EDUKATORZY

 


 

JAK ZOSTAĆ EDUKATOREM ŚOB?

 


 

   
Oto zespół PRACOWNI EDUKACJI PRZYRODNICZEJ I EKOLOGICZNEJ

 

 

 

 

Agnieszka Szyszka – absolwentka pegagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Z wykształcenia jestem pedagogiem. Zajęcia  przyrodnicze to dla dzieci niezapomniana przygoda, którą przeżywam razem z nimi, prowadząc warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym oraz kierując Pracownią Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB.
Jestem autorką pierwszego programu warsztatów skierowanych do dzieci młodszych pt. „NATURAlnie aktywni”.
Obecnie opracowuję program edukacyjny, który będzie realizowany w ogrodzie warzywnym uprawianym zgodnie z zasadami permakultury. 
Moją pasją jest także architektura krajobrazu, dlatego w wolnych chwilach zajmuję się projektowaniem ogrodów.

 

 

Aniela Oleksy – wykształcenie średnie; z zawodu analityk środków spożywczych; pracowała w zakładzie Przetwórstwa Owoców i Warzyw na różnych stanowiskach; obecnie jest na emeryturze


 

Uwielbiam kreatywnie spędzać swój wolny czas. W latach 90. zainteresowała mnie makrama – sztuka wykonywania ozdób ze sznurka (sizalu) za pomocą węzłów.
Praca z dziećmi i dorosłymi daje mi możliwość przekazania swojej pasji, jak samodzielnie zrobić różne ozdoby ze sznurka.
Latem lubię pracę w ogrodzie, moją pasją są również podróże piesze, rowerem, gdzie szukam okazji do odkrycia nowych miejsc i obserwacji biologicznych.

 

 

Barbara Ziemer – absolwentka ochrony środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; absolwentka studiów podyplomowych „Joga w profilaktyce i terapii” na GWSP w Chorzowie


 

Z Ogrodem współpracuję od 2007 roku. Obecnie zajmuję się koordynacją warsztatów i innych wydarzeń, a poza tym opracowuję zajęcia, gry terenowe i różnorodne materiały edukacyjne, piszę i realizuję projekty edukacyjne oraz dbam o poprawność językową tekstów, plakatów i innych dzieł, które wychodzą z naszej Pracowni.

Na uczelni zajmowałam się badaniem roślinności terenów poprzemysłowych i do tej pory co jakiś czas robię wypady na hałdy. Szczególnie interesują mnie zagadnienia spontanicznej sukcesji, ekologii roślin, mikoryzy, etnobotaniki i ochrony przyrody.

Po godzinach śpiewam w zespole śpiewu tradycyjnego Kuczeryki. Uwielbiam podróże, wędrówki górskie, wyprawy rowerowe, pływanie, jogę, biegi na orientację, język szwedzki oraz wartościowe książki, muzykę i filmy.

 

 

 

Dariusz  Halabowski – doktor nauk biologicznych; absolwent biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Już od najmłodszych lat wiedziałem, że biologia jest mi przeznaczona. Z powodzeniem realizuję swoje postanowienia, konsekwentnie poszerzając swoją wiedzę. Zanim podjąłem studia doktoranckie, moje szczególne zainteresowania dotyczyły torfowisk i ochrony przyrody. Aktualnie zajmuję się różnego typu rzekami, badając je m.in. pod kątem przekształceń antropogenicznych, szaty roślinnej, fauny i monitoringu środowiska. Od 2014 roku związany jestem z pozarządową organizacją ekologiczną jaką jest Klub Przyrodników. Zarówno na konferencjach organizowanych przez Klub Przyrodników, jak i innych biorę aktywny udział. Jestem autorem wielu prac naukowych i popularnonaukowych. Ponadto jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. W obszar moich zainteresowań wchodzi hydrobiologia, ekologia, geobotanika, ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

 

 

Ewelina Roszkowska – absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Zarówno z zawodu, jak i zainteresowania jestem biologiem. Zajmuję się problemem ekspansji niektórych gatunków traw na siedliskach antropogenicznych. Zagadnienia związane z ochroną środowiska są mi bardzo bliskie, poczynając od skali lokalnej po jej globalny zasięg. Uważam, że najlepszym sposobem zapobiegania postępującej degradacji środowiska jest edukacja dzieci i młodzieży, dlatego od  2012 roku zajmuję się edukacją ekologiczną. Oprócz tego interesuję się etnobotaniką, co więcej uwielbiam podróże, dzięki którym możliwe jest poznawanie nowych kultur i obyczajów. 

 

 

Katarzyna Galej-Ciwiś – absolwentka biotechnologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Od 2010 roku pracuję w Śląskim Ogrodzie Botanicznym na stanowisku Kuratora Śląskiego Banku Nasion. Od 2013 roku jestem również pracownikiem PAN Ogród Botaniczny CZRB w Powsinie, gdzie przygotowuję rozprawę doktorską dotyczącą zmienności genetycznej rzadkich gatunków z rodzaju PrimulaOd 2000 roku jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionce, gdzie zajmuję się szkoleniem młodych adeptów pożarnictwa – organizuję cotygodniowe zbiórki młodzieży oraz jestem wychowawcą na obozach szkoleniowo-wypoczynkowych.

Moja działalność edukacyjna skupia się wokół tematów związanych z ochroną przyrody ex situ, genetyką roślin, zielonym survivalem oraz pierwszą pomocą.

 

 

Kinga Brzeszcz – absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Z wykształcenia i zamiłowania jestem biologiem, ale także wielbicielką dzikiej natury, gór i szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym prowadzę zajęcia w ramach Przyrodniczych Spotkań ŚOB oraz pomagam w organizowaniu imprez plenerowych Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. 

