KONFERENCJE I SEMINARIA

2022-09-29 - Seminarium "Pustynia w mieście, czyli co mówią nam epifity o czystości powietrza"

24 września 2022 roku odbyło się trzecie, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodnicze pt. „Pustynia w mieście, czyli co mówią nam epifity o czystości powietrza”, które nawiązuje do obchodów Dnia Czystego Powietrza.

Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Wierzgoń - doktorant z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

W trakcie spotkania zrealizowano wykłady seminaryjne wraz z wyjściem terenowym, które dotyczyły problemu zanieczyszczenia powietrza. Podczas spotkania uczestnicy poznali anatomię i morfologię porostów, dowiedzieli się jak porosty reagują na zmieniające się warunki środowiska i dlaczego są biologicznymi wskaźnikami stanu czystości powietrza. Dodatkowo podczas wycieczki uczestnicy mogli zobaczyć poszczególne gatunki porostów, które rosną na drzewach w Ogrodzie.

 

         

 

         

2022-06-11 - Seminarium "Przetrwanie - rośliny w obliczu zmian klimatycznych"

11 czerwca 2022 roku w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbyło się seminarium przyrodnicze pt. "Przetrwanie - rośliny w obliczu zmian klimatycznych". Było to kolejne spotkanie z cyklu Sobót w Ogrodzie, które tym razem nawiązywało do obchodów Dnia Roślin. 

 

Spotkanie poprowadziła dr Teresa Nowak z Wydziału Nauk Przyrodniczych, Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

 

W trakcie spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym jak rośliny dostosowują się do niekorzystnych warunków środowiska, jak zmiany klimatu wpływają na uprawy oraz jak inwazyjne gatunku obce wpływają na rodzimą florę.

 

2022-05-28 - Seminarium "Kropla drąży kamień - woda w Ogrodzie"

28 maja 2022 roku odbyło się kolejne z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodnicze pt. „Kropla drąży kamień – woda w Ogrodzie", które nawiązywało do obchodów Dnia Wody. 

 

Spotkanie poprowadził dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ, przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej.

 

W trakcie spotkania zrealizowano wykład, z wyjściem terenowym, dotyczącym wpływu cieków wodnych na ukształtowanie terenu ŚOB oraz istniejących zasobów wodnych i ich znaczenia w tworzeniu mikroklimatu w Ogrodzie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z profesjonalnym sprzętem badawczym i dokonali pomiaru jakości wody przy użyciu sondy wieloparametrowej.

 

     

 

         

2021-09-18 - Seminarium w ramach Dnia Siedlisk Naturalnych

18 września 2021 roku odbyło się trzecie - ostatnie w tym roku seminarium przyrodniczo-ekologiczne, z cyklu Sobót w Ogrodzie, nawiązujące do obchodów Dnia Siedlisk Naturalnych. Spotkanie poprowadził Pan Mariusz Wierzgoń i Pan Dariusz Halabowski. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:

 

 • Mchy - zielone ogrody w mikroskali cz.1
 • Mchy - zielone ogrody w mikroskali cz.2
 • Rola drobnych zbiorników wodnych i ich fauna na przykładzie niewielkiego zbiornika w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie cz.1 
 • Rola drobnych zbiorników wodnych i ich fauna na przykładzie niewielkiego zbiornika w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie cz.2

 

 

   

 

   

2021-05-29 - Seminarium w ramach Dnia Bociana

29 maja 2021 roku odbyło się drugie, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodniczo-ekologiczne nawiązujące do obchodów Dnia Bociana. Spotkanie poprowadziła Pani Zuzanna Pestka oraz Pan Mateusz Świstak. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce: 

 

 • Ornitologiczne rozmowy - czyli ptasie życie wokół nas
 • Bociany - władcy przestworzy, prawda i mity 
 • Warsztat opowieści - jak oczarować słuchacza
 • Baśnie na warsztacie - dobre praktyki 

 

      

2021-04-17 - Seminarium w ramach Dnia Patrzenia w Niebo

17 kwietnia 2021 roku odbyło się pierwsze, z cyklu Sobót w Ogrodzie, seminarium przyrodniczo-ekologiczne nawiązujące do obchodów Dnia Patrzenia w Niebo. Spotkanie poprowadziła Pani Bogusława Zagoła - Kierownik Działu Dydaktyki i Popularyzacji Planetarium Śląskiego. W jego trakcie zrealizowano cztery wykłady o następującej tematyce:

