4 czerwca 2023 roku odbyło się pierwsze z cyklu „Seminarium przyrodnicze Arboretum Gródek w Jaworznie”, seminarium pt. „Wiosenne odkrywanie drzew”. W trakcie spotkania zrealizowano dwa wykłady o następującej tematyce:
- "Morfologia drzew i ich przystosowanie do życia na lądzie",
- "Jak drzewa rosną?".
Seminarium odbyło się w ramach Kampanii na rzecz różnorodności biologicznej „Bioróżnorodność – Fundament Natury” Działanie I Śląskie Spotkania Seminaryjne; „Seminarium przyrodnicze Arboretum Gródek w Jaworznie”, – przyrodnicze seminaria i było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
21 maja 2023 roku odbyło się drugie z cyklu „Podróże w Naturę”, seminarium przyrodnicze pt. „Podróż w Krainę Różnorodności”, które nawiązywało do obchodów Dnia Zagrożonych Gatunków. Spotkanie poprowadziła mgr Agata Kloczkowska, absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz certyfikowana edukatorka leśna.
W trakcie seminarium zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:
- „Różnorodność biologiczna - definicja. Systematyka organizmów - klasyfikacja, katalogowanie oraz opisywanie organizmów”,
- „Zasady nazewnictwa w świecie przyrody”,
- „Metody obserwacji oraz inne sposoby poznawania różnorodności biologicznej danego terenu”,
- „Zasady zbioru i przechowywania roślin, etykietowanie i katalogowanie zbiorów”.
Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, poprzez uważne doświadczanie okolicznej przyrody różnymi zmysłami.
Seminarium odbyło się w ramach Kampanii na rzecz różnorodności biologicznej „Bioróżnorodność – Fundament Natury” Działanie I Śląskie Spotkania Seminaryjne; „Podróże w Naturę” – przyrodnicze seminaria i było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
1 kwietnia 2023 roku odbyło się pierwsze, otwierające cykl „Podróże w Naturę”, seminarium przyrodnicze pt. „Podróż w Przyrodę”, które nawiązuje do obchodów Dnia Ziemi. Spotkanie poprowadziła Pani Agata Kloczkowska - absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i certyfikowana edukatorka leśna.
W trakcie seminarium zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:
- Zmysły i ich rola w poznawaniu przyrody,
- Wpływ więzi z naturą na zdrowie i samopoczucie,
- Sposoby na oswojenie miejsca,
- Dziennik obserwacji jako metoda rozwoju ciekawości dziecka.
Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zastosować zdobytą wiedzę w praktyce, poprzez uważne doświadczanie okolicznej przyrody różnymi zmysłami.
Seminarium odbyło się w ramach Kampanii na rzecz różnorodności biologicznej „Bioróżnorodność – Fundament Natury” Działanie I Śląskie Spotkania Seminaryjne; „Podróże w Naturę” – przyrodnicze seminaria i było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
24 września 2022 roku odbyło się trzecie, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodnicze pt. „Pustynia w mieście, czyli co mówią nam epifity o czystości powietrza”, które nawiązuje do obchodów Dnia Czystego Powietrza.
Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Wierzgoń - doktorant z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
W trakcie spotkania zrealizowano wykłady seminaryjne wraz z wyjściem terenowym, które dotyczyły problemu zanieczyszczenia powietrza. Podczas spotkania uczestnicy poznali anatomię i morfologię porostów, dowiedzieli się jak porosty reagują na zmieniające się warunki środowiska i dlaczego są biologicznymi wskaźnikami stanu czystości powietrza. Dodatkowo podczas wycieczki uczestnicy mogli zobaczyć poszczególne gatunki porostów, które rosną na drzewach w Ogrodzie.
11 czerwca 2022 roku w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbyło się seminarium przyrodnicze pt. "Przetrwanie - rośliny w obliczu zmian klimatycznych". Było to kolejne spotkanie z cyklu Sobót w Ogrodzie, które tym razem nawiązywało do obchodów Dnia Roślin.
Spotkanie poprowadziła dr Teresa Nowak z Wydziału Nauk Przyrodniczych, Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
W trakcie spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym jak rośliny dostosowują się do niekorzystnych warunków środowiska, jak zmiany klimatu wpływają na uprawy oraz jak inwazyjne gatunku obce wpływają na rodzimą florę.
28 maja 2022 roku odbyło się kolejne z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodnicze pt. „Kropla drąży kamień – woda w Ogrodzie", które nawiązywało do obchodów Dnia Wody.
Spotkanie poprowadził dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ, przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej.
W trakcie spotkania zrealizowano wykład, z wyjściem terenowym, dotyczącym wpływu cieków wodnych na ukształtowanie terenu ŚOB oraz istniejących zasobów wodnych i ich znaczenia w tworzeniu mikroklimatu w Ogrodzie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z profesjonalnym sprzętem badawczym i dokonali pomiaru jakości wody przy użyciu sondy wieloparametrowej.
18 września 2021 roku odbyło się trzecie - ostatnie w tym roku seminarium przyrodniczo-ekologiczne, z cyklu Sobót w Ogrodzie, nawiązujące do obchodów Dnia Siedlisk Naturalnych. Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Wierzgoń i Pan Dariusz Halabowski. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce: