KONFERENCJE I SEMINARIA

2022-06-11 - Seminarium "Przetrwanie - rośliny w obliczu zmian klimatycznych"

11 czerwca 2022 roku w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbyło się seminarium przyrodnicze pt. "Przetrwanie - rośliny w obliczu zmian klimatycznych". Było to kolejne spotkanie z cyklu Sobót w Ogrodzie, które tym razem nawiązywało do obchodów Dnia Roślin. 

 

Spotkanie poprowadziła dr Teresa Nowak z Wydziału Nauk Przyrodniczych, Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

 

W trakcie spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym jak rośliny dostosowują się do niekorzystnych warunków środowiska, jak zmiany klimatu wpływają na uprawy oraz jak inwazyjne gatunku obce wpływają na rodzimą florę.

 

2022-05-28 - Seminarium "Kropla drąży kamień - woda w Ogrodzie"

28 maja 2022 roku odbyło się kolejne z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodnicze pt. „Kropla drąży kamień – woda w Ogrodzie", które nawiązywało do obchodów Dnia Wody. 

 

Spotkanie poprowadził dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ, przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej.

 

W trakcie spotkania zrealizowano wykład, z wyjściem terenowym, dotyczącym wpływu cieków wodnych na ukształtowanie terenu ŚOB oraz istniejących zasobów wodnych i ich znaczenia w tworzeniu mikroklimatu w Ogrodzie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z profesjonalnym sprzętem badawczym i dokonali pomiaru jakości wody przy użyciu sondy wieloparametrowej.

 

     

 

         

2021-09-18 - Seminarium w ramach Dnia Siedlisk Naturalnych

18 września 2021 roku odbyło się trzecie - ostatnie w tym roku seminarium przyrodniczo-ekologiczne, z cyklu Sobót w Ogrodzie, nawiązujące do obchodów Dnia Siedlisk Naturalnych. Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Wierzgoń i Pan Dariusz Halabowski. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:

 

 • Mchy - zielone ogrody w mikroskali cz.1
 • Mchy - zielone ogrody w mikroskali cz.2
 • Rola drobnych zbiorników wodnych i ich fauna na przykładzie niewielkiego zbiornika w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie cz.1 
 • Rola drobnych zbiorników wodnych i ich fauna na przykładzie niewielkiego zbiornika w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie cz.2

 

 

   

 

   

2021-05-29 - Seminarium w ramach Dnia Bociana

29 maja 2021 roku odbyło się drugie, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodniczo-ekologiczne nawiązujące do obchodów Dnia Bociana. Spotkanie poprowadziła Pani Zuzanna Pestka oraz Pan Mateusz Świstak. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce: 

 

 • Ornitologiczne rozmowy - czyli ptasie życie wokół nas
 • Bociany - władcy przestworzy, prawda i mity 
 • Warsztat opowieści - jak oczarować słuchacza
 • Baśnie na warsztacie - dobre praktyki 

 

      

2021-04-17 - Seminarium w ramach Dnia Patrzenia w Niebo

17 kwietnia 2021 roku odbyło się pierwsze, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodniczo-ekologiczne nawiązujące do obchodów Dnia Patrzenia w Niebo. Spotkanie poprowadziła Pani Bogusława Zagoła - Kierownik Działu Dydaktyki i Popularyzacji Planetarium Śląskiego. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:

 

 • Badanie klimatu i jego zmian - słów kilka o stacji klimatologicznej przy Planetarium Śląskim w Chorzowie (prezentackja i omówienie przyrządów, obserwacje pogody, analiza wyników pomiarów)
 • Dziennik klimatologiczny - pomiary i obserwacje pogody (zajęcia praktyczne)
 • Barwy pogody - słów kilka o zjawiskach świetlnych (i nie tylko) w atmosferze
 • Stacja pogody w Śląskim Ogrodzie Botanicznym - omówienie przyrządów, ich zastosowanie i sugestie co do wykorzystania do zajęć warsztatowych. 

 

  

 

   

2019-09-15 - Seminarium w ramach Dnia Geologii

Różne oblicza geologii - pod tym tytułem kryło się drugie w tym roku seminarium popularnonaukowe prowadzone w ramach kampanii "Klimat dla Śląska". Okazją do zorganizowania seminarium były obchody Dnia Geologii w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Seminarium miało charakter otwarty, a świetności dodawała mu wystawa skał i minerałów oraz sprzętu wykorzystywanego w pracach geologicznych. 

