EDUKATORZY

 


 

JAK ZOSTAĆ EDUKATOREM ŚOB?

 


 

   
Oto nasz zespół:

 

 

 

 

Agnieszka Szyszka – absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Z wykształcenia jestem pedagogiem. Zajęcia  przyrodnicze to dla dzieci niezapomniana przygoda, którą przeżywam razem z nimi, prowadząc warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym oraz kierując Pracownią Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB.
Jestem autorką pierwszego programu warsztatów skierowanych do dzieci młodszych pt.”NATURAlnie aktywni”.
Obecnie opracowuję program edukacyjny, który będzie realizowany w ogrodzie warzywnym uprawianym zgodnie z zasadami permakultury. 
Moją pasją jest także architektura krajobrazu, dlatego w wolnych chwilach zajmuję się projektowaniem ogrodów.

 

 

Agnieszka Hutniczak – doktor biologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, absolwentka Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Edukacja Wczesnoszkolna i Wychowanie Przedszkolne, oligofrenopedagog, technik farmaceutyczny, specjalista pierwszego stopnia w zakresie Ruchu Rozwijającego bazującego na metodzie Weroniki Sherborne


 

Jestem biologiem z wykształcenia, wielbicielką natury i szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej. Jestem nauczycielem biologii w klasach gimnazjalnych. Poza tym legitymuję się wykształceniem muzycznym w  zakresie gry na oboju – gram w orkiestrze dętej jako oboistka. Moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół botaniki, głównie roślinności ruderalnej Górnego Śląska, a nade wszystko wokół gatunków inwazyjnych i ich wpływu na rodzimą szatę roślinną. Uczestniczę w różnych szkoleniach, konferencjach naukowych i branżowych, podczas których zostałam kilkukrotnie wyróżniona za najlepszą prezentację merytoryczną i wizualną zdobywając I nagrodę. W czerwcu 2017 roku byłam laureatką IX edycji konkursu Wyróżnień Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego za osiągnięcia naukowe. Od 2010 roku jestem związana ze Śląskim Ogrodem Botanicznym. Pracuję jako edukator prowadząc zajęcia edukacyjne i warsztaty terenowe z dziećmi i młodzieżą.

 

 

 

Aniela Oleksy – wykształcenie średnie, z zawodu: analityk środków spożywczych. Pracowała w zakładzie Przetwórstwa Owoców i Warzyw na różnych stanowiskach. Obecnie jest na emeryturze


 

Uwielbiam kreatywnie spędzać swój wolny czas. W latach 90. zainteresowała mnie makrama – sztuka wykonywania ozdób ze sznurka (sizalu) za pomocą węzłów.
Praca z dziećmi i dorosłymi daje mi możliwość przekazania swojej pasji, jak samodzielnie zrobić różne ozdoby ze sznurka.
Latem lubię pracę w ogrodzie, również moją pasją są podróże piesze, rowerem, gdzie szukam okazji do odkrycia nowych miejsc i obserwacji biologicznych.

 

 

Barbara Ziemer – absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Absolwentka studiów podyplomowych "Joga w profilaktyce i terapii" na GWSP w Chorzowie


 

Zajmuję się badaniem roślinności terenów poprzemysłowych. Szczególnie interesują mnie zagadnienia spontanicznej sukcesji, ekologii roślin, mikoryzy, etnobotaniki i ochrony przyrody. Ze Śląskim Ogrodem Botanicznym współpracuję od 2007 r. a obecnie pracuję na stanowisku koordynatora warsztatów edukacyjnych oraz prowadzę warsztaty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Pracuję również w Ośrodku Działań Ekologicznych Źródła prowadząc zajęcia o tematyce ekologicznej, przyrodniczej i globalnej z dziećmi i młodzieżą oraz szkolenia dla nauczycieli. Po godzinach jestem nauczycielką jogi i śpiewam w grupie śpiewu tradycyjnego Kuczeryki. Poza tym uwielbiam wędrówki górskie, podróże, pływanie, spontaniczny taniec i tańce w kręgu, jazdę na rowerze, kung fu, języki obce oraz dobrą muzykę, książki i filmy.

 

 

Dariusz  Halabowski – doktorant w Katedrze Hydrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Już od najmłodszych lat wiedziałem, że biologia jest mi przeznaczona. Z powodzeniem realizuję swoje postanowienia konsekwentnie poszerzając swoją wiedzę. Zanim podjąłem studia doktoranckie moje szczególne zainteresowania dotyczyły torfowisk i ochrony przyrody. Aktualnie zajmuję się różnego typu rzekami badając je m.in. pod kątem przekształceń antropogenicznych, szaty roślinnej, fauny i monitoringu środowiska. Od 2014 roku związany jestem z pozarządową organizacją ekologiczną jaką jest Klub Przyrodników. Zarówno na konferencjach organizowanych przez Klub Przyrodników, jak i innych biorę aktywny udział. Jestem autorem wielu prac naukowych i popularnonaukowych. Ponadto jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. W obszar moich zainteresowań wchodzi hydrobiologia, ekologia, geobotanika, ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

 

 

Ewelina Roszkowska – absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Zarówno z zawodu, jak i zainteresowania jestem biologiem. Zajmuję się problemem ekspansji niektórych gatunków traw na siedliskach antropogenicznych. Zagadnienia związane z ochroną środowiska są mi bardzo bliskie, poczynając od skali lokalnej po jej globalny zasięg. Uważam, że najlepszym sposobem zapobiegania postępującej degradacji środowiska jest edukacja dzieci i młodzieży, dlatego od  2012 r. zajmuję się edukacją ekologiczną. Oprócz tego interesuję się etnobotaniką, co więcej uwielbiam podróże, dzięki którym możliwe jest poznawanie nowych kultur i obyczajów. 

