EDUKATORZY

 


 

JAK ZOSTAĆ EDUKATOREM ŚOB?

 


 

   
Oto zespół PRACOWNI EDUKACJI PRZYRODNICZEJ I EKOLOGICZNEJ

 

 

 

 

Agnieszka Szyszka – absolwentka pegagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Z wykształcenia jestem pedagogiem. Zajęcia  przyrodnicze to dla dzieci niezapomniana przygoda, którą przeżywam razem z nimi, prowadząc warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym oraz kierując Pracownią Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB.
Jestem autorką pierwszego programu warsztatów skierowanych do dzieci młodszych pt. „NATURAlnie aktywni”.
Obecnie opracowuję program edukacyjny, który będzie realizowany w ogrodzie warzywnym uprawianym zgodnie z zasadami permakultury. 
Moją pasją jest także architektura krajobrazu, dlatego w wolnych chwilach zajmuję się projektowaniem ogrodów.

 

 

Aniela Oleksy – wykształcenie średnie; z zawodu analityk środków spożywczych; pracowała w zakładzie Przetwórstwa Owoców i Warzyw na różnych stanowiskach; obecnie jest na emeryturze


 

Uwielbiam kreatywnie spędzać swój wolny czas. W latach 90. zainteresowała mnie makrama – sztuka wykonywania ozdób ze sznurka (sizalu) za pomocą węzłów.
Praca z dziećmi i dorosłymi daje mi możliwość przekazania swojej pasji, jak samodzielnie zrobić różne ozdoby ze sznurka.
Latem lubię pracę w ogrodzie, moją pasją są również podróże piesze, rowerem, gdzie szukam okazji do odkrycia nowych miejsc i obserwacji biologicznych.

 

 

Anna Mendera – absolwentka zarówno biol-chemu, jak i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie


 

Mimo że jestem dyplomowanym malarzem i edukatorem plastycznym, od małego pasjonuje mnie przyroda. Uwielbiam długie wędrówki, górskie wspinaczki i leśne wyprawy. Interesują mnie procesy zachodzące w naturze, a w szczególności życie i hodowla pszczół. W Ogrodzie rozwijam moją kolejną pasję, czyli pracę z dziećmi. Często staram się łączyć wiedzę przyrodniczą ze zmysłem estetycznym.

Barbara Ziemer – absolwentka ochrony środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; absolwentka studiów podyplomowych „Joga w profilaktyce i terapii” na GWSP w Chorzowie


 

Z Ogrodem współpracuję od 2007 roku. Obecnie zajmuję się koordynacją warsztatów i innych wydarzeń, a poza tym opracowuję zajęcia, gry terenowe i różnorodne materiały edukacyjne, piszę i realizuję projekty edukacyjne oraz dbam o poprawność językową tekstów, plakatów i innych dzieł, które wychodzą z naszej Pracowni.

Na uczelni zajmowałam się badaniem roślinności terenów poprzemysłowych i do tej pory co jakiś czas robię wypady na hałdy. Szczególnie interesują mnie zagadnienia spontanicznej sukcesji, ekologii roślin, mikoryzy, etnobotaniki i ochrony przyrody.

Po godzinach śpiewam w zespole śpiewu tradycyjnego Kuczeryki. Uwielbiam podróże, wędrówki górskie, wyprawy rowerowe, pływanie, jogę, biegi na orientację, język szwedzki oraz wartościowe książki, muzykę i filmy.

Emilia Opieka – absolwentka ochrony środowiska na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


Od najmłodszych lat mam szczególną relację z przyrodą, już jako dziecko wiedziałam, że w przyszłości będę zajmować się ekologią. Prowadząc warsztaty, spełniam swoje marzenia z dzieciństwa o pokazywaniu piękna i wartości przyrody innym ludziom. Podczas warsztatów lubię odnosić się do rdzennych kultur czy pradawnych Słowian jako plemion, które żyły w połączeniu z naturą i od których poprzez odniesienie się do tradycji możemy się wiele nauczyć, np. o zastosowaniu rozmaitych gatunków ziół.
W życiu mamy obecnie tak wiele bodźców, że zdarza nam się zgubić po drodze siebie. Dobrze jest się na chwilę zatrzymać, wziąć głęboki wdech i rozejrzeć się dookoła. Bardzo pomocne jest przy tym bycie w naturze. Uczenie dzieci poprzez różne ciekawe warsztaty uważności, zatrzymywania się na chwilę i czerpania z natury poprzez wrażliwość na otaczający nas świat, świadomość ciała czy pracę z oddechem jest niezwykle ważne. Zasiewanie w nich tego rodzaju nasionek zaowocuje w przyszłości i pomoże im uzyskać życiowy balans.
Tematy najbliższe mojemu sercu to przede wszystkim bioróżnorodność, czyli bogactwo roślin, zwierząt, ale też bakterii czy grzybów, tworzące wspaniałą sieć życia, której wszyscy jesteśmy częścią. Szczególnie bliskie jest mi zwiększanie bioróżnorodności w miastach. Marzy mi się, aby polskie miasta z gorących wysp betonu przekształcały się w zielone ostoje, z których nikt nie ma ochoty uciekać.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.