 

W ramach seminarium odbyły się następujące wykłady:

mgr inż. Andrzej Bezkorowajny „Dlaczego w Polsce jest tak mało wody – znaczenie retencji”

dr Dorota Środek „Polskie wulkany”
dr Dorota Środek „Wykorzystanie minerałów – kiedyś i dzisiaj”
mgr inż. Andrzej Bezkorowajny „Obieg wody w przyrodzie”
mgr Barbara Bezkorowajna-Niemiec „Geolodzy w krainie kaktusów”

 

 

 

 

2019-04-09 - Seminarium w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków

Jak z jaszczura powstał ptak? Na te i wiele innych pytań odpwiedzieli prelegenci seminarium popularno naukowego prowadzonego w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Seminarium przewodzili zawodowi ornitolodzy i przyrodnicy: Rafał Wyszyński i Markek Twardowski, z wycieczki-ornitologiczne.pl. 

 

W ramach seminarium wygłoszono następujące wykłady:

"Co ma kura z jaszczura";

"Pióra ptaków - rozwój, budowa, funkcje";

"Niezwykłe zdolności lotu - przystosowanie ptaków do unoszenia się w powietrzu";

"Wyższość ptaków nad gadami? Gady w diecie ptaków";

" Sposoby zdobywania i magazynowania pożywienia - adaptacje pokarmowe ptaków".

 

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się terenowa część seminarium - wycieczka ornitologiczna w poszukiwalu lokalnego ptactwa.

 

 

2018-09-16 - Seminarium w ramach Dnia Rzeki

W dniu 16 września 2018 roku w trakcie obchodów Dnia Rzeki odbyło się seminarium popularno - naukowe 

"Rozmowy o rzekach"

 

Wykłady w trakcie seminarium poprowadzili:

 

Agnieszka Sowa "Wisła - najdłuższa rzeka w Polsce";

Dariusz Halabowski "Życie w wodzie z biegiem rzeki";

Agnieszka Hutniczak "Szuwary - enklawa rzadkich gatunkó ptaków";

Gabriela Wawak "Rgeulacja rzeki - fakty i mity";

Joanna Wawak "Doliny rzeczne i ich mieszkańcy".

 

 

2018-04-08 - Seminarium w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków

 

8 kwietania 2018 roku w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków odbyło się seminarium "Rozmowy o ptakach".

 

 

Rozmowy toczyli i dyskusję w zakresie swoich tematów poprowadzili:

 

Katarzyna Skowrońska - Ochman z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska  "Ciepło, cieple, za gorąco! Słów kilka o wpływie zmian klimatycznych na ptaki";

Dr Piotr Cempulik z Muzeum Górnegośląska w Bytomiu "Ptaki terenów zurbanizowanych naszego regionu";

Michał Molickiz Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego;

Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie "Ptaki w miastach, a konsekwencje przeprowadzanych termomodernizacji budynków przez spółdzielnie, wspólnoty, KZGM i obowiązki kompensacji przyrodniczej";

Seminarium zakończył przedpremierowy pokaz pilota serialu "Birdwatchers: Polnd" udostępnionego przez firmę LARK Dariusz Świtała.

 

 

    

2017-06-08 - II Sympozjum Batesonowskie za nami

W dniach 1-4 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościliśmy wysokiej rangi międzynarodowych ekspertów głównie w dziedzinie ekologii umysłu, a także wielu innych dyscyplin i obszarów, takich jak pedagogika, komunikacja, psychoterapia, neurologia…

 

 

Zjechali się oni z najodleglejszych zakątków świata, aby wziąć udział w II Sympozjum Batesonowskim, którego hasłem przewodnim było „Ekologia umysłu i przyroda: korzenie, idee i praktyki. Inspiracje i wyzwania dla humanistyki oraz w sferze zarządzania terenami poprzemysłowymi”. Spotkali się, by rozmawiać o niezwykłej postaci Gregory’ego Batesona (1904-1980), uchodzącego za klasyka ogromnych obszarów humanistyki, antropologa, epistemologa, cybernetyka i teoretyka komunikacji.