 

 

Klaudia Cebulska  – doktor nauk biologicznych; absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Moje badania dotyczą rozprzestrzeniania się obcych gatunków makrobezkręgowców wodnych na obszarze Śląska i ich wpływu na rodzimą faunę. Zajmuję się także oceną różnorodności gatunków występujących na siedliskach będących pod silnym wpływem działalności człowieka. Chętnie uczestniczę w rozmaitych konferencjach naukowych, warsztatach oraz szkoleniach. Posiadam kwalifikacje wymagane do nauczania biologii i przyrody oraz certyfikat wychowawcy kolonijnego. Od 2013 roku prowadzę różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i młodzieży dotyczące bogactwa organizmów żyjących w wodzie oraz ich ochrony. Oprócz hydrobiologii moje pasje to florystyka, ogrodnictwo, pływanie oraz tworzenie biżuterii. Współpracę ze Śląskim Ogrodem Botanicznym podjęłam, ponieważ odkrywanie tajemnic hydrobiologii przed innymi ludźmi sprawia mi wiele radości, a edukacja ekologiczna dzieci od najmłodszych lat to moim zdaniem jeden z najlepszych sposobów ratowania przyrody.

 

Mariusz Wierzgoń – doktorant w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół briologii, czyli nauki o mszakach. Prowadzę badania dotyczące roli martwego drewna w ekosystemach leśnych i ekologii brioflory miejskiej. Mszaki to niepozorne rośliny, które można znaleźć w lasach, na przydomowych trawnikach, a także w centrach dużych miast. Pomimo wszędobylskiego charakteru mszaki nierzadko pozostają przez nas niezauważone, a warto przyjrzeć się im bliżej, gdyż stanowią niezwykle różnorodną i ciekawą grupę roślin. Angażuję się w popularyzowanie wiedzy przyrodniczej podczas warsztatów botanicznych, a także wydarzeń, tj. Noc Biologów czy Festiwal Nauki, a od 2017 roku jestem edukatorem w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Wolny czas spędzam w górach i na pracy w ogrodzie. Mam uprawnienia przewodnika beskidzkiego oraz angażuję się w działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionce i Oddziału PTTK w Mikołowie.  

 

Marta Cofała – absolwentka Zespołu Szkół Leśnych w Goraju oraz Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium w Wągrowcu na kierunku Pedagogika w specjalności promocja zdrowia z arteterapią i socjoterapią


 

Pochodzę z niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce. Większość swego dzieciństwa spędziłam na zabawach w lesie, stąd też las traktuję jak drugi dom. Obecnie sama jestem mamą dwójki dzieci i wraz z mężem, który z wykształcenia jest leśnikiem, bardzo byśmy chcieli, aby nasze pociechy również zaprzyjaźniły się z przyrodą.

Na zajęciach, które prowadzę w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, staram się zachęcić uczestników do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wspólnie odkrywamy tajemnice skrywane przez leśne zarośla oraz poznajemy ich mieszkańców. Przyroda stanowi dla dzieci najwspanialszy plac zabaw, wzbogaca wiedzę, zachwyca i pobudza wyobraźnię.

Zapraszam wszystkie dzieci na lekcję przyrody w formie radosnej zabawy na świeżym powietrzu! 

 

Miłosz Morawski – doktorant w zespole badawczym zoologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Od początku studiów jestem związany z Kołem Naukowym Zoologów Faunatycy, a także akcjami takimi jak Noc Biologów czy Studencki Festiwal Nauki. Mimo że jestem zoologiem, cenię zarówno faunę, jak i florę. Rozwijam pasje naukowe w terenie i na konferencjach, głównie zajmując się mszycami. Oprócz tego bliskie mi są zagadnienia z bioróżnorodności, ekologii, ewolucjonizmu i filogenezy.
Wolny czas spędzam głównie w górach, gdzie i tak szukam okazji do obserwacji biologicznych, albo podróżuję w światy fantastyczne i na inne planety.

  

 

 

 

 

 

Natalia Zdrzałek – absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Jestem przekonana, że to właśnie edukacja na każdym szczeblu rozwoju daje szansę na lepsze, zdrowsze i bardziej świadome życie. Praca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym daje mi ogromną satysfakcję i radość z racji tego, że mam do czynienia z ciekawymi świata dziećmi oraz z naturą.
Z dziećmi i młodzieżą pracuję jako wychowawca kolonijny, edukator przyrodniczy i korepetytor.
Uwielbiam wędrówkę, bycie w drodze, wieczory przy ognisku.
Interesuję się przede wszystkim roślinami i ich powiązaniem z człowiekiem.

 

 

  

 

 

Patrycja Tarasek – studentka kierunku biotechnologia na Wydziale Nauk Przyrodniczych i kierunku chemia na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


 

Odkąd pamiętam żywo interesowałam się kwestiami szeroko pojętego świata przyrody, angażowałam się w różnego rodzaju aktywności, a także lubiłam dzielić się swoją wiedzą i pasjami. Okres studiów nie jest tutaj wyjątkiem – tak oto zostałam studentką dwóch kierunków (biotechnologii i chemii), członkinią, a następnie przewodniczącą Koła Naukowego Zoologów „Faunatycy” oraz edukatorką w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, na Uniwersytecie Śląskim Dzieci oraz różnych wydarzeniach popularnonaukowych w okolicy. Swoich działań nie zamierzam kończyć, a wręcz przeciwnie – dalej przekonywać, że nauka może być fajna, a nie tylko kojarzyć się z nudną, szkolną ławką. A po wszystkim złożymy razem origami :)

 

 

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.