 

 • Badanie klimatu i jego zmian - słów kilka o stacji klimatologicznej przy Planetarium Śląskim w Chorzowie (prezentackja i omówienie przyrządów, obserwacje pogody, analiza wyników pomiarów)
 • Dziennik klimatologiczny - pomiary i obserwacje pogody (zajęcia praktyczne)
 • Barwy pogody - słów kilka o zjawiskach świetlnych (i nie tylko) w atmosferze
 • Stacja pogody w Śląskim Ogrodzie Botanicznym - omówienie przyrządów, ich zastosowanie i sugestie co do wykorzystania do zajęć warsztatowych. 

 

  

 

   

2019-09-15 - Seminarium w ramach Dnia Geologii

Różne oblicza geologii - pod tym tytułem kryło się drugie w tym roku seminarium popularnonaukowe prowadzone w ramach kampanii "Klimat dla Śląska". Okazją do zorganizowania seminarium były obchody Dnia Geologii w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Seminarium miało charakter otwarty, a świetności dodawała mu wystawa skał i minerałów oraz sprzętu wykorzystywanego w pracach geologicznych. 

 

W ramach seminarium odbyły się następujące wykłady:

mgr inż. Andrzej Bezkorowajny „Dlaczego w Polsce jest tak mało wody – znaczenie retencji”

dr Dorota Środek „Polskie wulkany”
dr Dorota Środek „Wykorzystanie minerałów – kiedyś i dzisiaj”
mgr inż. Andrzej Bezkorowajny „Obieg wody w przyrodzie”
mgr Barbara Bezkorowajna-Niemiec „Geolodzy w krainie kaktusów”

 

 

 

 

2019-04-09 - Seminarium w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków

Jak z jaszczura powstał ptak? Na te i wiele innych pytań odpwiedzieli prelegenci seminarium popularno naukowego prowadzonego w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Seminarium przewodzili zawodowi ornitolodzy i przyrodnicy: Rafał Wyszyński i Markek Twardowski, z wycieczki-ornitologiczne.pl. 

 

W ramach seminarium wygłoszono następujące wykłady:

"Co ma kura z jaszczura";

"Pióra ptaków - rozwój, budowa, funkcje";

"Niezwykłe zdolności lotu - przystosowanie ptaków do unoszenia się w powietrzu";

"Wyższość ptaków nad gadami? Gady w diecie ptaków";

" Sposoby zdobywania i magazynowania pożywienia - adaptacje pokarmowe ptaków".

 

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się terenowa część seminarium - wycieczka ornitologiczna w poszukiwalu lokalnego ptactwa.

 

 

2018-09-16 - Seminarium w ramach Dnia Rzeki

W dniu 16 września 2018 roku w trakcie obchodów Dnia Rzeki odbyło się seminarium popularno - naukowe 

"Rozmowy o rzekach"

 

Wykłady w trakcie seminarium poprowadzili:

 

Agnieszka Sowa "Wisła - najdłuższa rzeka w Polsce";

Dariusz Halabowski "Życie w wodzie z biegiem rzeki";

Agnieszka Hutniczak "Szuwary - enklawa rzadkich gatunkó ptaków";

Gabriela Wawak "Rgeulacja rzeki - fakty i mity";

Joanna Wawak "Doliny rzeczne i ich mieszkańcy".

 

 

2018-04-08 - Seminarium w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków

 

8 kwietania 2018 roku w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków odbyło się seminarium "Rozmowy o ptakach".

 

 

Rozmowy toczyli i dyskusję w zakresie swoich tematów poprowadzili:

 

Katarzyna Skowrońska - Ochman z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska  "Ciepło, cieple, za gorąco! Słów kilka o wpływie zmian klimatycznych na ptaki";

Dr Piotr Cempulik z Muzeum Górnegośląska w Bytomiu "Ptaki terenów zurbanizowanych naszego regionu";

Michał Molickiz Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego;

Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie "Ptaki w miastach, a konsekwencje przeprowadzanych termomodernizacji budynków przez spółdzielnie, wspólnoty, KZGM i obowiązki kompensacji przyrodniczej";

Seminarium zakończył przedpremierowy pokaz pilota serialu "Birdwatchers: Polnd" udostępnionego przez firmę LARK Dariusz Świtała.

 

 

    

strona:
1
2
 > 
>>

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.