, aby wspólnie z nami otworzyć ostatnią w tym roku wystawę fotograficzną, której motywem przewodnim jest przyroda ziemi mikołowskiej. Wernisaż uświetniły mikołowskie poetki, prezentując swoje wiersze: Janina Szołtysek, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Roma Jegor i Ewa Olejarz.

 

Zapraszamy do oglądania znakomitych zdjęć dziesięciorga fotografów – pań: Mirosławy Klęczek-Kasperczyk, Magdaleny Puto, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik, Jadwigi Piechy i Julii Szymańczyk oraz panów: Marcina Karetty, Andrzeja Sucheckiego, Mirosława Wąsińskiego, Łukasza Fuglewicza i Andrzeja Fijałkowskiego.

 

 

Zdjęcia są bardzo różne, bo też przyroda ziemi mikołowskiej jest niesłychanie różnorodna i barwna. W wielu sołectwach Mikołowa obserwujemy ogromne bogactwo siedlisk przyrodniczych, m.in. cenne drzewostany leśne Fiołkowej Góry i doliny dwóch potoków: Promny i Jasienicy; tereny podmokłe i pola uprawne z rzadkimi dziś zadrzewieniami śródpolnymi – czyżniami; wyrobiska wapienne, wąwozy i wzgórza; setki gatunków roślin i zwierząt. Do ściśle chronionych należą: skrzyp olbrzymi i goryczka orzęsiona, kwitną także storczyki i centuria, wymierająca na terenie województwa śląskiego. Rośnie kilkadziesiąt drzew spełniających kryteria pomników przyrody: dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe, brzozy brodawkowate i głogi jednoszyjkowe.

 

 

Na tym terenie szczególne walory ma również przyroda nieożywiona. Można tu odnaleźć unikatowe na Górnym Śląsku formy terenu, kamieniołomy, w których co rusz zbieracze znajdują skamieniałe karbońskie i triasowe okazy, oraz zabytkowe piece służące do wypalania wapienia – tzw. wapienniki. Ta różnorodność tematów, ujęć i barw naprawdę zachwyca.

 

Dzięki oprawie graficznej, przygotowanej przez mikołowską graficzkę Magdalenę Alszer, zdjęcia zostały wyeksponowane z uwzględnieniem różnorodności przedstawianych tematów i stylów poszczególnych fotografów, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i pochwałami zarówno ze strony autorów zdjęć, jak i gości wernisażu. Do zdjęć zostało wkomponowanych kilkanaście wierszy mikołowskich poetów nawiązujących do tematyki wystawy.

 

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, tj. 6-22.

 

Wystawa powstała w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Więcej zdjęć

 

2015-09-20 - Wystawa ''Proszę Państwa oto żubr''

Podczas obchodów Dnia Żubra, 20 września, została otwarta wystawa pt. "Proszę Państwa oto żubr" zorganizowana w ramach kampanii "Różnorodność - potęga życia" dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Do wystawy zostanie wydany album przedstawiący żubry zamieszkujące polskie i zagraniczne ośrodki hodowli oraz żyjące na wolności.

 

W wernisażu wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in.: prof. Wanda Olech – prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz dr Magdalena Matuszewska również ze Stowarzyszenia, Piotr Tetla – były nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, Mieczysław Hławiczka – główny weterynarz żubrów, również autor wielu zdjęć, które można oglądać na wystawie, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i burmistrzowie Mikołowa. Wystawie towarzyszy wydanie albumu o tym samym tytule, którego autorką jest Magdalena Alszer – niezwykle utalentowana graficzka z naszego miasta. Wystawę można oglądać do połowy listopada. Zapraszamy!

 

 

Fotorelacja w GALERII

2015-06-29 - Wystawa ''Ogrody świata''

Od 29 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym można oglądać nową plenerową wystawę fotograficzną „Ogrody świata”. Ekspozycja ta składa się z prawie 80 fotografii wybranych spośród blisko dwudziestu tysięcy obrazów nadesłanych niemal ze wszystkich zakątków świata na konkurs International Garden Photographer of the Year organizowany już po raz ósmy przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. W Polsce prace te po raz pierwszy można oglądać właśnie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

 

Wystawa ta została zorganizowana w ramach trwającej od zeszłego roku kampanii „Różnorodność – potęga życia” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

 

Prezentowane fotografie to finałowe prace oraz te, które zostały wysoko ocenione w różnych kategoriach, m.in. Piękno roślin, Dzikie życie w ogrodzie, Zieleń w mieście, Szczodra Ziemia, Chwile wytchnienia i in. Nagrodzone obrazy odsłaniają nie tylko piękno ogrodów, kwiatów, drzew, krajobrazów, ale również miejskich oaz zieleni – parków, skwerów, zieleńców oraz ogródków działkowych.

 

W wernisażu wzięło udział wielu znakomitych gości: samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele licznych urzędów i instytucji współpracujących ze Śląskim Ogrodem Botanicznym, przyjaciele z innych ogrodów, parków i arboretów, fotograficy przyrody, edukatorzy ekologiczni i wolontariusze Ogrodu oraz wiele innych osób zafascynowanych pięknej Natury.

 

Jednakże niewątpliwie najważniejszą w tym dniu osobą była zwyciężczyni konkursu IGPOTY – pani Magdalena Wasiczek, której praca pt „Baleriny” została oceniona najwyżej, a międzynarodowe jury określiło ją najlepszym fotografem przyrody na świecie 2014 roku.

 

fot. Od lewej stoją: Stanisław Piechula - prezes Związku Stowarzyszeń - Śląski Ogród Botaniczny, Ewa Cofała - kierownik Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej WFOŚiGW w Katowicach oraz laureatka IGPOTY - Magdalena Wasiczek.