 

 

Julia Brychcy – studentka pedagogiki na specjalizacji edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach


 

Uwielbiam kreatywnie spędzać swój wolny czas. Jestem ciekawa świata i ludzi. Praca z dziećmi daje mi możliwość ukazywania im piękna tego świata, którego one są tak ciekawe. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym prowadzę zajęcia dla najmłodszych „Śladami Smoka Przyrodnika” oraz „Kalejdoskop natury”.

 

 

Justyna Płachetka – doktorantka psychologii na wrocławskim Wydziale Uniwersytetu SWPS, absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunkach: biologia oraz ochrona środowiska oraz psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Uczestniczka stażu na Zhejiang Chinese Medical University w Hangzhou. Practitioner Coach Diploma w Noble Manhattan Coaching


 

Ze Śląskim Ogrodem Botanicznym związana jestem od 2011 roku, gdzie prowadzę zajęcia laboratoryjne i terenowe. Posiadam kwalifikacje do nauczania biologii i przyrody.
Uczestniczę w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych z zakresu nauk przyrodniczych i społecznych. Jestem pasjonatką neurobiologii i neuronauki poznawczej. W kręgu moich zainteresowań jest również kultura Dalekiego Wschodu oraz nauka języków obcych.

 

 

Katarzyna Galej-Ciwiś – doktorantka w PAN Ogrodzie Botanicznym - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Warszawie Powsinie


 

Jestem absolwentką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego na kierunku biotechnologia.

Od 2010 roku pracuję w Śląskim Ogrodzie Botanicznym na stanowisku Kuratora Śląskiego Banku Nasion. Od 2013 roku jestem również pracownikiem PAN Ogród Botaniczny CZRB w Powsinie, gdzie przygotowuję rozprawę doktorską dotyczącą zmienności genetycznej rzadkich gatunków z rodzaju PrimulaOd 2000 roku jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionce, gdzie zajmuję się szkoleniem młodych adeptów pożarnictwa - organizuję cotygodniowe zbiórki młodzieży oraz jestem wychowawcą na obozach szkoleniowo-wypoczynkowych.

Moja działalność edukacyjna skupia się wokół tematów związanych z ochroną przyrody ex situ, genetyką roślin, zielonym survivalem oraz pierwszą pomocą.

 

 

Kinga Brzeszcz – absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Z wykształcenia i zamiłowania jestem biologiem, ale także wielbicielką dzikiej natury, gór i szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym prowadzę zajęcia w ramach Przyrodniczych Spotkań ŚOB oraz pomagam w organizowaniu imprez plenerowych Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. 

 

 

Klaudia Cebulska  – doktorantka w Katedrze Hydrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Moje badania dotyczą rozprzestrzeniania się obcych gatunków makrobezkręgowców wodnych na obszarze Śląska i ich wpływu na rodzimą faunę. Zajmuję się także oceną różnorodności gatunków występujących na siedliskach będących pod silnym wpływem działalności człowieka. Chętnie uczestniczę w rozmaitych konferencjach naukowych, warsztatach oraz szkoleniach. Posiadam kwalifikacje wymagane do nauczania biologii i przyrody oraz certyfikat wychowawcy kolonijnego. Od 2013 roku prowadzę różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i młodzieży dotyczące bogactwa organizmów żyjących w wodzie oraz ich ochrony. Oprócz hydrobiologii moje pasje to florystyka, ogrodnictwo, pływanie oraz tworzenie biżuterii. Współpracę ze Śląskim Ogrodem Botanicznym podjęłam, ponieważ odkrywanie tajemnic hydrobiologii przed innymi ludźmi sprawia mi wiele radości, a edukacja ekologiczna dzieci od najmłodszych lat to moim zdaniem jeden z najlepszych sposobów ratowania przyrody.

 

 

Małgorzata Górska  absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, absolwentka studiów podyplomowych "Ochrona i Kształtowanie Środowiska Geograficznego"


 

Moją pasją są podróże do miejsc z ocalałą dziką przyrodą, wysokie góry, biegówki, ornitologia, rower trekkingowy, fotografia. Prowadzę blog podróżniczy www.podrozzyciablog.wordpress.com. Jestem wieloletnim nauczycielem biologii w liceum. Moim dużym osiągnięciem jest zorganizowanie podróży do ok. 70 krajów świata.