 

 

Podczas poszczególnych sesji sympozjum odnoszono się do problemów epistemologii, edukacji i komunikacji, sygnalizowano różne zjawiska w celu zwiększenia świadomości problemów i wyzwań oraz dyskutowano o tym, jak mobilizować rozmaite środowiska do współdziałania w ich rozwiązywaniu i przezwyciężaniu, jak np. imigracja, uchodźctwo, uzależnienia. Specjalną uwagę poświecono ekosystemowym rozważaniom, włączając w to zagadnienia życia i zdrowia, medycyny i terapii, rozpatrywanym w aspektach praktycznych i teoretycznych, klinicznych i diagnostycznych. Dyskutowano o zastosowaniach spuścizny Gregory’ego Batesona w rozmaitych obszarach praktyki społecznej i refleksji humanistycznej oraz kolejnych etapach wyłaniania się idei „ekologii umysłu” w trzech głównych jego książkach oraz w najnowszej publikacji Nory Bateson.

 

 

Warto wrócić do samych gości konferencji – wybitnych osobistości w swoich dziedzinach reprezentujących liczne kraje, m.in. Austrię, Hiszpanię, Holandię, Kanadę, Litwę, Norwegię, Singapur, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Włochy czy Polskę, które to osoby stanowią trzon International Bateson Institute oraz należą do narodowych grup Batesona. Ich profesjonalna tożsamość miała charakter bardzo zróżnicowany, wychodząc od akademickiego statusu, poprzez praktykę terapeutyczną, doświadczenie w nauczaniu, działalność kulturową, metodologię i epistemologię, zarządzanie i sztukę, filozofię, naukę o poznaniu, pedagogikę i medycynę.

 

 

Na pierwszym miejscu należy wymienić córkę Gregory’ego Batesona – Norę Bateson, która jest prezydentem Międzynarodowego Instytutu Batesona. Byli m.in. obecni również: Rex Weyler z Kanady – współzałożyciel Green Peace, dr Keneth Silvestri – psychoterapeuta z USA, Brigitte Hipel  z Uniwersytetu w Klagenfurt w Austrii, Phillip Guddemi – antropolog z USA, Erik Graffman – psycholog i terapeuta pracujący w Szwecji i Francji, Jon Goodbun – architekt, projektant z Royal College of Art z Wielkiej Brytanii, Serena Dinelli – psycholog, artysta, edukator z Włoch, Leslie Blackhall – bioetyk, lekarz zajmująca się rozwojem opieki paliatywnej z Uniwersytetu Virginia, Arunas Augustinaitis z Litwy – rektor Uniwersytetu w Wilnie, specjalista w zakresie teorii komunikacji i biznesu, Jane Jorgenson z Uniwersytetu z Południowej Florydy zajmująca się komunikacją w rodzinie. Z Polski gościliśmy m.in. prof. Zdzisława Wąsika – lingwistę, semiotyka, dyrektora Regionalno-Kontynentalnych Koordynatorów Międzynarodowego Instytutu Komunikologii dla Europy, rektora Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie prof. Ireneusza Kojdera, prof. Wojciecha Kojsa – z Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej.

 

 

Będąc w ogrodzie botanicznym, nie mogło obejść się bez jego zobaczenia, dlatego pomiędzy sesjami uczestnicy zwiedzili zarówno Ogród Żółty – część na Sośniej Górze, jak i Ogród Czerwony – część z kolekcjami ozdobnymi, naukowymi i edukacyjnymi, po których oprowadzał dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs.

 

 

W pierwszym dniu pobytu w Śląskim Ogrodzie Botanicznym uczestnicy wysłuchali koncertu entofolkowej grupy Kuczeryki, która zaprezentowała tradycyjne słowiańskie i ludowe pieśni, również śląskie, co spotkało się z żywym zainteresowaniem gości. W kolejnych dniach goście zwiedzili Muzeum Śląskie oraz wysłuchali koncertu muzyki klasycznej w sali NOSPR w Katowicach.

 

 

Organizatorami wydarzenia byli prof. Lech Witkowski – filozof edukacji i kultury, pedagog, koordynator Polish Bateson Research Group oraz dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs. Ale nie doszłoby do realizacji tej inicjatywy, gdyby nie współpraca z Wyższą Szkołą Bankową w Dąbrowie Górniczej, Akademią Pomorską w Słupsku, Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy oraz Polską Akademią Nauk – Ogrodem Botanicznym CZRB w Powsinie.

strona:
1
2
 > 
>>

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.