KONFERENCJE I SEMINARIA

2023-06-04 - Seminarium "Wiosenne odkrywanie drzew" - relacja

4 czerwca 2023 roku odbyło się pierwsze z cyklu „Seminarium przyrodnicze Arboretum Gródek w Jaworznie”, seminarium pt. „Wiosenne odkrywanie drzew”. W trakcie spotkania zrealizowano dwa wykłady o następującej tematyce:

- "Morfologia drzew i ich przystosowanie do życia na lądzie",

- "Jak drzewa rosną?".

Seminarium odbyło się w ramach Kampanii na rzecz różnorodności biologicznej „Bioróżnorodność – Fundament Natury” Działanie I Śląskie Spotkania Seminaryjne; „Seminarium przyrodnicze Arboretum Gródek w Jaworznie”, – przyrodnicze seminaria i było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

      

 

2023-05-29 - Seminarium "Wiosenne odkrywanie drzew" - zaproszenie

2023-05-21 - Seminarium "Podróż w Krainę Różnorodności" - relacja

21 maja 2023 roku odbyło się drugie z cyklu „Podróże w Naturę”, seminarium przyrodnicze pt. „Podróż w Krainę Różnorodności”, które nawiązywało do obchodów Dnia Zagrożonych Gatunków. Spotkanie poprowadziła mgr Agata Kloczkowska, absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz certyfikowana edukatorka leśna.

W trakcie seminarium zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:

- „Różnorodność biologiczna - definicja. Systematyka organizmów - klasyfikacja, katalogowanie oraz opisywanie organizmów”,

- „Zasady nazewnictwa w świecie przyrody”,

- „Metody obserwacji oraz inne sposoby poznawania różnorodności biologicznej danego terenu”,

- „Zasady zbioru i przechowywania roślin, etykietowanie i katalogowanie zbiorów”.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, poprzez uważne doświadczanie okolicznej przyrody różnymi zmysłami.

Seminarium odbyło się w ramach Kampanii na rzecz różnorodności biologicznej „Bioróżnorodność – Fundament Natury” Działanie I Śląskie Spotkania Seminaryjne; „Podróże w Naturę” – przyrodnicze seminaria i było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

      

  

2023-05-15 - Seminarium "Podróż w Krainę Różnorodności" - zaproszenie

2023-04-01 - Seminarium "Podróż w Przyrodę" - relacja

1 kwietnia 2023 roku odbyło się pierwsze, otwierające cykl „Podróże w Naturę”, seminarium przyrodnicze pt. „Podróż w Przyrodę”, które nawiązuje do obchodów Dnia Ziemi. Spotkanie poprowadziła Pani Agata Kloczkowska - absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i certyfikowana edukatorka leśna.

W trakcie seminarium zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:

- Zmysły i ich rola w poznawaniu przyrody,

- Wpływ więzi z naturą na zdrowie i samopoczucie,

- Sposoby na oswojenie miejsca,

- Dziennik obserwacji jako metoda rozwoju ciekawości dziecka.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zastosować zdobytą wiedzę w praktyce, poprzez uważne doświadczanie okolicznej przyrody różnymi zmysłami.

Seminarium odbyło się w ramach Kampanii na rzecz różnorodności biologicznej „Bioróżnorodność – Fundament Natury” Działanie I Śląskie Spotkania Seminaryjne; „Podróże w Naturę” – przyrodnicze seminaria i było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

       

 

       

2023-03-20 - Seminarium "Podróż w Przyrodę" - zaproszenie

2022-09-29 - Seminarium "Pustynia w mieście, czyli co mówią nam epifity o czystości powietrza"

24 września 2022 roku odbyło się trzecie, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodnicze pt. „Pustynia w mieście, czyli co mówią nam epifity o czystości powietrza”, które nawiązuje do obchodów Dnia Czystego Powietrza.

Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Wierzgoń - doktorant z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

W trakcie spotkania zrealizowano wykłady seminaryjne wraz z wyjściem terenowym, które dotyczyły problemu zanieczyszczenia powietrza. Podczas spotkania uczestnicy poznali anatomię i morfologię porostów, dowiedzieli się jak porosty reagują na zmieniające się warunki środowiska i dlaczego są biologicznymi wskaźnikami stanu czystości powietrza. Dodatkowo podczas wycieczki uczestnicy mogli zobaczyć poszczególne gatunki porostów, które rosną na drzewach w Ogrodzie.

 

         

 

         

2022-06-11 - Seminarium "Przetrwanie - rośliny w obliczu zmian klimatycznych"

11 czerwca 2022 roku w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbyło się seminarium przyrodnicze pt. "Przetrwanie - rośliny w obliczu zmian klimatycznych". Było to kolejne spotkanie z cyklu Sobót w Ogrodzie, które tym razem nawiązywało do obchodów Dnia Roślin. 

 

Spotkanie poprowadziła dr Teresa Nowak z Wydziału Nauk Przyrodniczych, Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

 

W trakcie spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym jak rośliny dostosowują się do niekorzystnych warunków środowiska, jak zmiany klimatu wpływają na uprawy oraz jak inwazyjne gatunku obce wpływają na rodzimą florę.

 

2022-05-28 - Seminarium "Kropla drąży kamień - woda w Ogrodzie"

28 maja 2022 roku odbyło się kolejne z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodnicze pt. „Kropla drąży kamień – woda w Ogrodzie", które nawiązywało do obchodów Dnia Wody. 

 

Spotkanie poprowadził dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ, przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej.

 

W trakcie spotkania zrealizowano wykład, z wyjściem terenowym, dotyczącym wpływu cieków wodnych na ukształtowanie terenu ŚOB oraz istniejących zasobów wodnych i ich znaczenia w tworzeniu mikroklimatu w Ogrodzie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z profesjonalnym sprzętem badawczym i dokonali pomiaru jakości wody przy użyciu sondy wieloparametrowej.

 

     

 

         

2021-09-18 - Seminarium w ramach Dnia Siedlisk Naturalnych

18 września 2021 roku odbyło się trzecie - ostatnie w tym roku seminarium przyrodniczo-ekologiczne, z cyklu Sobót w Ogrodzie, nawiązujące do obchodów Dnia Siedlisk Naturalnych. Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Wierzgoń i Pan Dariusz Halabowski. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:

 

  • Mchy - zielone ogrody w mikroskali cz.1
  • Mchy - zielone ogrody w mikroskali cz.2
  • Rola drobnych zbiorników wodnych i ich fauna na przykładzie niewielkiego zbiornika w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie cz.1 
  • Rola drobnych zbiorników wodnych i ich fauna na przykładzie niewielkiego zbiornika w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie cz.2

 

 

   

 

   

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.