Marta Cofała absolwentka Zespołu Szkół Leśnych w Goraju oraz Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium w Wągrowcu na kierunku Pedagogika w specjalności promocja zdrowia z arteterapią i socjoterapią


 

Pochodzę z niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce. Większość swego dzieciństwa spędziłam na zabawach w lesie, stąd też las traktuję jak drugi dom. Obecnie sama jestem mamą dwójki dzieci i wraz z mężem, który z wykształcenia jest leśnikiem, bardzo byśmy chcieli, aby nasze pociechy również zaprzyjaźniły się z przyrodą.

Na zajęciach, które prowadzę w Śląskim Ogrodzie Botanicznym staram się zachęcić uczestników do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wspólnie odkrywamy tajemnice skrywane przez leśne zarośla oraz poznajemy ich mieszkańców. Przyroda stanowi dla dzieci najwspanialszy plac zabaw, wzbogaca wiedzę, zachwyca i pobudza wyobraźnię.

Zapraszam wszystkie dzieci na lekcję przyrody w formie radosnej zabawy na świeżym powietrzu!

 

 

 

Martyna Biernat studentka pedagogiki o specjalności edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne oraz studiów podyplomowych na kierunku logopedia na Uniwersytecie Śląskim


 

Jestem studentką piątego roku pedagogiki o specjalności edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne. Po ukończeniu studiów licencjackich na tym właśnie kierunku rozpoczęłam studia podyplomowe z logopedii i medialnej emisji głosu na Uniwersytecie Śląskim. Moja przygoda ze studiowaniem wiąże się również z aktywnym działaniem na rzecz studentów jako członek Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego oraz delegat do Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego. Wybór kierunku studiów nie był dla mnie przypadkowy. Praca z dziećmi jest dla mnie nie tylko zdobytym zawodem, ale również moją pasją, sprawia mi ona wiele radości i satysfakcji. Staram się, aby prowadzone przeze mnie zajęcia pobudzały w dzieciach ich naturalną ciekawość świata. Prywatnie moim hobby jest jazda konna, interesuję się również hiszpańską kulturą i fotografią.

 

 

Miłosz Morawski  absolwent biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Od początku studiów jestem związany z Kołem Naukowym Zoologów Faunatycy, a także akcjami takimi jak Noc Biologów czy Studencki Festiwal Nauki. Mimo że jestem zoologiem, cenię zarówno faunę, jak i florę. Rozwijam pasje naukowe w terenie i na konferencjach, głównie zajmując się mszycami. Oprócz tego bliskie mi są zagadnienia z bioróżnorodności, ekologii, ewolucjonizmu i filogenezy.
Wolny czas spędzam głównie w górach, gdzie i tak szukam okazji do obserwacji biologicznych, albo podróżuję w światy fantastyczne i na inne planety.

 

 

Natalia Loranc  absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Jestem przekonana, że to właśnie edukacja na każdym szczeblu rozwoju daje szansę na lepsze, zdrowsze i bardziej świadome życie. Praca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym daje mi ogromną satysfakcję i radość z racji tego, że mam do czynienia z ciekawymi świata dziećmi oraz z naturą.
Z dziećmi i młodzieżą pracuję jako wychowawca kolonijny, edukator przyrodniczy i korepetytor.
Uwielbiam wędrówkę, bycie w drodze, wieczory przy ognisku.
Interesuję się przede wszystkim roślinami i ich powiązaniem z człowiekiem.

 

 

Oluta Milachowska  studiowała logikę i filozofię na Uniwersytecie kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie


 

Z zamiłowania jestem wychowawcą i kierownikiem jednego z najstarszych prywatnych obozów w Polsce, który znajduje się w samym centrum Borów Tucholskich. Uwielbiam pracować z dziećmi i zaszczepiać w nich entuzjazm ekologiczny. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym jestem edukatorem terenowym, każda wycieczka z grupą młodych łowców to niesamowita przygoda ucząca empatycznego i filozoficznego podejścia do natury. W prowadzeniu zajęć pomaga mi mój wierny kompan, pies Nelson.  

Mariusz Wierzgoń – doktorant w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół briologii, czyli nauki o mszakach. Prowadzę badania dotyczące roli martwego drewna w ekosystemach leśnych i ekologii brioflory miejskiej. Mszaki to niepozorne rośliny, które można znaleźć w lasach, na przydomowych trawnikach, a także w centrach dużych miast. Pomimo wszędobylskiego charakteru, mszaki nierzadko pozostają przez nas niezauważone, a warto przyjrzeć się im bliżej, gdyż stanowią niezwykle różnorodną i ciekawą grupę roślin. Angażuję się w popularyzowanie wiedzy przyrodniczej podczas warsztatów botanicznych, a także wydarzeń, tj. Noc Biologów czy Festiwal Nauki, a od 2017 roku jestem edukatorem w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Wolny czas spędzam w górach i na pracy w ogrodzie. Jestem uczestnikiem kursu na przewodnika górskiego w SKPB Katowice oraz angażuję się w działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionce i Oddziału PTTK w Mikołowie.

 

 

 

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.