 

Wystawę w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będzie można oglądać do połowy września w godzinach otwarcia Centrum Edukacji ŚOB (6-22).

 

Fotorelacja z wernisażu

 

 

Patronat medialny nad kampanią "Różnorodność - potęga życia", w ramach której organizowana jest wystawa, objęła Telewizja Polska Katowice. Relacja z otwarcia wystawy w sierpniowym odcinku programu red. Beaty Smagi-Seyboth "Bliżej Natury".

 

 

 

2015-03-22 - Wystawa '''Ogrody Japonii''

22 marca o godz. 13 w trakcie obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbędzie się wernisaż wystawy "Ogrody Japonii" zorganizowanej w ramach kampanii "Różnorodność - potęga życia" współfinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

 

 

Park Hirosaki, fot. Maciek Roszkowski

 

Na wystawę „Ogrody Japonii” złożyło się prawie 80 wielkoformatowych fotografii podróżnika i fotografika Stanisława Roszkowskiego, które zostały wykonane podczas jego siedmiu podróży do Japonii w latach 2005-2014. W tym czasie odwiedził on nie tylko wszystkie najważniejsze ogrody, w tym te wpisane na listę UNESCO, ale też wiele lokalnych, pomniejszych, które rzadko trafiają do publikacji. Wielokrotnie przemierzył Japonię wzdłuż i wszerz, od leżących na południu Kagoshima na Kiusiu aż po Aomori na północy. Początkowo zdjęcia robione były wyłącznie „dla siebie”, z potrzeby serca, dla przyjemności. Z czasem jednak, za namową przyjaciół, którzy mieli okazję je obejrzeć, osobista pasja pana Roszkowskiego przerodziła się w coś więcej – planową dokumentację.   W sumie jego baza zdjęciowa liczy około 50 000 ujęć.

 

Dobierając zdjęcia do wystawy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, chcieliśmy, aby przy pomocy każdego lub grupy zdjęć opowiedzieć jakąś historię, która ma swój początek, ale nie ma swojego końca, dzięki czemu każdemu oglądającemu daje możliwość własnej interpretacji. Zatem więcej będzie niuansów, szczegółów, gry świateł, nastroju, aniżeli typowych ujęć pocztówkowych, charakterystycznych dla turystycznych folderów. Mamy nadzieję, że przez „okna” tej wystawy zobaczą Państwo, że potęga życia może tkwić w harmonijnym współistnieniu Natury, tradycji duchowych i kulturowych.

 

 

Po oficjalnej części wernisażu odbędzie się zwiedzanie wystawy, które poprowadzi sam autor - Stanisław Roszkowski. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Saihoji kokedera; fot. Stanisław Roszkowski

 

Daigoji, ot. Stanisław Roszkowski

 

 

 

Patronat medialny

 

 

 

2014-10-21 - Wystawa - International Photographer Garden of the Year (IGPOTY)

Od wtorku – 21 października – w Śląskim Ogrodzie Botanicznym można oglądać wystawę fotografii IGPOTY. Wystawa ta jest drugą w tym roku po Arbores Vitae zorganizowaną w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”.

 

Poprzez kampanię pragniemy zwrócić uwagę na piękno związane ze złożonością, wielością form i rozwiązań, oryginalnością, swoistością… różnorodnością. W różnorodności tkwi bowiem siła przetrwania, zdolność do zaadaptowania się do zmiany środowiska – powiedział dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego Paweł Kojs. – Jednym z przejawów tej różnorodności łączącej w sobie elementy Natury i Kultury są ogrody, w których dostrzeżemy różne filozofie życia; to one są odbiciem rozwijanego w danej kulturze światoobrazu, jego ewolucji lub dojrzewania.

Ekspozycja składa się z 77 plansz z fotografiami z czterech edycji konkursu IGPOTY i trzech tablic informacyjnych, które zostały ustawione w prawej części Sośniej Góry. Spacerując ścieżkami można podziwiać zdjęcia wykonane w różnych częściach globu, różnymi technikami, zarówno przez zawodowców, jak i amatorów.

 

 

W dniu wernisażu dopisała piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała podziwianiu wspaniałych zdjęć, których autorami są fotograficy z całego świata, nagrodzeni w bardzo prestiżowym międzynarodowym konkursie International Garden Photographer of the Year.

 Wernisaż zaszczycił swoją obecnością sam pomysłodawca i organizator konkursu Philip Smith, który był zachwycony ekspozycją w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, przyznając, że nawet coroczna wystawa pokonkursowa organizowana w Ogrodach Królewskich w Kew nie jest tak duża i okazała.

 

Głównymi gośćmi były dwie polskie laureatki konkursu, które wielokrotnie w różnych kategoriach otrzymywały nagrody: Magdalena Wasiczek i Joanna Stoga, która wsparła merytorycznie organizację wystawy.

 

 

Obecna była również Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW, z którego środków dofinansowane zostało wybudowanie infrastruktury wystawienniczej oraz wydruk fotografii, Marek Balcer – burmistrz Mikołowa, który objął patronat honorowy nad wystawą, Wojciech Tkacz – dyrektor mikołowskiego MOSiR-u, który wsparł finansowo powstanie ekspozycji, oraz Maciej Thorz – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.  

 

 

 

Prezes WFOŚiGW wyraziła zadowolenie z takiej formy edukacji przyrodniczej, która poprzez zestawienie natury z kulturą w nowatorski sposób przybliża ludziom piękno i różnorodność przyrody, pokazując harmonię pomiędzy tymi światami.

 

Do wystawy został wydany piękny album-przewodnik, w którym zamieszczone i opisane są fotografie. Ekspozycję IGPOTY można oglądać do marca 2015 r.

 

 

Małgorzata Szymańczyk

fot. Katarzyna Galej

strona:
1
2
 > 
>>

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.